Beyaz kızılcık - yetiştirme, kesme, üreme, çeşitleri

Beyaz kızılcık , bahçelerimize ekilen en popüler yaprak döken çalılardan biridir. Öncelikle tüm yıl boyunca (kırmızı sürgünler nedeniyle kışın da) dekoratif görünümü ve kolay bakımı için kullanılır. Renkli yaprakları olan çok ilginç beyaz kızılcık çeşitlerinden de seçim yapabiliriz . Beyaz kızılcık ağacının doğru yetiştirilmesi, kesilmesi ve çoğaltılmasının nasıl göründüğünü görün . Bu güzel çalı da bahçenizi süsleyecek mi?

beyaz kızılcık - meyveler, kırmızı sürgünler

Beyaz kızılcık - meyveler ve kırmızı sürgünler

Beyaz kızılcık - yetiştirme

Beyaz Kızılcık ( Cornus alba ), güneşli bir konumu veya kısmi gölgeyi tercih eden çok dekoratif, yaprak döken bir çalıdır. Beyaz kızılcık, uygun nem koşullarının sağlanması koşuluyla, hafif asidik veya nötr reaksiyonla çoğu toprakta yetiştirilir .

Ve tam olarak hangileri? Pekala, beyaz kızılcık, yetiştirilmesinde nemli veya orta derecede nemli yerlere dikkate alınmalıdır . Bununla birlikte, bu bitki su basmış bölgelerde zayıf bir şekilde büyür. Popüler bahçe çeşitlerinden, beyaz kızılcık 'Elegantissima' periyodik sel ve alkali toprakları tolere eder.

Beyaz kızılcık, hava kirliliğini iyi tolere eder . Renkli bir vurgu olarak manzara ve kentsel varsayımlar için mükemmel.

Kızılcık ağaçlarının yayılma alışkanlığı vardır, doğrudan yerden büyüyen sürgünlere sahip vantuzlar sayesinde büyürler. Beyaz kızılcık ağacını oldukça sığ bir yere ekiyoruz , kök topunu ince bir toprak tabakasıyla kaplıyoruz, böylece hava köklere ulaşır. Bu çalıda yoğun bir alışkanlık elde etmek için gençleştirici bir kesim önerilir.

Beyaz kızılcık - kesme

Kızılcık ağacının kış renginin çekiciliğini arttırmak için beyaz kızılcık ana kesimini yapıyoruz, ayrıca hasta, ince ve zayıf sürgünleri kaldırıyoruz.

İlkbahardan ilkbaharın ortasına kadar, yeni büyüme geliştiğinde, iskelet sürgünlerinin üçte birini çıkarın ve yeni sürgünlerin gelişeceği 5 cm'lik bir sürgün bırakın.

Beyaz kızılcık ağacının budanması, sadece zemin yüzeyinden birbirine yakın büyüyen güçlü sürgünlere sahip çok iletkenli bir bitki oluşturmaktır. Bitkinin kökünden yeni sürgünlerin gelişmesini teşvik etmek için bitkiler erken ilkbaharda 15 cm yüksekliğe kadar budanabilir.

beyaz kızılcık

Beyaz kızılcık - kesme, çalıların kompakt bir şeklini korumaya izin verir

Beyaz kızılcık - üreme

Beyaz kızılcık, yatay yığınlar ve otsu sürgünler aracılığıyla vejetatif olarak çoğaltılır .

Beyaz kızılcık ağacının otsu kesimler yardımıyla çoğaltılması , kesimlerin 8-12 cm uzunluğundaki sürgünlerin tepelerinden kesilmesinden ibarettir. Bu tedaviyi Temmuz veya Ağustos aylarında yapıyoruz. Bir kızılcık fidesini köklenme hızlandırıcı (IBA) ile ıslatın ve 1: 1 kum ve turba karışımı ile dolu bir inceleme alanına dikin. Beyaz kızılcık ağacını kesimlerle çoğaltırken, 15-18 ° C'lik bir sıcaklığı koruyoruz. Çelikler köklendikten sonra 7 cm çapındaki saksılara ekip serin bir incelemede (10-12 ° C) kışa bırakıyoruz. 2-3 yıl sonra bitkileri kalıcı olarak yeniden dikiyoruz.

otsu kesimlerOt fidanları

Mayıs sonu ve Haziran başı, yani ilkbahar büyümesinin yavaşlama dönemi, bazı ağaçlardan ve çalılardan, özellikle de kış için yaprak bırakanlar, otsu kesimler için mükemmel bir zamandır. Otsu kesimler, yarı odunsu ve odunsu kesimlere göre daha dikkatli bakım gerektirir, ancak avantajları çok daha hızlı köklenmedir. Bu nedenle, bu üreme yöntemi, köklenmesi zor bitkilerde kullanılır. Daha...

Beyaz kızılcık, ilkbahar veya sonbaharın başında yatay döküntülerle çarpılır . Bir yıl önce, ana bitki güçlü bir şekilde budanmalı, daha sonra uzun yıllık büyüme üretecektir. Ertesi yılın Mart ayında, güçlü uzun sürgünler yere eğilir. Sürgünleri kompost ile bükeceğimiz yeri güçlendirin.

Amacıyla yoluyla kızılcık yaymak katmanları, dikkatli, yere doğru genç sürgünleri eğmek yapraklarını çıkarıp 10 cm'lik derin oluklar onları gömmek. Çekimi yere yapıştırarak yerinde tutuyoruz. Toprağı hafifçe yoğurun ve sulayın. Güçlü serpilmiş sürgünlerde büyüyen yan sürgünler tabandan 2 cm budanır. Ana bitkinin tabanından büyüyen zayıf sürgünleri tamamen kaldırıyoruz.

Depolama alanı her zaman nemli tutulmalıdır. Sonbaharın sonlarında, köklü katmanları dikkatlice kazın, bitkiden kesin ve yerine yerleştirin.

katmanlama yoluyla bitki üretimiKatmanlama yoluyla bitki yayılımı

Katmanlama yoluyla çoğaltma, bitkilerin sürgünlerini ana bitkiden ayırmadan köklendirmekten oluşur. Bu, yeni başlayanlar ve deneyimsiz bahçe severlerin deneyebileceği oldukça kolay ve doğal bir bitki üreme şeklidir. Katmanlama ile hangi bitkilerin çoğaltılabileceğini, hangi tür katmanların kullanıldığını ve nasıl yapılacağını görün - adım adım talimatlar. Daha...

Beyaz kızılcık - çeşitleri

Beyaz kızılcık 'Aurea' - başlangıçta dik, daha sonra yaygın olarak çalılık alışkanlığı olan çeşitli beyaz kızılcık. 2 m boyunda büyür ve tamamen sarı yapraklıdır.

Beyaz kızılcık 'Sibirica' - 3 m yüksekliğe kadar büyüyen dayanıklı bir beyaz kızılcık çeşididir, başlangıçta sert bir şekilde dikleşir, daha sonra yan dalları yere yayılır. Mercan kırmızısı filizleri özellikle kış aylarında son derece dekoratiftir ve meyvesi bezelye büyüklüğünde beyazdır.

Beyaz kızılcık ağacı BATON ROUGE 'Minbat' - yaklaşık 3 m genişliğe ulaşan, yuvarlak, yayılma alışkanlığına sahip bir çalıdır. Bu beyaz kızılcık türünün sürgünleri kışın kırmızıya ve kestane rengine döner. Genç sürgünler yıl boyunca pembe ve koyulaşır. Sonbaharda yapraklar açık yeşilden kahverengimsi kırmızıya döner. Kızılcık çiçekleri krem ​​renklidir ve ilkbaharın sonlarında ortaya çıkar.

Elegantissima beyaz kızılcık

Beyaz kızılcık 'Elegantissima'

Beyaz kızılcık ağacı 'Elegantissima' - bu, dekoratif yaprakları ve sürgünleri olan büyük, yayılan, 3 metre yüksekliğinde beyaz kızılcık ağacı çeşididir. Yapraklar iki renkli beyaz ve yeşil olup, sürgünler kırmızıya döner.

Dogwood IVORY HALO 'Bailhalo' - 1,2 m yüksekliğe ulaşan, kompakt, küresel şekle sahip, 'Elegantissima' çeşidine benzer yaprakları olan yeni bir beyaz kızılcık çeşididir. Sonbaharda pembeye dönen geniş beyaz kenar boşluklu dekoratif kırmızı sürgünleri ve açık yeşil yaprakları vardır.

Beyaz kızılcık 'Sibirya İncileri' - 3 metre yüksekliğe kadar büyüyen çeşitli beyaz kızılcık, sonbaharda bu renkte ilginç yaprakları olan. Büyüme mevsimi boyunca yapraklar yeşildir ve sonbaharda koyu kırmızıya döner. Dekoratif yapraklara ek olarak, bu beyaz kızılcık çeşidi ayrıca güzel meyvelere ve güçlü kırmızı renkli sürgünlere sahiptir.

MSc. Joanna Sadowska