Kudüs enginarı nasıl yapılır? En İyi 3 Yol ve Tarif!

Kudüs enginarı, son zamanlarda biraz unutulmuş gibi görünse de, birçok yemekte popüler bir malzemedir. Bu arada, Kudüs enginarını hazırlamanın birçok yolu var. Salatalara hammadde olarak eklenebilir veya pişirilip püre haline getirilebilir. Kudüs enginarının özellikleri olağanüstüdür, bu nedenle bu sebzeyi diyetimizde popüler hale getirmeye değer. Bu yemeklerin damak zevkinize hitap etmesi ve besin değeri ile dolu olması için Kudüs enginarını nasıl hazırlayacağınızı görün !

Kudüs enginarı nasıl yapılır

Kudüs enginarı nasıl yapılır?

Neden Kudüs enginarını yemeye değer?

Kudüs enginarının belirgin bir fıstık veya Brezilya fıstığı ile hafif tatlı bir tadı vardır. Kudüs enginarının lezzetinin yanı sıra birçok sağlık özelliği de vardır . Her şeyden önce, lif (inülin) açısından zengindir, bu da onu şeker hastalarının beslenmesi için mükemmel kılar. Günlük bir Kudüs enginar yumruğunun (yaklaşık 60 g) tüketimi vücudumuza yeterli, terapötik bir inülin dozu sağlar. Topinambur ayrıca mide ve duodenumda gastrit ve ülserasyon, hiperasitlik veya metabolik bozukluklardan muzdarip insanlar için faydalı özelliklere sahiptir. Topinambour içerikleri kalsiyum, magnezyum ve fosforun emilimini kolaylaştırır. Bu nedenlerden dolayı, Kudüs enginarını nasıl hazırlayacağınızı ve diyetinize nasıl dahil edeceğinizi öğrenmeye değer .

1. Topinambur ham

Çiğ Kudüs enginarı kullanmak çok iyi bir fikirdir , çünkü bu formda en fazla besin değerini korur. Örneğin dilimler halinde kesip limon yerine çaya ekleyebiliriz. Ayrıca salatalarda veya diğer soğuk mezelerde bir bileşen olarak çiğ Kudüs enginar dilimleri eklemeye değer.

2. Patates yerine pişmiş Kudüs enginarı

Kudüs enginarı yapmanın bir başka güzel yolu da yumrularını suda kaynatmak ve patates yerine onlara servis etmektir . Hangi zamanın en uygun olduğunu kontrol etmek için tercihen deneme yanılma yoluyla, patateslerden daha kısa Kudüs enginarını pişirmeyi unutmayın. Soyulmuş Kudüs enginar yumrularını limon suyuyla soğuk suya koyun, böylece kararmazlar. Ayrıca yumruları şeritler halinde kesebilir, derin yağda kızartabilirsiniz ve lezzetli, sağlıklı kızartmalarımız var!

3. Kudüs enginar çorbası

Kudüs enginarı ayrıca, Kudüs enginarını hazırlamanın en iyi yollarından biri olan kremalı bir çorba haline getirilebilir . Yeruşalim enginarını soyun, doğrayın ve kararmaması için limon suyuyla suya koyun. Daha sonra kremamız için maydanoz ve kereviz gibi diğer sebzeleri de soyup parçalara ayırıyoruz. Her şeyi önceden hazırlanmış et suyuna ekleyin ve sebzeler yumuşayana kadar pişirin. Sonra hepsini karıştırıyoruz, baharatlıyoruz ve yoğun krema ekliyoruz. Kremalı çorba hazır!

Katarzyna Marcinkowska