Karpat çançiçeği - tohumlardan yetiştirme, üreme, çeşitler

Karpat çançiçeği ( Campanula carpatica ), Karpatlar ve Transilvanya'ya çok yıllık bir yerli. Tam güneşte, kayaların arasında ve çakıl yataklarında mükemmel şekilde büyür. Bahçede , saksılarda satılan hazır bitkilerin yanı sıra tohumlardan bir Karpat çanı yetiştirmek mümkündür . Bkz Karpat çan nasıl bakacağımı o güzel çiçek açar, böylece. Biz nasıl tavsiyelerde çan yaymak kendi başınıza ve ne Karpat çan çeşitleri ekimi için seçilmelidir.

Karpat çanı

Karpat çançiçeği - Campanula carpatica

Fotoğraf Igor I Savin, Kamu Malı, Wikimedia Commons

Karpat çançiçeği neye benziyor?

Karpat çanları gür bir alışkanlıkla karakterizedir ve 30 cm'ye kadar yüksekliğe ulaşır. Sütlü öz içeren yuvarlak, kalp şeklinde yaprak sapı yapraklarına sahiptirler. Karpat Çanı Çiçeği, uzun, çıplak gövdelerde tek başlarına büyüyen büyük, geniş göbekli, açık mor veya mavi çiçekler üretir. Bu bitki haziran-temmuz ayları arasında çiçek açar .

Karpat çançiçeği nereye ekilir?

Karpat çançiçeği kireçli , tınlı, hafif nemli bir alt tabakayı sever . Taşlarla mükemmel bir şekilde baş eder, kayalarda ve duvarlarda çatlaklarda büyür. Bu nedenle rockery için çok uzun ömürlüdür. Beton çimden yapılmış duvarlara dikildiğinde harika bir iş çıkarır. Çiçek tarhlarında deniz kenarındaki eğim, mavi karanfil veya dağınık gypsophila ile uyumludur.

İlginç bir şekilde, Karpat çanı aynı zamanda iç dekorasyon için de uygundur . Çiçeklenme döneminde, masalarımızı süsleyebilir, dekoratif kılıflara yerleştirebilir ve çiçek açtıktan sonra, gelecek yıl tekrar çiçek açacağı yere, bahçe yataklarına nakledilmeye değer.

Karpat çançiçeği - tohumlardan yetiştirme

Karpat Bellflower tohumları ne zaman ekilir?

Karpat çan çiçeği, genellikle Haziran veya Temmuz aylarında ekilen tohumlardan yetiştirilir. Çan tohumları bir kum tabakası veya alt tabaka ile örtülmez - 20-22 ° C sıcaklıkta 5-8 gün sonra ışıkta filizlenirler. 8 hafta sonra, Karpat çançiçeği fidelerini kümeler halinde kapatıp 10 cm çapında plastik saksılara dikiyoruz.

Karpat çanı için hangi ülke?

Tohumlardan Karpat çanları yetiştirmek için, geçirgen, kalsiyum açısından zengin ve orta derecede nemli bir substrat hazırlanmalıdır. 1: 1 oranında çerçeve toprağı ile yüksek turba karışımı olabilir.

Karpat çanı

Karpat çançiçeği - Campanula carpatica

fotoğraf: forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Karpat çanı bakımı

Karpat çanını yetiştirirken, sistematik ama rasyonel beslenmesi hatırlanmalıdır. Çok yüksek ve sık gübre dozları bitkilerin kalitesini ve dayanıklılığını etkiler. Yüksek konsantrasyonlu gübrelerle beslenen bitkiler, kalitesiz, küçük ve erken renk kaybeden çiçekler oluşturur. Karpat çanının gübrelenmesi Eylül ortasına kadar tamamlanmalıdır, çünkü bu tedavinin uzatılması daha kötü çiçeklenmeye neden olur.

İlkbaharda Karpat çanını yere dikiyoruz, kalsiyum bakımından zengin, kuru ve orta derecede nemli topraklarda en iyi hissedecek.

Karpat çanının kırpılması

Çiçeklenme tamamlandıktan sonra, Karpat çanının tüm sürgünleri yerin hemen üstünden kesilmelidir. Bu işlem bitkiyi Eylül ayında yeni çiçek tomurcukları ve tekrar çiçek üretmeye teşvik edecektir.

Karpat çanının kışlaması

Karpat bluebell kışı toprağa iyi gelir. Kıştan önce, sürgünlerini yerden aşağıya kesin.

Karpat çançiçeği nasıl yeniden üretilir?

Karpat çiçeğini bölünerek çarpabiliriz. Bu, gelecek yıl çiçeklenmeye başlayan yeni bitkiler elde etmenin basit ve iyi bir yoludur. Karpat çanı, bitkinin çiçeklenme dönemi dışında Ağustos ayında bölünerek çoğaltılır .

Karpat çanlarını bölünerek çoğaltmak için bitkinin etrafındaki toprağı gevşetip çatalla yavaşça çıkarmamız gerekir. Sonra bitkiden toprağı silkeleyin, solmuş yaprakları çıkarın ve suyla durulayın. Bölme için sadece sağlıklı parçaları seçmek için çok yıllık dikkatlice inceleyin, eski parçalar üretken olmayacaktır. Zilin ince kökleri vardır, bu yüzden onu elimizle kolayca ayırabiliriz .

Şimdiye kadar büyüdüğü derinliğe, etrafındaki toprağı hafifçe kurcalayan, bölünmüş bir Karpat çanı dikiyoruz. Son olarak, bitkiyi çok sulayın.

Karpat çanı çeşitleri

Karpat çiçeğinin birkaç ilginç çeşidi vardır. Karpat çançiçeği çeşitleri, çiçeklerin rengi ve şekli bakımından birbirinden farklılık gösterirken, çoğu benzer yüksekliğe ulaşır. Tablo, bu etkileyici çok yıllık bitkinin en ilginç çeşitlerini göstermektedir.

Karpat çançiçeği çeşidi

MSc. Joanna Białowąs