Lavanta budaması. Lavanta nasıl ve ne zaman budanmalı?

Yıllık budama lavanta bol miktarda bitkinin gelişmesini ve doğru şeklini korumasını sağlar. Lavanta yetiştiriciliğinde zorunlu bir işlemdir. Lavanta budamasının olmaması, çalıların çekici görünümlerini hızla kaybetmelerine, kendilerini içeriye boşaltmalarına ve yere uzanmalarına neden olur. Her yıl bolca çiçek açması ve hoş, kompakt bir alışkanlığı sürdürmesi için lavantayı nasıl ve ne zaman budayacağınızı görün . İşte tüm lavanta kesim sırları !

lavanta budama

Lavanta budama bitkinin güzel şeklini korur

Lavanta ne zaman budanmalı

Lavantayı yılda iki kez budamaktayız ve aralarından seçim yapabileceğiniz 3 tarih vardır:

1. İlk lavanta budama tarihi erken ilkbahardır - Mart'ın üçüncü on yılından Nisan başına kadar, tercihen sıcak ve güneşli bir günde. Bu kesim, doğru lavanta alışkanlığını sürdürmek ve sözde oluşumundan kaçınmak için çok önemlidir. çalıların içinde kel bir yuva. İlkbahar budamasında kışın zarar gören tüm sürgünleri de çıkarıyoruz.

2. Lavanta için ikinci budama tarihi yaz , özellikle de lavantanın çiçek açtığı Temmuz'dan Eylül'e kadar olan dönemdir. Solan çiçek salkımlarının kırpılmasını içerir . Bu, lavantayı tekrar çiçek açmaya teşvik eder.

3. Lavanta için üçüncü budama tarihi sonbaharın başlangıcıdır (Eylül ortası). Bu kesim, yay kesimi ile birbirinin yerine yapılabilir. Lavantanın sonbahar kesimi, tavlanmasını teşvik eder ve lavantanın kış için korunmasına yardımcı olur. Sıcak, bulutlu ve yağmursuz bir günde sonbaharda lavanta kesimi yapıyoruz. Budamadan sonra lavantanın genç büyümeleri donlardan zarar görebileceğinden sonbahar budaması geciktirilmemelidir.

Bunu bildiğim iyi oldu! İlkbaharda lavantanın budamasının bakımı, henüz yeni çıkan çiçek tomurcuklarına zarar verme riskini taşır. Sonuç olarak, lavantanın çiçeklenmesi çok daha zayıf olacaktır. Bu nedenle, sonbahar budaması daha sık önerilir. Bununla birlikte, sonbaharda lavantayı kesmeyi unuttuysak, ilkbaharda kesmeyi unutmayın.

Lavanta nasıl budanır?

İlkbahar ve sonbaharda budama sırasında , genç, odunsu olmayan lavanta filizlerini , boylarının yarısı kadar kısaltın. Sürgünleri keserken, dalların çok yavaş ve zayıf dallanan odunsu kısımlarını budamamaya dikkat edin. Sürgünlerin çok az kesilmesi aynı zamanda iletken demetlerin hastalıklarına da yol açar ve tüm çalıların kaybına yol açabilir. Dalları kırparak, top şeklinde bir lavanta fidanı oluşturuyoruz . Çalı bu form, havanın çalıya her yönden girmesine izin verir, bu da iç dalların ısınmasını önler ve tüm sürgünler için yeterli aydınlatma sağlar (Şekil 1).

lavanta budama

Lavantanın yaz budaması, solmuş çiçek salkımlarının kesilmesidir . Çiçeklenme sonrası veya çiçeklenme sırasında, yapraksız saplarla birlikte tüm çiçek salkımlarını kesin. Bu daha iyi sıkıştırma sağlar ve aynı mevsimde lavantanın yeniden çiçeklenmesini başlatır. Çiçeklenme sürgünlerini keserken, bir topun şeklini de korumaya çalışırız (Şekil 2).

lavanta budama

Çok ihmal edilmiş veya kaybolmuş bir lavanta fidanımız varsa, gençleştirici bir kesim yapabiliriz. Bu amaçla, lavantayı sürgünlerin uzunluğunun 1 / 3'ü kadar bile çok kökten kesin . İlkbaharda 4-5 yılda bir böyle bir kesim yapmaya değer. Bu, tüm burcun durumunu iyileştirir ve dalların soyulmasını önler.

Dikimden sonra lavantayı şekillendirmeye başlamalıyız . Dallanmayan gençleri yarı yarıya kısaltıyoruz. Bu, lavantanın tabanda birçok yeni filiz vermesini sağlayacaktır. Sonraki lavanta kesimi, ertesi yılın ilkbaharında yapılır.

Bunu bildiğim iyi oldu! Çiçek açarken bir lavanta fidanı aldıysanız, ekimden sonra tüm çiçekleri çıkarın. Böyle bir prosedür, fidenin köklenmesini kolaylaştıracaktır.

Budama bitkilerinde nasıl emin olunur?

Nasıl kesim yapacağınızdan emin değilseniz veya sadece yapmaktan korkuyorsanız, fantastik "Kesme Okulu" kitabı size yardımcı olacaktır. Bu sayede bitkileri budamada güven kazanacak ve bitkilerin beklentilerinize göre büyümesi için nasıl kesileceğini öğreneceksiniz. Bu kitabı okuduktan sonra, bitkileri kesmeye yaklaşımınız tamamen değişecek!

Kesim Okulu

MSc. Agnieszka Lach