Hint fasulyesi - bahçede kullanım ve yetiştirme

Castor Bean ( Ricinus communis ) çok çekici ve yetiştirmesi kolay bir bitkidir. Görkemli yaprakları ve egzotik görünümü ile ayırt edilir. Ancak ekmeden önce onu zehirlemenin kolay olduğunu bilmeye değer. Bahçıvanlık, kozmetik ve tıpta teker kullanımının ne olduğunu ve bahçede teker yetiştiriciliğinin nasıl göründüğünü görün . İşte bu güzel ama aynı zamanda tehlikeli bitki hakkında bilmeniz gereken her şey!

Hint fasulyesi

Castor Bean - Ricinus communis

Fotoğraf Pixabay.com

Teker fasulyesi, iklimimizde yıllık olarak yetişen uzun bir bitkidir (2 m boyuna kadar). Düz gövdeli ve büyük, palmiyeli kırmızı yapraklara sahiptir. Bitkide Temmuz'dan Ekim'e kadar görünen çekici kırmızı çiçek salkımları yaratır. Hint fasulyesi meyvesi, yağlı yağlar, toksik albümin, proteinler, mukus maddeleri ve çok sayıda enzim bakımından zengin parlak tohumlar içeren dikenli bir torbadır .

Bahçelerde, en yaygın Hint fasulyesi çeşitleri şunlardır:

  • Castor bean 'Zanzibariensis' - beyaz damarlarla kaplı büyük yeşil yapraklı bir çeşittir
  • Castor Bean 'Sanguineus' - kırmızı yapraklı popüler bir çeşittir
  • Castor bean 'Impala' - kahverengi-yeşil alt yapraklı ve kahverengi-karmin alt yapraklı bir çeşittir, bu hint çeşidinin çiçekleri krem ​​ve kozalar kestane rengidir
  • Castor Beetle 'Gibsonii' - metalik parlaklığa sahip mor-kırmızı, koyu yapraklar
  • Castor Beetle 'Carmencita' - koyu yeşil, parlak yapraklar, çiçek tomurcukları ve yoğun kırmızı kozalar

Uyarı!

Başta tohumları olmak üzere bitkinin tamamı oldukça zehirlidir. Sadece birkaç tohum yemek şiddetli zehirlenmeye, ishale ve kusmaya neden olur ve 10'dan fazla tohum yemek ölümcül olabilir. Bu nedenle, küçük çocukların bulunduğu yerlere tekerleği yerleştirmekten kaçınmak daha iyidir.

Castor bean - uygulama

Hint yağı tohumları, yaklaşık% 55 hint yağı içerir . Yağ, tohumlardan soğuk preslenir ve zehirli risini çıkarmak için su ile kaynatılır. Hint yağı, çok yüksek viskoziteye sahip olduğu ve konsantre alkolde iyi çözündüğü için diğer bitkisel yağlardan önemli ölçüde farklıdır. Antik çağlardan beri Yunan ve Roma eserlerinde anlatılmıştır ve diğerleri arasında hint yağı kullanılmıştır . endüstriyel ve deniz makineleri için bir yağlayıcı olarak.

Hint fasulyesi

Bahçedeki Castor Beetle

Fotoğraf © Herbi, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Bununla birlikte, teker fasulyesi kullanımı öncelikle kozmetikte bulunabilir . Hint yağı, yüz losyonları veya sıvı parlatıcılar gibi kozmetik ürünlere eklenir. Kuru cilt bakımı için mükemmeldir. Ek olarak, hint yağı, ince bağırsağın mukozasını tahriş ederek peristaltizmini uyarır, bu nedenle iyi bilinen bir müshildir.

Hint yağının içerdiği hint asidi kumaşları boyamak için kullanıldığından, hint yağı kullanımı tekstil endüstrisinde de bulunabilir .

Ayrıca, bahçecilikte küf ve tarla farelerini iten bir bitki olarak hint fasulyesinin kullanımına da dikkat etmek önemlidir. Bu zararlılarla ilgili bir sorunumuz varsa, bahçeye hint tohumu ekmek mantıklı. Bu bitkinin temelinde, örneğin Kretomax gibi benleri ve tarla farelerini caydırmak için hazırlıklar da yapılır.

Hint fasulyesi

Bahçedeki Castor Beetle

Fotoğraf © Saba, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Castor bean - bahçede yetiştirme

Bahçede büyüyen teker fasulyesi amatör bahçıvanlar için bile sorun olmayacak. Castor şapka güneşli bir pozisyonu ve iyi drene edilmiş, verimli toprağı tercih ediyor. Yıllık bitki olarak yetiştirilir. 70x70 cm aralıklarla yuvaya ekilen tohumlardan iyi hazırlanmış ve döllenmiş toprağa yayılır. Hint tohumları 10 ° C'nin üzerindeki bir sıcaklıkta filizlenir .

Hint fasulyesi dona karşı hassastır , bu nedenle 15 Mayıs'tan sonra ekmeye değer. Bu tarihte ekilir, güzelce büyür ancak kış gelmeden tohum üretemeyebilir. Castor fasulye tohumlarını toplamak istiyorsak Mart ayında örtü altına ekilmeli ve 20 Mayıs'tan sonra donma riski bittiğinde bahçeye ekilmelidir.

Ne zaman bahçede hint fasulye büyüyen, düzenli suya hatırlamak ve onu onsuz büyüme olmaz gibi bileşik gübre ile döller.

MSc. Joanna Białowąs