Çiçekli tencere patates. Ekolojik olarak nasıl mücadele edilir?

Genellikle saksı çiçeklerinin etrafında uçan bir ok ve küçük kara sinekler. Sadece sinekleri görmemize rağmen, bitkilere gerçek zarar, toprağa beslenen larvalarından kaynaklanır. Ördeklerle savaşmak zordur çünkü hem yetişkin sineklerden, onların larvalarından hem de toprağa bırakılan yumurtalardan kurtulmanız gerekir. Zararlı kimyasallar kullanmadan saksı çiçeklerindeki saksı bitkilerinin ekolojik kontrolü için kanıtlanmış bir yöntem hakkında bilgi edinin . Kanıtlanmış ve her zaman etkili bir yöntem sunuyorum!

Dünyalılar

Karahindiba, çiçeklerin etrafında uçan küçük kara sineklerdir

Fotoğraf depositphotos.com

Dünyalıları nasıl tanırsınız?

Sığınaklar, birkaç mm uzunluğunda siyah gövdeli ve şeffaf kanatlı sineklerdir . Genellikle çiçek saksılarının etrafında uçarken bulunabilirler. Ancak bitkiler, öncelikle toprakta beslenen larvalarına zararlıdır. Solucanların larvaları bacaksızdır , şeffaf bir gövdeye sahiptir (içinde görünür bir sindirim sistemi vardır) ve siyah bir kafa ile biter. Larvaların boyu 7 mm'ye kadar ulaşabilir. Yetişkin böcekler veya kara sinekler yaklaşık bir hafta yaşayabilir. Bu süre zarfında dişiler, larvaların yaklaşık 4 gün sonra yumurtadan çıktıkları yere yumurta bırakırlar. Larvalar yaklaşık 2 hafta beslenirler, ardından 3-4 gün pupaya dönüşürler ve sonra yetişkin sineklere dönüşürler.

Dünyalıların her zaman zararlı olması gerekmez . Sayıları az olduğunda fidan larvaları ölü organik maddelerle beslenir. Ancak aşırı çoğaldığında ve bu besinleri tükendiğinde saksı bitkilerinin köklerini ve gövde diplerini kemirerek çok fazla zarar verir ve çiçeklerimizin bozulmasına katkıda bulunur. Peki saksılardaki patates bitkilerinden nasıl kurtulacağız?

Patateslerle mücadele

Toprakla mücadelede yaygın olarak önerilen bir yol, bitkileri Decis 2.5 EC gibi kimyasallarla sulamaktır. Bununla birlikte, kendi kendini zehirlememek için ev bitkilerinde kimyasal pestisit kullanımından kaçınmak daha iyidir. Dahası, yabani otlar bahçe "kimyasalları" kullanılmadan da aşılabilir. Birisi toprakla kimyasal olarak savaşmaya karar verirse , bu süre zarfında çiçekleri dışarı çıkarmak daha iyidir (tabii ki sıcak havalarda).

Bununla birlikte, patates bitkilerini yok etmek için doğal yöntemler kullanmak kesinlikle daha iyidir . İşte en etkili 4 tanesi:

1. Solucanların üzerine tuzaklar kurarız

Amacıyla doğal yollarla başarıyla mücadele solucan , çeşitli yöntemler kombine edilmelidir. İlk olarak, tuzaklar yerleştirerek uçan sineklerle veya yetişkin böceklerle savaşıyoruz. Bunlar, bir bahçe dükkanından veya çiçekçiden satın alınan haşereler için sarı yapışkan panolar veya kendi kendine yapılan bir tuzak olabilir.

Saksı çiçekleri için yapışkan plaklar

Saksı çiçekleri için yapışkan plaklar

Fotoğraf Hedef

İçin solucan için bir tuzak yapmak, san bir fincan veya cam almak ve elma ya da şarap sirke 1 çay kaşığı ve yıkama deterjanı 1 çay kaşığı ilavesi ile 2/3 ile ilgili su ile doldurun. Sarı fincanınız yoksa zerdeçal ekleyerek su da sarı renkte olabilir. Sarı renk ve sirke kokusu, sıvı içinde kolayca eriyen yetişkin örnekleri çeker .

Hem haşere tahtalarını hem de solucanlar için ev yapımı tuzakları, içlerinde çok sayıda sinek birikir birikmez kaldırıyoruz ve en az birkaç hafta boyunca yenilerini hemen yerleştiriyoruz. Biz gereken ağalarının sonraki nesillere mücadele toprakta yer alan yumurtalardan yumurtadan olacaktır.

2. Toprağı tencerede kurutun

Aynı zamanda toprakta beslenen solucan larvalarıyla da savaşmalıyız . Bitkilerimiz kurumaya tahammül ederse, saksıdaki toprağın kurumasına izin vermek için onları daha az sulamak yeterlidir. Toprağın nemi ve kuruması gibi fidanlar sayılarını sınırlayacaktır. Bununla birlikte, saksı çiçeklerimiz bu kadar kurumaya dayanamazsa, onları sarımsak infüzyonu ile sulamak daha güvenli olacaktır .

3. Çiçekleri sarımsak infüzyonu ile sulayın

To sarımsak infüzyon hazırlamak, kaynar su kafa ezmek ve üzerine kaynar su 1-2 bardak dökün. İnfüzyon soğuduğunda 1,5 veya 2 litrelik bir şişeye dökün ve suyla doldurun. Saksı bitkilerini bu solüsyonla sularız.

Tüm bu yöntemler , toprak sahiplerinin sayısını önemli ölçüde azaltmamıza izin verecek , ancak onları her zaman tamamen ortadan kaldırmayacaktır. Bu nedenle, son çare olarak, tercihen saksı çiçeklerini ekme döneminde, yani Mart ayı civarında, köklü ama aynı zamanda bitki dikimi için çok etkili bir yöntem kullanmaya değer . Ve önemli olan - ayrıca tamamen doğal!

4. Solucanlara karşı kök banyosu

Saksıdaki topraktan bir kez ve sonsuza kadar kurtulmak istiyorsanız , bitkiyi yeniden dikmek en iyisidir. Ancak yumurta ve larvaların kökler üzerindeki toprak kalıntıları ile taze toprağa geçmesini önlemek için dezenfekte banyosu gereklidir .

Bu yöntem, bahçıvanın ay takviminde (2015 baskısı, sayfa 26) Bay Witold Czuksanow tarafından önerilmiştir. Peki, bitki yerden çıkarılmalı ve kökleri toprak artıklarıyla iyice serpilmelidir. Eski toprak kışın atılmalı veya dona maruz bırakılmalıdır, bu da dişi domuzların larvalarını yok edecektir. Ardından, bitki köklerini aşağıdaki oranlarda hazırlanmış bir dezenfeksiyon banyosuna 24 saat daldırın: Bir litre su için bir çorba kaşığı sıvı potasyum sabunu (ayrıca bir barda bir parça gri sabunu çözebilirsiniz) ve bir çorba kaşığı denatüre alkol verin. Bu banyonun etkinliğini daha da artırmak için, ek dezenfekte edici özelliklere sahip ve toprakları yok eden sarımsak kokulu özel bir bahçe sabunu kullanmaya değer. Bu tür bir sabun rehberimizin mağazasından satın alınabilir.

Potasyum bahçe sabunu

Potasyum bahçe sabunu. Fotoğraf Hedef

Yıkandıktan sonra bitkiler taze toprağa ve temiz saksılara ekilir . Daha büyük saksıları tekrar dikmezsek, ancak eskiden olduğu gibi aynı saksıları tekrar dikersek, saksılar da tercihen gri sabun kullanılarak iyice yıkanmalıdır.

Bu muameleden sonra, solucanların geri gelme olasılığı düşüktür, ancak emin olmak için, tek tek yetişkin sineklerin bölgede bir yerde dolaşması durumunda, yukarıda bahsedilen tuzakları saksıların yanına toprağa veya yapışkan tahtalara asalım. İçlerinde 2-3 hafta içinde tatarcık görünmezse , tüyleri bir kez ve sonsuza kadar bitirdiğimizden emin olabiliriz !