Begonya - çeşitleri ve yetiştirme

Begonya , ülkemizde son derece popüler ve beğenilen bir bitkidir, çiçek tarhları, bahçeler, teras ve balkonların süsüdür. Begonviller farklı tür ve çeşitlerde gelir. Birkaç yıldır popülariteleri kesinlikle arttı, çünkü bugün çeşitliliği çok daha fazla. Begonviller hem iç mekanlarda hem de bahçelerde yetiştirilebilir. Yetiştirme için hangi türleri seçmelisiniz ve güzelce çiçek açmaları için neyi sağlamanız gerekir?

Yumrulu begonya

Yumrulu begonya

Begonias, Begoniaceae - Diagonal ailesine aittir . Pek çok farklı türe sahip çok sayıda cinstir. Begonviller diocious, yani hem erkek çiçekleri hem de ayrı dişi çiçekleri var. Bu bitkiler birbirleriyle kolayca geçebilir, bu nedenle yıllar içinde birçok yeni tür ve çeşit elde edilmiştir.

Büyüyen begonyalar

Begonviller, nötr veya hafif asidik reaksiyonla verimli ve iyi drene edilmiş toprakları tercih eder. Çoğu begonya en iyi hafif gölgeli yerlerde büyür. Daha koyu yapraklı çeşitler daha fazla güneş ışığına tolerans gösterirken, daha açık yapraklı çeşitler daha fazla gölgeye ihtiyaç duyar.

Dairelerde çömlekçilik durumunda, begonyalara aydınlık bir yer, ancak dağınık ışık sağlamaya değer. Bitkilerin büyümesi ve çiçeklenmesi sırasında optimum sıcaklık 18-20 ° C'dir. Kışın sıcaklık 15 ° C'nin altına düşmemeli, yazın ise 24 ° C'nin üzerine çıkmamalıdır. Yaz aylarında bitkiler toprak kuruduğunda (genellikle haftada iki kez) sulanmalı ve kışın çok fazla sulanmamalıdır (her haftadan daha sık değil). İlkbahar ve yaz aylarında dölleriz, bitkiler çiçek açana kadar gübrelemeye devam ederiz. Bitkiler her 2-3 yılda bir yeniden dikilmelidir.

Bunu bildiğim iyi oldu! Yataklarda ve kaplarda begonviller yetiştirirken, bitkilerin hedef boyutlarına daha hızlı ulaşması için ilk çiçek tomurcuklarını kırmaya değer. Daha sonra, bitkileri yeni çiçekler yaratmaya ve çiçeklenme dönemini uzatmaya teşvik etmek için solmuş çiçek salkımlarını kırpmaya değer.

Begonyaların hastalıkları ve zararlıları

Çoğu begonya, iki mantar hastalığına duyarlıdır - küf ve gri küf. Begonyaların yetiştirilmesi bu hastalıkların gelişmesine yardımcı olabilir.aşırı sıkıştırma ve yaprakların çok sık nemlenmesinde. Toz halinde küf olması durumunda, yapraklarda ve gövdelerde beyaz bir kaplama ile kaplı düzensiz noktalar oluşur. Bazen çiçek açar çiçeklerde. Gri küf durumunda, yaprak saplarında ve yaprak kanatlarında gri, çabuk kahverengileşen ve genişleyen lekeler görülür. İlk başta, çiçek yapraklarında zamanla genişleyip kahverengiye dönen küçük, yuvarlak, parlak noktalar görülür. Her iki hastalık durumunda, güçlü bir şekilde enfekte olmuş bitkiler atılmalıdır. Ortaya çıkan bir hastalığın ilk semptomlarını tanıyabilirsek, mantar ilaçları püskürtün. Dairelerde saksıda yetişirken, yalnızca örneğin sarımsak özü bazlı güvenli doğal müstahzarlar kullanmalıyız.

Begonyalardaki zararlılardan et böceği ve şişmiş mantarlar, bazen de yaprak bitleri görünebilir.

Begonya sürekli çiçek açıyor

Begonya sürekli çiçek açıyor

Begonya - türler ve çeşitleri

Her zaman çiçek açan begonya ( Begonya semperflorens )

Begonya, çok yıllık bir bitki olduğu Brezilya'da yabani olarak yetişirken, Polonya'da yıllık bir bitkidir. 20 - 30 cm yüksekliğe kadar büyür. Yapraklar oval, parlak, etli yaprak saplarına yerleştirilmiştir. Haziran başından sonbahara kadar çiçek açar.

Bu bitkiler, hafif asidik reaksiyona sahip verimli, humuslu topraklar gerektirir. En iyi güneşli yerlerde büyürler, ancak yarı gölgede iyi performans gösterirler. Uzun vadeli kuraklığa yeterince tahammül etmezler ve yaz serin ve yağmurlu olduğunda genellikle daha az büyür ve çiçek açarlar. Sürekli çiçek açan begonya her hafta beslenmelidir. Bu begonya soğuğa duyarlı olduğu için don olmayacağı kesin olan Mayıs ayı sonuna veya Haziran ayı başına kadar kalıcı olarak dikilmemelidir. Çiçek tarhları ve saksıları için çok iyi bir bitkidir, sınır sınırları da oluşturabilir, genellikle sürekli çiçek açan begonya son derece çok yönlüdür. Ancak, onu bir iç mekan bitkisi olarak kullanmamak daha iyidir.

Yumrulu begonya ( Begonya tuberhybrida )

Bu bitki Bolivya, Ekvador ve Peru'da vahşi olarak bulunur. 15-30 cm uzunluğunda saplıdır, kalın ve suludur. Yapraklar oval, iri ve asimetriktir. Çiçekler dişi ve erkek olmak üzere ikiye ayrılır. Yumrulu begonya, hazirandan ilk dona kadar çiçek açar.

Humus ve geçirgen toprak gibi yumrulu begonyalar. Havadar, parlak konumda, tercihen dağınık ışıkta en iyisini yaparlar. Çok sert güneş yaprakları ve çiçekleri kavurur. Bu begonya, mayıs sonlarında veya haziran başında toprağa ve kaplara ekilebilir. Sulama yaparken yaprakları veya çiçekleri ıslatmayın.

Kışlama yumrulu begonyalar . Begonya yumruları toprağa kışlamaz, bu nedenle Ekim ayının başında kazılmalı ve Mart ayına kadar donmayan bir yerde tutulmalıdır. Kuru kum, turba veya talaşta en iyi çekirdeksizdir. Mart ayında, yumrular saksılara geri döndürülür ve yaklaşık 18 ° 'lik bir sıcaklıkta tutulur, böylece donma riski bittiğinde bitkiler çoktan çiçek açar.

Begonyalar nasıl kışlanırBegonyalar nasıl kışlanır?

Begonviller, genellikle balkonlarda ve teraslarda saksılara ekilen güzel çiçeklerdir. Sonbahara kadar çiçek açarlar ve az çabayla begonyaları kışlayabiliriz, böylece gelecek yıl güzelce çiçek açarlar. Begonyaların nasıl kışlatılacağını, hangi türlerin buna uygun olduğunu ve evde kış begonyalarının iyi bir fikir olup olmadığını öğrenin. Daha...

Yumrulu begonya, kaplarda büyümek için çok iyi bir bitkidir, asılı kaplarda güzel görünür. Çiçek tarhlarında ve indirimlerde de güzel görünüyor. İç mekan bitkisi olarak uygun değildir.

Popüler bir yumrulu begonya türü , bitkinin asılı kaplarda çok güzel görünmesi sayesinde, sürgünleri ağır bir şekilde sarkan begonya asılıdır. Bu çeşidin çiçekleri muhteşem salkımlarda toplanmıştır.

Kış begonya ( Begonya x elatior )

İç mekanlarda yetişen son derece zarif bir bitkidir. Neredeyse tüm yıl boyunca çiçek açar. Yumru üretmez. Bitki çiçek açtığında, onu tutmaya değmeyeceğini hatırlamakta fayda var çünkü tekrar çiçek açması pek mümkün değil. Parlak ve sıcak bir pozisyonu tercih eder, ancak doğrudan güneş ışığında değil. Yüzey çok ıslak olmamasına rağmen düzenli olarak sulanmalıdır. Bol çiçeklenmeyi sürdürmek için begonyaları her hafta gübrelemek iyi bir fikirdir. Bitki külleme veya aşırı nemin neden olduğu diğer mantar hastalıklarından muzdarip değilse dikkatli olmaya değer, erken teşhis hastalıktan hızlı bir şekilde kurtulmaya yardımcı olur ve begonyaların atılmak zorunda kalmasını önler.

Kraliyet begonya ( Begonya rex )

Bu begonya türleri, esas olarak zengin yaprak rengi nedeniyle oldukça değerlidir. Bu bitkide diğer begonyalardan farklı olarak en önemlisi çiçekler değil yapraklardır. Kraliyet begonyasının Borneo ve Assama'nın tropikal ormanlarından geldiğini hatırlamakta fayda var, bu nedenle gölgeli siteleri tercih ediyor. Bakımının prensibi, yapraklar ne kadar renkli olursa, pozisyon o kadar gölgeli olmalıdır. Bu begonyalar, kumla karıştırılmış bir turba alt tabakası gibidir. Düzenli olarak sulanmalı, yüzey nemi orta olmalıdır. Kışın havayı nemli tutun. Bu begonya sadece durgun yumuşak suyla sulanmalıdır. 2 haftada bir gübreleyin.