Çim kazıma ve havalandırma

Bazen düzenli biçme, sulama ve gübrelemeye rağmen çim beklendiği gibi görünmez. Bahçemizdeki çimin daha kötü durumunun nedeni, çim kazıma ve havalandırma olmak üzere iki önemli tedavinin ihmal edilmesi olabilir . Bu iki uygulama zemini gevşetmeye ve çimlerin yayılmasını teşvik etmeye yardımcı olur. Bkz kazıma ve havalandırma nasıl gerçekleştirileceği ve bu tedaviler yapılmaktadır saat kaçta.

çim havalandırma

Çim havalandırma - çimleri delmek için ayakkabılar için sivri uçlar

Çim dikeyleştirme

Çim kazıma , çimin sığ dikey kesilmesini içeren bir prosedürdür. Amacı, eski, ölü, keçe benzeri çim kalıntılarını çıkarmaktır. Keçe tabakasında patojenik mantarlar ve bakteriler gelişebilir. Keçenin çıkarılması, oksijenin, ışığın, besin maddelerinin ve suyun çim köklerine nüfuz etmesini kolaylaştıracaktır. Bu, çimleri sulamanın ve gübrelemenin verimini artıracaktır.

Kazıma, ayrıca çimenlerde yabani otlarla ve yosunlarla savaşmaya yardımcı olur. Yosunlar, likenler ve sığ köklü bitkiler ile keçe tabakası, çime yaşam için gerekli maddeleri sağlamayı zorlaştırır. Çimlerin yüzeyde kesilmesi onlar için ölümcüldür ve aynı zamanda daha derin köklenen çimlere zarar vermez.

Ne zaman korkutmalıyım?

İlk biçme işleminden sonra çimleri ilkbaharda kesmek en iyisidir . Daha sonra bu uygulama kıştan sonra çimin yenilenmesini hızlandıracaktır. Tohumlamadan önce de tavsiye edilir. Büyüme mevsimi sırasında tekrar bir keçe tabakası oluşursa, sonbaharın sonlarında kazıma işlemi tekrarlanmalıdır.

Asıl soru kalır: Çimlerinizi ilk kez ne zaman kazarsınız ? Çimleri kurduktan sonraki 1 yıl içinde kazıma işlemi yapılmamalıdır, çünkü çimler hala çok zayıf köklenmiştir. İlk kez ot ekiminden sonra 2. veya 3. yılda veya yuvarlatılmış çimlerin serilmesinden sonra 2. yılda kazıma yapılması önerilir .

Kazıma yapılırken çim çok derin kesilmemelidir. Kazıyıcı bıçakları 1-2 cm derinliğe kadar çalışmalıdır .

Çimleri ne zaman kazımalıÇimlerimi ne zaman kazımalıyım?

Kazıma, sözde tabakayı etkili bir şekilde kaldıran çimin dikey olarak kesilmesidir. çim üzerinde "keçe" ve aynı zamanda genel durumunu iyileştirir. En fazla faydayı elde etmek için çimlerinizi ne zaman biçeceğinizi görün, çimlerinizin ne zaman budama ihtiyacı olduğunu ve çimlerinizi biçmek için en iyi zamanın ne olduğunu öğrenin. Daha...

Nasıl korkuturum?

Wertkulacji çimini gerçekleştirmek için wertykulatorami adı verilen özel ekipman kullanın. Manuel kazıyıcı (mekanik) , çimin altındaki toprağı birkaç cm derinliğe kadar kesen çok dar, ince şekilli dişlerle donatılmış bir tırmık türüdür. Bu tür tırmıkların tekerlekleri olabilir, bu da onların yönlendirilmesini kolaylaştırır. El kazıyıcı 100m²'ye kadar olan küçük çimler ve çok fazla kazılmaması gereken genç çimler üzerinde çok iyi çalışır.

tekerlekli manuel kazıyıcı

Kış sonrası çim kazıma

Fotoğraf WOLF-Garten

Manuel kazıyıcıyla çalışırken çok fazla güç kullanma gerekliliği nedeniyle, orta ve büyük çim alan sahipleri, çim kesmek için bir dizi bıçakla donatılmış elektrikli veya yanmalı tahrikli ekipman almalıdır. Elektrikli veya benzin kazıyıcıları , manuel olanlardan çok daha verimli, kullanımı daha kolay ve daha etkilidir.

Elektrikli kazıyıcılar , yanma cihazlarına kıyasla daha çevre dostudur, hoş olmayan egzoz kokuları üretmez ve daha sessizdir. Sömürü de daha ucuz. Bununla birlikte, pillerle donatılmış cihazlar da bulabilmenize rağmen, elektrik kaynağına bir kablo bağlantısı gerektirirler. Elektrikli kazıyıcı, bir ev bahçesinde veya bir arsa üzerinde ortalama büyüklükte bir çim sahipleri için en iyi seçim olacaktır.

Çimdeki delikler nasıl doldurulurÇimlerdeki delikler nasıl doldurulur? İşte en iyi yol!

Çimler çoğu zaman çirkin delikler, gri kuru ot parçaları ve çimin görünümünü ve ruh halimizi bozan kel yamalar gibi görünür. Neyse ki bunun için bir çözüm var. Çimlerinizdeki delikleri doldurmanın en iyi 3 yolunu keşfedin ve gerçekten neyin işe yaradığını görün! Daha...

Öte yandan, en büyük çim alanların sahipleri bir benzin kazıyıcı seçebilirler. Benzin kazıyıcıları genellikle daha güçlüdür ve bir güç kaynağına bağlanmaları gerekmediği için geniş alanlarda taşınması daha kolaydır.

Bir cihaz seçerken, motor gücüne, cm cinsinden ölçülen çalışma genişliğine, bıçakların ve gövdenin yapıldığı malzemeye de dikkat etmek önemlidir. Kazıyıcı sık kullanılmaz ve bu nedenle uzun yıllar dayanır. Bu nedenle, kaliteli ekipmana sahip olmaya değer (uzun yıllar boyunca tek seferlik satın alma).

Güzel bir çimi hızlı ve etkili bir şekilde nasıl yenileyebilirim?

Çimleriniz sararıyor, inceliyor ve kuru mu? Çimlerinizde uykunuzu mu kaybediyorsunuz? Tohum ekiyorsunuz ama çim büyümek istemiyor mu? Bir çim bakımı uzmanı, sözde pahalı ekipman satın almanızı tavsiye etti. havalandırıcı veya hatta yeni bir çim? Ama çok pahalı, çim biçme makinesi zaten bir servete mal oldu ve şimdi yine çok pahalı! Bu nedenle, çimlerinizi en iyi görünümüne döndürmenin şaşırtıcı derecede ucuz ve etkili başka bir yolunu öğrenin. Daha...

Çim havalandırma

Çim havalandırması, yani havalandırması, toprağı gevşetmek ve havalandırmak için çimin sivri uçlu derin (10 cm'ye kadar) delinmesidir. Havalandırmanın etkisiyle çim kökleri güçlenir ve çim eşitlenir. Bu uygulama, kıştan sonra çimin yenilenmesini önemli ölçüde hızlandırır, ancak yoğun olarak kullanılan çimlerde havalandırma yazın sonunda ve hatta mevsim boyunca birkaç kez tekrarlanmalıdır.

çim için el havalandırıcı

El havalandırıcılı çim havalandırma

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Kazıma ile karşılaştırıldığında, çim havalandırma daha hassas bir işlemdir çünkü çim sadece delinir ve kesilmez. Bununla birlikte, çim kök sistemine daha iyi ulaşabildiğimiz için toprağa penetrasyon daha fazladır.

Kazıma işleminde olduğu gibi, havalandırma ilk olarak çim kurulduktan sonraki ikinci yıl içinde yapılır . Genç çimenler kurulduktan 2-3 yıl sonra 3-4 cm uzunluğunda sivri uçlarla sığ bir şekilde dikilir. Bu yeterli, çünkü bu kadar genç yaştaki çimler henüz derinlemesine köklenmiyor. Daha eski çimler 6-10 cm derinliğinde batırılmalıdır.

Çim havalandırma.  Çimlerinizi nasıl ve ne zaman havalandırmalısınız?Çim havalandırma. Çimlerinizi nasıl ve ne zaman havalandırmalısınız?

Çim havalandırma, çimin özel sivri uçlarla delinmesini içerir. Havalandırma olarak da bilinen bu işlem çim altındaki toprağı gevşeterek çim köklerine daha fazla hava, su ve gübre getirir. Çimlerinizi nasıl düzgün şekilde havalandıracağınızı, bunu ne zaman yapmanın en iyi olduğunu ve hangi araçları kullanacağınızı görün. Daha...

Küçük bir çimenlikte, çimi bir dirgen ile delmek suretiyle havalandırma yapılabilir . Tabanda sivri uçlu özel ayakkabı kılıfları da bahçe mağazalarında mevcuttur.

Bununla birlikte, çimde 1 m²'de 200'e kadar delik açılması gerektiği düşünüldüğünde, bu prosedürü çatallarla, hatta çivili ayakkabıların üzerinde ayaklarla yapmanın çok zahmetli olduğunu hayal etmek zor değil. Bu nedenle havalandırıcı adı verilen bir cihaz almaya değer . Çok derin batırılmaması gereken küçük ev çimleri ve genç çimler üzerinde, manuel bir havalandırıcı mükemmel olacaktır. Bu cihaz hafiftir, saklaması kolaydır (katlanabilir bir tutacağı ve bükülmüş sivri uçları vardır) ve iyi çalışır.

çim için el havalandırıcı

Daha derin delinmesi gereken büyük çimler ve daha eski çimler için, üzerinde çivili bantlar olan bir çim biçme silindiri kullanılması önerilir . Ayrıca elektrikli veya benzinli kendinden tahrikli bir havalandırıcı veya hem havalandırıcı hem de kazıyıcı görevi görecek çift işlevli bir cihaz (genellikle değiştirilebilir bir şaft ile) satın alabilirsiniz.

Çim havalandırmanın etkisi nasıl artırılır?

Çim havalandırmanın etkisi, havalandırmadan sonra çimin kumlanmasıyla iyileştirilebilir. Bu, çimin altındaki zemin çok kompakt, sert ve tınlıysa önerilir. Kum, havalandırma sırasında açılan delikleri dolduracak ve sert toprakla tıkanmalarını önleyecektir . Bu, çim köklerinin zımparalamadan havalandırmaya göre daha uzun süre havaya erişimini sağlayacaktır.

Ek olarak, çime sıvı havalandırıcı olarak bilinen bir preparat püskürtülebilir. Toprağı oksijenlendiren, yapısını iyileştiren ve ölü organik maddeyi parçalayan faydalı mikroorganizma kültürlerini içerir. Bu tür biyolojik havalandırma, mekanik havalandırma etkisinin arttırılmasında çok etkilidir .

Daha Fazla Çim Bakım Sırları

Çimlerinizin bakımını nasıl yapacağınız konusunda daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa , harika "Güzel Trawnik" kitabını öneriyoruz. Güzel çim alanlardaki değerli uzmanlar, çimler oluşturmanın ve korumanın tüm sırlarını ortaya çıkarır . Çim ekimi için toprağın doğru şekilde hazırlanmasından, doğru çim karışımının seçilmesinden, bir çimi kurmak ve korumak için adım adım talimatlara kadar.

Bu kitabı okuduktan sonra, her çim sorununa bir çözüm olduğunu göreceksiniz . Bu alanda gerekli bilgi birikimine sahip olmak yeterlidir. Ve bilmeniz gereken her şey bu kitapta :-)

Güzel Çim Kitabı