Suriye ebegümeci - çeşitleri, yetiştirme, kesme, üreme, hastalıklar

Genellikle bahçe ebegümeci olarak anılan Suriye ebegümeci , yaz sonunda gelişen etkileyici ve rengarenk çiçekleri nedeniyle bahçelere hevesle ekilir. İlgi, renkleri farklı olan ilginç Suriye ebegümeci çeşitleri ile yoğunlaşmaktadır . Suriye ebegümeci yetiştiriciliğinin neye benzediğini , bu çalıyı nasıl düzgün bir şekilde keseceğinizi ve kendi bahçenizde ebegümeci nasıl çoğaltacağınızı görün .

Suriye ebegümeci

Suriye ebegümeci - Hibiscus syriacus

Fotoğraf Pixabay.com

Suriye ebegümeci ( Hibiscus syriacus ), 1.5-2 m yüksekliğe ulaşan sert dik, yavaş büyüyen bir çalıdır. Ebegümeci yaprakları mevsimliktir , ilkbaharın sonlarında görünür, sonbaharda sararır. Suriye ebegümesinin çiçekleri çok etkileyicidir, bazen çapı 12 cm'ye kadar ulaşır. Ebegümeci çiçeklerine biraz benzerler ve Haziran'dan Ağustos'a kadar çalılarda görülürler.

Bununla birlikte, uzun bir süredir, hiçbir yabani tür yetiştirilmemiştir, ancak saf beyaz, pembe, kırmızı ve koyu maviye kadar değişen geniş çiçekli Suriye ebegümeci çeşitleri seçilmiştir . Hibiscus çeşitleri, çok sayıda renge ek olarak, dolgun veya tek olabilen çiçek formunda da farklılık gösterir. Aşağıdaki tabloda , Polonya'da yetiştirilebilen en popüler Suriye ebegümeci çeşitlerini topladık .

bahçe civanperçemi

Bahçe ebegümeci olarak da adlandırılan Suriye ebegümesinin bazen Çin gülü ( Hibiscus rosa-sinensis ) adı verilen bir bitki ile karıştırıldığını bilmeye değer. ev ebegümeci. Bu tür donları sevmez ve sadece iç mekanda saksıda yetiştirilebilir. Bu nedenle, bahçeniz için bir ebegümeci çeşidi seçerken, kafanızın karışmamasına ve ev ebegümeci almamasına dikkat edin .

Suriye ebegümeci - yetiştirme

Suriye ebegümeci en iyi rüzgardan korunaklı ve güneşli bir yerde yetiştirilir . Bu bitki iyi drene edilmiş, alkali toprakları tercih ediyor. Ketmilerin kışın iyi olmadığı ve bahçe ekiminin sadece dona dayanıklılık bölgesi 6B ve daha sıcak olduğu durumlarda başarı şansı olduğu görüşü ile karşılaşılabilir. Ancak bitkiye kışa uygun bir konum ve örtü sağladığımızda, ebegümeci güzel çiçeklerle karşılığını verir. Kökleri donmadan korumak için bir agrotextile örtü ve örneğin bir bahçe kabuğu ile örtmek iyidir.

Suriye ketmaları , kompost veya biohumus gibi organik gübrelerle gübrelemeye çok iyi yanıt verir. Ayrıca çok bileşenli mineral gübreleri ilkbahardan da uygulayabilirsiniz.

Suriye ebegümeci

Suriye ebegümeci - çalı alışkanlığı

Fotoğraf I.Sáček, kıdemli, CC0, Wikimedia Commons

Suriye ebegümeci - kesme

Suriye ebegümeci , uygun alışkanlığını sürdürmek ve düzenli çiçeklenmesini teşvik etmek için budanmalıdır. Bahçe ebegümesinin yavaş büyüdüğü unutulmamalıdır, bu nedenle Suriye ebegümesinin kesimi güçlü olmamalı , sadece şeklini biraz düzeltmelidir.

Bitkiler büyümeye başladığında ilkbaharda Suriye ebegümesini kesiyoruz . Daha sonra hangi sürgünlerin dondurulduğunu ve hangilerinin kesilmesi gerektiğini de görebilirsiniz.

Bahçeye yeni ebegümeci diktikten sonra, tüm zayıf veya hasarlı büyümeleri düzeltin . Yeni sürgünlerin taban kısmından gelişmesini sağlamak için kalan sürgünlerin yarı uzunlukta kesilmesi gerekir.

Sonraki yıllarda, Suriye ebegümeci nazik bir kesim gerektirir . Yalnızca zayıf veya ölü büyüme ve aşırı derecede şişkin sürgünler uzaklaştırılmalıdır. Ayrıca ince ve zayıf sürgünlerin üst kısımları yarı uzunlukta budanarak alınmalıdır.

Uzun yıllar yetiştirildikten sonra, bitkiler aşırı derecede büyüdüğünde , ebadını küçültmek için ebegümenin budanması gerekebilir . Tüm sürgünler daha sonra uzunluklarının üçte ikisi kadar kesilir.

Suriye ebegümeci budaması hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyanlar için , 80'den fazla popüler bahçe bitkisinin budama ilkelerinin detaylı bir şekilde sunulduğu Lucyna ve Alicja Grabowski'nin "Cutting School" kitabını öneriyoruz. Kitabın yazarı 3 sayfayı Suriye ebegümesinin budamasına ayırdı. Hangi sürgünlerin budanması gerektiğini gösteren çizimlerle birlikte , sonraki ekim yıllarında ebegümenin nasıl budanacağı adım adım ayrıntılı olarak tartışılmaktadır .

Kesim Okulu

Suriye ebegümeci - üreme

Suriye ketmaları, otsu kesimlerden veya tabakalaşma yoluyla çoğaltılabilir.

Suriye ebegümesinin otsu kesimler yoluyla çoğaltılması , kesimlerin 8-12 cm uzunluğundaki sürgünlerin tepelerinden kesilmesinden ibarettir. Bu tedaviyi Haziran ayında gerçekleştiriyoruz. Ebegümeci fidesini bir köklenme hızlandırıcı (IBA) ile ıslatın ve 1: 1 kum ve turba karışımı ile dolu bir inceleme alanına dikin.

Kenaf Suriyeli kesimlerle çoğalarak 15-18 ° C'lik bir sıcaklığı koruyor . Çelikler köklendikten sonra 7 cm çapındaki saksılara ekip serin bir incelemede (10-12 ° C) kışa bırakıyoruz. 2-3 yıl sonra bitkileri kalıcı olarak yeniden dikiyoruz.

Sonbaharda katmanlaşarak Suriye ebegümesini yeniden üretiyoruz . Bahçe ebegümeci etrafındaki toprağı gevşetin ve kompost ekleyin. Genç sürgünleri alttan hafifçe kesin, yere doğru bükün ve yaprakları yere değmeyecek şekilde yırtın. Sürgünün sabit olması ve kök salması için zemine sıkıca tutturmaya çalışalım. Sürgünün zeminle temas ettiği yer hafifçe ince bir toprak tabakası ile örtülmelidir. Bir yıl sonra köklerin çıkıp çıkmadığı kontrol edilir. Eğer öyleyse, köklü ebegümeci fidesini kesip varış yerine dikiyoruz.

Suriye ebegümeci

Suriye Ebegümeci 'Mavi Kuş'

Fotoğraf Pixabay.com

Suriye ebegümeci - hastalıklar

Suriye ebegümeci, hastalığa dayanıklı bir bitkidir . Yaprakların veya çiçek tomurcuklarının büyük miktarda dökülmesi gibi çalı üzerinde ortaya çıkan rahatsız edici semptomlar, yetiştirme hatalarından kaynaklanır. Hibiscus nemli toprağı sever, ancak su havuzlarına dayanamaz. Çok ıslak toprakta yaprakları sararır ve düşer. Buna karşılık, devasa bir şekilde düşen ebegümeci çiçek tomurcukları uzun süreli kuraklığın bir belirtisidir.

Bununla birlikte, özellikle çiçeklenme döneminde Suriye ebegümesinin çiçekleri serpiştirmemek için doğrudan toprakta sulanması gerektiğini unutmayın. Çiçeklerin üzerine serpilen su , ebegümeci çiçek yapraklarının kenarda kahverengiye dönmesine ve sonra kararmasına neden olur .

Bazen, Suriye Hibiscus'un gövdelerinde, genellikle bir kesik veya başka bir hasarın olduğu yerde , uzunlamasına ve enine genişleyen yuvarlak veya eliptik kahverengi lekeler belirir . Sürgünün tüm çevresinde meydana geldiklerinde, etkilenen alanın üzerindeki bitki parçaları solup ölür. Böyle bir durumda, enfeksiyonlu sürgünler enfeksiyon bölgesinin altından kesilmeli ve daha sonra tüm bitkiye bir fungisit, örneğin Topsin M 500 SC püskürtülmelidir.

Ketmie ayrıca fitoftora tarafından saldırıya uğrayabilir. Bu hastalığın sürgünün köküne saldırması sonucunda dokular açık kahverengiye döner ve sonra koyulaşır . Çürük yavaş yavaş çevreye, köklere ve yukarıya doğru yayılır. Sapın her yerinde nekroz oluştuğunda bitki ölür. Mantar ayrıca alt yapraklarda da büyüyerek, dipte kahverengileşmelerine neden olabilir. Ne yazık ki, enfekte olmuş bitkiler tamamen uzaklaştırılmalı ve yakınlardaki ancak hala sağlıklı olan bitkilere Polyversum WP biyo-hazırlık ile önleyici olarak püskürtülmeli ve sulanmalıdır. Fitoftoraya karşı diğer etkili ajanlar Proplant 722 SL ve Magnicur Energy 840 SL'dir.

Suriye ebegümüsündeki en yaygın zararlılar sera beyaz sineği ve yaprak bitleridir. Doğal yağ preparatı Emulpar 940 EC ile püskürtme, bu zararlılardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Etkili kimyasal spreyler: Karate Gold ve Mospilan 20 SP.

Bu bitki için mükemmel gübrelerin yanı sıra hastalıklara ve zararlılara karşı ebegümeci püskürtmek için önerilen müstahzarlar rehberimizin dükkanından sipariş edilebilir. Teklifi görüntülemek için aşağıdaki düğmeyi tıklayın.

MSc. Joanna Białowąs

Şu esasa göre hazırlanmıştır: Bärtels, Andreas, Encyclopedia of garden plant from A to Z , Świat Książki, Warsaw 2001, s. 545; Bradley S. Ağaçları ve çalıları budamak. Bahçe bitkilerinin oluşturulması ve kesilmesi - adım adım , MUZA SA, Varşova 2006, s. 98; G. Łabanowski, L. Orlikowski, A. Wojdyła, Saksı bitkileri nasıl yetiştirilir , MULTICO Oficyna Wydawnicza, Varşova 2010, s. 116-119.