Buket Stefanotis - bakım, üreme, hastalıklar

Buket Stefanotis , yoğun bir koku yayan parlak yaprakları ve hoş beyaz çiçekleri olan bir tırmanma saksı bitkisidir. Maalesef bitkiye uygun yetiştirme koşullarını sağlamazsak bu çiçeklerden yararlanamayız. Bir kapta Stephanothis'in düzgün bakımının neye benzediğini , Stephanothis'i evde çoğaltmanın yolunun ne olduğunu ve uygun şekilde bakmazsak bu bitkiyi hangi hastalıkların tehdit edebileceğini görün.

Buket stefanotis

Buket stefanotis

Buket Stefanotis ( Stephanotis floribunda ) , hoja ( Hoya ) da içeren alabalık ailesine ( Asclepiadaceae ) ait Madagaskar'dan yaprak dökmeyen bir dağcıdır . Stefanotis, değişen koyu yeşil, kösele, parlak yapraklarla kaplı sert, esnek sürgünler üretir. Buket bozkır 'Variegata' özellikle ilginç bir bitki örtüsüne sahiptir - bu çeşidin iki renkli yaprakları vardır.

Stephanotis'in ana dekorasyonu , vadi çiçeklerinin zambağına benzer yoğun bir aroma veren, Mayıs ayında ortaya çıkan beyaz yıldız şekilli çiçeklerdir. Stephanotis'in kokulu beyaz çiçekleri genellikle düğün buketlerinde kullanılır.

Ev koşullarında, Stephanotis'in gövdeleri 2,5 m uzunluğa kadar büyür ve bir tencereye monte edilmiş bir çubuğun etrafında desteklere tırmanabilir veya sicim yapabilir. Ne yazık ki bu güzel bitkinin yetiştirilmesi kolay değil. Stephanotis için yetersiz bakım, çiçek tomurcuklarının dökülmesine ve hastalıklara yol açar.

Buket Stefanotis - yetiştirme ve bakım

Buket stefanotis çok fazla ışık gerektirir . Güneşli bir pencere pervazında yetiştirilmelidir, ancak yaz aylarında yaprakları yakabileceğinden doğrudan güneş ışığından kaçının. Yetersiz ışık, yaprakların sararmasına ve öğütülmesine neden olabilir ve çiçek tomurcuklarının gelişimini engelleyebilir. Buket Stefanotis , diğer bitkiler tarafından gölgelenmeden, tek başına en iyi şekilde büyür .

Stephanotis'in bakımında en çok yapılan hata, kışın çok yüksek sıcaklıktır . Bu dönemde optimum sıcaklık sadece 14-16 ° C'dir. Daha yüksek sıcaklıklarda, Stephanotis'in sürgünleri aşırı derecede uzar ve sonuç olarak, birbirini izleyen zıt yaprak çiftleri arasındaki boşluklar çok büyüktür. Çiçeklenme daha sonraki bir aşamada da engellenebilir. Yaz aylarında sıcaklık 24 ° C'yi geçmemelidir.

Variegata buketi stefanotis

Buket Stefanotis 'Variegata'

Çiçeklenme döneminde stephanotis'in bol sulamaya ihtiyacı vardır (haftada 2-3 kez). Çok az sulama çiçeklerin kurumasına neden olur. Ağustos ayının sonundan itibaren, sulamayı kademeli olarak sınırlandırıyoruz ve dinlenme döneminde (kışın) haftada en fazla bir kez sularız - kök topunu kurutmamak için yeterli. Sulama için, tercihen kireçten arındırılmışsa sadece ılık su kullanılmalıdır. Sudaki fazla kalsiyum kloroza yani yaprakların sararmasına neden olur. Yaz aylarında çiçekleri ıslatmamaya özen göstererek her gün Stephanotis'in yapraklarını yumuşak suyla serpmek gerekir .

Stefanotis humuslu toprakta , hafif asidik (pH 5.5-6) ​​veya kaba kum ile karıştırılmış kompost topraklarda yetiştirilir. Tencerenin dibine bir drenaj tabakası koyun. Çiçeklenme döneminde, Mayıs'tan Ağustos'a kadar, üretici tarafından önerilen dozun yarısını kullanarak, stephanotis buketini iki haftada bir sıvı gübre ile gübreleyin . Çok yüksek dozda gübre çiçeklenmeyi tamamen engeller. Gerekirse Şubat ve Mart başında stephanotileri abartıyoruz . Bu nedenle saksı bitkilerini nakletmenin olağan zamanıdır.

Taslaklar , sıcaklık dalgalanmaları, tencereyi hareket ettirmek ve döndürmek Stephanotis için çok zararlıdır . Çiçek tomurcuklarının dökülmesine neden olabilirler.

Sürgünlerin güçlü büyümesi, onları yıllık olarak kesmeyi gerekli kılar. Bu şekilde, Stephanotis tacının şeklini koruyor ve çıplak ve aşırı gerilmiş sürgünleri çıkarıyoruz. Stefanotis'i , çiçek tomurcukları oluşmaya başlamadan önce bile Mart ayı başında kesin .

Kokulu saksı çiçekleriGüzel kokulu saksı çiçekleri. Hoş kokulu 5 bitki!

Güzel kokulu saksı çiçekleri daireleri harika aromalarla doldurur. Onlar sayesinde zor bir günün ardından rahatlayabilir ve güzel bir ruh hali kurabilirsiniz. Ve her birinin çiçeklenme tarihini bilerek, türleri seçebiliriz, böylece birbiri ardına çiçek açarak, tüm yıl boyunca kokularının tadını çıkarabilirler. İşte çok hoş kokulu 5 saksı bitkisi! Daha...

Buket stefanotis - üreme

Buket Stefanotis, ilkbahar budaması sırasında elde edilen kesimlerle çoğaltılır . Fide 8-10 cm uzunluğunda, 2 çift yaprak ve bir büyüme konisi ile birlikte olmalıdır. Alt yaprak çiftini çıkarın ve sürgünün ucunu keskin bir bıçakla çapraz olarak kesin. Yarayı odun kömürü ile serpin veya kesimlerin ucunu köklendirme maddesine batırın.

Daha sonra kesimleri kumla karıştırılmış turbadan (1: 1) oluşan bir alt tabakaya yerleştiririz. Kesimleri yaprak tabanına kadar derine yerleştirin. Ekilen bitkileri bol sulayın, üzerlerini folyo veya cam tabak ile örtün ve aydınlık bir yere koyun. Substrat sürekli nemli olmalı ve köklenme kesimleri için en uygun sıcaklık 21 ° C'dir. Her gün 5-10 dakika, Stephanotis'in köklenme kesimlerini havalandırmak için kapak çıkarılmalıdır . Yaklaşık 4 hafta sonra kapağı çıkarın.

Buket Stefanotis - hastalıklar

Kloroz - bu, Stephanotis'in yanlış bakımının bir sonucu olarak gelişen bir hastalıktır . Genellikle en genç yaprakların sararmasıyla kendini gösterir. Bu kalsiyum bakımından zengin su ile bitki sulama kaynaklanır . Bitkinin sağlığını geri kazanmak için, artan miktarda demir içeren gübre ile sulayın. Daha fazla rejenerasyon sırasında, Stephanotis'i kireçten arındırılmış (kaynatılmış ve sağlanan) suyla sulayın .

Zararlılar - kışın çok yüksek sıcaklık, stephanotilerin et böceği, örümcek akarı ve pullar gibi ev bitkilerinin zararlılarına saldırmasını kolaylaştırır. Toplayıcı zararlılar yapraklarda sarı lekelere neden olur, yüzeylerini bal çiğiyle (et böceği, pullar) veya örümcek ağları (örümcek akarları) ile kaplar. Onların oluşum büyüme ve Stephanothis ait çiçekli inhibe .

İçin Stephanotis ile mücadele zararlıları , gri sabun veya denatüre alkol içeren sulu bir çözelti ile bitki püskürtün. Ek olarak, daha fazla koruma için doğal Agricolle Hedef hazırlığını kullanabiliriz. Mealybugs ve pullar, denatüre alkole batırılmış bir pamuklu çubukla yaprakların ve sürgünlerin yüzeyinin silinmesiyle mekanik olarak etkili bir şekilde çıkarılabilir. Hareketsiz dönemde 13-14 ° C'lik bir sıcaklık sağlanması, bu zararlıların gelişimini etkili bir şekilde sınırlar.

MSc. Agnieszka Lach