Bir tencerede yerde beyaz kaplama

Bir tencerede zeminde beyaz kaplama, iç mekan bitkileri sahiplerinin karşılaştığı yaygın bir sorundur. Böyle bir fenomenin iki kökeni olabilir. Beyaz kaplama, bitkileri suladığımız kötü suyun bir sonucu olabilir veya küf mantarlarının gelişmesinden kaynaklanabilir. Bir tencerede yerdeki beyaz çiçeklenmenin bu iki nedenini öğrenin ve ondan nasıl kurtulacağınızı görün.

Bir tencerede zeminde beyaz kaplama - kalıp

Bir tencerede zeminde beyaz kaplama - kalıp

Bir tencerede yerde su beyaz tortu

Çoğunlukla tencerede zeminde sarı kadar beyaz değildir . Bu, bitkilerinizi suladığınız suyun çok sert olduğunun bir işaretidir. Çömleğin içinde dünya yüzeyinde gördüğümüz tortu, bir kireçtaşı tortusu. Onunla birkaç şekilde savaşabilirsiniz. Öncelikle bitkileri doğrudan musluktan su ile sulamayı bırakmalısınız. Sulama suyu en az bir gün bekletilmelidir.

Kalan su yerine, kireçli bileşikleri nötralize etmesi gereken sitrik asit (1 litre suya yaklaşık yarım çay kaşığı) ilavesiyle bitkileri suyla sulayabiliriz. Sitrik asit kullanmak istemiyorsanız, bir bahçe merkezinden etkili bir su yumuşatıcı satın alabilirsiniz. Bu durumda, paket üzerindeki dozlama talimatlarını izleyin.

Tencerede yerde beyaz küf çiçeği

Çoğunlukla tencerede zemindeki beyaz kaplama çok sert sudan değil, tencerede zeminde oluşan küfün sonucudur. Öyleyse bir tortuyu diğerinden nasıl ayırt edersiniz? Peki, tencerede yerdeki küf, yüzey kabarık ve yumuşak bir kaplama ile kaplı gibi görünüyor. Aslında çok sayıda spor içeren beyaz veya kahverengi kompakt miselyumdur.

Mantarın tencerede zeminde görünmesinin sık görülen bir nedeni , substratın nemini önemli ölçüde artıran çok yoğun sulamadır. Sıcaklık da yüksekse ve oda havalandırılmamış ve aydınlatılmamışsa, tencerede zeminde küf oluşumu için ideal koşulları yaratacağız . Bu, bitkilerimiz için çok sert suyun neden olduğu bir tencerede yerdeki beyaz tortudan çok daha tehlikeli bir olgudur çünkü saksıdaki küf bitkilere zararlıdır.

Peki bir tencerede yerde mantarla nasıl savaşılır ? Öncelikle sulamayı sınırlamalısınız. Alt tabakanın üst tabakasının biraz kurumasına izin verin. Bitki, odanın düzenli olarak havalandırılacağı daha aydınlık bir yere de taşınabilir. Ayrıca substrat yüzeylerinin bir mantar ilacı, yani bir mantar ilacı ile muamele edilmesi tavsiye edilir. Amatörler için küçük paketler halinde bulunan Target Topsin M 500 SC'yi kullanabilirsiniz.

Doğal yöntemler tercih edersek tarçın kullanılabilir. Bu değerli mutfak baharatının güçlü bir antibakteriyel ve antifungal etkisi vardır. Bundan yararlanmaya ve tencerede toprağa tarçın serpmeye değer. Bu, kalıbın ortadan kalkmasını hızlandıracak ve yeniden ortaya çıkmasını engelleyecektir.

Ayrıca saksıdaki zeminde beyaz küf oluşumunun, çok fazla nem tutma eğiliminde olan çok yoğun, kompakt bir substrat tarafından tercih edildiğini de unutmamalıyız . Bu nedenle, bitkilerin ekilmesi durumunda, saksı çiçekleri için satın aldığınız toprağın kaliteli, bereketli, aynı zamanda hafif ve havadar olması gerektiğini unutmayın. Perlit gibi gevşetici bir malzemenin eklendiği topraklar iyi çalışır.

Katarzyna Matuszak