Verbena - yetiştirme ve bakım

Mineçiçeği, özellikle güzel çiçekler olmak üzere dekoratif nitelikleri ile değerli bir bitkidir. Mineçiçeği, çiçek tarhları için mükemmeldir, ancak aynı zamanda balkon ve teraslardaki kaplarda harika hisseder. Geniş uygulama yelpazesi günümüzde mineçiçeği son derece popüler bitkiler haline getirmiştir, bu nedenle onların gereksinimleri ve sayısız türü ve çeşidi ile tanışmaya değer.

Bahçe mineçiçeği

Mineçiçeği, çiçeklerinin güzelliği ile ödüllendirilir

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Mineçiçeği, Verbenaceae - mineçiçeği ailesine aittir . Polonya'da, doğal olarak oluşan yalnızca bir mineçiçeği türü vardır - ortak mineçiçeği ( Verbena officinalis ), ancak yetiştirmede çok daha fazla tür çeşitliliği vardır. Ülkemizde mineçiçeği en çok teras ve balkonlardaki kaplara ekilen en popüler bitkilerden biridir. Kaplardan sarkan mine çiçeği, kompozisyonun eklenmesi veya ana bitkisi için harika olduğu çeşitli kompozisyonlarda gerçekten yaygın bir manzaradır.

Verbena - gereksinimler ve yetiştirme

Verbena, güneşli yerlerde humuslu, verimli ve iyi drene edilmiş topraklarda en iyi hissediyor . Toprak kumlu ve çorak olduğunda mineçiçeği yetiştirmeye uygun değildir.

Bu bitkinin tohumları bir serada Şubat veya Mart başında ekilmelidir. Daha sonra filizlenen bitkiler çok saksılı paletlere alınır ve 2-3 hafta sonra ekimi uyarmak için filizlerin tepeleri budanır. Evde , pencere pervazına ekilen mineçiçeği tohumları içeren kutular yerleştirerek , mümkün olduğunca fazla ışık almaları için bir çiçek fidanı hazırlayabiliriz .

Bahçe mineçiçeği

Mineçiçeği çiçeklerinden güzel halılar yaratabilirsiniz

Fotoğraf Pixabay.com

Vernik ekimi kalıcı olarak , sıcaklığın daha yüksek bir seviyede sabitlendiği ve donma riskinin artık bulunmadığı Mayıs ayının ikinci yarısında gerçekleşir . Bu dönemde çiçekçilerden ve bahçe dükkanlarından hazır mineçiçeği fidanları da satın alabilirsiniz . Dikim mesafesi 20x30 cm'dir.

Yaz soğuk ve yağmurlu olduğunda mineçiçeği kolayca öldüğünü bilmek güzel . Uzun süre çiçek açacakları için (özellikle kuraklıkta) düzenli sulama gerektirirler.

Mine çiçeği bakımı , ona düzenli su sağladığımız ve toprağın kurumasını engellediğimiz ve ayrıca bu bitkiler için en iyi olan güneşli ve sıcak bir yere maruz bıraktığımız sürece çok fazla çaba gerektirmez .

Uyarı!

Mineçiçeği, çiçek yerine çok fazla yaprak üreteceği için azotla yoğun bir şekilde döllenmemelidir. Bu nedenle, çiçekli bitkiler için daha az nitrojen içeren, ancak bol miktarda mineçiçeği çiçeklenmesini sağlayan fosfor ve potasyum açısından zengin bir gübre önerilir.

Verbena - uygulama

Uzun mineçiçeği çeşitleri, kesme çiçekler ve çiçek tarhları için uygundur, kısa mineçiçeği çeşitleri ise taş döşemeliklere ve saksılara ekilir. Sallantılı mineçiçeği en çok kaplar ve tencere için uygundur . Verbena, çiçek tarhının önündeki boşlukları doldurmak veya bir taş yolun kenarını oluşturmak, ayrıca saksı ve balkon kutuları dikmek için harikadır.

bir tencerede mineçiçeği

Bir tencerede mineçiçeği

Fotoğraf Renia, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Mineçiçeği'nin dekoratif niteliklerine ek olarak, ortak mineçiçeği iyileştirici özelliklerini ( bu türü açıklarken aşağıda daha ayrıntılı olarak tartışıyoruz ) ve ayrıca bir yemeklik baharat olarak kullanılan limon mineçiçeği ( Verbena triphylla ) ' nın harika tadı da takdir edilmeye değer .

Balkon çiçekleri asılı

Bütün yaz çiçek açan sallantılı balkon çiçekleri, balkon ve teraslarımıza özel bir çekicilik katar. Sürgünlerinin serbestçe düştüğü korkuluklardan ve asılı saksılardan asılabilirler. Bu bitkiler, onlara doğru yetiştirme koşullarını sağlamamız koşuluyla, genellikle hızlı büyür ve bolca çiçek açar. Balkon çiçeklerini nasıl asacağınızı görün ve bu bitki grubundan en popüler türler hakkında bilgi edinin. Daha...

Mineçiçeği türleri ve çeşitleri

Ülkemizde kullanılan çeşitli mineçiçeği türlerini ayırt ediyoruz. Doğal olarak, sadece bir mineçiçeği türüne sahibiz - ortak mineçiçeği.

Yaygın mineçiçeği Verbena officinalis

Alçak ve dağ eteklerinde meydana gelir. Yaklaşık 70 cm yüksekliğe ulaşır. Tüm gövdeler yükseldi. Gövdede en alçakta olan geniş yapraklar bütündür, orta boyda ise sadece 3 loblu yapraklar gözlenirken, gövdenin en üstündeki yapraklar tamamen sapsız, hafif kesiktir. Mineçiçeği çiçekleri çok küçük, soluk pembe renktedir .

ortak mineçiçeği

Ortak mineçiçeği minik çiçekleri

Fotoğraf AnRo0002, CC0, Wikimedia Commons

Ortak mineçiçeği, esas olarak sağlık ve iyileştirici özellikleri için yetiştirilir, ancak aynı zamanda süs amaçlı da kullanılır. Tıbbi hammadde , ısınma, terletici, antienflamatuar, balgam söktürücü ve ateş düşürücü olarak kullanılabilen ot mineçiçeği'dir . Mineçiçeği otunun antiviral, antifungal ve antibakteriyel etkileri de takdir edilmektedir. Mineçiçeği, sakinleştirici, gevşetici ve rahatlatıcı etkisi olan çay yapmak için kullanılabilir.

Bahçe mineçiçeği

İki renkli çiçekli mineçiçeği çeşitleri özellikle güzel

Kanadalı mineçiçeği Verbena canadensis

Çok yıllık olduğu Kuzey Amerika'da doğal olarak ortaya çıkar. Uzun boylu değildir, 40 cm ye kadar büyüyebilir. Güçlü dallı gövdelere ve bol yapraklara sahiptir. Bu türün yaprakları son derece dekoratif, iğneli, canlı yeşildir. Ayrıca, haziran ortasından sonbahara kadar çiçek açan, üst dikenlerde toplanmış güzel amarant çiçekleri vardır.

Kanada mineçiçeği birkaç ilginç çeşitte mevcuttur. 20-25 cm boyunda pembe-mor çiçekleri ile 'Perfecta' en popüler çeşittir. 'Toronto', çok uzun ve gür bir çiçeklenme ile karakterize edilen bir çeşittir, çiçekleri amarant renklidir.

Kanada mineçiçeği , bahçe verbena ile aynı gereksinimlere sahiptir . Bu tür mineçiçeği çiçek tarhları, çiçek tarhları ve kaya bahçeleri için uygundur. Araf gibi simli yapraklı bitkilerle birlikte özellikle güzel görünüyor.

Bahçe mineçiçeği

Bahçe mağazasında mine çiçeği

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Bahçe mineçiçeği Verbena hybrida

Bahçe mineçiçeği adı altında toplanan tüm çeşitler , birkaç mineçiçeği türünün (dolayısıyla Latince terimi - hybrida ) haçlarından gelir . Bu türler başlıca Verbena peruviana , Verbena incisa , Verbena platensis'tir . Bütün bu türler, güçlü ve dallı gövdeli, güzel çiçek açan çok yıllık bitkilerdir. Haziran sonundan eylül ayına kadar, yani bütün yaz çiçek açarlar.

Yüksekliğe bağlı olarak, bahçe mineçiçeği çeşitleri 3 gruba ayrılır :

  1. Grandiflora - daha büyük çeşitler, 50 cm yüksekliğinde
  2. Compacta - yaklaşık 30 cm yüksekliğinde
  3. Compacta Nana - 15 cm yüksekliğe kadar en kısa

Polonya'daki en değerli bahçe mineçiçeği çeşitleri , ikinci gruba aittir, yani Compacta, bunlar esas olarak: amaranth çiçeklerle 'Janina' ve 'Magda', funda renkli 'Wiesia'. Compacta grubundaki yabancı mine çiçeğinden bahsetmeye değer: 'Obsession', 'Novalis', 'Romeo' ve 'Quartz. Kayısıya dönüşen turuncu-pembe çiçekleri ve gelişerek kremsi-sarıya dönüşen, yaz aylarında güzel tırtıklı yapraklardan yastıklar oluşturan Grandiflora grubunun bahçe mineçiçeği 'Şeftali ve Krem' çok ilginç bir çeşittir.

Dize mineçiçeği Verbena rigida

Bu mineçiçeği yüksekliği 30-40 cm'ye ulaşır. Gövdeler dik, dallı, üstte küçük yapraklar var. Çiçekler küçük, mavi leylaktır. Bitkinin tamamı kaba, kısa tüylerle kaplıdır. Bu türün gereksinimleri tüm mineçiçeği ile aynıdır.

Uyarı! Etkili mavi halılar elde etmek için 25x20 cm aralıklarla yoğun bir şekilde dikilmesi gerekir.

Geyik eti mineçiçeği, olumsuz çevre koşullarına çok toleranslıdır. Hava kirliliğini iyi tolere eder, bu nedenle şehir çiçek tarhları için mükemmeldir.