Aloe - evde yetiştirme, çeşitler, üreme

Aloe , iklimimizde sadece iç mekanlarda yetişen ilginç bir yaprak etidir. Göze çarpmasa da çiçekleriyle bizi şaşırtabilir. Bu bitkinin tıbbi özellikleri de takdir edilmektedir. Nasıl Bkz evde aloe vera büyümek türler ve ne tencerede aloe çeşitleri saksı ekimi bulunur ve en iyi şekilde öğrenmek aloe yaymak amatör şartlarda.

evde büyüyen aloe

Aloe - evde büyüyor

Aloe - bir tencerede evde büyüyor

Aloe , rozet şeklinde düzenlenmiş etli yaprakları olan çok yıllık bir Güney Afrika bitkisidir. İklimimizdeki termal gereksinimler nedeniyle (büyüyen aloe veranın sıcaklığı asla 7 ° C'nin altına düşemez), sadece evde veya serada aloe vera yetiştiriciliği yapılabilir .

Bir tencerede aloe parlak bir pozisyon gerektirir, ancak aşırı güneşli değildir (pencere çok güneşli değilse pencere kenarına yerleştirilebilir, pencereden güney penceresinin yanındaki pencereden biraz daha uzağa gitmek daha iyidir) ve verimli, geçirgen toprak (kaba kumlu sıradan çiçek toprağı karışımı önerilir). Çok az ışık olması durumunda aloe yaprakları soluk ve yumuşak olur. Bu bitki ilkbahardan sonbahara kadar ortalama bir oda sıcaklığını tolere eder ve kışın aloe vera yetiştiriciliğinin sıcaklığı yaklaşık 10 ° C'ye düşürülmelidir.

Bunu bildiğim iyi oldu! Aloe, zengin iyileştirici özelliklere sahip etlidir. Havayı kirleticilerden filtreler ve nemlendirir ve geceleri oksijen üretir. Bu nedenle yatak odasında bir tencereye aloe verayı koymanızı öneririz.

yatak odası için saksı çiçekleriYatak odası için saksı çiçekleri - havayı nemlendirir ve temizler

Evde yetişen saksı çiçekleri hoş, doğal bir dokunuş katar, sinirleri yatıştırır ve birçok olumlu özelliğe sahiptir. Yatak odası için çiçek olarak, iyileştirici özelliklere sahip olan, havayı nemlendiren ve temizleyen, sağlığımız ve iyiliğimiz için faydalı olanları seçmeye değer. Havayı nemlendiren ve arındıran bitkiler dahil yatak odası için en iyi saksı çiçekleriyle tanışın! Daha...

İlkbahardan yaz sonuna kadar olan dönemde aloe verayı sistematik olarak daha bol sular , kışın sınırlandırırız. Evde aloe vera yetiştirirken yapılan yaygın bir hata, kışın aloe verayı aşırı sulamaktır, bu da köklerin ve yaprakların çürümesine neden olur. Böyle bir bitkiyi, çürümüş kısımları kesip mantar ilacı ilavesiyle odun kömürü serperek kurtarmaya çalışabiliriz. Aloe'yi taze, daha az kompakt toprağa nakletmeye de değer.

Uyarı! Tencerede aloeyi sularken yapraklarını ıslatmamaya dikkat edin. Yaprak rozetinin içinde kalan su, aloe veranın çürümesinin yaygın bir nedenidir.

Aloe gübrelemesi ilkbahardan yaz sonuna kadar her 10 günde bir potasyum içeriği arttırılmış saksı bitki gübresi kullanılarak yapılır.

Aloe verayı yeni bir tencereye nakletmek genellikle ilkbaharda 3 yılda bir yapılır. Yeni saksıyı çiçek toprağı ve kaba kum karışımı ile doldurun. Toprağı dökmeden önce, küçük çakıl taşları veya genişletilmiş kil kullanarak tencerenin dibinde bir drenaj tabakası oluşturun. Bitki hedef boyutuna ulaştıysa ve daha büyük bir saksıya nakledilmesi gerekmiyorsa, toprağın üst tabakasını taze bir alt tabaka ile değiştirmek yeterlidir.

saksı bitkilerinin nakliSaksı bitkilerinin nakli

Saksı bitkilerinin ekilmesi en önemli bakım tedavilerinden biridir. Genellikle genç bitkiler için her yıl yapılması gerekirken, daha yaşlı bitkiler için birkaç yılda bir yeterlidir. Dikim için en uygun zaman nedir, saksı bitkilerinin hangi toprağa ekileceği, ekim için saksıların nasıl seçileceği ve bitkiye zarar vermemek için ekim işleminin nasıl yapılacağı. Daha...

Evde aloe yetiştirmek için uygun koşullar altında , sonbaharda veya kışın bitkinin çiçek açması olur. Çiçek açtıktan sonra ölen agavın aksine, aloe vera bir tencerede birçok kez çiçek açabilir.

Aloe - çeşitleri

Aşağıda , dekoratif değeri ve uygulama olanakları açısından biraz farklı olan en yaygın aloe çeşitlerini sunuyoruz .

alacalı aloe

Çiçeklenme sırasında alacalı aloe

Aloe versicolor ( Aloe variegata ) - bazen aloe kaplanı olarak da anılır, büyümesi en kolay ve muhtemelen evlerimizde en yaygın olanıdır. V harfinin şeklini alan sivri uçlu, düz kenarlı yeşil yaprakların kompakt, spiral rozetlerini oluşturur. Yapraklar, bu aloe çeşidinin ana dekoratif değeri olan düzensiz, daha açık bir gölgenin enine çizgileriyle kaplıdır . Bir apartman dairesinde yetişen, 30 cm yüksekliğe kadar ulaşır. Bitkiye 10 ° C sıcaklıkta bir kış uykusu dönemi sağlamaya değer, çünkü bu sayede daha etkili çiçek açar ve uzun sürgünlerde turuncu-kırmızı boru şeklinde çiçekler üretir. En kolay çiçek açan aloe veraya aittir.

Aloe aristata ( Aloe aristata ) - nadir ve kısa yumuşak dikenler ve küçük partikül bantları ile beyaz bir kenar boşluğu olan koyu yeşil, mızrak şeklinde yapraklar oluşturur. Yaprak rozetinin yüksekliği 25 cm'ye kadar ulaşır ve çiçeklenme sürgününün uzunluğu 35 cm'ye kadar çıkabilir.

kemikli aloe

Bir tencerede kıllı aloe

Fotoğraf depositphotos.com

Odunsu aloe ( Aloe aborescens ) - kenarlarında sivri uçlu gri-yeşil yaprakların çiftler halinde gömülü olduğu alttan etli, bazen odunsu gövdeler oluşturur. İklimimizde 1 m yüksekliğe kadar ulaşabilir.

Ortak Aloe ( Aloe vera , syn. Aloe barbadensis ) - Barbadian aloe olarak da anılır, gençlerde görülen gri-yeşil yapraklar oluşturur. 80 cm yüksekliğe kadar ulaşır. Daha sıcak ülkelerde, sağlıklı aloe vera suyu elde etmek için ticari mahsullerde yaygın olarak bulunur.

odunsu aloe

Vahşi doğada ağaç benzeri aloe

Aloe - üreme

Bir saksıda yetişen aloe'nin çoğaltılması 2 şekilde mümkündür.

İlki ve en kolay olanı, aloe'yi , çoğunlukla çiçek açtıktan sonra, sürgünün dibinde görünen vantuzlardan yaymaktır . Bacakları ayırın ve onları toprak ve kum karışımına yerleştirin. Çok kolaydır ve amatör koşullarda başarılıdır. Bu işlem en iyi şekilde ilkbaharda bitki ekilirken yapılır.

Bunu bildiğim iyi oldu! Aloe çiçeklerini umursamıyorsak, ortaya çıkan çiçeklenme sürgününü kesmeye değer. Aloe daha sonra bitkinin çoğaltılabileceği daha fazla filiz üretir.

İkinci ama çok daha zor olan yol, aloe verayı tohumlardan yaymaktır . Aloe veramız çiçek açtıysa ve sonra meyve verdiyse bu başarılı olabilir. Meyvelerden olgunlaştığında ve patladığında tohumlar elde edilebilir. Oldukça hızlı çimlenme yeteneklerini yitirdikleri için hemen ekilmelidirler.