Domates hastalıkları ve kontrolü

Domates hastalıkları bitkilerin ölümüne ve büyük verim kayıplarına neden olur. Bu nedenle, onlarla mücadele etmek, büyüyen bitkileri sistematik olarak kontrol etmek ve domates hastalıklarının ilk rahatsız edici semptomlarına hızlı tepki vermek çok önemlidir . Bunlar domateslerin en sık görülen ve çok ciddi hastalıkları ve amatör yetiştiriciliğinde kontrolüdür . Kendi arazinizden sağlıklı ve lezzetli domatesler elde etmenin yollarını keşfedin!

domates hastalıkları ve kontrolü

Domates hastalıkları - domatesde patates küfü

1. Domates üzerinde patates yanıklığı

Phytophthora infestans mantarının neden olduğu domateslerde patates yanıklığı (patates küfü), tarlada ve örtü altında yetiştirilen domateslerin en tehlikeli ve yaygın hastalıklarından biridir. Özellikle uzun dönem serin ve yağışlı havalarda tüm bitkilerin kaybına neden olabilir.

Patates yanıklığının domates üzerindeki ilk belirtileri yaprakların uçlarında ve kenarlarında büyük, düzensiz, sulu lekeler şeklinde ortaya çıkar. Soğuk ve nemli havalarda lekeler çok hızlı büyür ve yaprağın önemli bir alanını kaplar. Bu, bitkilerin kurumasına ve yapraklarının dökülmesine neden olur. Yüksek hava neminde (özellikle sonbaharda), lekelerde yaprakların alt tarafında hassas, beyaz-gri bir miselyum tabakası belirir. Mantar için uygun koşullar altında (serinlik ve nem), havada karakteristik bir çürük kokusu fark edilir.

Bu domates hastalığının en karakteristik belirtileri yeşil, olgunlaşmamış meyvelerdir. Üzerlerinde büyük, sert, kahverengi lekeler belirir ve etin derinliklerine ulaşır. Enfekte olan meyveler olgunlaşmaz ve dökülmez.

İlk semptomları fark ettiğimizde patates yanıklığıyla savaşmaya başlarız. Patates yanıklığıyla ev ilaçları, ısırgan otu veya at kuyruğu kaynatma ile savaşabiliriz. Domates bitkilerinin çevresinde adaçayı ve lavanta ekilmeye değer. Uçucu yağları, hastalığın saldırısını sınırlar.

3 organik domates püskürtme.  Lezzetli ve sağlıklı büyümeleri için domates nasıl püskürtülür?3 organik domates püskürtme. Lezzetli ve sağlıklı büyümeleri için domates nasıl püskürtülür?

Domates, yüksek besin ihtiyacı olan ve mantar hastalıklarına duyarlı bitkilerdir. Bu nedenle düzenli gübreleme ve koruyucu sprey kullanımı çok önemlidir. En iyileri ekolojiktir, bu yüzden bu bitkiler sadece sağlıklı büyümekle kalmaz, aynı zamanda sağlıklı bir besin kaynağıdır. Daha...

Ciddi enfeksiyon durumunda kimyasal koruma kullanıyoruz. Patates yanıklığı ile mücadelede en etkili korunma yöntemleri şunlardır: Amistar 250 SC (8 litre su / 100m²'de 10 ml çözülmüş tarla yetiştiriciliğinde kullanılır) ve Amistar Opti 480 SC (10 litre başına 20-25 ml'lik örtü altı yetiştiriciliğinde kullanılır. Su).

Bu müstahzarlar diğer fungisitlerle dönüşümlü olarak kullanılmalıdır. Önerilen diğer yanık önleyici koruma önlemleri şunlardır : Acrobat MZ 69 WG (zeminde 7-8 l su / 100m² için 25 g ve örtülerin altında 10 l su için 30 g kullanıyoruz), Cabrio Duo 112 EC (20-25 ml 2-10 l su için), Polyram 70 WG (6-7 l su / 100m² için tarla bitkilerinde 12-18 g miktarında kullanın), Signum 33 WG (litre suya 2 g ajan kullanın) ve Miedzian 50 WP (30 7 litre su / 100m²'de g, Revus 250 SC (7 litre su / 100m²'de 6 ml çözülmüş).

Domateslerde patates yanıklığı - belirtiler, kontrol, püskürtmeDomateslerde patates yanıklığı - belirtiler, kontrol, püskürtme

Domates üzerindeki patates küfü, bu bitkiler için çok tehlikeli bir hastalıktır ve hem tarlada hem de örtü altı domates yetiştiriciliğinde büyük kayıplara neden olur. Domateslerde patates küfü belirtilerini nasıl fark edeceğinizi, bu hastalığı nasıl önleyeceğinizi ve domateslerdeki patates küfü ile mücadele için önerilen spreylerin ve diğer yolların neler olduğunu öğrenin. Daha...

2. Domates alternaria (kuru yaprak lekesi)

Alternaria solani mantarının neden olduğu domates alternaria , özellikle ılık (30 ° C) ve yağışlı yaz aylarında, toprakta yetişen domatesleri etkiler.

Bu domates hastalığının semptomları, açıkça tanımlanmış eş merkezli bölgelere sahip, sinirlerle sınırlı koyu kahverengi domates yapraklarıdır. Lekeler 1,5 cm boyutundadır. Lekeler zamanla kurur ve içinde pul pul dökülür. Yapraklar lekeler sonucu sararır, kıvrılır ve ölür. Meyvenin istilası, cildin hasar gördüğü yerlerde ve pedinkül boşluğunda lokalizedir. İstila edilmiş meyveler çürür ve miselyum lekeleri lekelerin yüzeyinde görülür.

domates hastalıkları ve kontrolü

Domates hastalıkları - alternariosis

Domateslerin patates yanıklığına karşı korunması için önerilen kimyasal müstahzarlar domates alternaria ile mücadelede kullanılır. Bu domates hastalığının riskini en aza indirmek için patates ekiminin yakınında domates yetiştirmekten kaçının. 3-4 yıldır hastalığın oluştuğu yerde domates yetiştirmiyoruz. Hasattan sonra tüm bitki kalıntılarının ekim yerini iyice temizliyoruz. Biosept Active 33 SL ile domateslerin önleyici ilaçlamasını da gerçekleştirebiliriz .

3. Sapın dibinde kangren ve domates meyvesinin kahverengi çürüklüğü

Solucan yanıklığı, kök çürüklüğü ve domates meyvesinin kahverengi çürümesine ek olarak, domateslerin en tehlikeli hastalığıdır . Sapları enfekte eden ve meyve çürümesine neden olan toprak kaynaklı Didymella lycopersici mantarından kaynaklanır. Bu hastalığın bir sonucu olarak, domatesler bütün bitkileri yok eder.

Domates meyvesinin kök çürümesi ve kahverengi çürüklüğü belirtileri oldukça geç ortaya çıkar. Genellikle bitkilerin ekilmesinden birkaç hafta sonra veya meyvelerin hasat edilmesinden hemen önce. Bitkiler, gövdenin tabanına mantarın zarar vermesi sonucu solgunlaşır. Gövdede, zeminin hemen üstünde, gövdeyi bir halka şeklinde kaplayan kahverengi çürük lekeleri belirir.Meyvede çürük, sapın çevresinde koyu kahverengi, çökmüş noktalar şeklinde görülür. Noktaların üzerinde küçük siyah toplar var.

Bu domates hastalığına karşı mücadele , büyük ölçüde oluşumunun önlenmesine dayanmaktadır. Ekim için işlenmiş tohumlar kullanıyoruz (Tohum muamelesi T 75 DS / WS - 0.3 g / 100 g tohum). Aynı pozisyonda yetiştirilen domateslere 3-4 yıl ara vermelisiniz. Hastalık belirtileri ortaya çıktığında, bitkileri kök yumağının tamamı ile birlikte çıkarın. Kalan bitkilere dönüşümlü olarak Curzate Cu 49.5 WP (10 l suda 40 g / 100 m2), Gwarant 500 SC (6-8 l suda 20 ml / 100 m2) veya Miedzian 50 WP (30 g, 7 l su / 100 m2) püskürtün. .

domates hastalıkları ve kontrolü

Domates hastalıkları - gri küf

4. Gri küf

Botrytis cinerea mantarının neden olduğu gri küf , örtü altında kışın, ilkbahar ve sonbaharda domatesler için en büyük tehdittir. Geliştirme için elverişli koşullar 14-15 ° C ve yüksek nemdir (% 97-98).

Domateslerde gri küf belirtileri bitkinin tüm toprak üstü kısımlarında mevcuttur. Yapraklarda yüzey alanlarını kademeli olarak artıran gri-yeşil veya sarı lekeler görülür. Enfekte yapraklar ölür. Gövdelerde büyük gri veya kahverengi lekeler oluşur. Enfeksiyon yerinin üzerinde bitki ölür. Domates meyvelerinde suyla ıslanmış yumuşak lekeler oluşur. Yapraklarda, gövdelerde ve meyvelerde lekelerde mantarın karakteristik gri bir kaplaması görülür.

Gelen domates yetiştiriciliğinde gri küf mücadelede, hastalığın gelişimini azaltan bir önceliktir. Yetiştirme odalarındaki hava nemini düşük tutun. Hastalığın gelişmesi için uygun olan dönemde veya ilk semptomları fark ettikten sonra bitkilere kimyasal preparatlar püskürtüyoruz, örneğin amatör yetiştirme için önerilen Amistar Opti 480 SC (10 l suda 20-25 ml / 100m²), Signum 33 WG (1 l suda 2 g, doz sıvı: 10 l / 100m²) veya Switch 62.5 WG (10 l suda 10g / 100m²).

Gri küf - semptomlar, doğal kontrol, püskürtmeGri küf - semptomlar, doğal kontrol, püskürtme

Gri küf, bitkilerde en sık görülen mantar hastalıklarından biridir. Bahçede gri küf çok çabuk yayılır. Bu nedenle, gri küfle nasıl mücadele edileceğini ve bitkilerimizde gri küfün ilk belirtilerini gördüğümüzde ne yapılacağını bilmeye değer. Bu bitki hastalığını önlemenin en iyi doğal yöntemlerini öğrenin ve gri küfe karşı hangi ilaçlamanın en etkili olduğunu öğrenin. Daha...

5. Domates bakteriyel kanser

Domates bakteriyel kanser bir karantina hastalığıdır. Corynebacterium michiganense bakterisinden kaynaklanır . Hem yerde hem de örtü altında yetişen domateslere saldırır. Domateslerin en tehlikeli bakteriyel hastalığı olarak kabul edilir .

Domates bakteri kanserinin ana semptomu yaprak solmasıdır. Solduran yapraklarda kahverengi lekeler oluşur ve yapraklar ölür. İlk başta, gövdenin sadece bir tarafında solma olabilir. Gövde kesitinde koyu kahverengi çizgiler görülüyor. Sürgünlerde çatlaklar ve sümüksü dökülmeler görülür. Meyve, sözde oluşturan koyu lekelerle kaplıdır. "Kuşbakışı". İstila edilmiş meyveler çürür.

Domates bakteriyel kanseriyle savaşmak zordur. Hastalığı önlemek için ekimden önce tohumları dezenfekte edin. Domateslerin bakımında kullanılan tüm aletleri de dezenfekte ediyoruz. Hastalık belirtileri fark edildiğinde, hastalıklı bitkileri çıkarıyoruz ve kalanına Kocide 2000 35 WG (10 l suda 30 g / 100m²) püskürtüyoruz. Hastalığın meydana geldiği yerde, önümüzdeki 4 yıl boyunca patlıcangiller yetiştirmek yasaktır.

Dükkanımızdan sipariş verebileceğiniz domates hastalıklarına karşı koruma makalesinde bahsedilmiştir . 24 saat içinde yüksek kaliteli ürünler, verimli hizmet ve sevkiyat garantisi veriyoruz. (bitkileriniz zaten hastalandığında ve hızlı bir şekilde püskürtmeniz gerektiğinde önemlidir ). Mağazaya gitmek için aşağıdaki düğmeye basın :-)

MSc. Agnieszka Lach