Arnavut kaldırımlarında yabani otlar, yosunlar ve çiçekler - temizleme, neyle savaşmalı

Parke taşları üzerindeki yabani otlar, yosunlar ve çiçekler, arka bahçe sokakları ve araba yollarının tüm sahipleri için bir sıkıntıdır. Fayanslar ile kaldırım taşı arasındaki boşluklarda ve ayrıca, özellikle yüzey nemli ve gölgeli bir yerde ise, kaldırım taşının tüm yüzeyinde görünürler. Bununla birlikte, bunlarla savaşmanın birkaç etkili yolu vardır. Yabani otların kaldırım taşlarından nasıl uzaklaştırıldıklarını görün , sonra ayak bileğindeki yosunla savaşın ve yüzeyi nasıl koruyacağınızı parke taşı yamaları görünmüyor . Kaldırım taşları üzerindeki yabani otları ve yosunu ortadan kaldırmanın yolları, Jadar'dan Bayan Małgorzata Gral tarafından önerilmiştir.

Arnavut kaldırımlı yabani otlar

Arnavut kaldırım taşı üzerindeki yabani otlar mekanik olarak çıkarılabilir

Kaldırım taşlarından yabani otların ve yosunların temizlenmesi

Parke taşlarında yabani otlar göründüğünde , en kolay yöntem elbette mekaniktir, yani yollarımızdaki boşluklar arasında büyüyen tüm istenmeyen bitkilerin elle kaldırılması. - Bitkinin yeşil kısmını çıkarmak çoğu zaman hızlı yenilenmesine neden olduğundan, onları kökleriyle birlikte sökmeyi unutmayın. Jadar'dan Małgorzata Gral, bu görevi kolaylaştırabilecek satılık çeşitli araçlar olduğunu söylüyor.

Mekanik temizleme yöntemi maalesef sadece parke taşı üzerindeki yabani otlar tek tek ve az sayıda büyüdüğünde işe yarar . Yoğun yabancı ot büyümesi durumunda, gaz yakıcı gibi daha radikal çözümler kullanılmalıdır. Bu yöntem özellikle en büyük sorunumuz aşırı yosun büyümesi olduğunda işe yarar. Bir brülör kullanarak, kaldırım taşları üzerindeki yosunu bir kez ve sonsuza kadar temizleyeceğiz .

Arnavut kaldırımlı yabani otlar

Bir brülör ile yabani otların temizlenmesi

Fotoğraf depositphotos.com

Arnavut kaldırımlı yosun ve yabani otlar için ne çare

Piyasada birçok parke taşı yabancı ot kontrol ürünü bulunmaktadır . Ancak herbisitleri akıllıca kullanmalıyız. - Güçlü kimyasalların kullanılması son çare olmalıdır. Jadar uzmanı Małgorzata Gral, yalnızca diğer yöntemler başarısız olduğunda kullanılmalıdır .

Roundup veya diğer glifosat bazlı ajanlar (her tür yabani otları yok ederler) gibi kimyasalların kullanımı, istenmeyen yabani otları tamamen ortadan kaldırmamızı sağlar. Ancak, dikkatli olmayı ve yanlışlıkla diğer bitkilere püskürtmemeyi unutmayın, çünkü onları da yok edeceğiz.

Bununla birlikte, Roundup gibi herbisitlerde kullanılan glifosatın maalesef pek çok şüphe uyandırdığını ve hem çevreye hem de insanlara (kanserojen madde) çok zararlı olduğundan şüphelenildiğini bilmeye değer . Bu nedenle, sardunya yağından elde edilen bir bitki maddesine dayalı doğal Effect 24H preparatını kesinlikle öneriyoruz . Öyle kaldırım taşlarının üzerinde yosun hem yabani otları mücadele ve mükemmel bir ajan (biz bir tedavi ile iki sorunlarını çözecek) ve püskürtme etkisi birkaç saat sonra görülebilir. Sağlığımıza zarar vermeden temiz kaldırım taşları istiyorsak Roundup'ı Effect 24H ile değiştirelim.

Ayrıca Effect 24H ile bahçedeki yabani otlar ve yosunlarla çiçek tarhlarında ve sebze yataklarında da savaşabileceğimizi (bir mahsul ekmeden önce yabani otları temizleyebileceğimizi) ve ağaçların arasına, örneğin bir meyve bahçesindeki toprağı püskürtebileceğimizi belirtmek gerekir.

Parke taşları üzerindeki yabani otlar ve yosunla hangi maddeyle savaşmayı seçerseniz seçin, püskürtme yaparken koruyucu eldiven kullanın ve işten sonra ellerinizi iyice yıkayın. Yabani otların parke taşlarının üzerine püskürtülmesi, bağlı bir toprak borusuna sahip bir püskürtücü ile gerçekleştirilir. Kaldırım taşları üzerindeki yabani otlar için ajan, küpler arasındaki tüm boşluklara ulaşmalıdır, çünkü ancak o zaman tamamen etkili olacaktır.

Hazır ürünler satın almanın bir alternatifi, yabani otlar için ev ilaçları olabilir. Kendinize ait, doğal ve kesinlikle en ekolojik sirke bazlı müstahzarınızı hazırlamanızı tavsiye ederim. Ürün daha çok bahçıvanlar tarafından bilinir, çünkü bahçedeki sirkenin çok daha fazla kullanımı vardır.

Parke taşları üzerindeki yabani otlara ev ilacımızı hazırlamak için sirkeyi 2: 1 oranında suyla karıştırın ve tüm yabani otları elde edilen solüsyonla püskürtün. Daha iyi bir etki için, bu tedaviyi sadece sirke kullanarak bile birkaç kez tekrarlayabiliriz. Ancak bu amaçla bahçedeki toprağa ve kaldırım taşlarına olumsuz etki edebilecek tuz çözeltileri kullanmayın.

Ayrıca kaldırım taşlarında yabani otlar için sirkenin güneşli ve yağmursuz günlerde kullanılması gerektiğini de unutmamalıyız çünkü aşırı nem veya çiğ sirkenin çalışmasını engelleyecek ve yabani otlar kurumayacaktır. Güçlü güneş ışığı ve yüksek hava sıcaklığı, sirke kullanıldıktan sonra yabani otların hızla ölmesine neden olur .

Uyarı! Kaldırım taşlarına herhangi bir müstahzar uygulamadan önce, yolun dışında bir yerde, küçük bir asfalt yüzey parçası üzerindeki etkilerini kontrol edin. Bu şekilde ayak bileğinizin kazara hasar görmesini veya renginin solmasını önleyeceksiniz.

Kaldırım taşları üzerindeki beyaz lekeler nasıl kaldırılır?Kaldırım taşları üzerindeki beyaz lekeler nasıl kaldırılır?

Asfalt yolların estetik görüntüsü, yeni yapılan yüzeylerde şaşırtıcı bir şekilde sıklıkla görülen kaldırım taşları üzerinde beyaz çiçekler şeklindeki bir çiçeklenmeden etkilenebilir. Bir Libet uzmanı bize beyaz çiçeklerin kaldırım taşlarından nasıl kaldırılacağının ve asfalt bir yüzeyin güzel görünümünü nasıl eski haline getireceğimizin sırrını anlatıyor. Daha...

Kaldırım taşlarında çiçeklenme

Kaldırım taşları üzerindeki yabani otlar ve yosunlar sadece taşlar arasındaki derzlerde değil yüzeylerinde de görünebilir. Parke taşlarında çiçeklenme ve renk değişimi oluşumu, yüzeyin temizliğini de kolaylaştıracak özel emprenye maddeleri kullanılarak sınırlandırılabilir. Aynı zamanda hem bitki kaynaklı, hem de çamur veya kum gibi çeşitli maddelerin malzemeye nüfuz etmesini azaltacak ve böylece yeni renk değişimlerinin oluşmasını önleyecektir. Kaldırım taşlarının böyle bir emprenye edilmesi en iyi şekilde, kaldırım taşları biter bitmez ve taşlar arasındaki derzler zımparalandığında yeni yüzey üzerinde hemen yapılır.

Küp yüzeyindeki tortular basınçlı suyla temizlenebilir. - Basınçlı su dışında blok yüzeyinden yosun ve tortuyu çıkarmak için mekanik yollardan kaçının. Jadar uzmanı , kaldırım taşının estetik değerini ve dış etkenlere karşı direncini azaltabilecek malzeme yapısının bozulmasına yol açabileceğini vurguluyor.

Bununla birlikte, kaldırım taşı daha önce emprenye edilmemişse ve yosun veya diğer çiçeklerle kaplanmışsa, Bruker Spray yardımcı olacaktır. Bu ajan , çeşitli yüzey türlerinde yosunların, yosunların ve likenlerin oluşturduğu yeşil çiçeklenmeyi etkin bir şekilde giderir : teras, merdiven, ahşap, seramik ve taş. Bu yüzden sadece kaldırım taşlarının temizliğinde faydalı olmayacaktır. Bruker Sprey asfalt yüzeyler için güvenlidir ve düzenli kullanıldığında kararmaların tekrar oluşmasını engeller.