Gölge için bitkiler. Bahçede gölgeli bir yere ne ekilir?

Bahçedeki gölgeli noktalar genellikle bir sorun gibi görünür. Bu kadar küçük güneş buraya geldiğinde ne ekecek? Güzel gölge bitkileri bulabilir miyiz ? Görünüşe göre, biraz çabayla, arsanın gölgeli köşelerinde yaşamla iç içe olan gerçek orman köşeleri yaratabilirsiniz! Günümüzde bahçe mağazaları, doğrudan güneş ışığının günün çoğuna neredeyse hiç ulaşmadığı gölgeli çiçek yataklarında en iyi şekilde gelişecek çok çeşitli ilginç türler ve süs bitkileri çeşitlerine sahiptir. İşte gölge için en iyi bahçe bitkileri !

gölge bitkiler

Ortancalar gölge için mükemmel bitkilerdir

Ağaçlar ve çalılar arasında, yıl boyunca gölgeli yataklara güçlü bir koyu yeşil vurgu getirecek çok çeşitli iğne yapraklılar arasından seçim yapabilirsiniz . Gölgeyi seven iğne yapraklılar olarak, diğerlerinin yanı sıra tavsiye edebiliriz. Köknar (Kore köknar ve balzam köknar), koyu gölgeye mükemmel toleranslı, ayrıca birçok çeşit Lawson selvi ( Chamaecyparis lawsoniana ), bezelye selvi ( Chamaecyparis pisifera ) ve piyasada bulunan her türlü çam ağacı ( Tsuga sp. ).

Monoton iğne yapraklı dikimleri biraz çeşitlendirmek için , gölgede sadece yaprakların ve sürgünlerin rengiyle değil, aynı zamanda çiçek ve meyvelerle de süslenmiş birkaç yaprak döken çalı türü ekmeye değer . Çekici bir şekilde kesilmiş yapraklara sahip olağandışı palmiye akçaağacı ( Acer palmatum ), çeşidine bağlı olarak birçok renkte, kışın güzelce çiçek açan ve erken ilkbaharda cadı fındığı ( Hamamelis virginiana ) veya yaprak gelişiminden önce çiçek açan fotergilla ( Fothergilla sp .) Örneklerden sadece birkaçıdır. iğne yapraklıların monotonluğunu kıracak çalı bitkilerinin ekimine ilginç bir tamamlayıcı olarak.

gölge bitkiler

Virginia sarmaşık gibi dağcılar gölgeli yerlerde iyi çalışır

Birçok gölgeli sokağın dikey yüzeyleri veya gölgeyi seven asmalar için destek olarak kabul edilmeye değer eski ağaçların açık gövdeleri vardır. Hemen hemen her bahçede geçerli olan koşulları tolere eden amiral gemisi türler, ortak sarmaşık ( Hedera helix ) ve çeşitleridir. Bu bir olan basit gölge bitki size mükemmel diğer bitkilerin kalitelerini görüntüleyebilir hangi karşı birkaç yıl sonra yeşil bir ekran oluştururken, arsa gölgeli yerlerinde de gelişir. Bu tür alan için uygun olan diğer üzüm türleri, örneğin beş yapraklı sarmaşık ( Parthenocissus quinquefolia ) ve üç yapraklı sarmaşık ( Parthenocissus tricuspidata ) ile güzel çiçek açan egzotik Japon fiğidir (Schizophragma hydrangeoides ).

gölge bitkiler

Ortak sarmaşık harika bir gölge tırmanıcısıdır

Güvenilir uzun ömürlü bitkiler, bahçenin gölgeli köşelerine orman yatakları dikerken göz ardı edilmemesi gereken başka bir bitki grubudur. Burada seçim çok büyük ve doğal ortamda yetişen yaklaşık birkaç yüz bitki türü ve çeşidini , güçlü gölgeli orman zemini , su bazlı orman örtüsünü ve kaya molozlarının gölgeli köşelerini içeriyor . Ayrıca, yeni koşullara kolayca adapte olabilen, yeni, zorunlu olarak optimal olmayan yetiştirme koşullarına hızla adapte olacak bitkiler de seçebilirsiniz.

gölge bitkiler

Kopytnik, bahçedeki gölgeli yerleri kaplayan harika bir uzun ömürlüdür

Tipik orman uzun ömürlüleri arasında, birkaç çim türü ekmeye değer, böylece yataktaki tüm alt tabakayı kapladıktan sonra yabani otlarla rekabet edebilir ve topraktan su buharlaşmasını ve şiddetli yağmurlar sırasında yıkanmasını azaltabilirler. Eh gölge bitkiler çim olarak uygundur: Avrupa yabani zencefil ( Asarum europaeum bütün kış boyunca kalıcı olan), oval yaprakları, omphalodes erken bahar kitle masmavi çiçekler, Glechoma hederacea (kaplı yoğun halı oluşturan yayla Glechoma hederacea 'Variegata' çok dekoratif çeşitli) , krem ​​kenarlı minik yeşil yapraklarla kaplı sürgünlerin uzun bıyıkları oluşturur.

Çim bitkileri arasında, Japon hatmi de gölgeli yerler için çok iyi bir öneridir . Yaprak dökmeyen yapraklı dona dayanıklı bir çalıdır. 'Yeşil Halı' çeşidi, parlak yeşil yapraklardan kompakt bir halı oluştururken, alacalı yapraklı 'Variegata' çeşidi, gölgeli yatakta biraz daha açık kontrastlar ortaya çıkaracaktır.

gölge bitkiler

Bahçedeki gölgeli noktalar, güzel kızılcık yapraklarıyla süslenmiştir.

Çekici bir şekilde çiçek açan uzun ömürlü türlerini derin gölgede de dikmek isteyenler için , ilkbaharda alışılmadık petal şekillerine sahip küçük pembe-mor çiçeklerden oluşan salkımlarla çiçek açan epimediaları ( Epimedium rubrum ) önermeye değer ; çeşitliliğe bağlı olarak pembe veya beyaz çiçek fırtınası ile kök şeklinde çiçekli sardunya; geniş yapraklı brunera ( Brunnera macrophylla ), ilkbaharın başlarında ortaya çıkan çiçeklerin şekli ve renginden dolayı genellikle Kafkasya unutma beni olarak adlandırılır. Daha büyük alanlar, muhteşem sarı çiçek açan diller ( Ligularia sp. ) Ve uzun ömürlüler arasında gerçek bir dev, yani orman papağanı ( Aruncus dioicus) ile desteklenebilir.), yaz başında kremsi, minik çiçeklerden oluşan büyük salkımlarla çiçek açar.

Küçük çok yıllıkların amatörleri için, tam beyaz veya mavi çiçeklerle açan menekşe çeşitleri ve ilginç bir yaprak rengine sahip seçilmiş formlar, daha yakından ilgilenmeye değer bir merak olabilir.

gölge bitkiler

Kök sardunya güzel çiçekli bir gölge bitkisidir

Gölgeli köşeler oluştururken, eğrelti otlarını unutamazsınız - bu bitkilerin en iyi hissettiği gölgede . İlginç şekil ve renkteki yapraklara sahip birçok tür ve çeşit arasından seçim yapabilirsiniz.

Bahçenin gölgeli köşelerinin geliştirilmesinde kullanılabilecek bitkilerin listesi uzundur ve sadece bizim hünerliğimiz, şimdiye kadarki üzücü, boş alanların mülk sahibi için özgün bir dekorasyon ve gurur kaynağı olup olmayacağına bağlı olacaktır.