Havuç - arsa üzerinde yetiştirme, en iyi çeşitler

Havuç , tahsis ve ev bahçelerinde hevesle yetiştirilen bir kök sebzedir. Bir arsa için en iyi havuç çeşitlerinin ne olduğunu görün , bu sebzenin toprak gereksinimlerini, bakım ve gübreleme kurallarını ve ayrıca havuçları hastalıklara ve zararlılara karşı korumanın ekolojik yollarını öğrenin. İşte bahçenizde havuç yetiştirmek için pratik bir rehber .

eylem için havuç yetiştiriciliği

Arsa üzerinde büyüyen havuç

Havuç, görme organı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olan, tadı ve zengin beta-karoten (provitamin A) içeriği nedeniyle değerlidir. Aynı zamanda birçok başka vitamin (B, E, H, K ve PP vitaminleri) ve mineraller (demir, fosfor, magnezyum, kalsiyum, potasyum) içerir. Tüm yıl boyunca çiğ, pişmiş ve çeşitli konservelerde yenebilir. Havuç suyu içilmesi de tavsiye edilir. Ondan düşük kalorili yemekler hazırlayabilirsiniz. Bu sebzenin düşük ısı ve gübreleme gereksinimleri , arsa üzerinde amatör havuç yetiştiriciliği için de konuşur.

Arsa üzerinde büyüyen havuç

Havuçların ısı gereksinimleri

Havuçların düşük termal gereksinimleri vardır, bu da Polonya'nın herhangi bir yerinde havuç yetiştirmeyi mümkün kılar . 5 ila 35 ° C sıcaklıkta büyüyebilir, ancak en iyi gelişmiş kökler 15 ila 21 ° C arasında büyür. Havuç kökleri, sıcaklık çok düşük olduğunda ve sıcaklık çok yüksek olduğunda uzar ve ince hale gelir - çok daha kısa ve kalındır.

Uyarı! Havuç yetiştirme alanı güneşli olmalıdır, çünkü o zaman kökleri yüksek miktarda karoten ve şeker ile karakterize edilecektir.

Havuçlu toprak ve gübreleme gereksinimleri

Havuç, düşük nitrojen içeriğine ve 6.0 - 6.8 pH'a sahip hafif, kumlu balçık, humus ve nemli toprak gerektirir. PH'ını yükseltmek için toprağı kireçlemek gerekirse, havuçlar taze kireçlenmiş toprakları sevmediğinden, işlem en az bir yıl önceden yapılmalıdır.

Havuç ekiminden hemen önce gübre uygulanmamalıdır. Havuç yetiştirmek , gübreden sonraki ikinci yıldan daha erken olamaz. Taze gübre ile gübrelenmiş toprağa havuç ekilmesi, köklerin çarpılmasına ve çatlamasına neden olacak ve bitki, havuçların en tehlikeli zararlısı olan havuç çalıları için kolay bir av haline gelecektir.

Havuç ise sonbaharda yeşil gübrenin sürüldüğü topraklara ekilebilir ve kompost doğrudan havuçların altına da uygulanabilir. Havuçların potasyum ihtiyacı yüksektir. Havuçları gübrelemek için potasyum sülfat veya odun külü ile desteklenebilir .

Havuç sulamak

Havuç en iyi yeraltı suyu seviyesinin 1 ila 3 metre arasında olduğu bölgelerde yetiştirilir.Havuç yataklarındaki toprak nemli olmalı, ancak çok ıslak olmamalıdır. Havuç, susuzluğun verimde önemli bir düşüşe neden olduğu ortaya çıkma ve yoğun büyüme sırasında kuraklığa en duyarlı olanıdır. Bu nedenle bu dönemlerde havuçları düzenli olarak sulamak gerekir . Havuçları çok nemli bir yerde, ağır ve su dolu toprakta yetiştirirsek, kökler bozulacak, bölünecek ve bölünecektir.

Dönen havuç

Havuç, aynı çiçek yataklarındaki sebzelerin 3 yılda bir defadan fazla ekilmemesi için dönüşümlü olarak yetiştirilmelidir. Havuç, ortalama azot gereksinimi olan ancak potasyum gereksinimi yüksek sebzelerden biridir. Bu nedenle, gübre ile gübrelendikten sonra, azot talebi yüksek sebzelerin yetiştirilmesi ve ancak o zaman havuç yetiştirilmesi önerilir . Havuç köklü bir sebzedir, bu nedenle sığ kök sebzelerden sonra yetiştirilmesi iyidir. Maydanoz, kereviz veya pancar gibi diğer kök sebzelerden hemen sonra yetiştirilmemelidir.

3 yıllık ürün rotasyonunda havuç, karnabahar, salatalık, kabak, turp, beyaz ve kırmızı lahana, savoy lahana, tatlı mısır gibi sebzelerden sonra yetiştirilebilir. İkinci yılda havuç, üçüncü yılda bezelye veya fasulye ekiyoruz. Sonra gübre ile gübreleme yaparız ve mahsul rotasyonunu tekrar ederiz.

4 yıllık bir mahsul rotasyonunda havuç - ilk yıl gübrenin ardından lahana ve karnabahar ekilebilir, ikinci - bezelye, fasulye ve bakla, üçüncü - soğanda, ardından beyaz hardal yakalama ve son olarak dördüncü yılda havuç.

Havuç koordinat yetiştiriciliği

Arsa üzerinde havuç yetiştirirken, sebzeleri koordine etmenin faydalarından yararlanmaya değer. Havuç için iyi bir mahalle soğan ve dereotudur. Domates, havuç yatakları için istenmeyen komşulardır.

Bunu bildiğim iyi oldu! Havuçları kimyasallar olmadan korumanın pratik bir yolu, havuç yetiştiriciliğini soğanla değiştirmektir. Soğan, havuçların yaygın bir zararlısı olan havuç çalılarını korkuturken, havuçların çevresi soğan kreması olan popüler soğan zararlısının oluşumunu engeller.

Havuç ne zaman ekilir?

Havuç, Mart ayı sonundan Haziran ayı başına kadar olan dönemde ekilebilir. Toprağa ekim, yalnızca toprak 7 ° C'ye kadar ısındığında önerilir. Bundan önce havuçlar alçak örtülerin altına veya bir inceleme sırasında ekilebilir. Tohumlar 1 ila 2 cm derinlikte, her 15 - 30 cm'de sıra sıra ekilir. Büyüyen bir bitki düzenli sulama, ayıklama ve sıralar arasındaki toprağı gevşetmeyi gerektirir.

Havuç hasadı

Erken havuç çeşitlerinin hasadı hazirandan itibaren mümkündür (ekimden 8 hafta sonra). Ekim tarihine bağlı olarak havuçlar Ekim ayına kadar hasat edilebilir, ancak erken hasat edilen havuçlar daha hassas bir tada sahiptir. Kışın saklanması amaçlanan havuçlar Ekim ayında hasat edilir.

tırmanma çilekleri nasıl kışlanır - balkon askısıKış için havuç nasıl saklanır. Evde mi yoksa bodrumda mı?

Hasatımızın tadını uzun süre çıkarmak istiyorsak, kışın havuç nasıl saklanacağı çok önemli bir konudur. Bu makaleyi okuyarak havuçların nerede daha iyi saklanacağını - evde veya mahzende, hangi çeşitlerin depolanmaya uygun olduğunu, depolanmak üzere havuçların ne zaman toplanacağını ve depolamaya en iyi havuçların nasıl hazırlanacağını öğreneceksiniz. Daha...

Arsa için havuç çeşitleri

"Ambrosia havuç" Havuç 'Ambrosia'

70 günlük kısa büyüme dönemine sahip erken bir çeşittir. Genellikle amatör mahsullerde bulunur. Hafif konik kökler 23 ila 28 cm uzunluğundadır. Kökün rengi yoğun, kırmızı-turuncudur. Yüksek şeker içeriği ile birleşen az miktardaki lif, bu çeşidin köklerinin lezzetli tadına katkıda bulunur. Kökler rengini kaybetmeden çabuk kaynar ve donmaya da uygundur.

Havuç 'Amsterdam NOE'

Erken çeşitlilik. Koyu turuncu, yumuşak ve sulu kökler yaklaşık 15 cm uzunluğa ulaşır. Mart'tan Mayıs'a kadar toprağa ekim, sıralar arasında 3 ila 6 cm ve 30 ila 40 cm aralıklarla, Temmuz'dan Eylül'e kadar hasat edilir. Örtü altı, inceleme ve toprağa ekime uygundur.

Havuç "Kalina" F1

Erken çeşitlilik. Koyu turuncu kökler 20 cm uzunluğa ulaşır. Lezzetlidirler, çok fazla şeker ve karoten içerirler. Mart-Mayıs ayları arasında ekim. Sıra halinde 3 ila 6 cm ve sıralar arasında 30 ila 40 cm aralık. Ağustos'tan Eylül'e kadar hasat.

Havuç "Nantejska"

Mükemmel havuçOrta-erken çeşitlilik. Kökler yaklaşık 15 cm uzunluğundadır. Silindirik şekil. Meyve eti narindir, kırılgandır ve çok lezzetlidir. Mart'tan Mayıs'a kadar ekim, Temmuz'dan Ekim'e kadar hasat. Gecikmiş ekimden depolamaya uygundur.

Havuç "Mükemmellik"

Geç çeşitlilik. Kökler kırmızı ve turuncudur, en fazla 19 cm uzunluğunda ve 250 gram ağırlığındadır. Ağustos'tan Ekim'e kadar hasat. Direkt tüketime ve kışın depolamaya uygundur.

Purple Haze F1 havuç Havuç "PURPLE HAZE F1" (mor)

Orta erkenci çeşit (100-110 gün). Kök, karakteristik olarak renklendirilmiş, 20-25 cm uzunluğundadır. Yoğun turuncu et koyu mor, çizgili ten ile tezat oluşturuyor. Mor ton, pişirildiğinde kaybolur.

"Sıradan" havuçlarla karşılaştırıldığında, serbest radikallere karşı koruyan artan vitamin, karoten ve likopin içeriği ile ayırt edilir. Likopin en güçlü doğal antioksidanlardan biridir, yaşlanma sürecini yavaşlatır.

Mart sonundan Mayıs ortasına kadar 1.5-2 cm derinliğe kadar doğrudan toprağa ekim. Ağustos'tan Eylül'e kadar hasat.

Bir bahçede veya bir arsa üzerinde yetiştirmek için yüksek kaliteli havuç tohumları arayan kişiler için rehberimizin mağazasını öneriyoruz. Verimi çok iyi olan, hastalıklara ve olumsuz yetiştirme koşullarına dayanıklı havuç çeşitleri satıyoruz. Bu tohumları ekerek bahçenizde havuç yetiştirmenin ne kadar kolay olabileceğini göreceksiniz. Tohum teklifini görmek için aşağıdaki resme tıklayın.