Kabartma tozu - bahçede kullanın, püskürtme

Kabartma tozu , bahçede belirli zararlılarla, hastalıklarla ve yabani otlarla mücadele etmek için başarıyla kullanılabilen güvenli ve etkili bir doğal preparattır. Arılar dahil insanlara, bitkilere, bitkisel ürünlere ve faydalı böceklere zarar vermez. Öğrenin kabartma tozu kullanımı bahçesinde olduğunu , nasıl nasıl kullanılacağını üzerinde kendinizi ve esaslı etkili hazırlıklar yapmak. İşte bahçede kabartma tozu kullanmanın 5 popüler örneği !

bahçede kullanılan kabartma tozu

Kabartma tozu - bahçede kullanın

1. Haşere kontrolü için kabartma tozu

Kabartma tozu çözeltisi, haşere kontrolüne uygulanabilir . Yaprak bitlerine, akarlara ve beyaz sineğe karşı etkilidir. Otçul böcek olan yaprak bitleri, bahçelerde ve evde yetiştirilen çiçekler dahil olmak üzere kültür ve süs bitkileriyle beslenir. Kolonilerde her zaman bulundukları için tanınmaları kolaydır. Bu böcekler, türlerine bağlı olarak siyah, yeşil, sarı veya turuncu renklere sahip olabilir. Akarlar örümceklerdir, diğerleri arasında içerirler. bitkilerde sıklıkla bulunan örümcek akarı da dahil olmak üzere örümcek akarları. Yerde ve örtü altında yetişen bitkileri beslerler. Böcek böceklerine ait beyaz sinekler, beyaz kanatlı küçük sinekleri andırır. Tarlada ve örtü altında ekinlere saldırırlar. En ünlüsü sera beyaz sineğidir.

Zararlılara karşı soda çözeltilerinin hazırlanması :

  • 1 litre ılık suya 1/4 çay kaşığı karbonat ekleyin. Ardından 1/2 çay kaşığı yemeklik yağ ekleyin. Çözeltiyi karıştırın ve sallayın.
  • 2 litre ılık suya 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyin. Ortaya çıkan solüsyona birkaç damla bulaşık deterjanı veya 2 ml gri sabun ekleyin. Çözeltiyi karıştırın ve sallayın.
  • 4 litre suya 2 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Çözeltiyi karıştırın ve sallayın.

Zararlı böceklere soda püskürtme , bir el püskürtücüsü ile veya bir sırt çantası püskürtücüsü ile daha geniş yüzeylere yapılır. Ayrıca ev bitkilerinin yapraklarını soda solüsyonları ile silebilirsiniz. Tedaviler 3-4 gün aralıklarla birkaç kez tekrarlanmalıdır.

Yaprak bitleri için ev ilaçlarıYaprak bitleri için ev ilaçları

Yaprak bitleri için doğal ev ilaçları, kimyasal böcek ilacı kullanmaktan kaçınanlar için bir çözümdür. Yaprak bitleri baş belası ve çok yaygın bir zararlıdır. Süs bahçelerinde, sebzelerde ve hatta ev çiçeklerinde bulunurlar. Yaprak bitleri bitkilerden özü emer, onları kirletir, tatlı özsu çıkarır ve tehlikeli virüsler taşır. Bu nedenle, hızlı tepki vermek ve yaprak bitleriyle ortaya çıkar çıkmaz mücadele etmek önemlidir. Daha...

2. Bitki hastalıklarıyla savaşmak için kabartma tozu

Kabartma tozu çözeltileri bitkilerdeki mantar hastalıklarıyla savaşmaya yardımcı olur . Külleme, tüylü küf, yaprak lekesi gibi hastalıklarla mücadelede kullanılırlar.

Bitki hastalıklarıyla savaşmak için bir soda çözümü yapmak :

  • 1 litre ılık suya 1/2 çay kaşığı karbonat ve 5 ml gri sabun ekleyin. Karıştırın ve sallayın.

Soda bazlı preparatın küf önleyici etkisinin ilk işareti , önceden açık renkli kaplamanın koyulaşmasıdır. Bu işlem, sprey uygulamasından sonraki gün gerçekleşir.

Mantar hastalıklarına karşı soda püskürtme , haşerelerin püskürtülmesi durumunda olduğu gibi, püskürtücülerle yapılır ve birkaç kez tekrarlanır.

Bunu bildiğim iyi oldu! Soda bazlı solüsyonlara yağ (sıvı yağ, sabun, bulaşık deterjanı) ilavesi, müstahzarın bitkiye yapışmasını (yapışmasını) artırır.

3. Yabani ot kontrolü için kabartma tozu

Kabartma tozu, taşlar arasındaki boşluklar veya fayanslar arasındaki boşluklar gibi yerlerde, örneğin bir bahçe yolunda, yabani otlara karşı bir madde olarak kullanılır . Yabani otlar yayıldıktan sonra seçilen yerler karbonatla kapatılır. Bu tedavi, daha fazla gelişmelerini önemli ölçüde sınırlar.

Zararlılara, mantar hastalıklarına ve yabancı otlara karşı soda püskürtme birkaç kez tekrarlanabilir. Kabartma tozu gibi doğal müstahzarlar kimyasallar kadar hızlı hareket etmezler, daha az istilacıdırlar, bu nedenle gerekirse ajanın birkaç kez kullanılması tavsiye edilir. Akşamın erken saatlerinde püskürtmek en iyisidir çünkü bu, güneş ışığının azaldığı, hava sıcaklığının düştüğü ve rüzgarın sık sık durduğu zamandır.

4. Karıncalar için kabartma tozu

Karıncalar bahçede faydalı bir rol oynarlar, ancak çok fazla olduğunda, oluşturdukları höyükler mahsulün kök salmasını zorlaştırır ve karıncalar da odalara girer. Nüfusları daha sonra sınırlandırılmalıdır. Görünüşe göre, kabartma tozu bahçedeki karıncalar için mükemmel bir doğal hazırlıktır. Karıncaların fazla biriktiği yerlere serpilmelidir.

5. Kesme çiçeklerin tazeliğini uzatmak için soda

Kabartma tozu bir başka kullanımı da kesme çiçeklerin ömrünü uzatmaktır. Yaklaşık 1/2 çay kaşığı karbonat bir vazoya konulmalı ve karıştırılmalıdır. Hazırlık çiçek solmasını azaltır.

Katarzyna Żywot-Górecka