Highbush yaban mersini nasıl ekilir

Geç sonbahar veya ilkbahar, yaban mersini ekmenin en iyi zamanlarıdır . Düzgün yapılan yaban mersini ekimi, bu bitkinin yetiştirilmesindeki başarının temelidir. Bu nedenle , yaban mersini için zeminin nasıl hazırlanacağını, yaban mersini ekiminin doğru derinliği ve aralığının ne olduğunu ve ekimden sonra yaban mersini bakımının nasıl görünmesi gerektiğini bulmaya değer . Highbush yaban mersini nasıl ekeceğinizi görün, böylece hızlı bir şekilde yakalanırlar, sağlıklı büyürler ve bol miktarda meyve verirler!

Highbush yaban mersini nasıl ekilir

Highbush yaban mersini nasıl ekilir - sağlıklı bir yaban mersini fidesi, ekşi turba ve çam kabuğuna ihtiyacınız olacak

Yaban mersini ne zaman ekilir

Kaplarda üretilen yaban mersini ilkbahardan sonbahara kadar herhangi bir zamanda ekilebilir, ancak bu tür bitkiler için yaz ekimi en az uygun olanıdır. İyi bakıma rağmen, sonbaharda veya ilkbaharda dikilmiş gibi güçlü bir şekilde büyümeyeceklerdir.

Sonbahar yaban mersini için en uygun ekim tarihidir . Ekim veya Kasım aylarında kıştan önce ekilen bitkiler yeni kökler geliştirir. Bu, ilkbahardan itibaren daha hızlı benimsemelerini ve güçlü bir şekilde büyümelerini kolaylaştırır. Ancak, yeni ekilen bitkileri dona karşı korumayı unutmamalıyız (sürgünlerin tabanını yığmak).

Ne zaman ilkbaharda yaban mersini dikim, bitki sık sulama gerektirir.

Yaban mersini ekimi için zemin nasıl hazırlanır

Yaban mersini ekmeden önce toprağı iyi hazırlamaya değer. Amerikan yabanmersininin pH 3.5-4.0 olan asidik toprağa ihtiyaç duyması nedeniyle, çalı ekmeden önce toprağı toz halinde kükürt ile asitlendirmeye değer. Yaban mersini ekiminden en az bir yıl önce toprak kükürtleme yapılmalıdır.

Toprağın asitliği yaban mersini için gerekli olan optimum pH değerine ulaşırsa, amonyum sülfat ile sistematik gübreleme, yeniden kükürte gerek kalmadan pH'ı düşürecektir. Ayrıca, kozalaklı ağaç talaşı, çam kabuğu veya asitli bahçe turbası kullanılarak pH'da hafif bir düşüş sağlanabilir.

Kükürtlü gübrelerimiz yoksa , toprak asitleştiricisi olan yaban mersini için zemini asitlendirmenin hızlı ve kanıtlanmış bir yolunu bulmaya değer .

Özellikle bahçe bitkileri için hazırlanmış asitleştirici bir gübredir. Sıvı gübre olarak kullanılır, yani su ile seyreltilir (10 litre su için 100 ml asitleştirici) ve yaban mersini ekmeden önce toprağa dökülür (önceden ekilmiş çalıların altında da kullanılabilir). 10 m2 yüzey için 10 litre çözelti yeterlidir ve toprak pH'ını yaklaşık -1 pH düşürmelidir. Ancak sonuç bahçedeki toprağın miktarına ve yapısına göre değişiklik gösterebilir.

toprak asitleştirici pH substratı

Amerikan yaban mersini ayrıca yüksek su gereksinimlerine sahiptir ve yeraltı suyu seviyesi yaklaşık 60 cm olduğunda en iyi hissi verir.

Toprağa TerraCottem eklemek, Amerikan yaban mersini için doğru toprak nemini sağlamada yardımcı olacaktır . Yaban mersini ekeceğiniz toprakla karıştırarak bitkileri ekmeden önce uygulamanız gerekir. TerraCottem, granülleri oldukça fazla su biriktirme özelliğine sahip bir hidrojel içerir. Toprak çok ıslandığında hidrojel fazla suyu alır ve toprak kuruduğunda bu suyu geri verir. Bu sayede yaban mersini gerekli sürekli nemli toprağa sahip olacak, ancak aşırı ıslak olmayacak .

TerraCottem hidrojeline ek olarak, aynı zamanda bir başlangıç ​​dozu gübre ve toprağı gevşeten volkanik kaya parçaları içerir. Bu , yaban mersini köklerinin serbest büyümesini sağlayacak ve ekimden sonra benimsenmesini kolaylaştıracaktır .

Highbush yabanmersini çalıları nasıl ekilir

Dikim amaçlı Amerikan yaban mersini çalıları iki veya üç yaşında olmalıdır. Bu tür bitkiler çoğunlukla kaplarda yetiştirilir, iyi gelişmiş bir kök sistemine sahiptir ve zaten meyve verir.

Amerikan yaban mersini, fidanlıkta büyüdüğü kadar derine ekilir . Birçok Amerikan yaban mersini fidanı dikmeyi planlıyorsak, geniş olukları sürebilir ve içlerinde yaban mersini alt tabakasını hazırlayabilirsiniz. Sadece birkaç bitki dikecek olursak, en az 50 cm derinliğinde ve genişliğinde çukurlar kazmak ve içlerindeki toprağı asit turba, talaş veya ağaç kabuğu ekleyerek işlem yapmak yeterlidir. Yetiştirilmesi amaçlanan yaban mersini fideleri hazırlanan kuyulara yerleştirilir.

Highbush yaban mersini nasıl ekilir

Highbush yaban mersini nasıl ekilir - yaban mersini deliği asit turba ile baharatlayın

Toprağın su kapasitesini artırdığı ve humus ile zenginleştirdiği için yaban mersini dikmek istiyorsak toprağın işlenmesi tavsiye edilir . Daha iyi tozlaşma için yan yana birkaç yaban mersini çalısı dikmeye değer. Zengin bir kök demetine sahip güçlü bitkiler 3x1.5 m mesafeye ekilir.

Highbush yaban mersini nasıl ekilir

Highbush yaban mersini nasıl ekilir - bitkiyi deliğe yerleştirin ve toprağın geri kalanını serpin

Dikimden sonra yaban mersini nasıl yetiştirilir?

Dikimden sonra , Amerikan yaban mersini , yaban mersini gübrelemesine yönelik çok bileşenli gübrelerle gübrelenmeli, sonbaharda veya ilkbaharda dozun üçte ikisini ve geri kalanı Haziran başında verilmelidir.

Amerikan yaban mersini ekildikten hemen sonra , sürgünleri yerden birkaç ağda kesilir. İkinci yıldan dördüncü yıla kadar sadece kırılmış, hastalıklı sürgünler çıkarılır. 5-6 yaş arası bitkiler oldukça güçlü bir şekilde kesilerek toplam sürgün kütlesinin 1 / 5'i azaltılır.

Highbush yaban mersini nasıl ekilir

Highbush yaban mersini nasıl ekilir - bitkinin altına çam kabuğu malç yayılır ve çalı bolca sulanır

Amerikan yaban mersini ektikten sonra bolca sulamayı unutmayın. Amerikan yaban mersini çalılarına çam kabuğu serpiştirsek iyi olur. Kabuk, alt tabakayı nemli tutacak, asitlendirecek ve yaban mersini kışın donmaktan koruyacaktır.

Sürgünlerin ve köklerin tabanını dondan korumak için, ilk don meydana geldikten sonra sonbaharda yaban mersini çalılarının dibine bir kabuk, toprak veya turba höyüğü inşa etmek gerekir.

MSc. Joanna Białowąs