Kış sarımsak - yetiştirme, nasıl ekilir, ne zaman kazılır

Sonbaharda kış sarımsak ekiyoruz. İlkbaharda ekilenle aynı olan, birçok tıbbi özelliği vardır ve evde yaygın bir baharattır. Bkz bahar sarımsak gelen kış sarımsak ayırt etmek nasıl ve hangi pozisyonda için en iyi kış sarımsak ekimi . Bir anda kış sarımsağının nasıl ekileceğini , yetiştiriciliğinde en önemli olanı ve tamamen olgun, lezzetli ve sağlıklı hale getirmek için kış sarımsağını ne zaman çıkaracağınızı öğreneceksiniz . İşte koca başlı sarımsağın sırrı!

kış sarımsak

Kışlık sarımsak

Kış mı yoksa bahar sarımsak mı?

Sarımsak ilkbahar veya sonbaharda ekilebilir. Sonbaharda, çiçeklenme sürgünleri oluşturmak için sarımsak ekilir. Ve bu, kışlık veya kışlık sarımsak olarak tanımladığımız şeydir (tarlalarda kış uykusuna yatar). Bununla birlikte, çiçeklenme sürgünleri olmadan sarımsak, ilkbaharda ekiyoruz. Bahar sarımsak veya bahar sarımsak olarak adlandırılır.

Kış sarımsağı ilkbaharda ekilenden daha büyük başlar ve daha erken olgunlaşır . 100-120 cm yüksekliğe ulaşır ve 6-9 iri karanfil ile 70 gr ampul oluşturur. Küçük hava ampulleri, ekim malzemesi olarak da kullanılabilen kış sarımsağının çiçeklenmesinde büyür.

Kışlık sarımsakların en meşhur çeşitleri : Arkus, Harnaś, Janowicki, Mega, Orlik, Orkan, Pola'dır.

Kış sebzeleri.  Erken hasat için sonbaharda hangi sebzeleri ekiyoruz?Kış sebzeleri. Erken hasat için sonbaharda hangi sebzeleri ekiyoruz?

Bazı sebzelerin hasat tarihini hızlandırmak için kış öncesi ekimi kullanabiliriz. Kış sebzeleri Kasım'da veya hatta Aralık başında ekebiliriz. Çoğu zaman kış soğanı ve kışlık sarımsak bu şekilde yetiştirilir. Ancak sonbaharda ekilen erken hasat için sebzeler olarak dona dayanıklı, erken çeşitlerde havuç, maydanoz, dereotu ve ıspanak da yetiştirebiliriz. İşte kış sebzeleri yetiştirmenin sırları. Daha...

Kış sarımsak - yetiştirme

Kışlık sarımsak, su ihtiyacı yüksek bir sebzedir ve kafa oluşumu döneminde en çok suya ihtiyaç duyar. Kışlık sarımsak yetiştiriciliği, en çok verimli, humus bakımından zengin, düzenlenmiş su koşullarına sahip havadar topraklarda başarılıdır. Bu bitki su toplama ve kabuklu topraklarda kötü büyür.

Kış sarımsak, düşük sıcaklıklara ve kışları örtmeden toprağa iyi dayanır. İlkbaharda 3-5 ° C'de büyümeye başlar.

Kışlık sarımsak, gübreden sonra ikinci yılda yetiştirilir ve toprağa 3 kg / m² oranında beslenmesi gerekir. Kompostu 4 kg / m² dozunda da kullanabilirsiniz. Kışlık sarımsak yetiştiriciliği için iyi bir ön ürün : lahana, salatalık, karnabahar, kerevizdir . Sarımsak, kendisinden veya diğer soğan sebzelerinden sonra yetiştirilmemelidir.

Kışlık sarımsak yetiştirirken bitkinin uygun şekilde gübrelenmesi önemlidir. İlkbaharda ekilen sarımsağın aksine, sonbaharda ekilen sarımsak, bitkiler çıktıktan sonra bir kez azotla döllenir. Toplam mineral gübreleme dozu 35-40 g uygun şekilde dengelenmiş NPK gübre / m² olmalıdır (örn. Azofoska kullanılabilir).

Sarımsak - dikim, arsa üzerinde yetiştirme, hastalıklar

Sarımsak, tadı, besin değeri ve iyileştirici özellikleri ile değer verilen en popüler soğan sebzelerinden biridir. Bahçıvanın bitki hastalıklarına ve zararlılara karşı doğal müstahzarlar hazırlaması da faydalıdır. Pek çok insanın arsa üzerinde sarımsak yetiştirmek istemesine şaşmamalı. Bir arsa üzerine sarımsak ekmenin ve yetiştirmenin neye benzediğini ve hangi sarımsak hastalıklarının ürünlerinizi tehdit edebileceğini görün. Daha...

Kış sarımsak - nasıl ekilir

Kışlık sarımsak ekerken, büyük veya orta boy karanfiller seçmelisiniz, bu daha iyi bir verim sağlayacaktır. Sonbahar dikimleri için düz pembemsi mor başlı sarımsak ve keskin bir tada uygundur.

Kışlık sarımsak için ekim tarihi kabaca Ekim ayının ikinci yarısıdır, ancak bitkilerin donlardan önce kök salması için zamanları olacak ancak kıştan önce çok fazla gelişmeyecekleri için seçilmelidir, çünkü o zaman donarlar.

Kışlık sarımsak dişlerini derin kazılmış toprağa 20-30 cm aralıklarla ekin, sıra aralığı karanfil büyüklüğüne göre 6-10 cm olmalıdır.

Bunu bildiğim iyi oldu! Daha büyük karanfiller daha yakışıklı bitkilere dönüşür, bu nedenle ekim için en büyük ve en yakışıklı sarımsak başlarını seçmek daha iyidir.

Kışlık sarımsakların ekim derinliği, başarılı bir ekim ve iyi bir kışlama için çok önemlidir . Karanfilleri, topuk aşağı, 5-8 cm derinlikte (ilkbaharda sarımsak ekerken olduğundan çok daha derin) dikey olarak yere kazıyoruz. 10 m² arsa içerisinde 0,3 ila 1 kg karanfil veya 0,1 ila 0,2 kg çiçek soğanı dikmeniz gerekir.

Kış mevsiminden sonra, kışlık sarımsak bakımı , kuraklık durumunda birkaç kez ayıklanıp sulanmasından ibarettir.

Uyarı! Kışlık sarımsak yetiştirirken, çiçeklenme sürgünlerinin göründükleri anda kesilmesi tavsiye edilir. Bu işlem, sarımsak soğanı verimini yaklaşık% 30 artırır. Hava ampullerinden ek verim planlanıyorsa bu sürgünler kaldırılmaz.

kış sarımsak

Tarladan kazılmış kış sarımsak

Kış sarımsak - ne zaman kazılır

Kış sarımsağını çıkarmak için en uygun zaman Temmuz ayıdır , o zaman sarımsak yapraklarının kuruduğunu da fark edeceksiniz. Çiçeklenme sürgünleri üreten kış sarımsakında, frenk soğanı kırılmaz.

Kış sarımsağını çok geç olmaktan biraz daha erken hasat etmenin daha iyi olduğunu vurgulamakta fayda var . Doğru zamanda hasat edilmeyen sarımsakta baş, tek tek karanfillere dönüşür, hatta bazıları yeniden kök salabilir ve toprağın derinliklerinde büyüyebilir. Hasattan sonra sarımsak tarlada birkaç gün kurutulur ve kapalı alanda tamamen kurutulur.

Kesilmemiş frenk soğanı ile kurutulmuş kafalar örülebilir. Kökler 1 cm kadar kesilmelidir. Bununla birlikte, çiçeklenme üreten kış sarımsağının , çiçeklenme sürgünleri olmayan formlardan çok daha kötü sakladığını unutmayın . Bu nedenle ilkbaharda ekilen bahar sarımsak, daha uzun süre saklamak için daha iyi olacaktır.

MSc. Joanna Białowąs