Bir arka bahçe çimi için en iyi çim. Hangi çim seçilmeli?

Çim türleri, habitat gereksinimleri, çiğnemeye tolerans, görünüm ve büyüme oranı açısından farklılık gösterir. Bu nedenle, ev çimleriniz için çim seçerken, tüm bu faktörleri göz önünde bulundurmaya değer. Yeni çimin büyüme mevsimi boyunca hızla kalınlaşması ve çekici görünmesi için ne tür bir çim seçmeniz gerektiğini görün !

bir arka bahçe çimi için en iyi çim

Arka bahçem için ne tür çim seçilmeli?

Fotoğraf pxhere.com

Çim alırken tasarruf aramayın!

Çim tohumlarında tohumlara ek olarak kum da bulduğumuz durumlar vardır. Bazen çim karışımının gerçek bileşimi , üreticinin ambalaj üzerinde beyan ettiği ile eşleşmez. Ne yazık ki, bunu yalnızca ortaya çıkan çim beklentilerimizi karşılamadığında öğreneceğiz. O zaman tüm işin boşa gittiği ortaya çıkacak.

Bu nedenle, bir ev çimi için en iyi çimi ararken, kanıtlanmış bir kaynaktan çimen almaya en baştan karar vermeliyiz . Her zaman en ucuzu değil, kaliteli çim tohumları satın alın. Satın alırken, çim tohumlarının çimlenme kapasitesi zamanla azaldığı için son kullanma tarihini kontrol etmeye değer .

Çim yetiştiricileri, kullanım ve hastalık direnci açısından farklılık gösteren çeşitli çim türlerinin uygun karışımlarını üretirler. Polonya'da tescilli çim çeşitlerinin iklim şartlarımıza adapte oldukları için çim karışımına hakim olması önemlidir .

Hangi çim seçilmeli?

Bir ev çimi için hangi çimin en iyisi olacağı sorusuna cevap vermek için , çimin hangi işlevi oynaması gerektiğini düşünmemiz gerekir. Tamamen dekoratif mi olmalı, üzerinde yürüyecek miyiz, yoksa yoğun bir şekilde kullanıp üzerinde futbol mu oynayacağız? Çimleri ne sıklıkla biçebiliriz? Doğru çim karışımı için alışveriş yaparken, çimlerimizin aşırı derecede gölgeli veya kuru ve güneşli bir alanda olmasına da dikkat etmeliyiz.

Dekoratif çim çimen

Temsili yerlerde kurulan süs çimleri , çekici bir görünüme sahiptir ve yoğun, kalıcı bir renge sahip dar, narin yapraklara sahiptir. Dikkatli bir bakıma ihtiyaç duyarlar ve çiğnemeye karşı çok dirençli değildirler. Böylece örneğin evin önüne böyle bir çim koyabiliriz. Arnavut kaldırımlı araba yolu ve iletişim yollarını oluşturan yollarla mükemmel bir tezat oluşturacak.

çim çimen Grace

Çim çimen Grace

Fotoğraf Hedef

Dekoratif işlevi olan bir çim oluşturmak istiyorsak, çimen karışımında kırmızı öbek ot, kırmızı yarım yataklı ot, kırmızı dikili ot, koyun otlak, kıl koyun otunun içerip içermediğine dikkat etmeliyiz. Bu çimlerin türleri narindir, çime açık yeşil bir renk ve hassas bir doku veren küçük kümeler oluşturur. Bu tür çim tohumu karışımlarına çim çimleri denir . İlginç bir şekilde, çim çimler genellikle kumlu ve kuru alanlarda başarılıdır.

Ev çimi için evrensel çim

Çimlerde yürürsek, evrensel bir çim seçin. Evrensel çimler için seçilen çim türleri, görünüş olarak oldukça çekici ve ayaklar altına alınmaya toleranslı olmalıdır . Hızlı ve kalıcı bir şekilde kompakt bir çim oluşturmalı ve çevre koşullarına kolayca uyum sağlamalıdır.

evrensel çim Piknik

Evrensel çim Piknik

Fotoğraf Hedef

Çimlerin bu tür özelliklerini önemsiyorsak , aşağıdakileri içeren bir çim tohumu karışımı seçin : çok yıllık çavdar otu, kırmızı küme otları , koşucu, yarı bacaklı ot, koyun kılı ve çayır otu. Bunlar düz bir çim oluşturan türlerdir, aynı zamanda yatay olarak büyüyen ve basınca dayanıklı olan çimlerdir.

Çim için yoğun olarak kullanılan çim

Ancak bazen, sadece çimlerde yürümekle kalmayacağız, aynı zamanda koşacağız, çocuklarla oynayacağız veya spor yapacağız. Bu , bahçenin oturma alanında evin arkasındaki çimler için geçerli olabilir .

Yoğun olarak kullanılan alanlar için karışıma dahil edilen çim türleri, örn. spor çimleri çok yoğun kullanıma, çiğnenmeye, düşük ve sık biçmeye ve yoğun gübrelemeye dayanmalıdır . Ayrıca, yüksek rejeneratif kapasiteye sahip kompakt bir çim açmaları gerekir. Bu tür karışımlar, örneğin, çok yıllık çavdar otu, çayır otu, kırmızı öbek ve yarı bacaklı otları içerir.

Olimpia spor çim

Olympia spor çim

Fotoğraf Hedef

Bir spor çimine karar verirken, spor çimleri hızla büyüdüğü için sık biçme ve artırılmış gübre dozları gerektirdiğini unutmayın . Çimlerin bu kadar yoğun bakımını karşılayamazsak ve çimimiz spor aktiviteleri ile yüklenmeyecekse, evrensel çim seçmek daha iyidir. Onunla daha az iş olacak :-)

Gölgede çimenlerin üzerinde

Çimlerimiz gölgeli bir yerdeyse, örneğin evin kuzey duvarına veya ağaçların altına yerleştirilmişse, gölgeli alanlar için bir çim karışımı seçmeliyiz .

gölge Shania için çim

Shania gölge çimen

Fotoğraf Hedef

Gölgeli yerler için çim karışımının bileşimi, şu tür çim türlerini içermelidir: koyun otu, sazlık ot, kırmızı çayır, çayır otu ve çok yıllık çavdar. Bu çimlerin karışımı güzel bir yeşil çim oluşturur ancak yoğun kullanılan alanlar için uygun değildir . Bunun avantajı, sık sık biçmeniz gerekmemesidir, çünkü bu tür çimenler oldukça yavaş büyür.

Kuru ve güneşli yerler için çimen

Bizim ise çim bahçesinin güney kısmında yer alır ve biz kuraklığa dayanıklı çim arıyoruz çok yıllık çim, kamış çayır, koyun çayır, kırmızı yumak, çayır otlak: En iyi ot gibi türlerin bir karışımı olacaktır. Bu tür çimlerin karışımı hızla büyür ve yoğun kullanım için tasarlanabilir .

güneşli yerlerde çim Dakar

Güneşli Dakar'da çimen

Fotoğraf Hedef

Makalede belirtilen çeşitli türlerdeki çim karışımları , rehberimizin dükkanından sipariş edilebilir. Okurlarımız için, en yüksek kalitede tohumları garanti eden, kendini kanıtlamış üreticilerden otları seçtik. Teklifi görüntülemek için aşağıdaki düğmeyi tıklayın.

MSc. Joanna Białowąs