Tüm yıl boyunca çiçek açan saksı çiçekleri

Tüm yıl boyunca çiçek açan saksı çiçekleri, çoğunlukla kalıcı çiçekleri olan veya kesintisiz, tekrarlanan çiçek açan bitkilerdir. Sürekli renkli ve çekici, her iç mekanı canlandıracaklar. Tüm yıl boyunca çiçek açan ne tür saksı çiçekleri çiçekçilerden satın alınabilir? Hangisi evimizin en iyi vitrini olacak? İşte tüm yıl boyunca açan en güzel 7 saksı çiçeği !

Tüm yıl boyunca çiçek açan saksı çiçekleri - antoryum

Tüm yıl boyunca çiçek açan saksı çiçekleri - antoryum

Sadece bir çiçekli bitki için yerimiz varsa veya renksiz bir ortama renkli bir leke vermek istiyorsak, tüm yıl boyunca çiçek açan saksı çiçekleri bu görevleri mükemmel bir şekilde yerine getirecektir. Genellikle, bu tür bitkiler, solmuş çiçek salkımlarını düzenli olarak kaldırırsak ve onlara uygun yetiştirme koşulları sağlarsak daha iyi çiçek açacaktır. İşte önerilerimiz!

Tüm yıl boyunca çiçek açan saksı çiçekleri - antoryum

Antoryumlar ( Anthuriumlar ) çiçek soğanı tabanında kalp şeklinde, beyaz veya kırmızı kılıflar oluşturur ve büyük, yeşil, parlak yapraklarla güzel bir tezat oluşturur. Egzotik çiçekler yıl boyunca çok sayıda büyür ve dayanıklıdır.

Antoryumlar parlak bir konumu tercih eder, ancak onları doğrudan güneş ışığından korumanız önerilir. 16-21 ° C aralığında bir sıcaklığı tercih eder, ani sıcaklık dalgalanmalarını sevmez. Tüm yıl boyunca açan bu çekici saksı çiçeği, her 2 haftada bir çiçek açan saksı bitkileri için gübre ile gübreleme ve orta derecede sulama gerektirir. En iyisi alt tabakayı ve suyu en üst tabaka kuruduğunda kontrol etmektir.

Tüm yıl boyunca çiçek açan saksı çiçekleri - Cymbidium

Cymbidium , kış ve ilkbaharda ortaya çıkan uzun ömürlü çiçeklere sahip, nispeten büyümesi kolay bir orkidedir . Variety Cymbidium 'Snowgirl', çok sayıda çiçek sivri uçları ile karakterizedir, bu nedenle inanılmaz derecede popülerdir. Cymbidium yaprakları uzun ve dardır. Beyaz, zeytin, pembe, krem ​​ve kırmızı çeşitleri de bulunmaktadır. Cymbidium, 16-21 ° C aralığında orta ila yüksek sıcaklığa sahip hafif odaları sever. İki haftada bir ve kışın ayda bir gübreleyin. Alt tabakanın sabit bir nemini korumaya değer.

orkidelerOrkide - evde büyüyor

Güzel ve çeşitli çiçekleri için orkideler yetiştiriyoruz. Yetiştiriciliği çok karmaşık değildir, ancak bu harika çiçekleri satın aldıktan sonraki birkaç haftadan biraz daha uzun bir süre sonra tadını çıkarmak için birkaç önemli kurala uymanız gerekir. Gereksinimlerinin çoğu saksı çiçeğinden oldukça farklı olduğunu ve bireysel orkidelerin de birbirinden farklı olduğunu bilmeye değer. Daha...

Tüm yıl boyunca açan saksı çiçekleri - Afrika menekşesi

Tüm yıl boyunca açan saksı çiçekleri - Afrika menekşesi

Tüm yıl boyunca açan saksı çiçekleri - Afrika menekşesi

Afrika menekşeleri veya akbabalar ( Saintpaulia ionantha ), tüm yıl boyunca çiçek açan en popüler saksı çiçekleri arasındadır . Çeşitlerine bağlı olarak beyaz, mor, pembe, bazen iki renkli veya dekoratif, tek veya dolgun, ağız kenarlı muhteşem çiçekleri vardır. Küçük boyutları, genellikle mutfak için saksı çiçekleri olarak kullanıldığı, bir pencere pervazına veya masaya yerleştirildiği anlamına gelir.

Parlak bir konumu tercih ederler, 16-21 ° C oda sıcaklığında kendilerini iyi hissederler. Afrika menekşesi soğuğa karşı hassastır, bu nedenle ani sıcaklık düşüşlerine ve cereyanlara maruz kalan yerlerden kaçınmaya değer. Saksı bitkilerinin çiçeklenmesi için 2 haftada bir gübre ile gübreleme işlemini gerçekleştirin. Afrika menekşesi taşmayı sevmez, bu nedenle yaprakları ıslatmamak için dikkatlice ve her zaman saksının altında bir stand üzerinde sulanmalıdır.

Tüm yıl boyunca çiçek açan saksı çiçekleri - kalanchoe

Tüm yıl boyunca çiçek açan saksı çiçekleri - kalanchoe

Tüm yıl boyunca çiçek açan saksı çiçekleri - kalanchoe

Kalanchoe, tüm yıl boyunca çiçek açan saksı çiçeği olarak da sınıflandırılabilen etli bir yapraktır . Karakteristik çiçeklenme zamanı, diğer birçok bitkinin çok çekici görünmediği kıştır. Çiçeklerle kontrast oluşturan kalın, yeşil oval şekilli yapraklarla karakterizedir. Kalanchoe çiçekleri yoğun corymbs'de toplanır. Çeşitliliğe bağlı olarak farklı renkte, tam veya tek olabilirler. Kalanchoe için en iyi koşullar parlak konum ve 15-21 ° C'lik bir sıcaklıktır. Bu dekoratif houseplant, dairelerimizdeki kuru havayı iyi tolere eder. Kalanchoe'u sulamak, tencerede alt tabakanın üst tabakası açıkça kuruduğunda bunu yaparak minimumda tutulmalıdır.

Kalanchoe - evde bakım, üreme, çeşitleriKalanchoe - evde bakım, üreme, çeşitleri

Kalanchoe, kışın ortaya çıkan güzel renkli çiçeklerle çekici bir saksı bitkisidir! Kalanchoe'nin uygun bakımının neye benzediğini, bu bitkinin en iyi çeşitlerinin neler olduğunu ve evde kalanchoe'u amatör bir şekilde yaymanın mümkün olup olmadığını görün. İşte Kalanchoe'nuzun sağlıklı büyümesi ve uzun süre bolca çiçek açması için yollar! Daha...

Tüm yıl boyunca çiçek açan saksı çiçekleri - parlak sütleğen

Tüm yıl boyunca çiçek açan saksı çiçekleri - parlak sütleğen

Tüm yıl boyunca çiçek açan saksı çiçekleri - parlak sütleğen

Euphorbia milii ( Euphorbia milii ), en sert ve en dikenli saksı çiçeklerinden biridir. Dekoratif, pembe çiçekler oldukça uzun bir süre ilkbahar ve yaz aylarında gelişir. Parlayan sütleğen sürgünleri keskin dikenlerle kaplıdır. Suyunun zehirli olduğunu da hatırlamakta fayda var, bu yüzden bu bitkiye bakarken dikkatli olun.

Parlayan coşku, 10-15 ° C aralığında ılımlı bir sıcaklığa sahip parlak, güneşli yerleri sever. Parlak benekli zambak, sulu meyveler ve kaktüsler için özel bir gübre ile her üç haftada bir döllenmelidir. Toprak hafif kuruduğunda su. Yaprak dökerek tepki verdiği için bitkinin üzerine dökülmeye değmez.

sütleğenSpurge - türler, yetiştirme, bakım

En popüler Noel çiçek süslerinden biri, Beytüllahim'in yıldızı Poinsettia'dır. Ancak, çok az insan bu bitkinin yaklaşık 2 bin nüfusa ait olduğunu fark ediyor. türler, spurgeons cinsi - çok çeşitli ve sıra dışı özelliklere sahip bitkiler açısından zengin. En ilginç sütleğen türleri ve bu bitkilerin yetiştirilmesi ve bakımının kuralları hakkında bilgi edinin. Daha...

Tüm yıl boyunca çiçek açan saksı çiçekleri - bükülme

Büküm ( Streptocarpus ), tüm yıl boyunca çiçek açan ilginç bir saksı çiçeğidir . Mavi, pembe veya beyaz olmak üzere çeşitli renklerde çiçekler oluşturur. Bazı bükülmüş çift çeşitleri iki tonlu veya kenarda dalgalı. Bolca çiçek açar. Aydınlık yerlerde iyi yetişen bir bitkidir. Yüksek sıcaklığı (16-21 ° C) ve hava nemini sever. Her iki haftada bir, saksı bitkilerinin çiçeklenmesi için gübre ile gübrelemeye ve tencerede alt tabakanın üst tabakası kuruduğunda sulamaya değer.

Tüm yıl boyunca çiçek açan saksı çiçekleri - calamondas

Tüm yıl boyunca çiçek açan saksı çiçekleri - calamondas

Tüm yıl boyunca çiçek açan saksı çiçekleri - calamondas

Minyatür portakal olarak da bilinen Calamondas, tüm yıl boyunca çiçek açan saksı çiçekleri setimizi kapatır . Kendi ekimimde yılın farklı zamanlarında çiçek açar - yazın terasta ve kışın mutfakta. Beyaz çiçekleri solduğunda 4 cm çapa kadar turuncu, küresel meyveler ortaya çıkar. Mini portakallara benzemelerine rağmen tadı çok ekşidir. Bu nedenle, esas olarak dekoratif bir rol oynarlar. Genellikle meyveler tamamen olgunlaşıp dökülmeden önce daha fazla çiçek ortaya çıkar. Ve bunun gibi, tüm yıl boyunca.

Diğer turunçgiller gibi yetiştirilir. Bu bitki çok fazla güneş gerektirir, en iyi pencere eşiğinde hissedilir. İlkbahardan sonbahara kadar oda sıcaklığı, kışın biraz daha serin, yani 10-15 ° C tutmak iyidir. Aynı zamanda oldukça yüksek bir hava nemi gerektirir (bu yüzden onu mutfakta, en yağışlı olduğu yerde tutuyorum). Ancak, calamond'u sulayarak aşırıya kaçmayalım ve her sulama arasında üst toprağın kurumasına izin vermeyelim. Her 2 haftada bir turunçgiller için sıvı mineral gübre ile gübreliyoruz. Solucan humusu gibi bazı doğal maddelerle dönüşüm yapabilirsiniz.

MSc. Joanna Białowąs