Çim kompostu - nasıl kullanılır

Her bahçede organik atık üretilir. Çim kupürleri bunlardan biridir. Atmak yerine ot kompostu için kullanalım . Elde edilen çim gübresi ucuz ve ekolojiktir. Çoğu bahçe bitkisinde kullanılabilir, toprak yapısını mükemmel şekilde iyileştirir. Çim kompostunu nasıl başarılı hale getirebilirim? Hangi kurallara uyulmalıdır? Bkz çim kompost nasıl ve ne için kullanabilirsiniz.

Çim kupürleri, çim kompostu için harika bir materyal

Çim kupürleri, çim kompostu için harika malzemelerdir. Ortaya çıkan çim gübresi ucuzdur, ekolojiktir ve bahçede birçok kullanım alanı vardır.

Kompost, bahçecilikte kullanılan en iyi ve en ucuz organik gübrelerden biridir. Mükemmel bir humus ve besin kaynağı olarak, toprak özelliklerini iyileştirir ve bu da bitkilerin uygun şekilde gelişmesine katkıda bulunur. Ek olarak, alt tabakanın elverişli yapısını korur. Malzemeler yavaş yavaş salınır, bu nedenle bitkileri aşırı gübrelemeye maruz bırakmayız. Kısıtlama olmaksızın kullanılabilir.

organik gübreKompost - nedir, nasıl yapılır, uygulama

Kompostlama sayesinde bitki artıklarını atma veya yakma ihtiyacını ortadan kaldıracak ve neredeyse bedavaya toprağı organik maddelerle zenginleştiren çok değerli bir gübre elde edeceğiz. Nasıl kompost yapılacağını ve hangi bahçe atığının kompostlama için uygun olduğunu, bir yığın üzerinde kompost yapmak ile bir kompostta kompost yapmak arasındaki farkın ne olduğunu, kompostun olgunlaştığını ve hazır olduğunu bildiğinizde ve bahçede kompost kullanımının ne olduğunu görün. Daha...

Çim kırpıntıları ideal bir kompost ürünüdür. Biçme yoluyla sık sık elde edilme olasılığı ek olarak çimin durumu üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Sık biçme, çimi sıkıştırır ve yabani otlarla mücadeleye yardımcı olur. Yoğun sezonda, çimleri her hafta biçmeye değer, ancak çok kısa değil. Uygun çim uzunluğu 5-10 cm'dir.

Çim kompostu nasıl yapılır?

Çim kompostu üretimine kompost hazırlanarak başlıyoruz. Bahçenin yanında, gölgeli bir yerde, rüzgardan korunaklı, tercihen bir bitki örtüsü altında yer almalıdır. Bu, kompostta daha az nem kaybını sağlayacaktır. Fazla suyun serbestçe salınmasına izin verecek şekilde geçirgen bir alt tabaka üzerine yerleştirilmesi önemlidir. Bahçecilik mağazalarından hazır komposterler satın alabilir veya kendinizinkini inşa edebilirsiniz. Ahşap direkler ve bir tel örgü yeterlidir.

Kompost makinesinin alt kısmının çıkarılması kolay olmalıdır - sonuçta, bitmiş kompostu buradan alırız. Yığını yere batırmayız. Alta bir dal veya saman tabakası yerleştirin - böylece iyi bir hava sirkülasyonu ve üstte bir ağ oluşturun. Bu şekilde hazırlanan kompost makinesinin alt kısmına biçilmiş çim ve diğer bitki materyallerini kompostlama için yerleştirebilirsiniz.

Organik madde katmanlarını dönüşümlü olarak - ıslak ve kuru olarak yerleştirin. Islak taze kesilmiş ot, yabani otlar (tohumsuz), kuru ise saman, kıyılmış, kesilmiş dallardır. Kuru tabakanın bileşenleri kompostlanan malzemeyi gevşeterek çürümesini önler. Yalnızca çimden elde edilen kompostun hoş olmayan bir kokusu vardır ve yağlı hale gelir. Zemine yayıldığında hava geçirimsizdir. Bu nedenle, onu diğer bitki artıkları ile kompostlamak avantajlıdır. Kompostlanacak kesilmiş çimenlere önceden herbisit püskürtülmemesi gerektiğini unutmayın.

Bunu bildiğim iyi oldu! İlk önce, biçilmiş taze çimi 2-3 gün kurutun ve kompost makinesinin yanına yayın. Daha sonra fazla nemi kaybedecek ve hacmini azaltacaktır.

Maddenin ayrışma hızı, atıkların hacmine, türüne ve hava ve su erişimine bağlıdır. Yığının olgunlaşması ortalama bir yıl sürer. Bu süreç kompostlama hızlandırıcı ürünler kullanılarak hızlandırılabilir. Temel amaçları, taze kompost kütlesine doğal mikroorganizmalar sağlamaktır, bu sayede istenmeyen bileşiklerin gelişimi sınırlanırken aynı zamanda atıkları hızla dönüştürür. Ayrıca atıkları parçalayarak ve yığınları atarak çimden daha hızlı gübre elde edeceğiz. İlk sezondan sonra, çimden tüm hazır kompostu seçiyoruz , ardından kalan materyali havalandırmak için bir tırmıkla ters çevirip art arda kompost makinesine atıyoruz.

çimden kompost

Çim kompostu - Halihazırda kuru olan çimi kompost makinesine atmak iyi bir fikirdir.

Daha gevşek organik materyal içeren çim katmanları yerleştirmeyi unutmayın,

yanı sıra kompost malzemeyi düzenli olarak çevirmek.

Kompost makinesinde uygun nemi tutmayı unutmayın. Yığın çok ıslaksa, saman, yaprak ve dal katmanlarını değiştirerek drenaj malzemesi ekleyin. Bizim ise çim kompost çok kuru, biz su ile bunu sağlamak gerekir.

Kışın da sıcak tutmak önemlidir. Bu süre zarfında kılıf tabakası çok daha kalın olmalı, bunun için saman veya yapraklar kullanılabilir. Böylelikle yığın içindeki uygun sıcaklığı ve içinde meydana gelen değişiklikleri daha uzun süre muhafaza etmiş olacağız.

Özetle - çimin hızlı bir kompostlama etkisi elde edilmesi şu şekilde sağlanır: katmanları havalandırmak, yığının uygun nemini muhafaza etmek, kompostlanmış kütleyi karıştırmak.

Kompostlama nasıl hızlandırılır?  Hızlı kompost yapmanın 6 yolu!Kompostlama nasıl hızlandırılır? Hızlı kompost yapmanın 6 yolu!

Kompostlama süreci uzundur ve genellikle 10-12 ay sürer. Bu, kompostlaşmanın nasıl hızlandırılacağına dair birkaç püf noktası öğrenmeye değer kılıyor, bu sayede sadece 3-4 ay içinde olgun kompost hazırlayacağız. İşte hızlı kompost yapmanın en iyi 6 yolu! Daha...

Çim kompostu - ne için kullanılabilir

Ortaya çıkan çim kompostu , bitkiler için faydalı olan ve toprak verimliliğini korumaya yardımcı olan son derece değerli bir organik gübredir. Koyu bir renge ve karakteristik toprak kokusuna sahip olmalıdır. İlkbahardan sonbahara kadar büyüme mevsimi boyunca kullanılabilir. Birkaç ay sonra, hatta birkaç yıl sonra kullanabiliriz.

Büyüme mevsiminin başında, toprak donduğunda alt tabakayı çim kompostu ile zenginleştiririz . Toprakla hafifçe karıştırarak (bitki köklerine zarar vermeden) 3 cm'lik bir çim kompostu tabakası yayıyoruz. Çim gübresi malç olarak da kullanılabilir. Diğerlerinin yanı sıra sebzeler ve meyve bitkileri için kullanılabilir. Buna karşılık, sonbaharda kompostla toprağı kazarak özelliklerini iyileştiriyoruz. Gelecekteki ekim için toprağı kürenin derinliğine kadar kazıyoruz, yumruyu 180 ° döndürüyor ve keskin bir karıkta bırakıyoruz.

Hazır çim kompostu , asidik bir toprak reaksiyonu gerektirmeyen süs bitkilerinin yetiştirilmesinde kullanılabilir, örneğin akçaağaç, kayın, koton, kurt, euonymus, tek yıllık ve iki yıllık bitkiler, çok yıllıklar. Ayrıca sebze ve meyve bitkileri yetiştiriciliğinde de uygulama alanı bulacaktır. Yoğun gelişim döneminde ve ekim veya dikim sırasında bitkileri beslerken iyi çalışacaktır.

MSc. Joanna Białowąs