Areka palmiyesi - bakım ve hastalıklar

Areka palmiyesi popüler ve çok etkili bir bitki bitkisidir . Son derece dekoratif yaprakları ve zarif alışkanlığı ile değerlidir. Areka, her iç mekana uyan ve pek çok soruna neden olmayan evrensel bir bitkidir. Areca palmiyesinin doğru bakımının neye benzediğini görün ve onu tehdit eden hastalıklar ve zararlılar hakkında bilgi edinin. Bu ipuçları ile evde areca yetiştirmek çok kolay olacak!

areka palmiyesi

Sarımsı areka ( Chrysalidocarpus lutescens , eşanlamlı Areca lutescens )

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Areka palmiyesi neye benziyor?

"Areka" adı, dünyanın doğal olarak tropikal bölgelerinde yaşayan birkaç palmiye ağacı türünü tanımlamak için kullanılır. Areca iki türü iç yetiştirme en yaygın olarak - (sarı areca Chrysalidocarpus lutescens . Syn Areca lutescens ) ve catechu ( Chrysalidocarpus catechu sin. Areca catechu ).

Sarımsı areka bazen altın areka veya sadece altın areka olarak da adlandırılır . Birkaç metre yüksekliğe ulaşabileceği Madagaskar'dan geliyor. Ev yetiştiriciliğinde ise 1.5 m'yi geçmez, çok dayanıklı bir bitkidir ve bir apartman dairesinde uzun yıllar yaşayabilir. Sarımsı areka, sarı-altın bir tortunun içine gömülmüş, belirgin bir sarı ana damara sahip tüylü, açık yeşil yapraklı güzel bir bitkidir . Yapraklar altın yeşili gövdelere yerleştirilmiştir. Başlangıçta, düz ve açıldıktan sonra - kemerli. Sarımsı arekanın diğer avantajları arasında toksik maddeleri çevreden uzaklaştırma yeteneği ve mükemmel hava nemlendirmesi sayılabilir . Bu nedenle yatak odası için harika bir ev bitkisidir.

İkinci tür, catechu areca, genellikle chute areka, betel palm, areca palm veya bambu palmiyesi isimleri altında bulunur. Filipinler ve Malezya bölgelerinden geliyor. Catechu areka sarımsı arekadan daha yüksektir (yaklaşık 2 m yüksekliğe ulaşır) ve yeşil, çizgili gövdeleri ve yeşil bir yaprağa gömülü yoğun yeşil renkli uzun yaprakları ile ondan ayrılır. Gövdelerdeki şeritler, düzenli bir halka düzeninde düzenlenmiştir. Düşen yapraklardan kalan izler bunlar. Palmiye ağacı yaklaşık 3 yaşındayken görünür hale gelirler. Genç catechu areka palmiye ağaçları minyatür bir hindistancevizi hurmasına benzer.

areka palmiyesi

Areka catechu ( Chrysalidocarpus catechu )

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Areca yetiştiriciliği ve bakımı

Areca, bol miktarda dağınık ışığın olduğu bir alanda yetiştirilmelidir . Areka yetiştirmek için en uygun sıcaklık 18-22 ° C arasındadır. Ev yetiştiriciliğinde areka palmiye ağaçları bir uyku döneminden geçmez .

Areca'nın düzgün gelişmesi için yüksek nem oranına ihtiyacı vardır. Çok kuru hava, yaprak uçlarının kurumasına neden olur. Bu sorun özellikle kışın merkezi ısıtmalı dairelerde ağırlaşmaktadır. Bu nedenle areka için en önemli tedavilerden biri yaprakların düzenli olarak serpilmesidir . Bu prosedür oldukça sık, yani her 2-3 günde bir yapılmalıdır. Bitkilerin etrafındaki havayı nemlendirmenin iyi bir yolu, genişletilmiş kil ve suyla dolu bir standa palmiye ağacı olan bir saksı yerleştirmektir (böyle bir standdan gelen su buharlaşarak havayı nemlendirir).

areka palmiyesi

Areka yaprakları düzenli olarak serpilmelidir.

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Areka palmiyesinin sık sık sulanması gerekir . Tencere içindeki alt tabaka sürekli nemli olmalıdır. Yazın, sıcak havalarda saksıda fazla suyu çok iyi tolere eder ("ıslak ayak" olarak adlandırılır). Areka, hidroponik yetiştirme için mükemmeldir. Arekayı sulamak için, fazla kalsiyum avuç içine zarar verdiğinden , kireçten arındırılmış su ( kireçten arındırılmış veya kaynatılmış) kullanın .

Areka, ilkbahardan yaz sonuna kadar 2-3 haftalık aralıklarla, paket üzerindeki talimatlarda belirtilen miktarın yarısı kadar bir dozda sıvı hurma gübre veya üniversal gübre kullanılarak gübrelenir. Besin eksiklikleri yaprakların tepeden soluk ve sararması şeklinde kendini gösterir.

Areca bitkisi cinsinin palmiye ağaçları , daha kalın izlenimi vermek için genellikle bir kapta birkaç tane bulunur . Yine de, konu tam olarak bu değil. Ayrı ayrı dikildiklerinde de güzel görünürler. Kök sisteminin özel yapısı nedeniyle (uzun, kötü dallanmış kazık sistemi), bu palmiyeler uzun ve dar saksıda yetiştirilmelidir. Gerekirse arekayı yeniden dikmek için en iyi zaman Şubat ve Mart aylarıdır .

saksı bitkilerinin nakliSaksı bitkilerinin nakli

Saksı bitkilerinin ekilmesi en önemli bakım tedavilerinden biridir. Genellikle genç bitkiler için her yıl yapılması gerekirken, daha yaşlı bitkiler için birkaç yılda bir yeterlidir. Dikim için en uygun zaman nedir, saksı bitkilerinin hangi toprağa ekileceği, ekim için saksıların nasıl seçileceği ve bitkiye zarar vermemek için ekim işleminin nasıl yapılacağı. Daha...

Areka yetiştirilirken, doğru substrat seçimi çok önemlidir . Areka için iyi bir substrat, eşit oranlarda karıştırılması gereken bir turba veya yaprak toprağı ve kum karışımına sahip kompost toprağıdır. Yüzey daha geçirgen olması için perlit veya genişletilmiş kil ile gevşetilmelidir. Tabii ki, bahçe merkezlerinde bulunan palmiye ağaçları için hazır bir alt tabaka satın alabilirsiniz. Tencerenin dibinde, çakıl veya genişletilmiş kilden yapılmış bir drenaj tabakası oluşturmaya değer.

Areca palmiye hastalıkları

1. Kurumuş yapraklar

Areka palmiye yapraklarından kurumak, yetiştiriciliği sırasında ortaya çıkan en yaygın sorunlardan biridir. Çok düşük hava ve alt tabaka neminden kaynaklanır. Kuru hava yaprak bıçağı tahrip eder ve maalesef ortam nemi artsa bile hasar onarılamaz. Hasarlı yapraklar sağlıklı dokunun bir milimetre üzerinde kırpılarak kısaltılmalıdır. Daha sonra yaprakları düzenli olarak serpmeyi unutmayın (2-3 günde bir ve bu yeterli değilse - her gün bile).

areka palmiyesi

Areca yaprağı kurutma uçları

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

2. Yaprak lekesi

Genellikle, areka yapraklarında çeşitli renk değişiklikleri görülür. Areka yapraklarında sarı veya kahverengi lekeler şeklini alırlar . Bu tür değişikliklerin nedeni, Gliocladium vermoeseni , Exosporium palmivorium veya Drechslera ssp türlerinin parazitik mantarlarının neden olduğu bir hastalık olabilir.Hastalığın gelişimi, aralarında uygun hava dolaşımını engelleyen aşırı bitki yoğunluğu ve ayrıca soğuk ve bulutlu günlerde bitkilerin aşırı püskürtülmesi tarafından desteklenir.

Hastalığın semptomlarını fark ettikten sonra , tüm hastalıklı yaprakları çıkarın ve bitkilere bir fungisit püskürtün, örn. Biosept Active veya çok güçlü bir enfeksiyon durumunda Topsin M 500 SC (1 l suda 1 ml ajan). Bu müstahzarların her ikisini de püskürtmeyi dönüşümlü olarak tekrarlayarak uygulamak en iyisidir. Topsin'i 14 gün ara ile maksimum 2 sprey kullanmaktayız. Biosept Active bitkiye birkaç kez, ayrıca önleyici olarak püskürtülebilir, böylece hastalık geri dönmez, her 7-14 günde bir kullanılır.

3. Kalkanlar

Ölçekler, areka'nın ortak zararlılarıdır. Bu böcekler yalnızca birkaç milimetre uzunluğundadır ve karakteristik kahverengimsi bir kalkanla kaplı düzleştirilmiş bir gövdeye sahiptir. Yiyecek aramalarının bir sonucu olarak, areka yaprakları başlangıçta sararır ve sonra düşer , bu da bitkinin gelişimini engeller. Köpük diskleri en iyi yüksek sıcaklık ve düşük hava nemi koşullarında (yani kışın radyatörler ısındığında) gelişir. Bu nedenle, terazilerle savaşmanın en etkili yöntemi, areka'nın yakın çevresindeki havayı düzenli olarak nemlendirmektir.. Areka yapraklarında ve saplarında pullar (yapışkan madde, kahverengi kabarık noktalar) varlığını tespit edersek, bunları bir fırça ile mekanik olarak çıkarın ve ardından denatüre alkole batırılmış pamuklu çubukla yaprakları silin. Arekanın daha iyi korunması için, doğrudan saksıdaki toprağa yerleştirilen Ultra Shield çubuklarını kullanmaya değer.

Ölçeklerle nasıl savaşılır?  3 ev yolu!Ölçeklerle nasıl savaşılır? 3 ev yolu!

Ölçekler, genellikle saksı bitkilerine saldıran rahatsız edici böceklerdir. Bu zararlılar genellikle yaprakların alt kısmında görülür. Gövdeleri 1 ila 2 mm çapında düz, oval bir kalkanla kaplıdır. İşte bu zararlılardan kurtulmanın 3 ev yapımı yolu! Daha...

4. Örümcek akarı

Eğer mozaik benzeri sarı lekeler areca yaprakların üst tarafında görünür ve zaman içinde yapraklar sarı ve kuru çevirmek, bu bitki hop kırmızı örümcek (saldırısına uğramış demektir Tetranyus urticae ). Areka palmiye ağacı büyük değilse, sabunlu suya batırılmış bir pamuklu çubukla zararlıları yapraklarından mekanik olarak çıkarmaya çalışabilir ve ardından tüm bitkiyi akan suyla iyice durulayabilirsiniz. Büyük bitkilerde, Agricolle AE gibi bir sprey preparatıyla bunları püskürtmek daha kolay olacaktır. Örümcek akarlarının tekrar ortaya çıkmasını önlemek için areka yapraklarının buğulanma sıklığı artırılmalı ve yakın çevredeki hava nemi yüksek tutulmalıdır.

MSc. Agnieszka Lach