Ficus benjamin - bakım, gereksinimler, hastalıklar

Benjamiński ficus ( Ficus Benjamina yaygın olarak anılacaktır), ficus benjamin cinsinin en iyi bilinen türdür Ficus tropikal ağaçlar ve çalılar binlerce. Bu küçük yapraklı tür, 2 metre boyunda büyüyebileceği evde yetiştirmek için harikadır. Gereksinimlerin neler olduğunu, ficus bakımının neye benzediğini ve hangi hastalıkların ficusu tehdit edebileceğini görün.

ficus benjamin, ficus benjamin Variegata

Fikus benjamin, Benjamin Ficus ev. 'Variegata' ilginç, iki renkli yapraklarla

Fotoğraf Kurgus, Public Domain, kaynak: Wikimedia Commons

Ficus benjamin, sarkık dalları olan çekici bir yaprak dökmeyen saksı bitkisidir . Doğada iri bir ağaç olabilmesine rağmen evde maksimum 2 m yüksekliğe kadar büyür. Parlak, küçük, sivri uçlu, 5-10 cm uzunluğunda yaprakları vardır. Türde yeşildir, ancak iki renkli yapraklı fucus benjamin çeşitleri genellikle saksı yetiştiriciliğinde bulunur . 'Starlight' çeşidinin yaprakları altın rengindedir ve 'Variegata'nın yaprakları krem-yeşildir. Yeşil yaprakları uzun, kıvrık üst kısımlara sahip olduğu için 'Exotica' çeşidi de ilginçtir.

Ficus benjamin genellikle bir bonsai ağacı olarak yetiştirilir ve çoğu zaman ağacın gövdesini oluşturan sürgünler çekici bir görünüm için iç içe geçerler.

Ficus benjamin bakımı

Pozisyon, güneşlenme

Evde Ficus benjamin parlak bir pozisyon gerektirir, ancak doğrudan güneş ışığına maruz kalmaz. Bu nedenle, onu pencere kenarına değil, pencereden kısa bir mesafeye yerleştiriyoruz. Çok karanlık bir pozisyonda, ficus yaprakları oldukça hızlı kaybedebilir.

Uyarı!

Ficus benjamin için yetiştirme pozisyonunu çok dikkatli bir şekilde seçin ve bitki yapraklarını hızla yer değişikliğine bırakarak tepki verirken ficus'u hareket ettirmekten kaçının. Bu bitki ile saksıların yeniden düzenlenmesi, ficus benjamin'in bakımında çok yaygın bir hatadır.

Ficus büyüyen sıcaklık

Büyüme mevsimi boyunca, yani ilkbahardan yazın sonuna kadar, ficus benjamin normal oda sıcaklığında iyi büyür. Sonbahar ve kış dönemi için, bitkiye, tercihen 10-18 ° C aralığında biraz daha düşük sıcaklıklar sağlamaya değer

Sulama ve serpme ficus

Sulama ficus benjamin ılımlı olmalıdır, çünkü fazla su hızla yaprakların sararmasına neden olur. Yaz aylarında, toprak nemli olmalı ama ıslak olmamalıdır - haftada iki kez sularız ve her sulama arasında, tencerenin tepesinden gelen toprağın yaklaşık 2 / 3'ünün kuruması için zamana sahip olduğu kuralına uyarak. Kışın daha az suluyoruz ve suyu asla tencerenin altındaki bir standda tutmuyoruz (sulamadan hemen sonra fazlalığı boşaltın).

ficus benjamin, benjamin ficus

Ficus Benjamin, Benjamin ficus. Çekici bir ficus görünümü için

filizler genellikle süslü bir ağaç gövdesi oluşturmak için birbirine örülür

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Ficus benjamin yaprak serpmeyi çok sever . Bitki zaten büyük olduğunda, serpme onu temiz tutmaya yardımcı olur, çünkü neredeyse hiç kimsenin tozu temizlemek için her küçük yaprağı bir bezle silmeye sabrı yoktur.

Bununla birlikte, ficus'umuzun büyüdüğü odadaki ile aynı sıcaklıkta ficusu (en az bir gün) serpmek için durgun su kullanmayı unutmamalıyız .

Gübreleme ficus benjamin

Ficus benjamin , büyüme mevsimi boyunca - Mart'tan Eylül'e kadar döllenmelidir. Yaklaşık iki haftada bir saksı bitkileri için seyreltilmiş sıvı gübre uygulanmalıdır. Ficus için özel bir gübrenin kullanılması mükemmel sonuçlar verebilir.

Ficus Benjamin'in Nakli

Ficusu, kökler saksı içinde büyüdüğünde ilkbaharda yeniden dikin . Bununla birlikte, potu çok büyük vermeye değmez, çünkü kurgular biraz fazla küçük bir saksıda daha iyi büyür. Tencere, pH 5,7 - 6,8 olan verimli, geçirgen toprakla doldurulmalıdır. Yeniden dikilmesi zor olan büyük ağır saksılardaki yaşlı bitkiler, yalnızca toprağın üst katmanını yenisiyle değiştirir.

saksı bitkilerinin nakliSaksı bitkilerinin nakli

Saksı bitkilerinin ekilmesi en önemli bakım tedavilerinden biridir. Genellikle genç bitkiler için her yıl yapılması gerekirken, daha yaşlı bitkiler için birkaç yılda bir yeterlidir. Dikim için en uygun zaman nedir, saksı bitkilerinin hangi toprağa ekileceği, ekim için saksıların nasıl seçileceği ve bitkiye zarar vermemek için ekim işleminin nasıl yapılacağı. Daha...

Ficus Benjamin'in yeniden üretimi

Ficus benjamina, apikal kesimlerden kolaylıkla yayılır . Bu evde başarıyla yapılabilir. Bunu yapmak için 10-15 cm uzunluğunda sağlıklı, yapraklı üstleri kesin. Aşağıdan yaprakları çıkarırız, böylece fidanın sadece üst yarısı yapraklı olur. Daha sonra kesimlerin alt uçları köklendirme maddesine daldırılır ve verimli, iyi drene edilmiş toprağa yaklaşık 5 cm derinlikte ekilir (saksı bitkileri için normal toprak kullanıyorsanız, bir keçe ucu ekleyerek gevşetmeniz gerekir).

Ficus fidelerinin dikiminden sonra toprağın hafif nemli tutulması ve ayrıca bitkilerin etrafındaki hava neminin yüksek tutulması önemlidir . Birkaç hafta sonra, fideler yeni yapraklar filizlendirmeye başlamalı, bu da zaten köklendiklerinin bir işareti olacaktır :-)

Ficus benjamin nasıl yetiştirilirFicus benjamin nasıl çarpılır?

Ficus benjamina, dekoratif, dört mevsim yapraklı, büyümesi kolay bir ev bitkisidir. Çok seversek, evde kendi başınıza ficus benjamin yetiştirmeye değer. Güzel, sağlıklı fideler elde etmek için ficus benjamin'in nasıl çoğaltılacağını adım adım açıklıyoruz. Daha...

Ficus hastalıkları ve zararlıları

Ficus yetiştiriciliğindeki sorunların çoğu, ficus'un yapraklarını kaybetmesinin bir sonucu olarak bu bitkilere uygunsuz bakımdan kaynaklanmaktadır.

Benjamin'in ficus'u neden yapraklarını kaybediyor?

Apartmanda çok düşük hava nemi, yetersiz ışık, alt tabakanın saksı içinde aşırı kuruması veya bitkinin taşması ve ekim sırasında kök sisteminin zarar görmesi yaprakların ficus tarafından dökülmesine neden olabilir. Bazen bir bitkiyi başka bir yere taşımak, ficus benjamin'in tüm yapraklarını dökmesi için yeterlidir . Genellikle, böyle bir durumda, bitkiye mümkün olan en iyi büyüme koşullarını sağlamanız ve bitkinin konumu değişene kadar beklemeniz gerekir.

Benjamin'in ficusu neden yaprakları kaybediyor?Benjamin'in ficus'u neden yaprakları kaybediyor?

Benjamin'in ficusu çok dekoratif bir iç mekan bitkisidir. Güzel parlak yaprakları, sarkan dallarla yoğun bir şekilde büyümüştür. Ne yazık ki, sık sık yaprakların dökülmeye başlaması ve her gün onları saksı çevresinde daha fazla bulmamızla olur. Benjamin'in ficus'u neden yaprakları kaybediyor? İşte ficus yaprağının düşmesinin en yaygın nedenleri ve bunu önlemenin kanıtlanmış yolları! Daha...

Ficus yaprak lekesi

Bazen ficus benjamin'in yaprakları 3-4 mm çapında çok sayıda yuvarlak sarı lekeler olarak görünür. Oluşumlarının nedeni, yüksek hava neminde çok düşük ışık yoğunluğudur. Bu fenomen en çok kışın daha kısa bir gün geçirdiğimizde görülür. Ficus'u pencereye yaklaştırmaya yardımcı olur.

Ficus yaprak corkiness

Ficus benjamin sıklıkla yaprak şişkinliği geliştirir. Bu hastalığın bir sonucu olarak, ficus yapraklarının alt tarafında açık yeşil, sulu lekeler belirir . Zamanla yüzeylerinde mantar benzeri büyüme oluşur ve hastalıklı bölgelerden lastik gibi bir eksüda akar. Çok rahatsız edici görünmekle birlikte, uygun olmayan yetiştirme koşulları da bu durumun en olası nedenidir. Çoğu zaman, yaprak mantarı, ekim sıcaklığı çok düşük olduğunda, ışık eksikliği ve çok yüksek toprak nemi ile birlikte oluşur.

Ficus yaprak uçları kurur

Yaprakların uçları ficus benjamin'de çok sık soluyor. Ficus yapraklarının tepeleri önce sararır, sonra kahverengiye döner ve kurur . Bu fenomenin çıkarılması oldukça basit bir nedeni vardır - çok düşük hava nemi. Durumu iyileştirmek için bitkinin yapraklarını düzenli olarak serpiştirmeli ve ficuslu saksıların yanına tepsileri suya yerleştirerek buharlaşarak havada biraz nem vermelisiniz. Bitki rejenerasyonu, 2 haftada bir ficus sprinkler suyuna Biosept Aktif büyüme uyarıcısı eklenerek tercih edilecektir. Bu hazırlık bitkileri güçlendirir ve hastalıklara karşı dirençli hale getirir.

Ficus kök çürüklüğü

Ancak bazen ficus'a uygun olmayan bakım daha ciddi hastalıklara yol açar ve mantar hastalıkları bitkiye saldırır. Ficus kökleri, bitki çok sık sulandığında veya çok ağır, sıkıştırılmış toprakta yetiştirildiğinde çürümeye başlayabilir. İlk olarak, bodur bitki büyümesi, sararma ve yaprak dökülmesini fark edeceğiz ve bitkiyi saksıdan çıkarıp koyu kahverengiyi gözlemledikten sonra köklerde renk değişikliğine yol açarak kesin tanı konulabilir. Hastalıklı bitki daha açık toprağa nakledilmeli, sulama sınırlandırılmalı ve toprak biyopreparasyonlarla toprağa uygulanmalıdır: Biochikol, Bioczos BR veya Biochitan.

Diğer hastalıklardan, ficus benjamin ayrıca antraknoz, verticillia, incir yapraklarının saçaklı veya halka lekesi ve gri küften muzdarip olabilir . Genellikle tedavi, büyüme koşullarının iyileştirilmesinden, hastalıklı bitki organlarının kesilmesinden ve uygun biyo-hazırlıkların veya mantar ilaçlarının (yani mantar ilaçlarının) kullanılmasından oluşur. İlk tercih, yukarıda bahsedilen doğal biopreparation Biosept Active olmalıdır. Bu işe yaramazsa, Saprol Hobby 750 ml gibi püskürtülebilir kaplarda kullanıma hazır mantar ilaçları aramaya değer.

ev bitkileri hastalıklarıEv bitkileri hastalıkları

Ev bitkisi hastalıkları güzel bir görünümün kaybolmasına ve çiçeklerimizin büyümesinin zayıflamasına katkıda bulunur. Çoğunlukla saksı bitkisi hastalıklarının belirtileri yapraklarda renk değişikliği veya lekeler, düşen çiçekler veya solmadır. Görünüşleri çoğunlukla saksı bitkilerinin uygunsuz bakımının bir sonucudur. İşte en yaygın saksı çiçeği hastalıklarının nasıl tanımlanacağı ve hasta bitkilere nasıl yardım edileceği. Daha...

Şerbetçi otu örümceği akarı (yapraklarda küçük lekeler ve mozaik renk değişikliğine neden olur) gibi saksı bitkilerinin zararlıları, pullar ve kaplar grubundan gelen tırtıllar ve zararlılar da ficus benjamin'in yapraklarıyla beslenebilir. Kimyasal böcek ilacı kullanmak istemiyorsak, doğal preparat Emulpar Sprey 750 ml çoğu durumda yardımcı olacaktır ve böcek ilacı içeren Ultra Scummy çubuklar kızıl böceklere karşı kullanılabilir. Ayrıca, zararlıların ortaya çıkmasının, hastalık durumunda olduğu gibi, uygun olmayan yetiştirme koşulları tarafından tercih edildiğini de hatırlamalıyız. Örümcek akarları ve kurtçuklar, apartmanlarımızın bitkiler için çok kuru ve sıcak olduğu ısıtma mevsiminde, çoğunlukla kışın ortaya çıkmayı sever. YaniBu zararlıların ortaya çıkması, ficusun düzenli olarak serpilmesi ile engellenecektir .

Temel alınan: Bahçe Bitkilerinin Büyük Resimli Ansiklopedisi , Reader's Digest Przegląd Sp. z oo, Varşova 2004, s. 258, J. Courtier, G. Clarke, Evde Çiçekler, Przegląd Ridger's Digest, Varşova 1998, s. 86-87 ve G. Łabanowski, L. Orlikowski, A. Wojdyła, Bitkilerin bakımı nasıl yapılır saksı - hastalıklar ve zararlılar , Multico, Varşova 2011, s. 80-85.