Bahçedeki yosun. Yosundan nasıl kurtulurum?

Bahçedeki yosun en çok toprak asidik, nemli ve kompakt olduğunda ortaya çıkar. Çoğunlukla sorun çimlerdeki yosundur, ancak aynı zamanda sebze bahçesinde ve kaldırımlarda veya kaldırım taşlarından yapılmış araba yolunda yosun da gözlemliyoruz . Genellikle bahçıvanlar, yosun ağaçlarda ve çalılarda büyüdüğünden , sürgünlerin ve dalların görünümünü bozduğundan şikayet ederler. Neyse ki, tüm bu sorunların çözümleri var. Bahçedeki yosunlardan nasıl kurtulacağınızı ve yosunla mücadele için hangi önlemleri alacağınızı görün .

bahçedeki yosun

Bahçedeki yosun

Fotoğraf depositphotos.com

Bahçedeki yosun bir sorun mu?

Moss nemi ve gölgeyi sever . Asitli topraklarda ve güçlü bir şekilde sıkıştırılmış toprakta en iyi hissi verir. Kaldırım taşlarında, sebze bahçesinde, ağaçlarda ve çalılarda görülür, ancak çoğunlukla çime saldırır. Zamanla çimlerin geçme şansı olmayacak bir "halı" oluşturabilir. Eğer daha sonra sonbaharda kadar yosun devam ederse ve biz hiçbir şey ondan kurtulmak için, daha da zor ilkbaharda olacak.

Sadece çime zarar verdiği için yosunlardan kurtulmaya değer . Bahçenin başka bir yerinde, bize toprağın çok ıslak veya asidik olduğunu gösterebilir. Ve bu tür koşullar mahsuller için elverişsiz olabilir. Bu nedenle, yosunla mücadelenin başlangıcında ortaya çıkmasının nedenini belirlemeye her zaman değer .

Çimlerde yosun

Çimlerdeki yosun, çoğunlukla çok ıslak, ağır veya aşırı asidik toprak nedeniyle görülür. Bu nedenle, çimlerinizde yosunla savaşırken , kum püskürtme ile birlikte düzenli olarak havalandırmanız çok önemlidir. Çim havalandırma, zeminin bir çatal, çivili ayakkabılar veya havalandırıcı adı verilen bir cihazla derinlemesine delinmesini içerir. Havalandırıcının sivri uçları toprağı kazar, gevşetir ve çim köklerine hava getirir. Havalandırma her zaman ilkbaharda yapılmalı ve gerekirse yazın tekrarlanmalıdır.

bahçedeki yosun

Havalandırma yosun oluşumunu engeller

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Zeminin böyle bir gevşemesinden sonra, çimleri kumlamaya değer. Bu amaçla çimin tüm yüzeyine kum serpiyoruz ve tırmıkla yayıyoruz. Bu şekilde aşırı sıkışmış ve ıslak toprak gevşeyecek ve çim büyümek için daha iyi koşullara sahip olacaktır. Yosun zamanla solmalı ve yok olmalıdır .

Çimlerin üzerinde yosun varsa , toprağın çok asidik olmadığından da emin olunmalıdır. Bu amaçla toprak pH'ı ölçülür. Kullanılan toprak ölçer, 6.0'ın altında bir pH gösteriyorsa, çimleri kirletmeye değer. Bu amaçla, örneğin dolomit gibi kalsiyum gübreler kullanılır. Çimlerinizi kirletmenin en iyi zamanı sonbaharın sonlarıdır .

Yosunla savaşan çim gübreleri de yardımcı olacaktır. Çimlerdeki yosun kahverengiye döndüğü ve kolayca çıkarılabildiği için genellikle demir içerirler . Ancak bu gübrelerin beton, seramik ve taş elemanlarda kahverengi lekelere neden olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle gübre istenmeyen bir yere dökülürse hemen toplanmalı ve geri kalanı su ile yıkanmalıdır.

Sebze bahçesinde yosun

Bir sebze bahçesindeki yosun, çimenlikteki gibi asitli toprağın bir göstergesidir. Kesin pH tayini için toprağın pH'ı bir asit ölçer ile kontrol edilmelidir. Ölçüm sonuçları toprak pH'sının 6.5'in altında olduğunu gösteriyorsa, toprağı kireçlemek de tek doğru çözümdür. Kalsiyum karbonat veya oksit gübreler kullanılarak yapılabilirler. Yine yukarıda belirtilen dolomit harika bir seçim olacaktır. Sebze yataklarının kireçlenmesi en iyi sonbaharda , hasat bittiğinde ve bitkiler hareketsizken yapılır. PH değerini daha hızlı yükseltmek istiyorsanız, ilkbaharda pH + substratının asitlerinin giderilmesine ulaşabilirsiniz. Bitki ekmeden veya dikmeden önce suda çözülen bir müstahzardır.

toprak asit giderici pH + substrat

Ağaçlarda ve çalılarda yosun

Bazen ağaçlarda ve çalılarda yosun görülür . Daha spesifik olarak, birçok bahçıvan ona yosun derken, aslında likendir. Likenler ağaçlara zarar vermez ve havadan besin alırlar. Ağacın dekoratif kabuğu varsa ve likeni ondan çıkarmak istiyorsanız, sert, sert bir fırça ile yapabilirsiniz. Ağacın kabuğuna zarar vermemek için nazikçe yapıyoruz.

Her ne kadar ağaçlarda likenler kendilerine hiçbir şey kötüdür , onlar ölüyor ağaçlarda ve ölü ahşap dokusu üzerinde çok daha sık görülür. Likenler, gittikçe daha az verim alan yaşlı bir ağacı aşırı büyütüyorsa, onu yeni bir dikimle değiştirip değiştirmemeyi düşünmeye değer.

çalılardaki yosun

Çalıların üzerindeki likenler

Fotoğraf Iga 51, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Kaldırımda ve araba yolunda yosun

P orosts parke taşları ve kaldırım üzerinde büyüyen yosunlar yüzey çirkin kaygan hale gelir ve görünüm olarak bir sorun vardır. Bu durumda, onları sert bir süpürge ile mekanik olarak çıkarabilir veya kaldırım taşlarından yosunu çıkarmak için tasarlanmış müstahzarlar kullanabiliriz.

Öncelikle, Effect 24H gibi doğal içeriklere dayalı yosun kontrol preparatlarına ulaşmaya değer . Bu preparatın aktif maddesi, pelargonik asittir (sardunya uçucu yağının bir bileşeni). Bu preparat aynı zamanda yabancı ot mücadelesi için de uygundur ve etkisinin etkileri hemen ertesi gün görülebilir. Etki 24H ile yolları ve araba yollarını püskürtürken, bu ajan onlara zarar verebileceğinden, yakınlarda büyüyen bitkilere püskürtmemeye dikkat etmeliyiz.

Bruker Spray gibi özellikle parke taşlarının temizlenmesine adanmış müstahzarlara da ulaşabiliriz . Bu önlem, kaldırım taşları üzerindeki yosun dışında çeşitli çiçeklerimiz, yosunlarımız, küflerimiz ve likenlerimiz olduğunda faydalı olacaktır. Geniş aktivite spektrumuna ek olarak, bu preparatın özellikle kaplamalı yüzeylerde kullanılmak üzere test edilmiş ve test edilmiş olması da önemlidir. Bu sayede elde edilen etki ve kullanım güvenliğinden emin olabiliriz.

MSc. Joanna Białowąs