Ormangülü yapraklarının kahverengileşmesi. Kahverengi lekeler nereden geliyor?

Ormangülü yapraklarının kahverengileşmesi yaygın bir semptomdur. Bu bitkilerin bakımındaki hatalardan kaynaklanabileceği gibi orman güllerine saldıran ciddi bir hastalığa da işaret eder. Ve sonra bitkileri kurtarmak istiyorsak çok hızlı müdahale etmeliyiz. Bakın burada ormangülü yapraklar üzerinde kahverengi lekeler gelen ve bunları nasıl davranacağını. İşte ormangülü yapraklarının kararmasının en önemli 5 nedeni!

Ormangülü yapraklarının kahverengileşmesi

Ormangülü yapraklarının kahverengileşmesi

Fotoğraf forum.PoradnikOgrodniczy.pl

1. Yetersiz gübreleme nedeniyle ormangülü yapraklarının kahverengileşmesi

Orman güllerinin çok fazla besine ihtiyacı vardır. Eksiklikleri , yapraklar üzerinde renk değişimi şeklinde hızla kendini gösterir . Bireysel elementlerin eksikliğinin etkileri genellikle hastalık semptomları veya donma ile karıştırılır, bu nedenle bunların nasıl tanımlanacağını öğrenmeye değer.

Zaman kahverengi lekeler rhododendron yaprakların kenarlarında görünür ve damarlar arasında dokular sararma olan, potasyum (K), eksikliğinin bir belirtisidir.

Ormangülü yaprak kenarlarının etrafındaki kahverengi-kırmızı lekeler bor eksikliğinin (B) nedeni olabilir.

Ormangülü yapraklarının kahverengileşmesi ayrıca bitkide fosfor (P) eksikliğine işaret edebilir.

Bitkiler için eksik elementlerin mevcudiyetini sağlamak için orman güllerinin (pH 4.5-6.0) ihtiyaç duyduğu toprağın asidik pH'ına dikkat etmek ve açelyalar ve açelyalar için özel olarak tasarlanmış gübre karışımları kullanmak önemlidir. Toprak pH'ının çok yüksek değerlere çıkması durumunda asitleştirici gübreler kullanılır. Orman güllerinin altındaki toprağın asit çam kabuğu ile malçlanmasına da yardımcı olur.

Orman gülleri gübreleme.  Hangi ormangülü gübresini seçmeli?Orman gülleri gübreleme. Hangi ormangülü gübresini seçmeli?

Orman güllerini güzel bir şekilde çiçek açmaları ve sağlıklı bir şekilde büyümeleri için nasıl, ne zaman ve ne gübrelemeli? Bitkilerinize en iyi büyüme koşullarını sağlamak için hangi ormangülü gübresini seçmelisiniz? Orman güllerini gübrelemenin sırlarını öğrenin ve bu çalıların size nasıl karşılık vereceğini göreceksiniz! Daha...

2. Ormangülü yaprak lekesi

Orman gülleri çok sık yaprak lekesinden muzdariptir. Bu hastalığa farklı mantar türleri neden olur. Hastalığın gelişimi kademelidir. Başlangıçta ormangülü yapraklarının kenarlarında kahverengi lekeler belirir ve sonra yaprak bıçağın tüm yüzeyine yayılır. Noktalar tek bir noktaya karışabilir veya yaprağın tüm yüzeyine dağılabilir.

Bu ormangülü yaprak hastalığı , Topsin M 500 SC ile kolayca kontrol edilir. Spreyi hazırlamak için 1 litre su içinde 1 ml Topsin çözülür. İlaçlama 14 gün sonra tekrarlanmalıdır. Alternatif olarak Topsin ile veya çalı iyileştikten sonra önleyici bir önlem olarak, orman güllerine doğal güçlendirme ajanı Biosept Active püskürtülmelidir. Enfeksiyonun tekrar etmesini önlemek için orman güllerinin kendileri için en uygun toprak ve ışık koşullarında yetiştirilmesi ve uygun şekilde döllenmesinin sağlanması gerekir. Yaprak lekesi mantarları öncelikle zayıflamış çalılara saldırır.

Ormangülü yaprakları neden sararır ve düşer?Ormangülü yaprakları neden sararır ve düşer?

Ormangülü yapraklarının sararması ve dökülmesi sık görülen bir durumdur. Böyle bir şey orman güllerimizi yakaladığında, sebebinin ne olabileceğini merak ediyoruz. Ormangülü yapraklarının neden sarardığını ve düştüğünü görün. İşte sararmış yapraklarla orman güllerine yardım etmenin kanıtlanmış yolları! Daha...

3. Fitoftoranın neden olduğu orman güllerinin kahverengileşmesi

Fitoftoranın semptomları, orman güllerinde ve Ericaceae ailesinin diğer üyelerinde sürgün uçlarında görülür . Bu hastalık, topraktaki aşırı nem ile gelişir. Başlangıçta, saplar tabandan kahverengiye döner. Daha sonra kahverengi renk değişikliği tüm yaprak bıçağına yayılır. Bazen ormangülü yapraklarında farklı yerlerde kahverengi lekeler görülür ve giderek büyür. Dallarda kahverengi lekeler de görülür. Semptomlar zamanla tüm çalı ölünceye kadar yavaş yavaş aşağı doğru yayılır.

Fitoftoranın karakteristik bir belirtisi , dalın hafif bir hareketiyle bile kahverengileşen yaprakların düşmesidir . Mantarın iyi görülebilen sporangisi, yüksek nemli düşen yapraklar üzerinde birkaç gün içinde gelişir. Çalıyı yerden çıkardıktan sonra, güçlü bir şekilde küçültülmüş bir kök sistemi ve sürgünün tabanında çürüme görülebilir.

Hastalığın bulaştığı bitkiler bir parça toprakla kazılmalı ve yakılmalıdır. Kaldırılan bitkilerden sonra alanı, toprak ve su potasyum bahçe sabunu çözeltisiyle (1 m²'ye 4 l sıvı) dezenfekte edin. Dezenfekte edilmiş toprağı birkaç gün folyo ile örtün. Yeni çalılar dikildikten sonra profilaktik olarak Polyversum WP ile sulayın (1 çalı başına 100 ml sıvı - tedavi 21 gün aralıklarla 3 kez yapılmalıdır). 2-3 hafta sonra, hem yeni ekilen hem de enfeksiyonun çevresinde büyüyen bitkilere Biosep Active (5-10 ml, 10 l suda çözülmüş) püskürtün.

ormangülü hastalıklarıOrmangülü hastalıkları - açıklamalar, fotoğraflar, kontrol

Ormangülü hastalıkları oldukça yaygındır. Bunun nedeni, büyümesi hiç de kolay olmayan bu çalıların büyük popülaritesidir. İklimimiz onlara elverişli değildir ve orman güllerinin bakımında sıklıkla hatalar yapılır. Bu nedenle, orman güllerinin neden hastalandığını ve hastalıklarını nasıl tanıyacaklarını bulmaya değer. İşte ormangülü hastalıklarını ve bunlarla nasıl savaşılacağını belirlemenize yardımcı olacak açıklamalar ve fotoğraflar. Daha...

4. Su sıkıntısı nedeniyle orman güllerinin kahverengileşmesi

Orman güllerinin uygun şekilde gelişmesi yeterli hidrasyona bağlıdır. Çalılar için en büyük su talebi, büyüme ve çiçeklenme döneminde ortaya çıkar. Yaz sıcağında, bazen ek sulamaya ihtiyaç duyulur. Çalıların sulanması için sinyal , yaprakların uzunlamasına kıvrılmasıdır . Bu sayede bitkiler aşırı su kaybına karşı kendilerini savunurlar.

Bu tür yaprak kıvrılması, genellikle kışın , yaprak dökmeyen orman güllerinin sürekli olarak suyu döktüğü ve donmuş zeminden yenilemediği zaman meydana gelir . Bunun olmasını önlemek için, yaprak dökmeyen orman güllerini sonbaharın sonlarında bol miktarda ve gerekirse çözülme sırasında kışın da sulayın.

5. Donma nedeniyle orman güllerinin kahverengileşmesi

Orman gülleri dona dayanıklı bitkilerdir. Bununla birlikte, açelya ve orman güllerinin kışlamayan yapraklarında, büyük sıcaklık dalgalanmalarının olduğu aşırı sert kışlarda, yapraklarda ve bir yaşındaki sürgünlerde yeterince zarar olabilir. Sürgünlerin donmasının bir belirtisi, yaprakların tepelerden başlayıp yaprak bıçağının kenarları boyunca yayılan kahverengileşmesidir . Orman güllerini, özellikle genç ve yeni ekilmiş çalıları kış için korumak için, bunları saman veya dokunmamış agrotextile ile örtün ve kalın bir malç tabakasıyla biçin.

Orman güllerinin bakımında ve yaprak hastalıklarıyla mücadelede yararlı olan makalede listelenen koruma maddeleri ve gübreler mağazamızdan sipariş edilebilir. Yüksek kaliteli ürünler, düşük fiyat ve hızlı sevkiyat garantisi veriyoruz. Mevcut hazırlıkları görmek için aşağıdaki düğmeyi tıklayın.

MSc. Agnieszka Lach