Yabani otlar için toparlama. Roundup uygulaması, dozajı ve türleri

Roundup denir tam bir herbisit, yani tüm bitki türleriyle mücadele. Tarımda ve ticari mahsullerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ev ve arsa bahçelerinde, mahsul oluşturmadan ve bitki ekmeden önce, örneğin bir çim oluşturmadan önce toprağı otlatmak için kullanılır. Bkz yabani otlar üzerinde Roundup nasıl kullanılacağı , önerilen Roundup dozajını ve tüm öğrenmek Roundup tipleri için farklı bahçe uygulamalara uygun.

Hesabı yuvarlamak

Farklı versiyonlarda Roundup herbisit. Soldan sağa: Roundup jel, konsantre ve püskürtücülü hobi versiyonu

Roundup nasıl çalışır ve ne zaman kullanılır?

Roundup, her tür bitkinin ölmesine ve solmasına neden olan aktif bileşen olarak glifosat içerir . Preparatın bileşimi ayrıca glifosatın bitki dokularına nüfuz etmesini kolaylaştıran maddeler içerir.

Roundup seçici olmayan bir herbisittir , bu nedenle, örneğin zaten büyüyen çimler üzerinde kullanılamaz (yabani otları ve çimleri yok eder). Bu nedenle, amatör bahçecilikte Roundup ağırlıklı olarak mahsul ekmeden, bitki ekmeden veya tohum ekmeden önce kullanılır . Çoğunlukla bahçelerde, çimler için tasarlanan alanlarda yabani otları yok etmek için kullanılır.

Öte yandan, çimlerdeki yabani otları kontrol etmek istiyorsak, çime zarar vermeden yalnızca dikotiledon yabani otlarla savaşan seçici bir herbisit seçmeliyiz. Hatırlamakta fayda var, çünkü Roundup'ın önceden kurulmuş bir çimenlikte kullanılması yaygın bir hatadır ve her zaman aynı şekilde sona erer - çimin tamamen yok edilmesi ve yeniden başlatma ihtiyacı.

Roundup'ın en dirençli yabani otlarla bile mücadeledeki yüksek etkinliği , bitkilerin sadece toprak üstü kısımlarını değil köklerini de yok etmesinden kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak Roundup, kanepe otu gibi köklerden kolayca yeniden büyüyen yabani otları kontrol etmek için kullanılabilir. Ancak, tarla at kuyruğunun bu ölçüye dayanıklı olduğunu bilmeye değer ve Roundup ile bununla başa çıkamayız.

Arnavut kaldırımlı yabani otlar için sirke.  Nasıl kullanılır, önerilen oranlar, görüşlerArnavut kaldırımlı yabani otlar için sirke. Nasıl kullanılır, önerilen oranlar, görüşler

Kaldırım taşlarındaki yabani otlar için sirke, zararlı herbisitler kullanmadan yabani otlardan kurtulmanın iyi bir yoludur. Bununla birlikte, sirkenin yabani otlarla mücadeledeki etkinliğine ilişkin görüşler bölünmüştür. Bu nedenle, sirkenin yabani otlarda nasıl kullanılacağını ve sirke püskürtmenin gerçekte etkili olduğu önerilen oranları tam olarak öğrenmeye değer. Daha...

Roundup ayrıca kaldırımlarda, patikalarda ve araba yollarında yabani otları (örneğin kaldırım taşları arasında büyüyen yabani otlar) ve ayrıca bitkilerin kesin olarak ortadan kaldırılması için de kullanılabilir (bu, kontrol edilecek bitkinin yapraklarına doğrudan uygulanan Roudup Gel sayesinde mümkündür).

Roundup, neredeyse büyüme mevsimi boyunca kullanılabilir. Roundup tercihen 12 ila 25 ° C arasında bir sıcaklıkta çalıştığı için yalnızca sıcaklıkla sınırlıdır . Yeni bir mahsul veya çim oluşturmadan önce yabani otları kontrol etmek için Roundup kullanıyorsanız, tohum ekmeden veya yeni bitkileri yeniden dikmeden önce de yeterli zaman ayırmalısınız . Genellikle 2-4 haftadır (kesin bilgi için ürünün etiketine bakınız).

Bunu bildiğim iyi oldu!

Etkinliği reddedilemezken, Roundup'ın güvenliği ve çevre üzerindeki etkisi birçok şüpheye yol açıyor . Yıllardır Roundup'ın ve içerdiği glifosatın zararlı olmadığını ispatlayan bilim adamları ile bu maddeyi kullanmanın çok tehlikeli olduğunu iddia eden bilim adamları arasında bir tartışma yaşandı. Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı, glifosatı muhtemelen kanserojen bir madde olarak sınıflandırdı ve Fransa'da, bir Yüksek Mahkeme denemesinde glifosatın tamamen biyolojik olarak parçalanamadığı kanıtlandı . Kalıntıları, birçok Avrupa ülkesinin sakinlerinin organizmalarında tespit edilmiştir. Bu nedenle Roundup kullanımından kaçınmalı ve mümkünse yabani otları mekanik olarak çıkarmalı veya daha güvenli alternatifler seçmeliyiz..

Roundup yerine ne? İşte en iyi yedek!

Roundup etkili olmasına rağmen, oldukça tartışmalı olan glifosat içerir. Bu nedenle, kendi sağlığına ve çevresindeki çevreye önem veren bahçıvanlar daha iyi çözümler arıyor. Sadece bir günde yabani otlardan kurtulacak ve daha fazla mahsul için toprağı temiz ve güvenli tutacak en iyi Roundup değişimiyle tanışın! Daha...

Geçen Hafta - türleri ve dozu

Amatör kullanım için 3 temel Roundup türü vardır . Hazırlık, uygulama yöntemi ve dozaj şeklinde farklılık gösterirler.

Roundup herbisitin ana türleri:

Roundup Ultra Konsantre - sulu bir solüsyonun hazırlanması ve hedef bitkilerin bir bahçe püskürtücüsü ile püskürtülmesi veya bir fırça ile tek tek yabani otlar üzerinde hassas uygulama için konsantre formunda bir preparat. Yabani otların kontrolü ilaçlama tarihinden itibaren 7-14 gün içerisinde yapılır.

Kontrol edilecek yabani otlara bağlı olarak litre suya 40 veya 60 ml Roundup Ultra Konsantre dozu kullanılır, bu da 40m²'lik bir püskürtme için yeterlidir . Temel dozda ihtiyaç duyulan konsantre miktarının çok kolay bir şekilde dönüştürülmesine, yani püskürtülen alanın 1 m2'si başına 1 ml konsantre olmasına dikkat etmek önemlidir. Yaban turpu, yatık otu, öğütülmüş mürver, kahkaha ve kuzukulağı gibi en dirençli yabani otları kontrol etmek için daha yüksek bir doz, yani püskürtülen alanın 1 m2'si başına 1.5 ml gereklidir.

Roundup Hobby - Püskürtücülü kaplarda satılan, kullanıma hazır bir preparattır . Küçük alanlarda az sayıda yabani otları kontrol etmek için kullanılır. Hassas püskürtücü, doğrudan kontrol edilecek yabani otları hedeflemenize olanak tanır. Etkisi 48 saat içinde ortaya çıkar. Roundup Hobby 30m² püskürtme alanına 1 litre dozunda kullanılmaktadır .

Roundup Gel - uygun bir aplikatör ile jel formunda kullanıma hazır bir ajan . Dokunarak uygulanır, jeli doğrudan hedef bitkinin yapraklarına uygular. Kalın jel yapraklara yapışır ve diğer bitkilere yayılmaz. Sonuç olarak, ürünler arasında büyüyen tek tek yabani otları kesin olarak kontrol etmek mümkündür . Roundup Gel 140 ml paketi 1000 yabani otun yok edilmesi için yeterlidir.

Yukarıda belirtilen tüm Roundup türleri rehberimizin mağazasında mevcuttur. Cazip bir fiyata yüksek kaliteli bir orijinal ürün ve hızlı sevkiyat garantisi veriyoruz . Teklifi görmek için aşağıdaki düğmeyi tıklayın.