Porsuk zehirli mi?

Porsuk ağaçları, kesilmiş çitler için mükemmel olan iğne yapraklı ağaçlar veya çalılardır . Sonbaharda, porsukların dallarında pembe-kırmızı meyveler olgunlaşır, bu da iğnelerin koyu yeşiliyle güzel bir tezat oluşturur. Bununla birlikte, porsuk yetiştirmeye karar vermeden önce, porsukun zehirli olup olmadığını ve öyleyse bu bitkinin kime tehlikeli olabileceğini kontrol etmeye değer . Kimin porsuk zehirlenmesine neden olabileceğini ve porsuk zehirlenmesinin semptomlarının neler olduğunu görün . Ayrıca bu bitki ile zehirlenmeyi nasıl önleyeceğimizi de tavsiye ediyoruz.

porsuk zehirli

Porsuk zehirli mi?

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Porsukun zehirli özellikleri

Porsuklar ( Taxus ) dünyadaki en zehirli odunsu bitkilerden biridir . Spermin pembe parankimi dışında porsukağacının tüm parçaları taksin, taksin, taksol ve siyanojenik glikozitler gibi çok güçlü toksinler içerir. Bu toksik maddeler gastrointestinal sistemden hızla emilir ve porsuk zehirlenmesinin ilk semptomları, porsuk iğneleri veya tohumları tüketildikten 30-90 dakika sonra ortaya çıkar. Porsuk suyunda bulunan toksinler insanlar , birçok çiftlik hayvanı (atlar dahil) ve ayrıca köpekler ve kediler için tehlikelidir . Bitkinin bir kısmı veya tamamı öldükten sonra bile aktif kalırlar. Bu, kesilen dalların, düşen iğnelerin ve porsuk meyvelerinin de zehirlenmeye neden olabileceği anlamına gelir .. Toksinlerin çoğu iğnelerde (özellikle kışın) ve porsuk tohumlarında bulunur.

Geçmişte, insanlar arasında ölümcül porsuk zehirlenmesi vakaları olmuştur . Çoğu zaman, yaban mersini ile zehirli meni çiğneyip yutarak kazara oldular (ciddi komplikasyonlar için sadece üçü yeterlidir). Porsuk suyunda bulunan tehlikeli zehirleri etkinleştirmek için, bazılarını (örneğin iğneler veya tohumlar) çiğnemek gerekir. Porsuk ağacı tohumları veya birkaç iğnesi bütün olarak yutulursa, zehirlenme meydana gelmeyebilir, sadece mide veya bağırsaklarda tahriş meydana gelebilir.

Zehirli bahçe bitkileriZehirli bahçe bitkileri

Birçok popüler süs bitkisi, zehirli özelliklerinden sorumlu kimyasallar üretir. Elbette, bu kadar zehirli bir bitkiyi yemediğimiz sürece genellikle tehlikede değiliz, ancak bazıları ciltle basit bir temastan sonra tahriş edebilir. Bunlar bahçelerde en sık görülen zehirli bitkilerdir. Size nasıl zarar verebileceklerini ve kendinizi olası zehirlenmelerden nasıl koruyabileceğinizi görün! Daha...

Çekici görünümlü yaban mersini denemek için kolayca cazip olan çocuklar porsuk zehirlenmesine maruz kalırlar . Pembe porsuk tohumunun kendisi tamamen güvenli ve yenilebilir, ancak bitkinin zehirli kısımlarının içine girme riski nedeniyle onu yemeye değmez.

Hatırlamak! Porsuk zehirlidir, ancak yalnızca bitkinin bazı kısımları yenirse. Porsuk ağaçları, çevrelerinde kalan insanlarla ilgili olarak herhangi bir zehirli veya zararlı özellik göstermez. Bu bitkiler bu nedenle bahçelerde yetiştirilebilir, ancak parçalarının çocuklar veya evcil hayvanlar tarafından yenmediğinden emin olun.

Porsuk zehirlenmesinin belirtileri

Porsuk suyunda bulunan toksinler kalp ve merkezi sinir sistemine etki eder, solunum sistemini felç eder, böbreklere zarar verir ve sindirim sistemini tahriş eder. Porsuk zehirlenmesinin ilk belirtileri mide bulantısı, köpüklü kusma, şiddetli karın ağrısı ve genellikle şiddetli olan ishaldir . Bazen gastrointestinal semptomlar yoktur veya o kadar hafiftir ki zehirlenmeyle ilişkili olmayabilir. Daha sonra porsuk zehirlenmesi belirtileri, yani baş dönmesi, sarhoşluk, uyuşukluk, önce hızlı ve sonra yavaş nefes alma, zehirlenmeden yaklaşık 2-3 saat sonra ortaya çıkar. Yeterli ve hızlı tıbbi müdahalenin olmaması, bilinç kaybı, kasılmalar, böbrek hasarı, kardiyak disfonksiyon, solunum durması ve ölüme yol açar.Porsuk zehirlenmesinin belirtileri insanlarda ve hayvanlarda benzerdir .

porsuk zehirli

Dalları kesmek, düşmüş iğneler ve porsuk benzeri meyveler de zehirlenmeye neden olabilir.

Fotoğraf depositphotos.com

Porsuk zehirlenmesi için ilk yardım

Şu anda porsuk suyundaki zehirlere karşı panzehir yoktur . Zehirlenmeden bu yana geçen süre, tedavinin seyrini belirler. Bir çocuk, kedi, köpek veya başka bir hayvanın porsukun zehirli kısımlarını yutabileceğinden şüpheleniyorsanız, derhal bir hastaneye veya veteriner kliniğine başvurmalısınız. Porsuk zehirlenmesinde ilk yardım , gastrointestinal sistemden zehirleri mümkün olan en kısa sürede uzaklaştırmak için kusmaya, mide yıkamaya veya müshil uygulamasına neden olur .

Porsuk zehirlenmesinden nasıl kaçınılır?

Porsuk ağaçları, çok tehlikeli olmalarına rağmen, bahçelerde ve parklarda yetiştirilmeye değer güzel bitkiler olarak kalırlar. Porsuk zehirlenmesi riskini önlemek için, erkek bitki çeşidi olabilir böyle 'Hilli' veya 'David' olarak porsuk ağacının bahçede yanı sıra ara porsukları, böyle 'brownii' olarak ya da 'Hatfieldii' (yews ikievcikli bitkiler), hangi hayır meyveler serpilir gibi . Çocukları bilmedikleri meyveleri yemeye karşı uyarmak ve yalnızca porsuklara değil, bahçedeki tüm zehirli bitkilere erişimi etkin bir şekilde sınırlandırmak çok önemlidir.

MSc. Agnieszka Lach

Dayanak: W. Haratym, E. Weryszko-Chmielewska, A. Matysik-Woźniak, Toksik özelliklere sahip ağaç bitkileri , Alergoprofil 2013, Cilt 9, No. 3, sayfa 11; K. Kula, S. Rojek, W. Klementowicz, M. Kłys, T. Konopka, Kromatografik yöntemler kullanılarak biyolojik materyaldeki porsuk alkaloidlerinin analizi , Adli Tıp ve Kriminoloji Arşivi, 2009, No. 4, s. 279-284; M. Łuksik-Głębocka, A. Sieńko, D. Klimaszyk, W. Mańkowski, Porsuk zehirlenmesi sırasında iletim ve ritim bozukluklarının tedavisinde endokaviter stimülasyonun etkili kullanımı, Przegląd Lekarski 2007/64 / 4-5, s. 298-300 .