Ela kesme. Fındığı nasıl ve ne zaman budamak gerekir?

Fındık kesimi , bu çalı yetiştiriciliğinde çok önemli bir bakım tedavisidir, sağlıklı büyüme ve fındık verimi üzerinde büyük etkisi vardır. Bilgi bir ela budamak için nasıl o meyvelerini gizli hale getirmek için en iyi zamanı seçmek bir fındık erik, ve öğrenmek budama ela sırlarını bu çalı sağlıklı büyüme ve gelişmeyi sağlayacak söyledi. İşte ela kesmekle ilgili her şey !

ela kesiği

Fındığı nasıl ve ne zaman budamak gerekir?

Fotoğraf Pixabay.com

Ortak fındık, öncelikle lezzetli kuruyemişleri için yetiştirilen değerli bir çalıdır. Fındık düşük toprak gereksinimine sahiptir, ancak zengin, asitli ve oldukça nemli toprakları tercih etmesine rağmen ağır topraklara ve durgun suya tahammül edemez. Hazel en iyi güneşli ve havadar bir pozisyonda büyür , gölge ile de baş eder, ancak daha az meyve verir. Fındık, Eylül ayında gelişir. Fındık çalıları, resmi olmayan uzun bir çit ve rüzgarlardan korunak olarak arka arkaya dikilebilir .

Fındığı ne zaman budamak gerekir

Özenle bakılan ela çalıları 6-8 sürgünden oluşmalıdır. Aşırı çalı yoğunluğu, akma üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir, bu yüzden ela için doğru budama çok önemlidir. Kesintileri , Şubat ve Mart ayı başında yapılan biçimlendirici, muhafazakar ve gençleştirici kesintiler olarak ikiye ayırıyoruz .

Hazel oluşturan kesim

Genç ela ekiminden önceki ilk yıl , genellikle Ekim veya Mart aylarında, kökleri budayın ve üçüncü veya dördüncü gözün üzerinde ana çekimi kısaltın .

Çalı diktikten sonraki ikinci yılda , fındığı Şubat - Mart aylarında budayarak sürgünleri yaklaşık yarıya indiriyoruz. Bu, genç bitkilerin yayılmasını ve kalınlaşmasını teşvik edecektir. Aynı zamanda, çalı tabanındaki çok zayıf sürgünleri kaldırıyoruz.

Ela yetiştiriciliğinin üçüncü yılında , yeni sürgünleri yine yarı yarıya kısaltıyoruz ve çok zayıf olan kök emicileri ve çalı tabanında yetişen sürgünleri kaldırıyoruz.

Konservatif ela kesimi

Birkaç yıl boyunca ela yetiştiriciliği için, çalıların içinde gelişen kurtları, çok fazla dal ve tabanda çok zayıf sürgünleri çıkarmak yeterlidir. Fındığın muhafazakar budaması, çalı merkezinin aşırı maruz kalmasına dayanır ve bu da ona optimum ışık ve bol çiçeklenme sağlar . Mart ayında her 4-5 yılda bir, artık meyve vermeyen en kalın dallar kaldırılmalıdır ki ertesi yıl güçlü, yeni sürgünler gelişebilsin. Kuru, hasarlı veya deforme olmuş dalları sistematik olarak çıkarmayı unutmayın.

Hazel gençleştirme kesimi

Yaklaşık 10-12 yıllık fındık yetiştiriciliğinden sonra gençleştirme tedavisi görmesi gerekir.

Fındık gençleştirme iki şekilde gerçekleştirilebilir :

  1. Yerin altındaki tüm sürgünleri kesin ve tekrar büyüyecek olanlardan tekrar bir çalı oluşturur,
  2. eski sürgünleri sistematik olarak çıkarın (örneğin, her yıl iki tane). Bu işlem zamanla gereksiz yere uzayacak ve 3-4 yıl sürecek olsa da, kalan yaşlı dalların bize yine de ürün vermesi avantajına sahiptir.

Budama bitkilerinde nasıl emin olunur?

Nasıl kesim yapacağınızdan emin değilseniz veya sadece yapmaktan korkuyorsanız, fantastik "Kesme Okulu" kitabı size yardımcı olacaktır. Bu sayede bitkileri budamada güven kazanacak ve bitkilerin beklentilerinize göre büyümesi için nasıl kesileceğini öğreneceksiniz. Bu kitabı okuduktan sonra, bitkileri kesmeye yaklaşımınız tamamen değişecek!

Kesim Okulu

MSc. Joanna Białowąs