Kırmızı akçaağaç - çeşitleri, yetiştirme, kesme, hastalıklar

Kırmızı akçaağaç , sonbaharda güzel renk değiştirir ve bir solitaire kadar harika görünür. Yetiştirilmesi için uygun koşulları sağlamayı hatırlamaya değer olsa da, çok zorlayıcı değildir. Kırmızı akçaağaç yetiştirme hakkında bilmeniz gerekenleri ve bu ağacı hangi hastalıkların tehdit edebileceğini öğrenin. Bahçeniz için hangi kırmızı akçaağaç çeşitlerini seçmeniz gerektiğini ve kırmızı akçaağaç kesmenin gerekli olup olmadığını da önereceğiz .

Kırmızı akçaağaç

Kırmızı akçaağaç - Acer rubrum

Kırmızı akçaağaç ( Acer rubrum ), 10 m yüksekliğe ve 7 m genişliğe ulaşan konik veya küresel taçlı bir ağaçtır. Yaprakları üstte yeşil, parlak, sonbaharda kırmızıya dönen son derece dekoratif. Çiçekler Mart ayında ortaya çıkar ve ayrıca küçük kırmızıdır. Parklarda, yeşil alanlarda ve cadde ve yaya iletişim yollarının dikilmesi için bir ağaç olarak harika çalışıyor. Bu akçaağaç türünün akçaağaç şurubuna sıkıştırılabileceğini bilmeye değer.

Akçaağaç şurubu - özellikleri, uygulaması, nasıl yapılırAkçaağaç şurubu - özellikleri, uygulaması, nasıl yapılır

Uzun zamandır bilinen, tamamen ekolojik ve sağlıklı akçaağaç şurubu Kanadalıların ve Amerikalıların gönlünü kazandı. Tadı bala benzer ve birçok besleyici özelliğe sahiptir. Akçaağaç şurubunun kullanımı ve özellikleri hakkında bilgi edinin. Biraz sonra akçaağaç şurubunun nasıl yapıldığını ve bu lezzetli lezzeti hangi klon türlerinden alabileceğinizi öğreneceksiniz! Daha...

Kırmızı akçaağaç - çeşitleri

Bu ağacın elde ettiği büyük boyut nedeniyle, bahçeler için, daha az yoğun büyüme ve sonbaharda güzel bir şekilde renk değişimi ile karakterize edilen kırmızı akçaağaç çeşitleri seçmeye değer .

Red Maple 'Brandywine' - 8-10 m yüksekliğe kadar büyüyen güzel, geniş konik taçlı bir çeşittir. Kırmızı akçaağaç için tipik yapraklar, hafif mavimsi bir belirti ile yeşil üst, altı parlak. Sonbaharda renklerini yoğun bir mor-kırmızı renge çevirirler.

Red Maple 'Scanlon' - neredeyse sütunlu bir taç ile orta büyüklükte, yoğun dallanmış bir kırmızı akçaağaç çeşididir. 10-12 m yüksekliğe ve 3-4 m genişliğe kadar büyür. Yaprakları koyu yeşil, parlak, altı donuk, Eylül ayında turuncu-kırmızı olur.

Red Maple 'Red Sunset' - 15 m yüksekliğe kadar büyüyen, piramidal taçlı yaprak döken bir ağaç. Üstte parlak yeşil yapraklar sonbaharda kırmızıya döner. Uzun ömürlü, yoğun yaprak solması nedeniyle en güzel çeşitlerden biridir.

Kırmızı akçaağaç 'Ekim Glory' - 7-10 m yuvarlak çapa kadar konik bir taç ile 20 m yüksekliğe kadar büyür. 10 cm uzunluğa kadar üç ila beş kanat bırakır, üstte parlak, koyu yeşil, altta mavi-yeşil. 'Ekim Glory', sonbaharda yoğun bir şekilde kırmızıdan turuncu- kırmızıya dönen kırmızı bir akçaağaç çeşididir . Çoğunlukla diocious çiçekler bal kokar ve yapraklar açılmadan çok önce Mart-Nisan aylarında ortaya çıkar. Koyu kırmızı renklidirler ve yoğun çiçek salkımlarında toplanırlar.

Palmiye akçaağaç - çeşitleri, yetiştirme, hastalıklarPalmiye akçaağaç - çeşitleri, yetiştirme, hastalıklar

Palmiye akçaağacı, Japon bahçelerinin incisidir. İlginç görünümü göze çarpıyor ve bahçede temsili bir unsur olarak mükemmel. Ev bahçelerinde ve arsalarında hangi tür hurma akçaağacının en iyi çalıştığını, iklimimizde palmiye akçaağaç yetiştiriciliğinin neye benzediğini ve hangi bakım tedavilerinin en önemli olduğunu görün. Daha...

Kırmızı akçaağaç - yetiştirme

Kırmızı akçaağaç , kısmen gölgeli olana güneşli bir konumu tercih eder . İdeal olarak, site rüzgarlardan korunmalıdır. Kırmızı akçaağaç nemli, iyi drene edilmiş ve hafif asitli topraklarda iyi büyüyecek, ancak aynı zamanda hafif alkalidir.

Hatırlamak! Kırmızı akçaağaç sulak alanlara ve havza topraklarına tolerans göstermez. Ayrıca aşırı kalsiyuma duyarlıdır.

In kırmızı akçaağaç ekimi , çam kabuğu hafifçe substrat acidify ve Polonya'nın soğuk bölgelerde donmasını ağacı koruyacaktır malç olarak kullanılabilir.

Kırmızı akçaağaç - kesme

Kırmızı akçaağaç kesmek tavsiye edilmez. Dallar oluştururken doğal, kendiliğinden bir denge gösterir ve kompakt bir alışkanlık yaratır. Kırmızı akçaağaçtaki herhangi bir budama, zayıf, hastalıklı veya kesişen sürgünlerin alınmasıyla sınırlandırılmalıdır.

Uyarı! Kırmızı akçaağaçın kesilmesi yapraksız dönemde - kışın veya ilkbaharın başlarında yapılmamalıdır, çünkü bu dönemde kesme yarasından bol miktarda meyve suyu sızıntısı vardır. Meyve sularının çok yoğun bir şekilde dolaşmadığı yaz aylarında, büyüme mevsimi boyunca böyle bir kesim yapmak daha iyidir.

Kırmızı akçaağaç - hastalıklar

Verticillium solgunluğu - Bu tehlikeli kırmızı akçaağaç hastalığının belirtileri yaz aylarında kurumuş yapraklar şeklinde görülebilir . Damarlar arasında yaprak dokusu sararır, sonra kahverengiye döner ve sonuç olarak yapraklar düşer. Sürgünün enine kesitinde dış halkalarda kahverengileşme gözlemlenebilir. Enfeksiyon köklerdeki yaralardan kaynaklanır. Verticillus ile mücadele, hastalıklı bitkilerin yetiştiği yerlere kırmızı akçaağaç dikmekten kaçınmaktır. Akçaağaçta bu hastalığın belirtileri görülürse sürgünler uzaklaştırılmalı ve enfekte olan bitkilere Topsin M 500 SC püskürtülmelidir.

Toz halinde küf - yaprak bıçağının üstünde beyaz toz halinde bir kaplama şeklinde kendini gösteren kırmızı akçaağaç hastalığıdır. Yaklaşık bir düzine gün sonra baskın kararır ve sporlar komşu bitkilere aktarılır. Mantar, sürgünlerde veya düşen yapraklarda kış uykusuna yatar ve ilkbaharda sporlar oluşur. Bu tehlikeli kırmızı akçaağaç hastalığı, sık yağış ve gece ve gündüz hava nemindeki büyük farklılıklar tarafından tercih edilir. Ne zaman kırmızı akçaağaç bu hastalık bulaşmış , bu bitki koruma ürünleri Discus 500 WG ve Amistar 250 SC ile 3 kez dönüşümlü olarak sıkılmalıdır.

külleme ve tüylü küfToz halinde küf ve tüylü küf - mücadele

Bahçelerimizdeki ve evlerimizdeki bitkileri tehdit eden hastalıklar arasında, yalnızca seçilmiş bir bitki grubuna saldıranlar var, aynı zamanda çok evrensel olanlar da var - bir meyve bahçesinde, manavda veya bahçede yetişseler de, her tür bitkiye saldırıyorlar. dekoratif, terasta veya dairede. Son hastalık grubu şüphesiz külleme içerir. İşte onu nasıl tanıyacağınız ve etkili bir şekilde savaşacağınız. Daha...

Akçaağaç yapraklarının siyah lekesi - kırmızı akçaağaçların yapraklarında yaklaşık 1 cm çapında, klorotik parlak yuvarlak noktalar vardır. Bir süre sonra lekelerin rengi sarıya döner. Yaprakların üst tarafında, lekelerin olduğu yerde, Haziran ayından itibaren yaprağın neredeyse tüm yüzeyini birleştiren ve kaplayan, sarı kenarlıklı tekdüze parlak bir nokta olan çok sayıda siyah nokta belirir. Bu tehlikeli kırmızı akçaağaç hastalığına karşı mücadelede , mantarın kış uykusuna yattığı düşen yaprakları çıkarmak ve sulama sırasında yaprakları ıslatmamak önemlidir. İlkbaharda yapraklar gelişirken, bitkilere yedi günde bir iki veya üç kez, sırayla aşağıdaki mantar ilaçlarını kullanarak püskürtün: Hastalık semptomları fark edildiğinde Bravo 500 SC, Topsin M 500 SC veya Biosept Active.

Antraknoz - Bu kırmızı akçaağaç hastalığının semptomları, akçaağaç yaprağı dokusunun ana sinirleri boyunca görülebilir. Dokular önce açık yeşil bir renk alır, sonra sararır, kahverengiye döner ve sonuçta ölür. Düşen yapraklar çıkarılmalı ve yakılmalıdır. Topsin M 500, Polyram 70 WG gibi müstahzarlarla enfekte bitkilere 2 veya 3 kez püskürtün.

MSc. Joanna Białowąs