Hangi sebzeler yan yana dikilir - tablo

Yan yana hangi sebzeleri ekeceğimizin, bunların büyümesi ve mahsul kalitesi üzerinde etkisi vardır. Yan yana ekilen belirli sebzeler , birbirleri üzerinde olumlu veya olumsuz etki yaratabilir. Uygun sebze yakınlığı, toprağı iyi durumda tutmak, dengeli gübreleme ve ürün rotasyonu kadar önemlidir. Sağlıklı ve yüksek verim için hangi sebzeleri yan yana ekmeniz gerektiğini görün . İşte bazı yararlı ipuçları ve yan yana dikmek için bir sebze tablosu .

Yan yana hangi sebzeler dikilecek

Yan yana hangi sebzeler dikilecek

Düzgün yaparsak yan yana dikilen sebzeler birbirini destekler, komşularının gelişimini hızlandırır, hastalık ve zararlıların saldırısına uğramalarını engeller. Bu tür bağımlılıklar koordinat yetiştirme sırasında ortaya çıkar. Bu yetiştirme, arka arkaya veya birkaç sıra dönüşümlü olarak yan yana yetiştirildiğinde kendilerine birçok fayda sağlayan en az iki bitki türünün kullanımına dayanmaktadır. Bu faydalar şunları içerir:

  • Sağlıklı, bol hasat
  • Yabancı ot oluşumunu sınırlandırmak,
  • Azalan sayıda zararlı ve sıklıkla hastalık,
  • Artan tür çeşitliliği ve sebze bahçesinin çekici görünümü.

Sebze yetiştiriciliğini yan yana planlarken, arsadaki sebzelerin doğru ürün rotasyonunu her zaman dikkate almalısınız. Yakın akraba türler ancak birkaç yıl sonra aynı yerde yetiştirilebilir.

Sebzeleri yan yana dikerken büyüme hızları, kök sistemi türü ve hasat olgunluk dönemi dikkate alınmalıdır. Örneğin havuç ve maydanozun yavaş büyümesi, havuç büyümeye başlamadan önce hasat edilmek üzere büyüyecek sıralar arasına bir turp veya rezene ekmenize izin verir.

sebze koordinat yetiştiriciliğiSebze koordinat yetiştiriciliği

Koordinatlı sebze yetiştiriciliği, bitkileri hastalık ve zararlılara karşı korumanın doğal yöntemlerinden biridir. Bir çiçek yatağında uygun şekilde seçilmiş çeşitli sebze türlerinin ortak yetiştirilmesinden oluşur. Ev ve arsa bahçelerinde kullanım için mükemmeldir. Yetiştirmeyi koordine etmenin en önemli ilkelerini öğrenin ve hangi sebze türlerinin birlikte büyümeye değer olduğunu görün. Daha...

Koordinatlı yetiştirmede, yağ veren bitkiler sebzelerin tadı üzerinde olumlu bir etkiye sahip oldukları için çok popülerdir. Yan yana sebze yetiştirmenin meşhur bir örneği, soğanlı havuç yetiştiriciliğidir. Sebzeler, havuçlu sığır filetosu, soğan kreması veya tütün pirzola gibi zararlıların oluşumuna karşı birbirlerini korurlar.

Domatesle yetiştirilen lahana, turpgil güvesi tırtıllarından daha az zarar görür. Benzer şekilde, lahana ile lahana ekerek, bu haşerenin oluşumunu azaltacağız, çünkü böceklerin yumurtalarını bıraktığı lahana değil, lahana. Bezelye ve fasulye yetiştiriciliğinde mısır, zararlılara karşı etkili bir engeldir. Yan yana sebze dikmenin bir başka örneği de maydanozla pırasa yetiştirmektir. Pırasa bundan yararlanır, çünkü maydanoz kokusu onu minyatür pırasadan korur.

Elbette bunlar sadece örnekler. Hangi sebzelerin yan yana ekileceği hakkında daha fazla bilgi aşağıdaki tabloda sunulmuştur. Burada, yan yana dikildiğinde birbirleri üzerinde olumlu etkisi olan tüm sebze çiftlerini bulacaksınız.

Tabloyu görüntülemek için resme tıklayın veya tüm listeyi yazdırılabilir bir sürümde indirin :

  • yan yana hangi sebzeler ekilecek - tablo (PDF)

Hangi sebzeler yan yana dikilir - tablo

Hangi sebzeler yan yana dikilir - tablo

Bunu bildiğim iyi oldu!

Belirli bir sebzeyi olumlu yönde etkileyen bitkiler hakkında değerli bilgiler de rehberimizin dükkanında bulunabilir. Orada, her sebzenin tohumlarının açıklamasına, yanına başka hangi sebzelerin ekilmeye değer olduğu ve hangilerinin kaçınılması daha iyi olduğu (diğer bitkilerin olumlu ve olumsuz etkileri) hakkında bilgiler ekledik.

Tabii ki, mahsullerimizin kalitesi, kaliteli dikim malzemesinin seçilmesinden , yani kaliteli fidan satın alınmasından veya kaliteli tohumların ekilmesinden de etkilenir . Bireysel sebze çeşitlerinin hastalıklara ve zararlılara karşı direncine dikkat etmeye değer . Havuç parlaklığına dirençli olan Flyaway F1 havuçları buna iyi bir örnektir. Bu tehlikeli havuç zararlısı bu çeşitlilikle ilgilenmiyor. Diğer bir örnek, küf ve kabakgil gibi hastalıklara dayanıklı olan Picolino F1 salata salatalığıdır.

En kaliteli sebze ve çiçek tohumları rehberimizin dükkanında bulunabilir. Sizi, yetiştirmesi ve verimi iyi olan sebze tekliflerine kendinizi alıştırmaya davet ediyoruz!

MSc. Joanna Białowąs