Siyah chokeberry - yetiştirme, dikim, hasat

Kara chokeberry ( Aronia melanocarpa ), tahsis bahçelerinde oldukça nadir bulunan bir çalıdır. Sebebi muhtemelen meyvesinin pek de ilginç olmayan tadıdır - acı ve ekşidirler, doğrudan tüketime pek uygun değildirler. Bu arada, chokeberry amatör yetiştirme için mükemmel bir bitkidir - düşük yetiştirme gereksinimleri vardır, dona karşı oldukça dayanıklıdır, hastalıklar veya zararlı böcekler tarafından son derece nadiren saldırıya uğrar ve chokeberry meyveleri , koruyucular için mükemmel bir besin, vitamin ve mineral hazinesidir. Bir arsa üzerinde aronia yetiştiriciliğinin neye benzediğini , chokeberry ekmenin en iyi zamanının ne olduğunu ve besin değeri dolu meyvesini ne için kullanacağını görün.

siyah chokeberry

Siyah chokeberry - olgun meyve

Chokeberry'nin gereksinimleri ve yetiştiriciliği

Karasakal chokeberry, Kuzey Amerika'nın doğu kıyılarına özgü, gül ailesine ait bir türdür. Bu çalı, iklimimizde yetiştirmek için mükemmeldir - dona karşı tamamen dayanıklıdır ve sonbaharın sonundaki donlara karşı dayanıklıdır (genellikle sadece donmuş çiçek riskini ortadan kaldıran "soğuk bahçıvanlardan" sonra çiçek açar). Bu sayede , Polonya'nın tüm bölgelerinde chokeberry yetiştiriciliği mümkündür. Aronia toprak gereksinimleri düşüktür, hem hafif, kumlu hem de oldukça ağır killi topraklarla baş edebilir. Kökleri oldukça sığ olduğu için yeraltı suyu seviyesi yüksek alanlardan rahatsız olmaz. Hafif asidik veya nötr topraklarda en iyi hissi verir.

Bu bitki çok nadiren hastalıklar ve zararlı böcekler tarafından saldırıya uğrar. Dr. Józef Kleparski'nin Hało Ogrodniczy'deki (No. 2003/02) makalesinde yazdığı gibi:

" 20 yıldan fazla chokeberry gözlemleri için (...) yaprak bitleri yalnızca bir yılda çalılarda ortaya çıktı ve bazen tek tek çalılarda koyu renkli müsilaj ve tortrix bulabiliriz. "

Chokeberry meyveleri, kuşlar - tarla sincapları ve sığırcıklar için bir incelik haline gelebilir, ancak aynı zamanda çok seyrek olarak kayıplara neden olurlar. Sonuç olarak, chokeberry yetiştiriciliği herhangi bir pestisit kullanılmadan gerçekleştirilebilir ve bu çalı organik çiftliklerde giderek daha fazla takdir edilmektedir.

siyah chokeberry

Siyah chokeberry - çiçekler

Chokeberry'nin dekoratif nitelikleri de giderek daha fazla takdir edilmektedir. İlkbaharda, en sık Mayıs ayının ikinci yarısından itibaren, çalılarda küçük beyaz çiçekler belirir, genellikle hafif pembemsi bir belirti ile corymbs'te 20-30 toplanır. Çiçekler iki hafta boyunca çalıları süslüyor. Öte yandan, sonbaharda, chokeberry'nin yemyeşil yaprakları güzel bir şekilde rengi tuğla kırmızısı veya turuncuya çevirir.

Bu nedenle, bir arsa bahçesinde amatör yetiştiriciliği için daha iyi ve daha az zahmetli bir bitki hayal etmek zordur. Aslında chokeberry için sağlamamız gereken tek şey güneşli bir konum, çünkü gölgede daha az meyve veriyor.

siyah chokeberry

Siyah chokeberry - yaprakların sonbahar rengi

Chokeberry dikimi

Ekim tarihi

Chokeberry için en iyi ekim tarihi sonbaharın sonları - Ekim ve Kasım. İlkbaharda chokeberry ekmeye karar verirsek , Mart ayının sonundan Nisan ortasına kadar yapılmalıdır ve çalıları düzenli olarak sulamayı unutmayın (ilkbaharda ekilen kurumaya daha duyarlıdır).

Pozisyonun hazırlanması

Chokeberry ekmeye hazırlanırken, toprak kazılmalı, yabani otlardan temizlenmeli ve düzleştirilmelidir. Kompost veya iyi dağıtılmış gübre ekleyerek gübrelemek iyidir.

Chokeberry ekme yöntemi

Arka arkaya birkaç çalı dikersek, her 1,5 m'de bir yerleştirin Çalılar, fidanlıkta büyüdüklerinden 2-3 cm daha derine dikilir. Dikimden sonra, otların büyümesini önlemek için çalıların etrafındaki toprağı 15-20 cm'lik bir kabuk veya talaş tabakası ile malçlayın.

Chokeberry kesim

Çok sayıda sürgün ve iyi gelişmiş kök sistemine sahip sağlıklı, güçlü bitkiler almayı başardıysak, ekimden sonra kesilmelerine gerek yoktur veya sürgünler uzunluklarının 1 / 3'ü kadar kısaltılabilir. Öte yandan, zayıf gelişmiş köklere sahip, her biri yalnızca 1-3 sürgün olan bitkiler ekiyorsak veya onları çok zayıf, hafif topraklara ekiyorsak - tüm sürgünleri ikiye bölün.

Chokeberry kesimi.  Chokeberry nasıl ve ne zaman budanırChokeberry kesimi. Chokeberry nasıl ve ne zaman budanır?

Düzgün bir şekilde gerçekleştirilen chokeberry kesimi, chokeberry çalılarının büyümesini iyileştirmenin ve verimi artırmanın bir yoludur. Dikimden hemen sonra Chokeberry kesilir, ekimin ilk yıllarında çalılar kesilir, kesim parlar ve kesim eski çalıları gençleştirir. Chokeberry'yi nasıl ve ne zaman budayıp sağlıklı bir şekilde büyümesini, iyi yayılmasını ve bolca büyümesini sağlayın! Daha...

Chokeberry meyvesinin hasadı ve kullanımı

İlk chokeberry hasadı genellikle ekimden sonraki yıl mümkündür ve bol meyve verimi , ekimin 2. veya 3. yılından itibaren ortaya çıkar. Meyveler Ağustos ayının ikinci yarısında hasat edilebilir ve chokeberry meyvelerinin hasadı Eylül ortasına kadar devam edebilir.

Olgun meyveler siyah, yuvarlak veya hafif uzamış, hafif parlak, mumsu bir kaplama ile kaplanmıştır. Taze yenildiklerinde, ekşi ve acıdırlar, ancak her türlü konserve için mükemmeldirler - meyve suları, reçeller, erik reçeli, jöleler, marmelatlar ve lezzetli bir chokeberry likörü. Havadar ve gölgeli bir yerde ince bir tabaka halinde serilerek de kurutulabilirler. Çok miktarda antosiyanin, tanen, pektin, vitamin (çok sayıda C ve P vitamini dahil) ve mineral tuz içerirler. Bunları diğerlerinin yanı sıra diyetlerine dahil etmelidirler. hipertansiyon ve mide problemleri ile mücadele eden insanlar.