Arsa üzerinde büyüyen çilek

Büyüyen çilek , hem tahsislerde hem de ev bahçelerinde, balkonlarda ve teraslarda giderek daha popüler hale geliyor. Çileklerin tadı ve zengin besin değeri ile ünlü olması şaşırtıcı değildir. Ve kendi arsanız üzerinde doğrudan çalıların arasından seçildiğinde en iyi tadı alırlar. Tarlanızda yetiştirmek için iyi çilek çeşitlerini nasıl seçeceğinizi ve en iyi yetiştirme koşullarını çilekleri nasıl sağlayacağınızı görün. Bol miktarda tatlı meyve hasadının tadını çıkarmak istiyorsanız , arsada çilek yetiştirme hakkında bilmeniz gereken her şey burada !

arsa üzerinde büyüyen çilek

Arsa üzerinde büyüyen çilek

Arsa üzerinde yetiştirme için çilek çeşitleri

Çilekler, çoğu bahçede hem toprakta hem de kaplarda yetiştirilebilen düşük otsu çok yıllık bitkilerdir . Son zamanlarda giderek daha popüler hale gelen tırmanma çilekleri, saksı yetiştiriciliğine yatkındır. Çilek meyvesi çiğ olarak yenebilir ve dondurulmuş yemekler, reçeller ve konserveler için mükemmeldir. Kolesterolü düşüren ve toksik maddeleri nötralize eden suda çözünür lif olan pektinin yanı sıra çok sayıda vitamin ve mineral içerirler. Çileklerin sayısız avantajı , arsa üzerinde çilek yetiştirmeye değer .

Çilek yetiştirirken , çileğin iki tür yaban çileğinin melezi olduğunun farkına varmayız. Yaban çilekleri vahşi doğada bulunur (Polonya'da doğal durumda 3 türle karşılaşabilirsiniz) ve çilekler sadece "evcilleştirilmiş" yaban çileğidir.

Çilekler, tek meyve veren ve tekrarlanan meyve vermeye ayrılabilir. Tekli çilek çeşitleri ilkbaharda çiçek açar ve ilkbahar ve yaz mevsiminde meyve verir. Ilıman iklime sahip bölgelerde sonbahar başlarında tekrar meyve verebilirler, ancak küçük bir meyve hasadı verirler. Bunlar arasında erken, orta-erken ve geç çeşitleri ayırt edebiliriz. Sezon boyunca çilek hasadı sağlamak için birkaç çeşit ekmeye değer.

İlkbahardan sonbahara kadar meyve veren çiçek açan ve meyve veren çilek çeşitleri , ancak tüm mevsim için toplam verim büyük olmasına rağmen, bir seferde asla ağır bir hasat vermez. İlk sonbahar donlarından sonra da çiçeklenmeyi ve meyve vermeyi durdurmazlar, bu da onları soğuk iklime sahip bölgelerde yetişmeye uygun kılar.

Geleneksel çilek çeşitlerine ek olarak , yetiştiricilikte alışılmadık özelliklere sahip giderek daha ilginç gerçekler ortaya çıkıyor. Bu grupta, örneğin, büyük pembe çiçekler üreten süs çileği 'Pembe Panda' veya ananas aromalı beyaz meyve üreten 'Pineberry' den bahsetmeye değer.

Amatör mahsullerde, yaygın yabani çilek ( Fragaria vesca ) da sıklıkla bulunur . Yaban çilekleri ilkbahardan sonbahara kadar küçük ama çok aromatik meyveler verir. Kısmi gölge pozisyonlarına giderler ve saksıda yetiştirilebilirler.

yaban çilekleri - çeşitleri, dikim, yetiştirmeYaban çilekleri - çeşitleri, dikim, yetiştirme

Yaban çilekleri, çileklerle yakından ilişkilidir, ancak meyveleri çok daha küçüktür. Çok lezzetli ve aromatiktirler, çiğ yemek için mükemmeldirler. Yaban çilekleri ülkemizde oldukça yaygındır, çoğunlukla orman kenarlarında yetişir ve çoğunlukla amatörler için yetiştirilir. Bahçe tarımı için en iyi yaban çileği çeşitlerini tanıyın ve arsa üzerinde yaban çileği ekmenin ve yetiştirmenin neye benzediğini görün. Daha...

Arsa üzerinde büyümek için çilek fidanları

Ticari olarak temin edilebilen çilek bitkileri, yeşil (taze), saksı ve sözde olarak ikiye ayrılabilir. frigo.

Yeşil çilek fidanları , fidanlıktan alındıktan hemen sonra kalıcı olarak dikilenlerdir. Bu tür fidanları dikmek için en uygun zaman sonbahardır (çok geç dikilirse donabilirler).

Çilek fideleri (yani saksıda köklenmiş) daha kolay yerleşir, daha hızlı büyür ve daha bol meyve verir. Ne yazık ki, yeşil olanlardan daha pahalıdırlar.

Yukarıda belirtilen fide türlerinin her ikisi de iki yıllık bir sistemde çilek yetiştirilmesine izin verir , yani ilk yıl bitkiler yataklara ekilir ve sadece ertesi yıl ilk hasat mümkündür. Sonraki 3-4 yıl hasat tekrarlanır ve ardından bitkiler yenileriyle değiştirilir.

Bu geleneksel çilek bitkilerine bir alternatif, frigo bitkileridir. Frigo çilek fideleri , kış uykusu sırasında fidanlıktan toplanır, ayıklanır ve bir soğuk hava deposunda saklanır. Yetiştirici kontrollü tarım için kullanılırlar, ancak amatör mahsullerde de giderek daha popüler hale gelmektedirler. Avantajları, büyüme mevsimi boyunca meyve toplama imkanı (ekim tarihinden itibaren 8 hafta sonra meyve verirler) ve zamandan tasarruf etmeleridir, çünkü hasat zaten ekimin ilk yılında. Bununla birlikte, çilek frigo fideleri dikimden sonra (özellikle sulama) daha dikkatli bakıma ihtiyaç duyar ve saksı fidanları gibi yeşil fidelerden daha pahalıdır.

Çilek frigo - arsa üzerinde uygun yetiştirme

Frigo çilek bitkileri, yani kış boyunca soğuk hava deposunda saklananlar giderek satışa sunuluyor. Şimdiye kadar, belirli bir hasat tarihi için kontrol edilen ticari üretim materyali olarak işlem görüyorlardı. Bu arada, frigo çileklerinin birçok avantajının amatörler tarafından da kullanılabileceği ve bu tür çileklerin giderek daha sık evlere ve bahçelere ekildiği ortaya çıktı. Daha...

Çilek yetiştirme koşulları

Çilek yetiştirme istasyonu

İçin Amacıyla için arsa üzerinde çilek ekimi başarılı olma şansı var, bu bitkilerin için doğru yeri seçmek için gerekli tüm ilkidir. Çileklerin en iyi büyümesi ve meyvesi güneşli yerlerde (gölgede çiçek açıp daha az meyve verir, meyve o kadar aromatik ve tatlı değildir) ve verimli, humus bakımından zengin, yeterli su şartlarına sahip, havadar topraklarda elde edilir. Ağır, suyla dolu ve ıslak topraklar kötüdür. Çilekler için optimum toprak pH'ı 5.5 ile 6.2 arasındadır. Çilekler asidik ve alkali topraklarda daha kötü büyür ve meyve verir.

Çilek için doğru yetiştirme pozisyonunu seçerken, yakınlarda yetişen bitkilere de dikkat etmek önemlidir. Ahududu ve böğürtlen çalılarının yanında, salatalık ve turpgillerden sebzeli yatakların yanında çilek yetiştirilmemelidir, çünkü bu bitkiler çileklerin büyümesini olumsuz etkiler. Bununla birlikte, çileklerin gri küflenmeye karşı korunmasına yardımcı olan çileklerin yanına (örneğin çilekli bir sıranın çevresine) sarımsak ve soğan ekmeye değer.

Çileklerin yanında ne ekilirÇileklerin yanında ne ekilir?

Çileklerle birlikte yetiştirilen bazı sebzeler ve bitkiler, çileklerin daha iyi verimini sağlar ve hastalık tarafından saldırıya uğrama olasılığı daha düşüktür. Diğerleri ise çileklerin tadını ve aromasını iyileştirir. Çileklerin yanına ne ekeceğinizi görün, böylece daha iyi büyürler ve daha iyi verim alırlar. Daha...

Çilek yetiştiriciliği için sitenin hazırlanması

İlkbahar başında arsa üzerinde çilek yetiştirmeye başlamak istiyorsak sonbaharda gübre ile kazıp toprağı hazırlamalıyız. Çilek ekmeden önce, toprak da yabani otlardan iyice temizlenmelidir, çünkü o zaman zaten büyüyen çileklerde yabani otların kontrolü çok zor olacaktır (çileklerin yoğun emek gerektiren elle ayıklanması gerekir).

Çilek dikimi

Dikim için, güneşli bir pozisyon için güçlü bir kök sistemine sahip (köklerde yeşil küf veya siyah noktalar olmadan) fideler seçin. Çilek fidanları , yaprakların tabanını yeni tomurcuklarla, 40-50 cm aralıklı ve sıra arası 70 cm boğmayacak şekilde bitkiye dikilmelidir. Fidelerin etrafındaki toprak sulanmalı ve ayrıca saman veya folyo ile kaplanmalıdır.

Çilek ne zaman ekilirÇilek ne zaman ekilir

Çilek en popüler mevsim meyvelerinden biridir. Onları tarlalarımızda ve son zamanlarda balkonlarda bile büyütmek için bu kadar hevesli olmamıza şaşmamalı. Başarılı bir yetiştirme, büyük ölçüde çilek ekiminin doğru yöntemine ve zamanlamasına bağlıdır. Ve bu tarihi satın alınan fidan türüne ve yetiştirme yöntemine göre ayarlamamız gerekiyor. Ne zaman saksılara frigo çilek ekeceğinizi ve ne zaman yeşil fideler ekeceğinizi görün. Daha...

Çilek bakımı

İlkbaharın sonlarında, olgunlaşan çilekler çürüme eğiliminde olduğundan, olgun çilekler günlük olarak hasat edilmelidir. Yaz aylarında, gövdeli bitkiler büyüdüğünde, yaprakların hemen dibinden çıkarılmalıdır. Sonbaharın sonlarında samanla otsuz olarak malçlayarak bitkileri dona karşı koruruz. Önümüzdeki yılın ilkbaharında çilekleri çok bileşenli gübre, tercihen sıvı gübre ile gübreliyoruz.

Hasattan sonra çilek - bakım, gübreleme, püskürtme

Hasat sonrası çilekler, ayıklama, budama, gübreleme ve püskürtme gibi bir dizi bakım faaliyetini gerektirir. Bu sayede bitkiler kışı atlatmanın yanı sıra gelecek yıl verimi etkileyecek yeni yapraklar ve çiçek tomurcukları oluşturmaya hazırlanacak. Ayrıca mantar hastalıkları ve çilek zararlılarının gelişmesini de önleyeceğiz. Hasattan sonra uygun çilek bakımının ayrıntılarını öğrenin. Daha...

Saksıda çilek yetiştirmek

Küçük bir arsası veya örneğin bir balkonu veya terası olan insanlar , kaplarda çilek yetiştirebilirler . Bu tür yetiştirme için en iyi çeşitler, meyve vermeyi tekrarlayanlar ve aynı zamanda çok sayıda koşucu üretenlerdir - destek için uygundur. Temmuz ayından sonbaharın sonlarına kadar meyve veren tırmanma çilekleri şu anda balkon yetiştiriciliğinin hedefi haline geliyor.

Güneş ışığına ve toprak pH'ına maruz kalma ile ilgili yetiştirme gereksinimleri, toprağa ekime benzer. Kaplarda yetiştirme için iyi bir substrat, mevsim başında yavaş salınan bir bileşik gübrenin eklendiği (veya sezon boyunca sıvı gübre ile sulanan) turba substratıdır.

balkonda çilekBalkonda çilek - çeşitleri, yetiştirme, ne zaman ekilir

Balkondaki çilekler, kendi bahçeleri olmayan, ancak kendi yetiştirdikleri sağlıklı, organik meyvelerin tadını çıkarmak isteyenler için harika bir tekliftir. Baharın sonundan sonbahara kadar sürekli meyve veren, uzun, sarkan sürgünleri olan balkon için çok ilginç çilek çeşitleri vardır. Balkona ne zaman çilek ekeceğinizi ve bunları saksılarda veya balkon kutularında nasıl yetiştireceğinizi görün. Daha...

Çilek yayılımı

Tüm çilek ve yaban çileği çeşitlerinin ana bitkileri, üzerinde yavruların oluştuğu 30 ila 60 cm uzunluğunda koşucular oluşturur. Koşucuların uzunluğu 40 cm'ye ulaştığında, en güçlü yavru bitkileri seçebilir ve bunları ana bitkiden yaklaşık 15-20 cm uzakta tel klipslerle zemine tutturabilir ve ardından 1 cm yüksekliğinde toprak serpebilirsiniz. Köklendikten sonra (4-6 hafta sonra) ana bitkiden ayrılabilirler.