Palmiye akçaağaç - çeşitleri, yetiştirme, hastalıklar

Palmiye akçaağacı , Japon bahçelerinin incisidir. İlginç görünümü dikkat çeker ve bahçede temsili bir unsur olarak mükemmeldir. Hangi tür hurma akçaağacı türlerinin ev bahçelerinde ve tahsislerinde en iyi şekilde çalıştığını, iklimimizde palmiye akçaağaç yetiştiriciliğinin neye benzediğini ve hangi bakım tedavilerinin en önemli olduğunu ve bu ağacı olası palmiye akçaağaç hastalıklarına karşı nasıl koruyacağınızı görün . İşte bu güzel bitki hakkında her şey!

palmiye akçaağaç

Palm akçaağaç - alışkanlık

Palmiye akçaağacı ( Acer palmatum ), kış için yaprak döken bir süs ağacı veya çalıdır. İnce dallardan oluşan geniş bir taç oluşturur. Türler, benzer genişlikte 5 metre yüksekliğe kadar büyür. Yaprakları yeşil, yelpaze şeklinde ve kırpıntılıdır. Sonbaharda harika altın kırmızı renklere dönüşürler. Yoğun kırmızı yapraklı palmiye akçaağaç çeşitleri özellikle beğeni topluyor . Bu bitkiye uygun bir konum sağlarsak mükemmel bir şekilde büyüyecek ve bahçeyi yıllarca süsleyecektir. Palmiye akçaağaç , çalılıkların arka planına ve hepsinden önemlisi koyu yeşil iğne yapraklılara karşı iyi gider. Palmiye akçaağacının büyük örnekleri, genellikle yatak düzeninin baskın özelliğidir.

Bu bitkiler genellikle bahçe meraklıları tarafından karıştırılsa da, palmiye akçaağacının ( Acer palmatum ) Japon akçaağacından ( Acer japonicum ) ve kırmızı akçaağaçtan ( Acer rubrum ) tamamen farklı bir tür olduğunu bilmeye değer .

Japon tarzı bahçeJapon tarzı bahçe - düzenleme, nasıl tasarlanacağı, fotoğraflar

Japon tarzı bahçe, bir arka bahçe ve mülkün etrafındaki alanı düzenlemek için giderek daha popüler bir fikir haline geliyor. Japon bahçelerinin ikameleri veya en azından Japon tarzı indirimler de bazen tahsis bahçelerinde yaratılır. Bahçenizde bir Japon köşesi bile hayal ediyorsanız, Japon tarzı bir bahçenin nasıl tasarlanacağını, nasıl olması gerektiğini, örnek düzenlemeleri ve fotoğrafları görün. Daha...

Palmiye akçaağaç - çeşitleri

Palmiye akçaağacının birçok çeşidi vardır. Yaprakların rengi, boyu ve alışkanlıkları bakımından farklılık gösterirler. Bahçenizde işe yarayacak en iyi ve kolayca bulunabilen palmiye akçaağacı çeşitleri ile tanışın !

Palmiye akçaağacı 'Atropurpureum' - 3 metre yüksekliğe kadar büyüyen en ünlü ve en beğenilen palmiye akçaağacı çeşididir. Yelpaze şeklinde kesilmiş yapraklara sahiptir, yoğun koyu kırmızıdır, bu da onu bahçe bileşimindeki diğer bitkilerden açıkça ayırt edilmesini sağlar. Küçük boyutu, hurma akçaağacı 'Atropurpureum'u küçük bahçelerde yetiştirmeye yatkın hale getirir.

Palmiye akçaağacı 'Bloodgood' - dik bir alışkanlıkla 6 m yüksekliğe kadar büyüyen çeşitli palmiye akçaağaçlarıdır. Kabuk koyu gridir ve yapraklar derin girintili, koyu mordur.

Palmiye akçaağacı 'Dissectum' - kesinlikle en yavaş büyüyen palmiye akçaağacı çeşitlerinden biri, biraz sarkan bir alışkanlıkla 2 metre yüksekliğe ulaşıyor. Yapraklar yoğun şekilde girintilidir, yeşil renklidir ve ek olarak pürüzlü kenarlara sahiptir. Sonbaharda parlak sarıya döner.

Palmiye akçaağacı 'Dissectum Nigrum' - kahverengi-kırmızı, ağır kesilmiş yapraklarla 1.5 m yüksekliğe kadar büyüyen ilginç bir palmiye akçaağacı çeşididir. Akçaağaç çeşidi 'Dissectum' gibi, hafif eğimli bir alışkanlığı vardır.

Palmiye akçaağacı 'Mikawa-yatsubusa ' - 0,8 m yüksekliğe kadar büyüyen son derece ilginç bir palmiye akçaağaç çeşididir. Çalı, yoğun dizilmiş yaprakları sayesinde çok özgün bir alışkanlığa sahiptir.

'Orange Dream' palmiye akçaağaç - 4 metre yüksekliğe kadar büyür ve yaprakları çentikli ve sivridir. İlkbaharda yoğun bir turuncu renge sahiptirler, sonra sararırlar.

Palmiye akçaağaç 'Sangokaku' - kışın rengini kırmızı renge çeviren dalları olan çeşitli palmiye akçaağaçlarıdır. Büyüme mevsimi boyunca, yapraklar sonbaharda şeftali rengi ile canlı yeşil, altın sarısıdır.

palmiye akçaağaç

Palm akçaağaç - yapraklar

Palmiye akçaağaç - yetiştirme

Palmiye akçaağacının konum açısından yüksek gereksinimleri vardır, ancak ona uygun bir yer sağlarsak, bu son derece ilginç bitkinin manzarasına uzun süre hayran kalacağız. Palmiye akçaağacının yetiştirilmesi en iyi şekilde güneşli ila kısmen gölgeli yerlerde yapılır. İdeal olarak, site rüzgarlardan korunmalıdır.

Palmiye akçaağacı nemli, iyi drene edilmiş ve hafif asitli topraklarda iyi büyüyecektir. Hafif bir alkali reaksiyonu tolere eder, ancak havza ve sulak alan topraklarına tolerans göstermez. Ayrıca, özellikle genç örneklerinde tam dona dayanıklı değildir. Bu nedenle, kış için onları saman malç, jüt veya agrotextile ile örtün.

bitkilerin kışa, dona ve rüzgara karşı korunmasıKışa, dona ve rüzgara karşı bitki koruma

Soğuk günler geldiğinde ve sonbahar sona erdiğinde, bahçe bitkilerini kışa, dona ve rüzgara karşı korumak özellikle önemlidir. Özellikle düşük sıcaklıklara duyarlı bitkiler yetiştirdiğimizde. Kaplarda yetiştirilen bazı bitkilerin kış aylarında kapalı odalarda saklanması gerekecektir. Ancak toprağa ekilen bitkiler hareket ettirilemez. Peki onları kış, don ve dondurucu rüzgarlardan nasıl koruyabilirim? Daha...

Palmiye akçaağaçlarının çoğu çeşidi doğrudan güneş ışığına ve uzun süreli kuraklıklara tahammül etmez. Büyüme mevsimi boyunca, düzenli sulamayı hatırlamak önemlidir. Palmiye akçaağacının yapraklarında lekeler, spor kümeleri veya miselyal çiçeklenme şeklinde rahatsız edici değişiklikler gözlemlemezsek ve yaprakların kenarları önemli ölçüde kurursa, bu, alt tabakada az miktarda su olduğunu gösterebilir. Bu nedenle bitkiler özellikle yaz aylarında düzenli olarak sulanmalıdır. Olarak hurma akçaağaç ekimi, gövde etrafında toprak malç de çok önemlidir. Böyle bir işlem, bu sığ köklü bitkiyi kuraklık ve dondan koruyacaktır. Palmiye akçaağacının kesilmesi gerekmez, çok fazla yaparsak kalıcı olarak deforme edebiliriz.

palmiye akçaağaç

Palmiye akçaağacı - sonbaharda düşen kırmızı yaprakların da kendi özel çekiciliği vardır.

Palmiye akçaağaç - hastalıklar

Palmiye akçaağaç verticillus - palmiye akçaağaçının bu tehlikeli hastalığının semptomları, yaz aylarında yaprakların kurutulması şeklinde görülebilir. Damarlar arasında yaprak dokusu sararır, sonra kahverengiye döner ve sonuç olarak yapraklar düşer. Sürgünün enine kesitinde dış halkalarda kahverengileşme gözlemlenebilir. Enfeksiyon köklerdeki yaralardan kaynaklanır. Büyüme mevsimi boyunca donmuş veya kuruyan bitkiler de enfekte olabilir. Verticillus ile mücadele, hastalıklı bitkilerin yetiştiği yerlere palmiye akçaağacı dikmekten kaçınmaktır. Hastalığın semptomları görülürse sürgünler uzaklaştırılmalı ve enfekte bitkilere Topsin M 500 SC püskürtülmelidir.

Palmiye akçaağaçının külleme - külleme, yaprak bıçağının üstünde mantar sporlarının siyah minik noktalarını görebileceğiniz beyaz bir toz kaplama şeklinde ortaya çıkan bir palmiye akçaağaç hastalığıdır. Yaklaşık bir düzine gün sonra baskın kararır ve sporlar komşu bitkilere aktarılır. Mantar, sürgünlerde veya düşen yapraklarda kış uykusuna yatar ve ilkbaharda sporlar oluşur. Gündüz ve gece boyunca sık yağış ve hava nemindeki büyük farklılıklar, palmiye akçaağacının bu tehlikeli hastalığına katkıda bulunur. Enfekte olan bitkilere Discus 500 WG, Amistar 250 SC bitki koruma ürünleri dönüşümlü olarak 3 kez püskürtülmelidir.

külleme ve tüylü küfToz halinde küf ve tüylü küf - mücadele

Bahçelerimizdeki ve evlerimizdeki bitkileri tehdit eden hastalıklar arasında, yalnızca seçilmiş bir bitki grubuna saldıranlar var, aynı zamanda çok evrensel olanlar da var - bir meyve bahçesinde, manavda veya bahçede yetişseler de, her tür bitkiye saldırıyorlar. dekoratif, terasta veya dairede. Son hastalık grubu şüphesiz külleme içerir. İşte onu nasıl tanıyacağınız ve etkili bir şekilde savaşacağınız. Daha...

Palmiye akçaağaç yapraklarındaki kağıt lekesi - kağıt lekesinin belirtileri , palmiye akçaağacının yapraklarında daha açık bir merkeze sahip sarı-kahverengi dairesel yamalar ile tanımlanabilir. Zamanla lekeler birbiriyle birleşebilir. Büyüdükçe yapraktaki doku parçalanır. Yapraklar klorotik, sarı-yeşil renkli, mantar sporları ile siyah piknidia ile kaplanır. Suya, yağmura veya sulamaya maruz kaldığında piknidia açılır ve sporlar komşu bitkileri enfekte eder. Palmiye akçaağaçının bu hastalığına karşı mücadele, sonbaharda yaprakların çıkarılmasını ve semptomları gözlemledikten sonra, Topsin M 500 SC veya Score 250 EC gibi müstahzarlarla dönüşümlü püskürtme yapılmasını içerir.

Palmiye akçaağaç antraknozu - Antraknoz semptomları, palmiye akçaağaç yaprağı dokusunun ana sinirleri boyunca görülür. İlk başta açık yeşil olurlar, sonra sararırlar, kahverengiye döner ve sonuç olarak ölürler. Ayrıca yaprak yüzeyinde sarı dokuyla çevrili çok sayıda dairesel lekeler vardır. Küçük siyah noktalar, bir damla su veya böcekler tarafından komşu bitkilere aktarılan akervuluslardır. Düşen yapraklar çıkarılmalı ve yakılmalıdır. Topsin M 500, Polyran 70 WG gibi müstahzarlarla enfekte bitkileri 2-3 kez püskürtün.

MSc. Joanna Białowąs