Thunberg'in kızamık, yaprak dökmeyen kızamık - çeşitleri ve kızamık yetiştiriciliği

Kızamık , çok çeşitli kullanımlara uygun, çok talepkar olmayan, dekoratif yapraklı bir çalıdır. Thunberg'in kızamık ve birçok çeşidi genellikle bahçelere ekilir . Kış için yapraklarını döken bir çalıdır, ancak kızamık arasında yaprak dökmeyen kızamık da bulabilirsiniz . İşte en ilginç kızamık türleri ve çeşitleri. Bahçeniz için kızamık seçin ve kızamık yetiştirmenin ne kadar kolay olduğunu görün.

Thunberg'in kızamık 'Atropurpurea'

Kızamık - yetiştirme ve uygulama

450'den fazla kızamık türü ve çok sayıda bahçe kızamık çeşidi vardır . Boyutları önemli ölçüde değişebilir - yüksekliği 0,5 m'yi geçmeyen cüce çalılardan 3 m'ye kadar büyük çalılara kadar. Diğer bitkiler için arka plan olarak çitler, yatak kompozisyonları, taş döşemeler oluşturmak için kullanılırlar ve bazıları solitaire kadar harika görünür .

Kızamık yaprakları genellikle küçük, 1-4 cm uzunluğunda, yeşil veya çok renkli, genellikle çok dekoratiftir. Kışın yapraklarını döken çeşitlerde sonbaharda güzelce döner. Sürgünler güçlüdür, dikenlerle kaplıdır. İlkbaharda, kızamık ayrıca sürgünlerin alt tarafındaki saplara asılı, çeşitli tonlarda sarı, tek veya kümeler halinde toplanan küçük çiçeklerle süslenir. Bu çalılar ayrıca, genellikle kışa kadar bitkilerde kalan, mumsu bir kaplama ile dikdörtgen (daha az sıklıkla yuvarlak) meyveler, kırmızı, lacivert veya siyah şeklinde meyveler üretir.

Kızamıkçıkların dekoratif değerlerinin yanı sıra geniş uygulama olanakları , kızamık yetiştirme koşullarının düşük gereksinimleri tarafından belirlendi . Güneşli konumları ve hafif toprakları tercih ederler, çorak topraklarla iyi başa çıkarken kuraklığa, hava kirliliğine dayanabilirler ve büyük ağaç köklerinin rekabetinden rahatsız olmazlar. Mevsimlik türler ayrıca dona karşı tamamen dayanıklıdır, yaprak dökmeyen türler ise yalnızca ülkenin daha sıcak bölgelerinde yetiştirilebilir.

Budama kızamık.  Kızamık nasıl ve ne zaman budanır?Budama kızamık. Kızamık nasıl ve ne zaman budanır?

Kızamık arasında, kış için yaprak döken türleri ve yaprak dökmeyen türleri ayırt ediyoruz. Bu iki kurtçuktan kızamık kesmek farklı mı? Bahçenizde kızamık nasıl budanacağını öğrenin, kızamık budamak için en iyi zamanı seçin ve bu çalıların sağlıklı büyümesini sağlayacak tüm kızamık budama sırlarını öğrenin. Daha...

Polonya'da, vahşi doğada yalnızca bir tür vardır - ortak kızamık ( Berberis vulgaris ). 3 m yüksekliğe kadar büyüyen, köşeli, dikenli gövdeli, ince tırtıklı yapraklı bir çalıdır. Mayıs'tan Haziran'a kadar çiçek açar. Eskiden çok popülerdi, ancak orta düzeyde bir bıçak pası, tehlikeli bir tahıl hastalığı olduğu keşfedildiğinde, nüfusu önemli ölçüde azaldı ve bahçeler için üretim terk edildi.

Thunberg'in kızamık 'Coronita'

Thunberg'in kızamık ve çeşitleri

Bugün, birçok çekici bahçe çeşidinde bulunan en güvenilir Thunberg kızamıkçık ( Berberis thunbergii ), bahçecilikte ön plandadır. Küçük, spatula yaprakları olan, tamamen dona karşı dayanıklı, budamayı iyi tolere eden, nadiren hastalıklar veya zararlı böcekler tarafından saldırıya uğrayan yoğun küresel bir çalıdır. Sadece yoğun ve etkili değil, aynı zamanda dikenler nedeniyle aşılması çok zor olan çitler için mükemmeldir. Thunberg'in kızamık çitleri, sonbaharın sonlarında veya ilkbaharın başlarında ekilebilen nispeten ucuz açık köklü kesimlerin mevcudiyeti ile de teşvik edilmektedir.

Bu türün dikkat çekici bahçe çeşitleri, güzel, mor yaprak rengine, kubbeli şekle ve 2 m yüksekliğe sahip Thunberg'in kızamık "Atropurpurea" ve ayrıca 0.6 m yüksekliğiyle sınırlı "Atropurpurea Nana". Bu iki çeşit en iyi kırmızı kızamık olarak bilinir, ancak Thunberg'in kızamıkçık çok daha ilginç kırmızı yapraklı çeşitlere sahiptir. Ayrıca 'Aurea' (1,2 m yüksekliğe kadar) ve minyatür 'Bogozam' (0,4 m yüksekliğe kadar) gibi sarı yapraklı çeşitler de dikkat çekicidir. Sarı yapraklı kızamık çeşitlerini seçerken , onları yarı gölgeli yerlere dikmeyi unutmayın, çünkü tam güneş parlak yapraklarında yanıklara neden olabilir.

Thunberg'in kızamık 'Kórnik'

Ayrıca, ince sarı kenarlı kırmızı yapraklı 'Altın Yüzük' veya beyaz alacalı yapraklı 'Kelleris' ve 'Kórnik' gibi çok renkli yapraklı Thunberg'in kızamık çeşitleri de vardır . Çok çekici yapraklar - kırmızı, beyaz, pembe ve gri benekli, 'Harlequin' çeşidine sahiptir. Yatay olarak düzenlenmiş sürgünler ile 0,8 m yüksekliğe ve iki kattan fazla genişliğe kadar büyüyen düşük 'Yeşil Halı' çeşidi mükemmel bir yer örtücü bitkidir. Buna karşılık, 'Kobold' çeşidi, 0,5 m yüksekliğe kadar küçük, yoğun küreler oluşturur. Yeşil yapraklı 'Erecta' ve mor 'Kırmızı Sütun' gibi sütun şeklindeki çeşitler de büyük beğeni topluyor, bunlar mükemmel çit bitkileri.

Yukarıda belirtilen tüm Thunberg'in kızamık çeşitleri , tamamen dona dayanıklı, mevsim yapraklı bitkilerdir.

Julianna'nın dökmeyen kızamıkçık

Yaprak dökmeyen kızamık - türler ve çeşitleri

İklimimizde, ancak yalnızca ülkenin daha sıcak bölgelerinde, her dökmeyen kızamık sıcak, korunaklı, yarı gölgeli bir konum gerektirdiğini göz önünde bulundurarak, yaprak dökmeyen kızamık yetiştirmeyi de deneyebilirsiniz . Bu gruptan en ilginç olanı, dar, kösele yaprakları olan, başlangıçta bakır, daha sonra koyu yeşil olan Çin kızamık Julianna ( Berberis julianae ) ve küresel bir şekle sahip Şili boxberry ( Berberis buxifolia ) 'dir, ancak oldukça zor ele geçirmek. Şimşir ağacının aynı zamanda sadece 0,5 m yüksekliğinde bir cüce çeşidi olan 'Nana' vardır.

Bir tür uzlaşma, ara kızamık ( Berberis x media ) olan donmaya karşı biraz daha dayanıklı yarı yaprak dökmeyen hibrit çeşitlerinin yetiştirilmesi olabilir . 'Parkjuweel' çeşidi koyu yeşil, parlak yapraklara sahipken, 'Red Jewell' çeşidi mor-kırmızı yapraklara sahiptir. Her ikisi de 1,5 m yüksekliğe kadar büyür.

Kızamık 'Prof. Sękowski '- Polonya çeşidi

Kızamık hakkında yazarken, yeni bir çeşidin keşfi ile ilgili Polonya bölümünden bahsetmek imkansızdır. Poznań'da 90'lı yılların prof. Bolesław Sękowski, mevsime özgü yapraklarla, ilkbaharda kırmızımsı ve yazın koyu yeşil ile belirgin bir krem ​​bordürle ilginç bir çeşit buldu. Profesörün ölümünden sonra, kızı Jadwiga Sękowska, MA, daha fazla gözlem ve araştırma gerçekleştirdi; bunun nihai sonucu, 2004 yılında münhasır hakkın korunması için kızamık çeşidi 'Profesor Sękowski' uygulaması oldu . O zamandan beri, bu çeşidin yasal sahibi Poznań Ziraat Üniversitesi'dir.