Mavi fescue - çeşitleri, yetiştirme, budama, üreme

Sina fescue ( Festuca glauca ) Avrupa'nın her yerinde, özellikle güneşli kayalık yerlerde ve dağlarda bulunur. Bahçelerde, fescue, çok sayıda ilginç mavi fescue çeşidi kullanılarak , rockeries üzerine ekilebilir veya düşük uzun ömürlü bitkilerle birleştirilebilir . Bahçede mavi fescue yetiştiriciliğinin nasıl göründüğünü , mavi fescue'nun nasıl düzgün şekilde kesileceğini görün ve bu tür fescue türlerini bağımsız olarak nasıl çoğaltacağınızı öğrenin .

fescue blue Intense Blues

Çayır mavisi 'Yoğun Mavi'

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Mavi fescue çeşitleri

Blue fescue'nun gümüş-mavi yaprakları vardır ve koşucuları serbest bırakmaz, ancak yaklaşık 20 cm yüksekliğinde küresel kümeler oluşturur. Bu çim, elverişsiz bir ortamda zorlu yaşam koşullarına uyum sağlamasına izin veren geniş bir kök sistemine ve kıvrılmış yapraklara sahiptir. Çayır çiçekleri haziran-temmuz ayları arasında ortaya çıkar ve başak salkımlarında toplanır. Bitki ayrıca genellikle kül fescue adı altında bulunur .

Aşağıda , bahçe tarımı için ilginç ot çeşitlerini sunuyoruz :

Kostrzwa glokomu 'Yoğun Mavi' (yukarıdaki fotoğrafta) - çelik mavisi yaprak kümeleri oluşturarak 30 cm yüksekliğe ulaşır. En iyi leke bıraktığı kuru ve güneşli bir konumu tercih eder. Bu çeşit çayır, iklimimizde ve kışın iyi bir şekilde baş eder.

Çayır glokomu 'Silberreiher' - güzel bir mavi renge sahip başka bir çeşit, 20 cm yüksekliğe kadar büyür, Haziran'dan Ağustos'a kadar çiçek açar.

Blue fescue 'Azurit' - yaprakları çeşitliliğin gölgesini artıran mumsu bir kaplama ile kaplanmış mavi renkli yoğun, küresel kümeler halinde büyüyen iddiasız bir çeşittir. Mayıs'tan Temmuz'a kadar çiçek açar. Ayrıca 20 cm yüksekliğe kadar büyür.

Mavi fescue 'Blauglut' - 15 cm yüksekliğe ulaşırken, çiçeklenme döneminde 30 cm'ye kadar, bu çeşitli mavi fescue, temmuzdan ağustos ayına kadar, başlangıçta mor bir belirti ile maviye dönüşen, bitki örtüsü sırasında griye dönen ve sonunda gri olan birkaç çiçek salkımını oluşturur. Kahverengi.

Kostrzwa glokomu 'Elijah Blue' - tüm yaz boyunca süren gri-mavi bir gölgeye sahiptir. Bitki yaklaşık 20 cm boyunda ve 25 cm genişliğindedir. Başlangıçta mavimsi çiçek salkımıyla Mayıs'tan Haziran'a kadar çiçek açar ve geliştikçe yavaş yavaş sararır.

Mavi fescue 'Altın Toupee' (aşağıdaki fotoğraf) - bu çeşidin yaprakları ilkbaharda parlak sarıdır, daha sonra yeşile döner. 20 cm'ye kadar yükseklik, çiçeklenme 35 cm'ye kadar vuruyor. Haziran'dan Temmuz'a kadar çiçek açar. Tamamen dona dayanıklıdır.

mavi fescue Altın Toupee

Blue Fescue 'Altın Peruk'

Fotoğraf © Herbi

Büyüyen mavi fescue

Blue fescue, kaya bahçeleri ve tüm serbest biçimli kompozisyonlar, özellikle de çimenlik alanlar için uygundur . Bir grup uzun ömürlü ekildiğinde de iyi görünüyor.

Mavi fescue yetiştiriciliğinde , çimlerin güneşli bir konumunun sağlanmasına dikkat etmek önemlidir, çünkü güzel bir mavi rengi korumak için, mavi fescue, muhtemelen gübreleme olmaksızın, hafif toprakta tam güneşte büyümelidir . Ağır toprakta çabuk yaşlanır ve aşırı nem çürümeye neden olur.

Mavi fescue yetiştirirken , kuraklık veya kuvvetli rüzgarlar konusunda endişelenmemeliyiz, çünkü bu tür aşırı koşullarla bile baş edebilir. Fescue , daha çok kuru ve besin maddesi bakımından düşük, geçirgen, kumlu bir alt tabakayı tercih eder . Bu nedenle kuraklığa dayanıklı bir bitkidir!

Çayırda Haziran ayından itibaren çiçek açar . Çiçek salkımları başlangıçta dekoratiftir, ancak zamanla sararır. Bu nedenle, çiçek açtıktan sonra onları çıkarmaya değer. Çiçek salkımının uygun şekilde erken kesilmesi, bu çimlerin tohumlarının kendiliğinden yayılmasını önleyecektir.

Mavi fescue kırpılıyor

Kuru ve çürümüş bıçaklardan kurtulmak için genellikle ilkbahar başında mavi otları tararız . Bununla birlikte, eğer bizim fesatımız çekici görünmüyorsa ve sadece fırçalayarak tazelemek işe yaramıyorsa , mavi fescue'yu ilkbaharda da düzeltin . Böyle bir kesim, yeni bıçakların filizlenmesini teşvik edecek ve görünümü daha çekici hale gelecektir.

Mavi otları kesmek için, tüm kuru ve ölü sapları, genellikle yaklaşık 3 cm yüksekliğinde, çimin yeşil kısımlarının uzunluğuna kadar kesmek için keskin bir budayıcıya ihtiyacınız olacaktır. Kestikten sonra mavi fescue oldukça hızlı büyümeye başlayacak ve istenilen görünüme kavuşacaktır.

fescue blue Intense Blues

Saksıda 'Yoğun Mavi' fidan

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Mavi fescue üreme

Mavi fescue, kümeyi bölerek erken ilkbaharda yayılır . Bu amaçla mart ayında çayır kazılmalı, bıçakla bölünmeli ve bahçenin çeşitli yerlerine dikilmelidir. Ayrıca bir küreği doğrudan bir çimen yığınına sokabilir, ayrılmış kısmı kazabilir ve ardından yeni bir konuma yerleştirebiliriz.

Mavi çayır, 2-3 yaşındaki bitkilerde yayılır. İlginç bir şekilde, çiçek salkımları zamanında kesilmezse mavi fescue kendi kendine yayılır .

MSc. Joanna Białowąs