Ismena'nın çiçeği, bebek bezi Yetiştirme, kışlama, üreme

Błonczatka ( Hymenocallis ) olarak da anılan Ismena , yüksek, bazen 90 cm'lik bir sapın tepesinde görünen beyaz renkli huni şeklinde güzel çiçekler veren termofilik bir bitki soğanıdır . Ismena yetiştiriciliği, bir tencerede ve bir bahçe yatağında yapılabilir, ancak, ancak, ampullerin kış için çıkarılması gerekir. Biz tavsiye böylece İşmen çiçek yetiştirmek için nasıl o süslüyordu için en iyi koşullar nelerdir, uzun mümkün olduğunca bahçe ismen kışlama ve nasıl wasmen yeniden yeni ampuller.

ismena çiçeği, Hymenocallis littoralis

Ismena, Hymenocallis littoralis

Fotoğraf Pixabay.com

Ismena neye benziyor?

Marshmallow , başta Meksika olmak üzere tropikal Amerika'ya özgü bir soğan bitkisidir . Dekorasyon, öncelikle yoğun bir koku yayan ismenlerin harika, kar beyazı çiçeklerinden yapılmıştır . Akşamları en kuvvetli kokuyorlar.

Ismena çiçekleri, ilkbaharın sonlarında veya yaz aylarında (genellikle Haziran'dan Temmuz'a kadar) sürgünün tepesinde 3 ila 6 beyaz şemsiye şeklinde çiçeklenme şeklinde görünür . Bir tencerede ılık koşullarda yetişen Ismena, bazen yılda iki kez çiçek açabilir.

Ismena çiçeği, bir tüpe monte edilmiş geniş bir fincan, periantın altı dar, uzun, hayal ürünü bir şekilde bükülmüş çanak yapraklarıyla çevrili olduğundan çok ilginç bir görünüme sahiptir . Görünüşe göre bitkinin uzun bıyığı var. Çiçeklenme sürgünleri pürüzsüz, kalın ve etlidir, çok serttir, yüksekliği 90 cm'ye kadar ulaşabilir.

İsmenlerin yaprakları dar, sert, yeşil, 50 cm uzunluğa kadar. Bir rozet içinde toplanmıştır. Ismen ampulleri oldukça büyük, sağlamdır ve çevresi 14 cm'ye kadar çıkar.

Ismena, koyun kuşu - çeşitleri

Hymenocallis festalis - Hymenocallis cinsinin en popüler türüdür. Beyaz, güçlü kokulu çiçekleri 15 cm çapa kadar olabilir. Çiçeklenme sırasında bitki boyu 90 cm'ye kadar, yaprak rozet genişliği 45 cm'ye kadar.

Hymenocallis amancaes veya Peruvian Hymen, hoş kokulu sarı çiçekler üretir ve yüksekliği 40 cm'yi geçmez.

Hymenocallis speciosa , diğer bir deyişle , daha küçük ama çok sayıda çiçek üretir, her sürgün için 15 parçaya kadar. Yoğun vanilya kokusu var. 45 cm ye kadar bitki boyu.

ismena çiçeği, pelvis, Hymenocallis

Ismena çiçekleri hazirandan temmuza kadar hayranlıkla izlenebilir.

Fotoğraf Pixabay.com

Bahçeler heyecanla ekili olan melez çeşitler błonczatki - Hymenocallis x hybrida :

Ismena 'Sulphur Queen' - bitki, 20 cm çapa kadar kokulu hafif sarı ve yeşilimsi damarlı çiçekler üretir. Genellikle yazın ikinci yarısında, sürgünün tepesinde 2-5 çiçek görünebilir. Bitki türlere göre daha kısadır ve boyu 60 cm'yi geçmez.

Ismena 'Advance' - 15 cm çapa kadar saf beyaz çiçeklere sahiptir.

Ismena 'Diana' - çok erken bir tarihte beyaz açar. Hızlandırılmış bir çiçeklenme dönemi için erken ilkbaharda bir tencerede filizlenmek için mükemmeldir.

Ismena, Gölet - yetiştirme

Ismeny ampulleri nisan ve mayıs aylarının başında ekilir . Dikim yaparken soğanın topuğundan çıkan kalın ve kırılgan köklere zarar vermemeye dikkat edin. Soğanı dikey olarak dikin, topuk aşağı ve boyun yukarı.

Ismena verimli, nemli toprağa ihtiyaç duyar, ancak aynı zamanda çok iyi drene edilir . Çok nemli ve yoğun toprakta, çok sayıda kök hızla çürür ve bütün bitki hastalanır ve ölür. Bahçedeki ismena yetiştirme konumu , toprak kolayca ısınacak şekilde sıcak ve güneşli olmalı ve rüzgarlardan korunmalıdır. Evde çömlekçilik durumunda, aydınlık bir yer seçin, ancak tercihen hafif dağınık ışıkla.

ismena çiçeği, pelvis, Hymenocallis

Bir bahçe yatağında ismena çiçeği

Fotoğraf Pixabay.com

Hatmi yüksek termal gereksinimlere sahiptir ve gerekli minimum sıcaklık 15 ° C'dir. Bu nedenle, en iyi saksılara ekilir ve seralarda veya apartmanlarda ve sadece yaz aylarında dışarıda yetiştirilir.

Eğer biz tencere ampuller ismen bitki , tercihen eşit oranlarda mevcuttur, gübre ve birbirleriyle karıştırılır, kaba kum ilavesi ile verimli ve humus toprak ile tencere doldurmak için unutmayın. Tencerenin dibinde drenaj olmalıdır. Bu amaçla, tencerenin dibine toprağı dökmeden önce, bir çakıl veya genişletilmiş kil tabakası dökülmelidir.

ismena çiçeği, pelvis, Hymenocallis

Çimenlerin yanında bir grup halinde dikilen Hymenoptera

Fotoğraf Frania, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Ismeny soğanı ekeceğimiz saksının çapı en az 10 cm olmalıdır. 25 cm çapında bir tencereye 3 adet soğan ekilebilir. Soğanı tencereye, boynu yerden sadece hafifçe çıkıntı yapacak şekilde yerleştirin.

Ismeny soğanları bahçeye de ekilebilir, ancak bu yetiştirme yöntemi her zaman başarılı değildir. Doğru toprak hazırlığına ek olarak, bitki için daha büyük bir çukur kazmaya ve tıpkı bir tencerede olduğu gibi dibinde küçük çakıl taşları veya genişletilmiş kilden bir drenaj tabakası oluşturmaya değer. Sadece bunun üzerine toprak döküyoruz. Bahçede ismen soğanları birbirinden en az 10 cm uzağa dikilir .

ismena çiçeği, pelvis, Hymenocallis

Ismen Çiçeği, yaban arısı - Hymenocallis

Fotoğraf Pixabay.com

Ismena bakımında uygun sulama çok önemlidir . Genç sürgünler ortaya çıkana kadar ismena'yı idareli sulayın. Ancak sürgünler çıkmaya başladığında daha yoğun sulamaya başlarız ve toprağın sürekli nemli olmasına, ancak çok ıslak olmamasına dikkat ederiz.

Çiçek tomurcukları göründükten sonra ismenayı gübrelemeye başlarız . Çiçekli bitkiler için çok bileşenli bir mineral gübre kullanmak en iyisidir. Suyla seyreltildikten sonra bitkileri sulamak için kullanılan saksı veya balkon çiçekleri için sıvı veya çözünür bir gübre olabilir. Gübreyi çiçek açtıktan sonra 2 aya kadar her 2 haftada bir kullanıyoruz. Bitki çiçek açtığında, gübre bileşenleri soğanı beslemek için kullanılacak, bu da gelecek yıl yeniden kışlayıp çiçek açması gerekiyor.

Ismena'nın büyüme mevsimi boyunca bakımı, öncelikle düzenli sulama ve gübrelemeden oluşur. Bitkiler arasında yatakta büyüyen yabani otları çıkarmak ve sümüklü böceklerle mücadele etmek de son derece önemlidir. Bazen çiçeklerin üzerinde yaprak bitleri görünebilir. Bunları potasyum sabunu püskürterek veya Agrocover, Emulpar 940 EC veya Böcek Kontrolü gibi doğal preparatlar kullanarak çıkarabiliriz.

ismena çiçeği, pelvis, Hymenocallis

Ismen Çiçeği, yaban arısı - Hymenocallis

Fotoğraf Pixabay.com

Ismena, kış uykusu - kışlama

Hymenoptera tekrar solduğunda, sulamayı sınırlıyoruz ve soğanı kurumaya bırakıyoruz. Eylül ortası civarında, bitkinin yaprakları hala yeşil olsa bile, soğanlar kazılmalıdır. Kalan yaprakları kesin ve fazla toprağın soğanlarını nazikçe temizleyin. Onları biraz daha kurutabilirsiniz. Ardından, ampulleri açık bir kutuya yerleştirin ve hafif nemli turba veya talaşla üzerlerini örtün.

Tencerede ismena yetiştirilirse, soğanı toprağa bırakıp sulamayı bırakabilirsiniz . Kışın, soğanın tamamen kurumaması için toprak sadece hafifçe nemlendirilmelidir. Bununla birlikte, yerdeki bir ismenanın kışlaması güvenilmez olabilir ve ampuller genellikle çürür. Bunun temel nedeni, bazen yeryüzünün kuru yüzeyinin çok daha derin ıslak olabileceğini fark etmiyoruz. Bu nedenle soğanları turba veya talaş içeren bir kutuya koymak daha iyidir.

Kış uykusu sırasında güneş ışığına ihtiyaç yoktur, ancak ampul saklama sıcaklığı 15 ° C'nin altına düşmemelidir. Ismeny soğanları için ideal kış saklama sıcaklığı 16-18 ° C'dir ve bu nedenle frezya için olana benzer. Bu oldukça önemlidir çünkü garajın veya bodrumun kızlık zarı soğanı bahara kadar saklayamayacak kadar soğuk olduğu ortaya çıkabilir.

Toprağa kışlamayan uzun ömürlü ve çiçek soğanı saklanmasıToprağa kışlamayan uzun ömürlü ve çiçek soğanı saklanması

İlkbaharda diktiğimiz çok yıllık yumru kökleri, soğanlar ve rizomların çoğu Eylül veya Ekim aylarında kazılmalı ve bir sonraki ilkbahara kadar onları toprağa geri koyduğumuza kadar saklanmalıdır. Depolanan yumru ve soğanları hastalıklardan korumak ve mükemmel durumda hayatta kalmak için ne yapmanız gerektiğini görün. Daha...

Ismena - üreme

Ismena, adventif ampulleri ayırarak yeniden üretilir . Bu en iyi, soğanları naklederken veya kış uykusundan sonra ekerken yapılır. Ayrılan ampuller, ekimin ikinci yılından itibaren çiçek açar. İlk yıl sadece bir yaprak rozet üretirler. Soğanın gelecek yıl çiçeklenmeye hazırlanırken büyümesi ve güçlenmesi için bu zamana ihtiyaçları vardır.

Aşağıdakilere göre hazırlanmıştır:

1. Bahçe bitkilerinin büyük resimli ansiklopedisi , Toplu çalışma, Reader's Digest Przegląd Sp. z o. o., Varşova 2004, sayfa 323;

2. J. Courtier, G. Clarke, Evde çiçekler , Reader's Digest Przegląd Sp. z o. o., Varşova 1998, s. 166