Karpuz, karpuz - Polonya'da yetiştirme ve çeşitleri

Karpuz veya karpuz mutlaka sahip olunması gereken bir yaz meyvesidir. Sulu ve tatlı eti, sıcak havalarda vazgeçilmezdir. Bahçede herkesin kendi karpuzuna sahip olabileceğini kendiniz görün. Birkaç önemli kuralı hatırlarsanız, karpuz yetiştirmek hiç de zor değildir. İşte karpuz yetiştirmekle ilgili en önemli bilgiler ve bir sır - karpuz bir tencerede yetiştirilebilir mi?

karpuz, karpuz - Polonya'da toprağa ekilir

Karpuz, karpuz - Polonya'da toprağa ekilir

Diğer adı karpuz olan karpuz ( Citrullus lanatus ), kabak ailesine ( Cucurbitaceae ) aittir . Kısa, üreme büyüme ve sığ köklenme ile karakterizedir. Karpuz yaprakları koyu yeşil renktedir ve üzeri bir teneke ile kaplıdır. Yenilebilir ve en karakteristik kısım meyvedir. Kabuğun rengi, eti ve büyüklüğü gibi meyvenin özellikleri karpuzun çeşidine bağlıdır.

Büyüyen karpuz

Karpuz yetiştirmenin temel kriteri sıcaklıktır. Karpuz yetiştirmek için en iyi sıcaklık 21 ° C ile maksimum 29 ° C arasındadır. Ayrıca, toprak sıcaklığının yeterince yüksek olduğunu ve bunun örneğin siyah agrotekstili, folyo, saman veya diğer toprak malçlama malzemesi ile kaplayarak yükseltilebileceğini hatırlamakta fayda var.

Karpuz yetiştirmek için kullanılan substrat humus olmalı ve besinler açısından zengin olmalıdır. En iyi toprak pH'ı 5.5 ila 6.0'dır. Gübreleme de, tercihen iyi dağıtılmış gübre ile çok önemlidir. Karpuzların iri meyveler oluşturması için düzenli sulamaya da ihtiyacı vardır.

Karpuz fidanı nasıl hazırlanır?

Karpuz , sadece fidelerden yetiştirilen tek yıllık bir bitkidir. Fide elde etmek için, karpuz tohumlarını kalıcı olarak ekmeden yaklaşık 4 ila 5 hafta önce, tercihen Nisan ortası veya sonunda ekin. Bir folyo tünel altında, bir serada veya bir incelemede saksılara tohum ekmek en iyisidir ve asgari olanı fideleri folyo ile kaplamaktır. Bu sayede daha yüksek bir sıcaklık elde edeceğiz ve tohumlar daha hızlı filizlenecektir. Fidanlar 3-4 yapraklı olacağında folyonun altındaki sıcaklık biraz düşürülmeli ve fidanın sertleşmesi için sulama azaltılmalıdır. Hazırlanan karpuz fidelerini kalıcı bir yere toprağa veya bir seraya veya folyo tünele (belirli bir çeşidin tercihlerine ve yetiştirme imkanlarımıza bağlı olarak) aktarıyoruz.

Karpuz dikimi

Karpuz fidanı dikerken bitkiler arasında uygun mesafeyi korumayı unutmayın. Arka arkaya en az 0,8 - 1 metre aralıklarla ve yatakta sadece bir sıra ile en iyi ekilir. Bu sayede karpuz büyük meyveler oluşturabilecek.

Karpuz bakımı

Vejetasyon sırasında bitkiler, karpuzların genellikle külleme ve küllemeden etkilendiği akılda tutularak zararlılar veya hastalıklar açısından düzenli olarak incelenmelidir . Ayrıca bitkilerin etrafındaki toprağı düzenli olarak otlatmalısınız ki karpuzun topraktaki besinler için rekabet etmemesi için.

Karpuz meyve topluluğu

Karpuz meyvelerinin olgunlaştığı anı hissetmek oldukça zordur. Karpuz hasadı zamanı Ağustos ortasında başlar, ancak genellikle Eylül ayında düşer. Bir karpuzun olgunlaşıp olgunlaşmadığını kontrol etmek için en sık önerilen yöntem meyveyi ellerinizle sıkmaktır. Bir gevreklik veya çatırtı duyarsanız, karpuzun olgunlaştığı anlamına gelir. Diğer bir yöntem ise meyveye dokunmaktır. Kabuğun gergin olduğunu ve dokunulduğunda meyvenin içi boşmuş gibi ses çıkardığını hissediyorsanız, karpuz yemeye hazır demektir.

Karpuzun saklanması

Toplanan karpuzlar bir hafta boyunca saklanabilir. Onlara 8-10 ° C'lik bir sıcaklık sağlarsak, saklama süresi birkaç haftaya kadar uzatılabilir.

Kavun - özellikleri, çeşitleri, Polonya'da yetiştirme, nasıl yenirKavun - özellikleri, çeşitleri, Polonya'da yetiştirme, nasıl yenir

Kavun, kabak ailesine ait bir sebzedir. Kavunun sadece tat özelliklerini değil, aynı zamanda iyileştirici ve sağlık etkilerini de takdir etmeye değer. Polonya'da kavun yetiştiriciliğinin nasıl göründüğünü görün, bahçeniz için en iyi kavun çeşitlerini seçin ve lezzetlerini tam olarak çıkarmak için kavun yemenin sırrını öğrenin. Daha...

Karpuz çeşitleri

Günümüzde birçok çeşit karpuz yetiştirilmektedir. Amacımız toprağa karpuz yetiştirmekse , sonbahardan önce olgunlaşacak, tercihen Polonya'da yetişen erken çeşitleri seçin. Bu tür çeşitler, diğerleri arasında, Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi'nin Genetik, Bitki Islahı ve Biyoteknoloji Bölümü'nde elde edilmiştir. Aşağıda önerilen tüm karpuz çeşitleri açık havada yetiştirilebilir ve hastalığa duyarlı değildir. Kırmızı ve sarı etli karpuzların yanı sıra yeşil veya sarı kabukları içerir. Bu nedenle, bahçede bitki yetiştiren her amatör, kendileri için bir şeyler bulacaktır. İşte önerilen karpuz çeşitleri:

Rosario F1 karpuz - Polonya'da toprağa ekim için mükemmel, düşük sıcaklıklarda iyi meyve bağlama özelliğine sahip erken bir çeşittir. Meyvesi oldukça iri olup 3-4 kg ağırlığında ve koyu yeşil bir kabuğa sahiptir. Meyve eti pembemsi kırmızı, sulu ve tatlıdır. 1.5 m uzunluğa kadar sürünen sürgünler küflenmeye karşı çok duyarlı olmayan karpuz çeşididir .

Janosik karpuz - orta-erken çeşitlilik. Meyveleri eliptik yuvarlak, iri, 3,5-5,5 kg ağırlığındadır. Meyvenin kabuğu oldukça ince, koyu yeşil, daha koyu, dar çizgiler ve hafif mermerdir. Meyve eti sarı, tatlı, sulu, sıkı ve az miktarda çekirdekli. Orta büyüme gücüne sahip sürünen sürgünler. İyi verim veren ve hastalıklara toleranslı bir çeşittir.

Karpuz Złoto Wolicy - erken bir çeşittir, toprağa ekim için de uygundur. Bu karpuzun meyveleri büyük, küresel-oval ila neredeyse küreseldir. Meyvenin kabuğu önce yeşil olup, olgunlaştıkça sararır. Meyve eti kırmızı, sert, sulu ve çok tatlıdır. 2 metreye kadar sürünen çekimler. Küflenmeye karşı çok duyarlı olmayan karpuz çeşitleri.

Bazen marketten aldığınız meyvelerden gelen tohumlardan kendi karpuzunuzu yetiştirebilirsiniz . Tohumlar kışın kese kağıdı içinde saklanır ve ilkbaharda fide için ekilir. Bununla birlikte, mağazalarda genellikle yurt dışından ithal edilen meyveler satıldığı ve iklimimizde her zaman ekime uygun olmadığı için tavsiye edilmez.

Bir tencerede karpuz

İlginç bir fikir, bir tencerede karpuz yetiştirmektir . Bu, karpuzun kök alanını sınırlamayı pek sevmemesine rağmen mümkündür. Yeterince büyük (çok küçük olmayan, ancak çok büyük olması gerekmeyen) bir tencere seçmeli ve uygun bir alt tabaka ile doldurmalısınız. Alt tabakayı hafif yapmak için bahçe turbasını kumla karıştırmak en iyisidir. Ayrıca bitkiyi düzenli olarak sulamalı ve gübrelemelisiniz, böylece meyveyi üretmek için gereken birçok besin maddesine sahip olmalıdır. Yüzey hiçbir koşulda kurumamalıdır! Meyveler ortaya çıktığında, ağırlıklarından dolayı gövdeden kopmamaları veya tüm saksıyı devirmemeleri için onları da desteklemelisiniz.