Bethlehem yıldızı, Atatürk çiçeği - yetiştirme, bakım, kışlama

Beytüllahim'in yıldızı veya güzel sütleğen olarak da bilinen Atatürk çiçeği, yaklaşık 2.000 kişiden oluşan devasa Euphorbiaceae ailesine aittir . Türler. Noel ile ilişkilendirilen Atatürk çiçeği, evlerimizde Noel dekorasyonu olarak giderek daha fazla kullanılmaktadır. Atatürk çiçeğinin mümkün olduğu kadar uzun süre çiçek açması için ne yapmalı? Evde Bethlehem Yıldızı yetiştirmenin ve ona bakmanın kurallarını öğrenin ve gelecek yıl için nasıl kış atatürk çiçeği yapılacağını görün!

Atatürk çiçeği - Beytüllahim'in yıldızı

Poinsettia, Bethlehem Yıldızı - bitkinin ana dekorasyonu, çiçek salkımının hemen altında büyüyen yapraklardır. Harika renk değiştiren tomurcuklar. Çekimin tepesinde bulunan çiçek salkımlarının kendisi çok göze çarpmıyor. Fotoğraf depositphotos.com

Bethlehem yıldızı - açıklama

Bu sütleğen Meksika'dan geliyor. Santral, adını 1822'de Washington'a gönderen ABD'nin ilk Meksika büyükelçisi JR Poinsett'den alıyor. O zamandan beri bu bitkinin popülaritesi artmaya devam etti.

Ancak, Beytüllahim Yıldızı'nın adı daha popüler hale geldi . Bitki bu adı, alttaki yeşil yaprakların aksine harika bir şekilde renk değiştiren diyaforez adı verilen üst yapraklara borçludur. Çiçekler genellikle kırmızıdır, ancak aynı zamanda rengini turuncu, sarı veya beyaz ve iki renkli olarak değiştiren yapraklara sahip Bethlehem çeşitleri de vardır. Bitkiye yukarıdan baktığımızda, güzel renkli üst yapraklar yıldız gibi görünüyor. Bethlehem Star çiçekler sürgünlerin üstleri üzerinde yer alan, göze çarpmayan ve aslında bitkinin süs değerini belirlemek yoktur.

Bunu bildiğim iyi oldu! Bethlehem yıldızı da kesilmiş bir çiçek olarak yetiştirilir. Bir vazoda 2-3 hafta stabil kalır ve bu nedenle oldukça uzundur.

Bethlehem yıldızı - yetiştirme ve bakım

Atatürk çiçeği çok fazla ısı gerektirir ve dona tahammül etmez . Bitkiyi sıcak ve rüzgarsız günlerde almalıyız çünkü soğuğa ve cereyana karşı çok hassastır. Bu nedenle dışarıda satılan bitkileri almamalıyız, çiçekçilerde ön kapıda duran bitkilerden uzak durmalıyız. Satıcının atatürk çiçeği'lerimizi uygun şekilde sardığına da dikkat etmek önemlidir - kağıda sıkıca sarılmalıdır.

Bethlehem yıldızı neden yapraklarını kaybediyor?Bethlehem yıldızı neden yapraklarını kaybediyor?

Bethlehem yıldızı, Noel civarında çiçek açan bir ev bitkisidir. Bu nedenle popüler bir Noel hediyesidir. Bununla birlikte, satın alma işleminden kısa bir süre sonra bitki yapraklarını ve dekoratif değerini kaybeder. Nasıl düzeltebilirim? Bethlehem yıldızının neden yapraklarını kaybettiğini ve parıltısını yeniden kazanmak için ne yapması gerektiğini görün! Daha...

Bir apartman dairesinde, Star of Bethlehem, 18-21 ° C sıcaklıkta ve sürekli nemli, turbalı bir alt tabaka ile sıcak ve parlak bir konum gerektirir (ancak doğrudan güneş ışığı altında ve doğrudan radyatörlerin veya ısıtıcıların yanında değil). Solmuş bir bitki eski güzelliğine kavuşamayabileceğinden bitkinin kurumasına izin verilmemelidir.

Ancak, fazla suyun eksikliğinden daha zararlı olabileceğini unutmamalıyız . Toprak uzun süre çok ıslak olduğunda, bitki kolayca Bethlehem yıldızının mantar hastalıkları tarafından saldırıya uğrar ve kökleri çürür. Böyle bir bitki kurtarılamaz.

Bu nedenle, poinsettias'ı iki günde bir ılımlı bir şekilde sulamak , suyun tabanda çok uzun süre kalmasına izin vermemek en iyisidir . Oda kuruduğunda etrafına bir sis püskürtün veya hava nemlendirici kullanın.

Bethlehem yıldızı nasıl sulanırBethlehem Yıldızı Nasıl Sulanır?

Bethlehem yıldızının yapraklarının solması veya sararmasının yaygın bir nedeni ve sonuç olarak düşmeleri, bitkinin yanlış sulanmasıdır. Bu nedenle, sulama kurallarını iyi bilmeye değer. Bethlehem yıldızını uzun süre çiçek açması ve güzel yapraklarıyla sevindirmesi için nasıl sulayacağınızı görün! Daha...

Evde atatürk çiçeği bakımı da uygun gübreleme gerektirir . Büyüme döneminde, Bethlehem Yıldızı, iki haftada bir çiçekli bitkiler için gübre ile orta derecede gübrelenmelidir. Aynı zamanda Noel'den önce satın alınan bitkileri gübreleme konusunda da acele etmemelisiniz. Genellikle substrattaki gübre dozları bitki için Ocak ortasına kadar yeterlidir.

Bethlehem yıldızı nasıl kışlanır?

Bethlehem yıldızının düzgün bakımı bile bitkinin kış sonunda yapraklarını kaybetmesini engelleyemez. Doğaldır çünkü bitki bu dönemde dinlenme durumuna geçer. Daha sonra sürgünleri kısaltılmalıdır. Çalı formları, yan dallarda 2-3 tomurcuk kalmayacak şekilde kesin (bunlar her zaman yaprak akslarında bulunur). Öte yandan, tek atış formları 3. veya 4. tomurcuk üzerinden kesilmelidir. Kesildikten sonra tek bir yaprak bile kalmayacağından endişelenmeyin. Zaten hepsi düşecek.

Atatürk çiçeği - Beytüllahim'in yıldızı

Poinsettias'ın renksiz yaprakları çoğunlukla kırmızıdır. Turuncu, sarı, krem ​​ve çok renkli yapraklı bitkiler de mevcuttur.

Kırpma işleminden sonra, poinsettias'ı 4 ila 6 hafta boyunca 12 - 15 ° C sıcaklıktaki serin bir odaya koyun, sulamayı ve gübrelemeyi bırakın. Bu dönemde ışığa erişim çok önemli değil.

Mart veya Nisan aylarında daha fazla Atatürk çiçeği yetiştiriciliğine izin vermek için , bitki% 15 genişletilmiş kil peletleri ve kaba kum ilavesiyle taze, verimli toprağa nakledilmelidir. Poinsettias için ideal olan toprağın pH'ı 5.8 ila 6.5'tir. Büyümesini istemediğiniz sürece genellikle toprağı değiştirmek, bitkiyi aynı saksıda bırakmak yeterlidir. Abartılı yıldızı, yaklaşık 20 ° C sıcaklıkta, parlak (ancak tam güneş değil) ve sıcak bir yere yerleştirin. Büyümesini teşvik etmek için bol miktarda su. Yeni sürgünler birkaç santimetre uzunluğa ulaştığında döllenmeye başlarız.

Bethlehem yıldızı çoğalır.  Atatürk çiçeği fidanları nasıl yapılırBethlehem yıldızı çoğalır. Atatürk çiçeği fidanları nasıl yapılır?

Bethlehem yıldızını evde çoğaltmak oldukça zor olsa da ve elde edilen bitkiler çiçekçilerden satın alınan bitkiler kadar güzel ve dolgun olmayacak olsa da deneyebilirsiniz. Beytüllahim'in yıldız kesimlerini nasıl yapacağınızı görün ve bu bitkinin nasıl çoğaltılacağını öğrenin. Daha...

Bethlehem yıldızının sürgünlerini budamak

Atatürk çiçeğinin bakımında bir diğer önemli adım , yaz aylarında sürgünlerin budanmasıdır. Bitkilerin çok hacimli olmaması ve hoş, kompakt bir alışkanlığa sahip olmaması için üreticiler, onlara büyüme inhibitörleri (sözde geciktiriciler) ile muamele eder. Evde, Temmuz ayında tüm yeni sapları yaklaşık 2 santimetreye kadar keserek bitkinin alışkanlığını kompakt tutacağız. Bir ay sonra tedaviyi tekrarlıyoruz.

Uyarı! Beytüllahim yıldızını kırparken, gövdesinden akan süt suyuna dikkat edin. Ciltte tahrişe ve alerjik reaksiyonlara neden olabileceğinden bu meyve suyuyla temastan kaçının. Ellerimiz kirlenirse, onları ılık suyla durulayın, böylece Atatürk çiçeği suyunun kalıntıları ciltte kalmaz.

Bethlehem yıldızı zehirli miBethlehem yıldızı zehirli mi?

Evlerimizi güzelce süslemesine rağmen, birçok insan Beytüllahim yıldızının zehirli olduğundan ve alerjiye neden olabileceğinden korkuyor. Çevresinde pek çok aşağılayıcı fikir ortaya çıktı, ancak bu her zaman gerçeğe yansımadı. Bethlehem yıldızının gerçekten zehirli olup olmadığını, alerjiye ve Bethlehem yıldızının sürgünlerinden sızan meyve suyuyla temas riskine neden olabileceği konusunda kontrol edin. Daha...

Bethlehem yıldızının yeniden çiçek açması için ne yapmalı?

Noel'de üst yaprakların güzel bir rengini elde etmek için, Kasım ayının ikinci on yılından itibaren Bethlehem Yıldızı , günde 14 saat yaklaşık 4-6 hafta tam karanlıkta kalacak şekilde örtülmelidir. Kartonla kaplamanın en kolay yolu.

Atatürk çiçeği - Beytüllahim'in yıldızıPoinsettias Noel süsleri - Bethlehem yıldızları

Poinsettia veya Beytüllahim'in yıldızı, Noel'in sembolik bir bitkisi haline geldi ve bugün, Beytüllahim'in yıldızı olan Atatürk çiçeği çiçekleri olmayan bir Noel masası hayal etmek zor. Polonyalı çiçekçilerin fikirlerini sergilediği Noel sergisinde Bethlehem yıldızlarından Noel süslerinin nasıl yapılacağına dair ilginç ilhamlar bulunabilir. Daha...

Bununla birlikte, çiçekçilerden satın aldığımız güzel çiçek açan ve renkli atatürk bitkilerinin ideal koşullara sahip oldukları seralarda yetiştirildiğini unutmayın. Poinsettias'ı tekrar çiçeklendiremezsek endişelenme . Evde zordur ve çoğu insanın Bethlehem yıldızına birkaç hafta boyunca yalnızca bir defalık dekorasyon olarak davranması sebepsiz değildir.

Son olarak, tatiller için ek olarak atatürk çiçeği süsleyebileceğimizi eklemeye değer . Bu amaçla çiçekçiler tarafından hazırlanan aranjmanlara göz atmakta fayda var. Gelenek sevenler, ahşap veya hasır bir kasaya poinsettiaslı bir saksı yerleştirip yosun, köknar dalları, küçük "cennet gibi" elmalar veya kozalaklar gibi doğal aksesuarlarla süsleyerek ilginç bir kompozisyon yaratabilirler. Kompozisyonu modern bir tarzda korumak istiyorsanız mumlara, tafta yaylarına, kurdelelere, metalik ve sade, pürüzsüz saksılara ulaşmaya değer.