Şakayık - büyüyen, dikim, üreme, bahçe çeşitleri

Şakayık , bahçelerimizde açan en güzel çiçeklerden biridir. Uzun zamandır bilindikleri ve yetiştirildikleri Japonya ve Çin'den Avrupa'ya geldiler. Onlar da bugüne kadar iyi şans, refah, mutluluk ve refahı sembolize ediyorlar. Bahçenizde büyüyen şakayıkların neye benzediğini , şakayık yetiştirmek ve dikmek için en iyi zamanın ne olduğunu ve en iyi bahçe şakayık çeşitlerinin ne olduğunu görün .

Władysław'ın şakayık

Şakayık 'Władysława' Japon çiçekleri ile bir Polonya çeşididir

Şakayık - bahçe çeşitleri

Şakayık cinsi, büyük çoğunluğu uzun ömürlü olan yaklaşık 35 bitki türüdür ve sadece birkaçı küçük çalılardır. Türlerin çok sayıda bu tür bir vadi olarak bile söz edilebilir Paeonia officinalis ( Paeonia officinalis ), Paeonia suffruticosa ( Paeonia suffruticosa ), Wittmann Şakayık ( Paeonia wittmanniana ), Nisan vadi, botanik Şakayık Młokosiewicza ( Paeonia Mlokosewitschii ) ya da hassas şakayık ( Paeonia tenuifolia ). Bununla birlikte, bahçelerimizin büyük çoğunluğunda Çin şakayısı ( Paeonia lactiflora). Sayısı her yıl sürekli artan, en çeşitli bahçe hibrit çeşitlerine sahip olan bu türdür.

Şakayıkların ana dekorasyonu elbette şakayıklarda tek, tam veya yarı çift olabilen çiçeklerdir ve renk yelpazesi pembe, kırmızı ve beyazın çeşitli tonlarıdır. Sarı şakayıklar da vardır, ancak bunlar bahçelerimizde pek bulunmaz (örneğin, Młokosiewicz'in şakayıkları). Ayrıca, örneğin küçük iç yaprakların büyük, dış yapraklardan önemli ölçüde farklı renkte olduğu iki renkli çeşitler de vardır (örneğin, 'Władysława', 'Ursyn Niemcewicz').

Çin şakayıklarının çiçek açması Haziran ayında. Erken çeşitler ayın başında çiçeklenmeye başlar, bunu hemen orta-erkenci çeşitlerin çiçekleri izler. Geç şakayıklar haziran sonunda çiçek açar. Ancak bu tarihler, büyük ölçüde belirli bir yıldaki hava durumuna bağlı olduklarından biraz değişebilir.

Ursynów şakayık

Büyük, dolgun ve güzel kokulu şakayık çiçekleri 'Ursynów'

Şakayık çeşitlerinin büyük zenginliği arasında, iklim koşullarımızda kanıtlanmış yerli olanlara dikkat etmeye değer. Polonya şakayık çeşitleri geleneksel kadın isimlerinden türetilmiş zarif isimlere sahiptir, örneğin şakayık 'Krystyna' (koyu pembe renkli iri, dolgun ve büyük çiçek, geç çeşitlilik), 'Barbara' (çiçek rengi pembe, dış yapraklar, büyük bir ortası ile dolu küçük yaprak sayısı - orta erkenci çeşit), 'Ewelina' (kremsi beyaz dış yapraklar, küçük tam ortası, krem ​​yaprakları, sarı gölgeli), 'Hania' (tam çiçek, klasik pembe), 'Jadwiga' (soluk pembe, yarı-çift çiçekler, hoş bir koku) veya çok ilginç bir şekilde renkli 'Władysława' (güzel pembe dış yapraklar, küçük, krem-sarı yaprakların tam ortasında).

şakayık Profesörü Wójcicki

Koyu pembe, şakayık çiçekleriyle dolu 'Profesor Wójcicki'

Polonyalı şakayıklar arasındaki diğer güzellikler arasında şakayık 'Profesor Wójcicki' (taç içinde sarı stamenler bulunan büyük, dolgun, pembe çiçekler) ve pembe renkli büyük, hacimli ve dolgun çiçekler ve şaşırtıcı derecede güzel gül içeren geç çeşitlilik 'Ursynów' bulunmaktadır. koku. Sadece birkaç Polonyalı, kanıtlanmış çeşidi listeledim, ama elbette çok daha fazlası var ve bu harika, büyüleyici çiçeklerin her sevgilisinin kesinlikle kendileri için bir şeyler bulacağını düşünüyorum.

Şakayık büyüyen

Şakayık güzel bir çiçektir, ancak maalesef oldukça talepkardır. Bitki çok yıllıktır, bu yüzden aynı yerde uzun yıllar büyüyebilir. Ayrıca ekim yapmaktan pek hoşlanmadığı için ekim yerinde uygun çevre şartlarına dikkat etmeliyiz. Öyleyse doğru yeri ve konumu seçmekle başlayalım.

Yetiştirme pozisyonu

Şakayık yetiştirmek için en uygun yer , çiçeklerin kalitesi ve miktarı üzerinde oldukça önemli bir etkisi olduğu için ılık ve güneşli bir yer olacaktır. Şakayıklar genellikle ekimden sonraki üçüncü yılda çiçek açar ve çiçek tomurcukları oluşturmak için kışın dinlenmeye ve serinliğe ihtiyaç duyarlar. Ayrıca dona karşı dayanıklıdırlar, ancak ekimden sonraki ilk 2-3 yılda, onları kıştan önce malçla korumaya değer çünkü çok düşük sıcaklıklar genç sazanlara kolayca zarar verebilir.

şakayık Ewelina

Narin, kremsi beyaz bir Polonyalı şakayık çeşidi olan 'Ewelina'

Toprak, sulama

Şakayıklar uzun, silindirik kökler geliştirir, bu nedenle çürüyecekleri ve hastalanacakları için ağır ve ıslak topraklarda büyümemelidirler. Bununla birlikte, kurumaya tahammül etmezler, bu nedenle özellikle kuru ilkbaharda onları düzenli olarak sulamayı unutmayın. Suyun buharlaşmasını ve yabancı otların gelişimini sınırlamak için, çalıların bahçe kabuğu ile malçlanması iyidir. Şakayık, verimli, oldukça drene edilmiş ve derin ekili topraklarda en iyisini yapar. Bunlar için uygun toprak reaksiyonu orta asittir (pH 5-6), ancak alkali olanlarla da başa çıkabilirler.

şakayık neden çiçek açmıyorŞakayık neden çiçek açmıyor

Bazen şakayık olarak da adlandırılan şakayık, ilkbahardan yaza kadar güzelliğiyle büyüleyen, Polonya bahçelerinin en popüler çiçeklerinden biridir. Ne yazık ki, bazen şakayık çiçek açmaz. O zaman ne yapmalı? Şakayıkların çiçek açmamasının en önemli 7 nedenini ve bir bitkinin nasıl tekrar çiçek açacağını öğrenin. Daha...

Şakayık dikimi

Şakayık çiçeklenmesi için dikim derinliği en önemlidir. Sazandan çıkan tomurcukların üzerinde 3-5 cm'den fazla alt tabaka olmamalıdır. Eğer biz şakayık bitki derin, onlar çiçek olmayacaktır. Ayrıca gölgeli yerlerde veya çalılar gibi yakınında büyüyen diğer zorlu bitkilerle besinler için çok fazla rekabet varsa, iyi çiçek açmazlar.

Bitkiyi dikmeden önce, tabanı gübre veya kompostla zenginleştirilmeli, gübreyi mevcut alt tabaka ile hafifçe karıştırarak uygun bir delik açılmalıdır. Şakayıkların beslenme gereksinimleri oldukça yüksek olduğu için sonraki yıllarda da gübrelemeye devam ediyoruz.

Hatırlamak! Çok yıllık şakayıklar sığ ekilir, böylece sürgünlerin büyüyeceği gözler yerden 3-5 cm aşağıda olur. Çok derin ekilen şakayıklar, birkaç yıl bile çiçek açmayabilir. Aynı nedenden dolayı, şakayıkların çok kalın bir malç tabakası ile malçlanmaması gerekir.

Şakayık üreme

Bahçede güzel ve büyük, dallanan bir şakayık varken, çiçeklenmesi önceki yıllara göre daha zayıf olduğunda, yer değiştirme zamanı gelmiştir. Bu vesileyle, bitkiyi de yeniden üretebiliriz, çünkü bunu yapmanın en popüler yolu, birkaç yıllık şakayıkları bölmektir .

Çok yıllık şakayıklar, yaz sonunda, Ağustos ve Eylül başlarında sazanları bölerek çoğaltılır . Bunun için çoğaltılacak bitki mümkün olduğu kadar çok kök tutularak kazılmalı ve fazla toprağı keskin bir aletle temizledikten sonra tek bir fide 3-4 tomurcuk olacak şekilde sazan bölünmelidir. Ne kadar büyükse o kadar hızlı ve daha çok çiçek açar.

Jadwiga şakayık

Piwonia 'Jadwiga', yarı çift, pembe çiçekleri olan kokulu başka bir Polonya çeşididir

Şakayıkların tohumlardan çoğaltılması da mümkündür , ancak amatör koşullarda çok daha zordur ve daha fazla sabır gerektirir (ekim şakayıkları 5-7 yıldan daha erken çiçek açmaz) ve elde edilen bitkiler ana bitkinin özelliklerini tekrar etmeyebilir. Şakayık tohumları, Ağustos'tan Eylül'e kadar hasat edilir ve kışın 1-5 ° C'de nemli kumda depolanır. İlkbaharda tohum yatağına ekilir. Bazı insanlar, hasattan hemen sonra tohumları ekmeye de çalışırlar.

Ağaç şakayıkları, Çin şakayıklarının veya tıbbi şakayıkların köklerine bir kama halinde aşılanarak da çoğaltılabilir . Bu tedavi eylül ayı başında veya kışın yapılabilir. Aşılanmış bitkiler, aşılama alanı yer altına gelecek kadar derine dikilir. Kış için incelemeye alınırlar veya aydınlık ve serin bir mahzende saklanırlar. Bununla birlikte, aşılama oldukça karmaşık bir prosedür olduğundan ve çoğu zaman başarısız olduğu için, amatör yetiştiriciliğinde , kendi köklü, yeniden büyüyen yan filizleri ayırarak ağaç şakayıklarını çoğaltmak daha kolay olacaktır .

Şakayık hastalıkları ve zararlıları

Şakayıkları mantar hastalıkları riskinden ve gereksiz tohum üretiminden korumak için solmuş çiçek salkımları çıkarılmalıdır. Bitkiler sadece şakayık mantar hastalıkları (gri küf, gri yaprak lekesi) değil, aynı zamanda yaprak solmasına (krizantem nematodu) veya yapraklarda sarı lekeler gibi viral hastalıklara neden olan nematodlar tarafından da tehlikeye atılabilir .

Çiçek şakayık

Şakayık çiçekleri sadece bahçemizdeki çiçek yataklarını süslemekle kalmaz, aynı zamanda bir vazo için de mükemmeldir. Aynı zamanda, suyla bir kapta da gelişebilecekleri için çiçekleri renkli tomurcuk aşamasında kesilebilen bitkilere aittirler. Çiçekleri keserken bitkiyi çok fazla yapraktan mahrum etmemeyi unutmayın. Bu nedenle, tüm çiçekleri tek seferde tüm sapı yere gelecek şekilde kesmeyelim. Gövdede alttan biraz yaprak bırakın, aksi takdirde sazanı çok zayıflatabiliriz ve bu da ileride zayıf çiçeklenmeye neden olabilir.

Katarzyna Józefowicz