Thornless böğürtlen - çeşitleri, yetiştirme, budama

Dikensiz böğürtlen , bahçenizde olması gereken son derece değerli meyveler verir. Dikensiz böğürtlen yetiştirmek , dikenlerin bulunmaması nedeniyle çok daha kolaydır ve bu da çalıların bakımını zorlaştırır. Dikensiz böğürtlen çeşitleri hakkında daha fazla bilgi edinin. Dikensiz böğürtlenlerin doğru yetiştirilmesi hakkında bilgi edinin ve böğürtlenleri budamanın sırlarını öğrenin, böylece bol hasatın tadını çıkarabilirsiniz.

dikensiz böğürtlen

Böğürtlen dikensiz

Dikensiz böğürtlen meyveleri, mineral tuzların yanı sıra bol miktarda C ve E vitamini içerir. Meyve konserveleri temizleyici özelliklere sahiptir, sindirim sistemini destekler, metabolizmayı düzenler ve soğuk algınlığı ile mücadeleye yardımcı olur.

Thornless böğürtlen - çeşitleri

Böğürtlen çalıları, güneşli ormanlarda, açıklıklarda ve koruların kenarlarında yetiştikleri Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika'dan gelir. Güçlü ve yoğun büyümeleri nedeniyle, genellikle yabani ot gibi muamele görürler. Böğürtlen, genellikle devedikeni olarak da adlandırılır.

Yabani böğürtlen türlerinin bitkiyi zararlılardan korumak için dikenleri vardır. Öte yandan, yetiştiricilikte sivri uçlar meyvenin bakımını ve hasadını önemli ölçüde engeller, bu nedenle böğürtlen yetiştiriciliğinde 50 yılı aşkın süredir dikensiz çeşitler kullanılmaktadır . Dikensiz böğürtlen çeşitlerinin ortaya çıkması böğürtlen yetiştiriciliğinde önemli bir gelişme sağlamıştır.

Thornless böğürtlen çeşitleri esas olarak Rubus rusticanus inermis türünden gelir . İşte bunlardan en ilginci:

Jumbo dikensiz böğürtlen - orta-erken, dayanıklı bir çeşittir. Meyvesi iri ve yumuşaktır, ancak çok lezzetli değildir.

Loch Ness dikensiz böğürtlen - yüksek verimli, dikensiz böğürtlenin erken bir çeşididir. Meyveleri çok iri ve çok lezzetlidir. Çalılar güçlü bir şekilde büyür, ancak ne yazık ki küllenmeden kolayca etkilenirler.

Navacho dikensiz böğürtlen - erken veya orta erkenci çeşit, yüksek verimli, dona dayanıklı. İri ve lezzetli meyveler üretir.

Thornfree böğürtlen - geç bir çeşit dikensiz böğürtlen. Yüksek verimli, meyve iri ama çok lezzetli değil, konserveleri için en iyisi.

Ahududu - yetiştirme, çeşitleri, fide nereden alınırAhududu - yetiştirme, çeşitleri, fide nereden alınır

Ahududu, iki türün özelliklerini birleştiren uzun ömürlü bir meyve çalıdır - ahududu ve böğürtlen. Arazi ve ev bahçelerinde yetiştirmek için mükemmeldir ve aynı zamanda bol meyve verir. Bahçede ahududu yetiştirmenin neye benzediğini, sağlıklı fidelerin nasıl seçileceğini ve iklimimizde hangi ahududu çeşitlerinin en iyi yetiştiğini görün. Daha...

Yukarıda belirtilen yabancı çeşitlere ek olarak, iklimimizde yetiştirmek için genellikle çok daha iyi olan Polonyalı dikensiz böğürtlen çeşitlerine de dikkat etmeye değer .

Böğürtlen Orkan - Kök emici üretmeyen, neredeyse sert filizlere ve kuvvetli büyümeye sahip bir Polonya çeşididir. Esas olarak konserveler için yararlı olan, ekşi bir tada sahip, oldukça iri, silindirik, parlak meyveler üretir. Orta sertlikte tipik amatör bir çeşittir (kışı örtmeniz gerekir).

Dikensiz böğürtlen Ruczaj - güçlü büyümeye sahip çalı, kök emiciler oluşturmaz. Meyvesi çok büyük değil, lezzetli, kompakt ve serttir, konserveler için mükemmeldir. Bu çeşidin burçları dona karşı tamamen dayanıklıdır.

Thornless böğürtlen - yetiştirme

Dikensiz böğürtlen yetiştirmek istiyorsanız öncelikle uygun pozisyona dikkat etmelisiniz . Böğürtlenler güneşli yerleri tercih eder. Donmaya karşı ortalama hassasiyet nedeniyle, onlara korunaklı bir yer sağlamaya değer, örneğin bir ev duvarı, çit veya pergola. Sıcaklığın -15 ° C'nin altına düştüğü bölgelerde kış için böğürtlen örtülmesi tavsiye edilir.

Dikensiz böğürtlen yetiştirmeye başlarken , onları daha önce böğürtlen veya ahududu yetiştirdiğiniz bir alana dikmemeyi unutmayın. Dikensiz böğürtlen yetiştiriciliği için toprak, yaklaşık 6.5 pH ile geçirgen ve orta derecede tınlı olmalıdır. Dikimden önce, alt tabakaya organik madde, örneğin kompost eklemeye değer.

Dikensiz böğürtlenler için en iyi ekim tarihi sonbaharın sonlarıdır , ancak bu çalılar ilkbaharda da oldukça başarılıdır. Bitkinin altındaki çukur yaklaşık 45 cm derinliğinde ve genişliğinde olmalıdır, çünkü çok miktarda iyi dağıtılmış gübre veya kompost eklemeniz gerekir. Bitkiler arasındaki mesafe 2 ila 4 m olmalıdır.Dikensiz böğürtlen yetiştirirken, onlara uzun sürgünlerin tutturulacağı yeterli desteği sağlamayı unutmayın.

Thornless böğürtlen - budama

Dikensiz böğürtlenin budanması, sonbaharın başlarında meyve vermeyi sona erdiren eski sürgünlerin yere yakın kesilmesini içerir. Daha sonra eski sürgünlerin yerine genç sürgünler bağlanır. Kalan sürgünler çok uzunsa uçları buna göre kısaltılabilir. İlkbaharda donmuş sürgünlerin çıkarılması gerekir. Bitkiden uzakta görünen kök emiciler toplanmalı veya kürekle kesilmelidir. Böğürtlen kalınlaşmasının önlenmesi ve çalıların düzenli olarak kesilerek kesilmesi verimi arttırır ve dikensiz böğürtlen hastalığının azaltılmasında önemli bir faktördür.

Katarzyna Matuszak