Olmadan nasıl ve ne zaman kırpılır? Leylak kesme

Yaygın olarak leylak olarak bilinen leylak ( Syringa vulgaris ), 4 metre yüksekliğe kadar büyüyen, güzel ve güçlü kokulu çiçekleri olan bir çalıdır. Tamamen yabani olarak büyüyebilmesine rağmen, her yıl ortak leylakları keserek daha bol, gür çiçek açacağız . Birkaç basit kurala uyduğumuz sürece zor değil. Çiçekleriyle sağlıklı büyümesine ve keyif almasına izin vermeden nasıl ve ne zaman budama yapacağınızı görün !

olmadan nasıl ve ne zaman kırpılır

Olmadan nasıl ve ne zaman kırpılır?

Fotoğraf depositphotos.com

Ne zaman budama yapmadan?

Ana şey leylak kesmek için doğru tarihi seçmektir . İlkbaharda leylak, önceki yıl bağlanan tomurcuklardan çiçek açar. Çiçek açmadan önce budanarak çiçek tomurcuklarını çıkaracağız ve bitki çiçek açmayacaktır. Bu nedenle, budama olmadan, sadece çiçek açtıktan sonra . Yaygın leylak Mayıs ayında çiçek açar ve genellikle Haziran ayında budanır.

Leylakımız çok genç bir bitkiyse , yakın zamanda ekilmiş ve henüz çiçek açmamışsa, onu budamamıza gerek yoktur. Bu tür genç bitkilerde, kışın donmuş, kırılmış veya birbirini geçerek çalıları aşırı yoğun hale getiren ilkbaharda dalların kesilmesi yeterlidir. Ortak leylakların yetişkinliğe ulaşması ve ilk kez bolca çiçek açması genellikle birkaç yıl alır. Sadece çiçek açan leylaklar her yıl daha güçlü bir şekilde budamaya başlar .

Solmuş leylak çiçekleri nasıl budanır

Leylakları kırpmanın temel prosedürü, bitki solduğunda hemen yapılması gereken solmuş çiçek salkımlarını kesmektir. Leylak salkımını sürgünün bir parçasıyla birlikte , tercihen bir çift genç tomurcuğun büyüdüğü yerin 1 cm yukarısında veya genç yan sürgünün büyüdüğü yerin üstünde kesin (gelecek yıl çiçek açacak).

olmadan nasıl kırpılır

Olmadan nasıl kırpılır

Fotoğraf depositphotos.com/rys. © PoradnikOgrodniczy.pl

Çalıları gereksiz yere zayıflattıkları için solmuş çiçek salkımlarını kesmeyi geciktirmemelisiniz . Bu aktivitenin doğru yapılması bitkinin yeni çiçek tomurcukları oluşturmasına yardımcı olacak ve bir yıl içinde daha bol çiçek açmasını sağlayacaktır. Her kesim , bir budama makası ile dikkatlice yapılmalıdır , tek tek dalları tam olarak önceki paragrafta belirtilen yerlerde kesilmelidir .

Leylak kökü emicilerinin kesilmesi

Yıllık görevlerimiz arasında, leylak altında görünen kök emicilerinin yıllık olarak kaldırılması da bulunmaktadır. Bunların yere yakın bir budayıcı ile kesilmesi maalesef yeni dalların yer altında kalan parçadan hemen çıkmasına neden olur. Bu nedenle , leylak vantuzlarını yaklaşık 30 cm yüksekliğinde elle çıkarmak en iyisidir .

Eski leylak gençleştirme kesim

Eski, yabani ve zayıf çiçekli leylak çalıları gençleştirici bir budama gerektirir . Bu amaçla ilkbaharın başlarında her yıl 1-2 en yaşlı sürgünler yerlerinin hemen yanında kesilerek yeni dalların çıkması sağlanır. Ayrıca, çalıların tepesinden çok uzun dallar çıkarılır, bu da diğerleriyle kesişir veya çalıyı aşırı derecede kalınlaştırır ve ışığın alt dallara erişimini sınırlar. Leylak çalılarının bu kadar kademeli olarak gençleşmesi, daha iyi görünmesini ve her zaman çiçek açmasını sağlayacaktır.

Daha az önerilen bir yöntem, tüm sürgünlerin 70 cm yükseklikte kesilmesini içeren radikal gençleştirici eski bir leylak kesimidir . Bu tedavi çiçek açtıktan hemen sonra yapılır. Bu sayede, belirli bir yılda hangi dalları keseceğimize karar vermek zorunda kalmadan çalıları hızla gençleştireceğiz, ancak bu tür bir tedaviden sonraki 3-4 yıl boyunca leylak çiçek açmayabilir.

Budama bitkilerinde nasıl emin olunur?

Nasıl kesim yapacağınızdan emin değilseniz veya sadece yapmaktan korkuyorsanız, fantastik "Kesme Okulu" kitabı size yardımcı olacaktır. Bu sayede bitkileri budamada güven kazanacak ve bitkilerin beklentilerinize göre büyümesi için nasıl kesileceğini öğreneceksiniz. Bu kitabı okuduktan sonra, bitkileri kesmeye yaklaşımınız tamamen değişecek!

Kesim Okulu