Ormangülü, ormangülü - yetiştirme, bakım, üreme

Ormangülü olarak da bilinen ormangülü , heather familyasına ( Ericaceae ) ait türler açısından zengin bir türdür . Vahşi doğada, ormangülü cinsinin bitkileri esas olarak Asya ile Kuzey ve Orta Amerika'nın dağ ormanlarında bulunur. Hava nemi yüksek gölgeli yerlerde yaşarlar. Genellikle birbirinin yerine kullanılan ormangülü teriminin ormangülü teriminden biraz daha geniş olduğunu bilmeye değer . Orman gülleri, kış için dökülen yumuşak, hafif tüylü yapraklara sahip olan ve onları dona karşı daha dayanıklı hale getiren Azaleas'ı da içerir. "Uygun" orman gülleri her zaman yeşildir ve kış aylarında soğuk, kuruyan rüzgarların etkisine tahammül etmezler. Sırları öğreninbahçede orman gülleri yetiştirmek, bahçedeki orman güllerine nasıl düzgün bakılacağını görün ve orman güllerinin nasıl üretileceğini öğrenin !

Ormangülü Gunninghanis Beyaz

Ormangülü 'Gunninghanis White'. Beyaz çiçekleri koyu yeşil yapraklarla harika bir tezat oluşturuyor.

Bir ormangülü nereye dikilir?

Bahçede başarılı bir ormangülü yetiştiriciliği, büyük ölçüde onun için doğal olana benzer koşullar sağlayabileceğimiz doğru yerin seçimine bağlıdır. Bu nedenle rüzgardan korunaklı, nem oranı yüksek yarı gölgeli bir yer seçmeliyiz. Bunu, daha büyük çalı gruplarının yakınına bir ormangülü dikerek başarabiliriz , bu aynı zamanda ormangülü için dekoratif bir arka plan oluşturacaktır.

Açelya ve Ormangülü.  Farklılıklar nedir?Açelya ve Ormangülü. Farklılıklar nedir?

Açelya neye benziyor ve bir açelya neye benziyor? Nasıl farklılar ve onları nasıl tanıyorsunuz? Birçok insan bilmese de, çok basit olduğu ortaya çıkıyor! Açelyayı orman gülünden nasıl kolayca ayırt edeceğinizi görün. Daha...

Uzun ağaçlar da iyi bir arkadaştır. Orman güllerinin kökleri düz büyüdüğünden, meşe, ginkgo biloba veya altın yılan balığı gibi köklü ağaçların yakınında en iyisini yapacaklardır. Gibi orman gülleri yüksek hava rutubetli bölgelerde doğal olarak meydana dışında çalılar büyük gruplar eşliğinde onları dikim gelen, içinde korunaklı ve gölgeli yerleri, küçük göletler çevresini veya ayrıca akışları elverişli koşullar yaratmak için yardımcı olur.

Ormangülü nasıl ekilir?

Ormangülü orta derecede kompakt veya hafif , geçirgen, orta derecede nemli ve asidik topraklar (pH 4,5 ile 6,0 arasında) gerektirir, ancak yetiştiriciler de daha alkali topraklarla baş edebilen çeşitlere sahiptir. Aşırı alkali bir substrat olması durumunda, orman gülleri yaprakta renk değişikliği, lekeler ve kloroz şeklinde gözle görülür beslenme yetersizliği semptomlarıyla çok hızlı tepki verir.

Bahçelerimizdeki verimli, humusca zengin ve asitli topraklar oldukça nadir olduğundan ormangülü dikmeyi düşündüğümüz yerin uygun şekilde hazırlanması gerekir . Bu amaçla, her bitki için yaklaşık yarım metre derinliğinde ve 1 m genişliğinde bir çukur kazın ve onu asit turba, kompostlanmış çam kabuğu ve verimli bahçe toprağı veya kompost karışımıyla doldurun (1: 1: 1 hacim oranında). Orman güllerini diktikten sonra bol sulayın.

Orman güllerinin yanında ne ekilirOrman güllerinin yanında ne ekilecek?

Açelyalar ve orman gülleri içeren orman gülleri, en güzel çiçek açan süs çalıları arasındadır. Çeşitli renk ve formlarla niteliklerini vurgulamak için orman güllerinin yanına ne ekeceğinizi görün. İşte orman güllerinin yanında ekilecek en iyi bitkiler! Daha...

Mycorrhiza orman güllerine

Ormangülü ekerken , uygun şekilde asidik bir toprağın korunmasının zor olabileceğine dikkat etmek önemlidir. Bu nedenle, mikoriza olgusundan yararlanmaya değer. Mikoriza, bitki kökleri ile doğrudan temas eden bitkilerin ve belirli simbiyotik mantarların karşılıklı olarak faydalı bir şekilde bir arada bulunmasıdır. Bahçedeki mikoriza, funda bitkileri için özel mikorizal aşıların kullanılmasıyla tanıtılabilir.

Ormangülü Altın Flimmer

Rhododendron 'Gold Flimmer' ilginç renkli yapraklara sahiptir.

Öyle ormangülü dahil acidophilic bitkiler, söz konusu mikoriza aşılar şaşırtıcı sonuçlar getirmek. Funda, ormangülü, manolya veya yaban mersini için uygun bir substrat hazırlamak için yeterlidir. Toprak, geleneksel yöntemle basitçe turba ile karıştırılarak asitleştirilebilir. Ancak bu şekilde yapılan toprak asitlenmesi kısa ömürlü olacaktır. Bu arada mikoriza aşısının kullanılması sayesinde etkileri uzun yıllar sürecek ve orman gülleri toprak pH'ının elverişsiz olmasına rağmen güzel olacak .

Orman gülleri için en iyi seçim , funda bitkilerinin canlı mikorizal mikorizalarını içeren RHODOVIT® aşısı formundaki ectendomycorrhiza (ericoid mycorrhiza) olacaktır .

bahçede mikoriza

Orman gülleri ne zaman ekilir?

İlkbahar orman gülleri dikmek için en iyi zamandır , ancak kaplarda satın alınan çalılar büyüme mevsimi boyunca ekilebilir.

Belki de soru, diğer birçok bitkide olduğu gibi sonbaharın neden en iyi mevsim olmadığıdır. Orman güllerinin sığ bir kök sistemi vardır ve sonbahar ekiminden sonra kış donlarından kurtulacak kadar derin kök salmaları zor olacaktır. Sonbaharda orman gülleri dikersek, çalıları kışın tabanlarına kalın öğütülmüş çam kabuğu, kompost veya asit turba höyüğü yaparak koruduğunuzdan emin olun .

Toprağımız çok hafif ve geçirgen ise, su kıtlığı olabilir ve orman güllerini mümkünse yumuşak suyla düzenli olarak sulamalıyız - yağmur suyu. Suyun buharlaşmasını sınırlandırmak için çalı etrafındaki zemini bir malç tabakası ile kaplamak da iyi bir fikirdir. Çam kabuğu, toprağı ek olarak asitlendireceği için bunun için mükemmeldir. Bu işlem sayesinde toprak yazın daha yavaş kurur, kışın daha sığ ve geç donar.

Ormangülü Flavum

Ormangülü 'Flavum' harika sarı çiçeklere sahiptir.

Su eksikliğinden daha tehlikeli olsa da, orman gülü kökleri boğulabileceğinden fazlalığı ağır ve geçirimsiz topraklarda bulunabilir (ıslak, havzada hava yoktur). Böyle bir durumda bitkiler hafif bir eğime, drenaja ekilebilir veya onlar için ağaç gövdeleri veya taşlarla çevrili bir set şeklinde bir yatak hazırlanabilir.

Şahsen, bu gibi durumlarda, genişletilmiş kil ormangülü altında basit drenaj kullanıyorum . Bu amaçla ekilen bitkinin altına biraz daha derin bir çukur kazıyorum ve genişletilmiş kili bahçeye döküyorum. 10 cm kalınlığında bir tabaka oluşturacak şekilde. Sadece üstüne toprak döküyorum ve ormangülü ekiyorum.

Toprağa TerraCottem eklenmesi, ekilen orman güllerinin altında toprak neminin düzenlenmesine yardımcı olur. Orman gülleri ekeceğiniz toprakla karıştırarak bitkileri ekmeden önce uygulamalısınız. TerraCottem, granülleri oldukça fazla su biriktirme özelliğine sahip bir hidrojel içerir. Toprak çok ıslandığında hidrojel fazla suyu alır ve toprak kuruduğunda bu suyu geri verir. Sonuç olarak, orman gülleri sürekli nemli, ancak aşırı derecede ıslak olmayan gerekli toprağa sahip olacaktır .

TerraCottem hidrojeline ek olarak, aynı zamanda bir başlangıç ​​dozu gübre ve toprağı gevşeten volkanik kaya parçaları içerir. Bu sayede orman gülü dikimi için doğru toprağın çok iyi hazırlanmasına yardımcı olur .

Ormangülü nasıl sulanır?

Ormangülü yetiştiriciliğinin başarısı için toprak neminin büyük önemi , bitkilerin düzenli olarak, özellikle de kuru olduğu yaz aylarında uygun şekilde sulanmasını çok önemli kılmaktadır. Yaz sonunda ve sonbaharın sonunda sulamayı azaltın. Bir alt tabakanın çok kuru olması ormangülü yapraklarının sarkmasına ve sürgünlerden sarkmasına veya ana sinir boyunca trompet gibi kıvrılmasına neden olur . Böyle bir durumda, çalı bol miktarda sulanmalıdır. Yaprakları dağınık bir su akışı ile serpmek de mümkündür. Öte yandan, yaprakların grimsi yeşile döndüğünü ve köklerin çürdüğünü fark edersek, bu, alt tabakanın aşırı hidratlandığı ve sulamanın sınırlandırılması gerektiği anlamına gelecektir.

ormangülü Omega

Ormangülü 'Omega' pembe renkte bolca çiçek açar

Orman gülleri gübreleme

Orman güllerinin sağlıklı gelişimi de uygun gübreleme gerektirir. Orman güllerini Nisan ayında gübrelemeye başlıyor ve Temmuz ortasında bitiriyoruz . Orman gülleri için çok bileşenli mineral gübreler veya özel mineral gübreler uygulayabiliriz. Bu bitkiler toprakta çok fazla tuzluluk taşıyamadıkları için "önceden" döllenemezler. SUBSTRAL Osmocote gibi yavaş salınan gübreler kullanılarak sağlanabilen besleme eşit ve küçük dozlarda olmalıdır . Gübre uygulamadan önce malç, çalıların altından çıkarılmalı ve tekrar yayılmalıdır.

Orman gülleri gübreleme.  Hangi ormangülü gübresini seçmeli?Orman gülleri gübreleme. Hangi ormangülü gübresini seçmeli?

Orman güllerini güzel bir şekilde çiçek açmaları ve sağlıklı bir şekilde büyümeleri için nasıl, ne zaman ve ne gübrelemeli? Bitkilerinize en iyi büyüme koşullarını sağlamak için hangi ormangülü gübresini seçmelisiniz? Orman güllerini gübrelemenin sırlarını öğrenin ve bu çalıların size nasıl karşılık vereceğini göreceksiniz! Daha...

Orman güllerinin altında toprağı ayıklamak

Orman güllerinin altındaki toprak köklere zarar vermemek için kazılmamalıdır. Çapa ile hafif bir gevşemeye izin verilir. Bunun yerine, büyük yabani otları çekmek sığ aralıklı orman gülü köklerine de zarar verebileceğinden, büyümeden önce düzenli yabani otların uzaklaştırılması önemlidir.

Orman gülleri budama

Rhododendron ayrıca uygun budama gerektirir . İlkbaharda kurutulmuş ve donmuş sürgünleri kesin. Şu anda, genç açelyaları hafifçe budayarak da dallanmaya teşvik edebilirsiniz. "Doğru" orman gülleri için apikal tomurcuğu kırmak yeterlidir. Alt yapraklarını kaybeden ve çirkin görünen yaşlı çalılar, kalın olanlar da dahil tüm sürgünler budanarak gençleştirilmelidir. Dalları kısalttıktan sonra, birkaç hafta içinde uyuyan tomurcuklardan çok sayıda genç dal çıkacaktır. Burcun böylesine radikal bir kesime dayanacak kadar güçlü olup olmadığından emin değilsek, çalıların yarısını baharda ve geri kalanını ertesi yıl gençleştirebiliriz.

Solmuş ormangülü çiçek salkımının giderilmesi

Öncelikle solmuş çiçek salkımlarının giderilmesinden oluşan, çiçek açtıktan sonra orman güllerine uygun şekilde bakmak da çok önemlidir. Oluşan yeni tomurcuklara zarar vermemeye dikkat ederek, kurumuş çiçek salkımını elinizle hafifçe kırın. Sonuç olarak, orman gülü meyve ve tohum üretmez, ancak yeni çiçek ve yaprak tomurcukları oluşturmak için daha fazla enerji harcar . Bu, çalıların gelecek yıl bolca çiçek açacağı ve güzel görüneceği anlamına gelir.

Ormangülü neden çiçek açmıyorOrmangülü neden çiçek açmıyor

Yaprak dökmeyen orman gülleri, bahçeyi canlandıran pitoresk bir vurgudur. Gruplar halinde güzel görünüyorlar ve çiçekleri mayıstan hazirana kadar göze hitap ediyor. Bununla birlikte, genellikle orman gülünün çiçek açmadığı bir durumdur. Bu sorun genellikle bu bitkilerin yetiştirilmesindeki ve bakımındaki hatalardan kaynaklanmaktadır. Ormangülünün çiçek açmamasının en önemli 7 nedeni ve bunları nasıl düzelteceğinizi öğrenin. Daha...

Kışın ormangülü

Yaprak dökmeyen orman gülü, soğuk kış aylarında oldukça kolay acı çekebilir . Güneşli veya rüzgarlı günlerde yaprakları, bitkinin donmuş topraktan yeniden çıkaramayacağı çok miktarda suyu buharlaştırır. Bu nedenle burçlar, dokunmamış kumaştan veya folyodan yapılmış koruyucu çitler yapılarak ladin dalları ile veya daha büyük çalıların etrafı ile örtülmelidir.

Ormangülü kökünü donmaktan korumak için çalıların dibindeki zemin de örtülmelidir . Donmaya karşı en iyi koruma kardardır. Bununla birlikte, kış karsız ve donarsa, çalıların etrafındaki zemini yapraklar, ağaç kabuğu veya turba ile kaplarız.

Uzun don dönemlerinde yaprakların kıvrıldığını ve çalıların sağlıksız göründüğünü görürsek, bu da toprakta su eksikliğinin bir belirtisidir, bir sonraki ısınma zamanında, toprak çözülürken bitkileri bolca sulamamız gerekir. Ayrıca kış başlangıcından önceki son anda, sonbaharın sonlarında önleyici olarak da yapabiliriz.

Orman gülleri kış için nasıl korunurOrman gülleri kış için nasıl korunur?

Orman gülleri kış için korunmalıdır ve hatırlamaya değer, çünkü baharda hoş olmayan sonuçlar yaşayabiliriz. Orman güllerinin neden sıcaklık düşüşlerine karşı bu kadar hassas olduğunu ve orman güllerinin kış için nasıl korunacağını öğrenin, böylece gelecek mevsimde gür yeşil yapraklar ve çok güzel çiçeklerle yeniden keyif alacaklar! Daha...

Ormangülü üreme

Bahçede yetişen orman gülleri ve açelyalar katmanlama yoluyla çoğaltılabilir. Nispeten basit bir yöntemdir, ancak sabır gerektirir. Bu amaçla, ilkbahar veya ağustos aylarında, burcun yanında 15-20 cm derinliğinde bir oluk kazın, dallardan birini bükün ve oluğa yerleştirin ve ardından toprakla örtün. Sürgünün yer altında olacak kısmındaki kabuğa zarar vermek iyidir. Katmanlar genellikle iki yıl sonra kök salmaktadır, ancak maalesef başarılı olacağından emin olamayız.