Kırmızı kuş üzümü - çeşitleri, yetiştirme, dikim, kesme

Kırmızı kuş üzümü, ev bahçelerinde ve arsalarında amatör yetiştiriciliği için mükemmel bir çalıdır. Yaz mevsiminde hasat edilen meyveleri, ev yapımı konserveler - jöleler, reçeller, şaraplar ve meyve suları için mükemmel bir hammaddedir. Kırmızı kuş üzümü, siyah frenk üzümü ile karşılaştırıldığında daha yüksek don direnci ve hastalıklara karşı daha düşük duyarlılığı nedeniyle amatör yetiştiriciliğe de yatkındır.

Frenk üzümü

Frenk üzümü

Kırmızı kuş üzümü - türlerin özellikleri

Kırmızı kuş üzümü ( Ribes rubrum ) ilk kez 15. yüzyıla kadar uzanmaktadır, başlangıçta tıbbi bir bitki olarak muamele görmüştür. Ancak daha sonraki bir yüzyılda Doğu Avrupa ve İngiltere'ye yayıldı. Batı Avrupa'da kırmızı kuş üzümü meyveleri lüks bir üründür. Ülkemizde biraz küçümseniyorlar.

Kırmızı kuş üzümü , yüksek don direnci ile karakterize, nispeten iddiasız bir çalıdır. Çiçekleri donlardan sık sık zarar görmediği için bitki örtüsüne siyah frenk üzümünden daha geç başlar. Ülke genelinde tarıma uygundur. Çalı, nasıl kesildiğine bağlı olarak yaklaşık 1.0-1.5 m yüksekliğe kadar büyür. Kırmızı kuş üzümü, düzgün yönetilen, bol meyve verir, bir çalı 4-5 kg ​​verebilir. meyve.

Kırmızı kuş üzümü meyveleri diğer meyvelere göre 2 kat daha az şeker içerir, ancak bol miktarda organik asit, özellikle sitrik asit içerirler. Bol miktarda lif ve B ve E vitaminleri vardır.Ayrıca meyvenin antioksidan özellikleri vardır. Konserveler için mükemmeldirler ve frenk üzümü reçeli, etlere eklenen pahalı kızılcık reçelinin yerini alabilir.

Kırmızı kuş üzümü yetiştiriciliği

Kırmızı kuş üzümü yetiştiriciliğinin konumu güneşli olmalıdır. Oldukça yaygın bir hata, daha az meyve verdikleri ve küçük meyve verdikleri ağaçların gölgesine çalı dikmektir. Frenk üzümü toprağının gereksinimleri çok yüksek değildir. Kırmızı kuş üzümü, pH'ı 5.5 - 6.5 olan hafif asidik topraklar gerektirir. En iyi toprak verimli ve humus bakımından zengindir, ancak kuş üzümü aynı zamanda daha zayıf ve hafif topraklarda da başarılı olur. O zaman sadece uygun toprak nemini korumayı hatırlamanız gerekir.

Uyarı! Kuş üzümü çok ağır, killi ve su ile tıkanmış topraklara dikilmemelidir.

Kırmızı kuş üzümü ekimi

Frenk üzümü dikmek için son tarih

Çıplak köklü frenk üzümü fidanları sonbaharda, Ekim sonu / Kasım başında veya ilkbaharda Mart ve Nisan aylarında ekilir. Kırmızı kuş üzümü, bitki örtüsüne biraz sonra başladığı için siyah frenk üzümü yerine ilkbahar ekimine daha uygun olduğuna dikkat etmek önemlidir. Bununla birlikte, kaplardan gelen frenk üzümü fideleri, büyüme mevsimi boyunca ekilebilir. Ancak açık köklü olanlardan daha pahalıdırlar.

Dikim sahasının hazırlanması

İsterseniz bitki kırmızı frenk üzümü , önce düzgün bir yer hazırlamalısınız. Frenk üzümü ekilmeden birkaç gün önce delik açılmalıdır, bu da zeminin iyi havalandırılmasına izin verecektir. Delik 30 cm derinliğinde ve bükülmeden kökleri alacak kadar geniş olmalıdır. Deliğin dibinden büyük taşları çıkarın ve toprağı gevşetin, ardından organik gübre ve bu çalılar için gerekli potasyum dozunu sağlayan bir avuç odun külü ile karıştırın.

Dikim derinliği ve aralığı

Böyle hazırlanmış bir yerde nihayet kuş üzümü ekmeye başlayabiliriz. Dikim için iyi gelişmiş bir kök sistemine ve en az 3 yan filizlere sahip sağlıklı fideler seçin. Hasarlı ve çok uzun kökler, genellikle yaklaşık 20 cm uzunluğa kadar kısaltılır. Bitkiyi deliğe yerleştirdikten sonra kompostla karıştırılmış toprakla örtün. Sonunda cömertçe su.

Önemli! Frenk üzümü çalıları, fidanlıkta yetiştirdiklerinden yaklaşık 5-7 cm daha derine dikilir.

Kuş üzümü 1.0-1.2 m aralıklarla sıra halinde ekilir ve sıra aralığı 1.5 m olmalıdır.

Dikimden sonra kesim

Frenk üzümü ekildikten sonra, 4-5 sürgünden fazla bırakılmadan kesilmeli ve gerisi en altta kesilmelidir. Kalan sürgünleri 2-4 dikişe kadar kısaltın. Bu, bitkinin daha iyi dallanmasına ve daha güçlü yeni sürgünler yaratmasına izin verir.

Kırmızı kuş üzümü bakımı

Frenk üzümü bakım tedavileri, her şeyden önce, uygun alt tabaka neminin, yani sulamanın bakımını içerir. Kuş üzümü ile ilgilenirken, çalıların etrafında da otlamanız gerekir. Malçlama, nemi tuttuğu ve yabancı ot büyümesini engellediği için iyi bir seçenektir. Aşağıdakiler çöp olarak kullanılabilir: talaş, çam kabuğu, iyi kompostlanmış gübre. Frenk üzümü beslemek aynı zamanda sağlığına dikkat etmek, frenk üzümü tüm zararlılarına ve hastalıklarına karşı korumak ve ayrıca kırmızı kuş üzümü doğru şekilde kesmek anlamına gelir.

Kırmızı kuş üzümü kesme

Kırmızı kuş üzümü iyi kesmek istiyorsanız, kırmızı kuş üzümü iki veya üç yaşındaki sürgünlerde meyve verdiğini ve çalıların kendisinin kardeşlenme eğilimi olduğunu unutmayın. Kırmızı kuş üzümü kesilerek meyve vermeye en uygun form elde edilir.

Meyve vermeyi teşvik etmek için budama

Üçüncü kışın kırmızı kuş üzümü kesmeye başlıyoruz . Her bir dalı 5 tomurcuk kısaltıyoruz. Daha sonra her yıl bir önceki yıl budanmış sürgünlerden büyüyen tüm sürgünleri 3-5 tomurcuk uzunluğuna kadar kısaltmalısınız.

Hemşirelik budama

Bu kırmızı kuş üzümü kesimi 5 yaşından itibaren kullanılmaktadır. Çalıya ek ışık sağlamaya yardımcı olan çalının dibinde en eski 2-3 ana sürgün çıkarılır. Yerine genç sürgünler gelecek. Yeni sürgünlerin sürekli rotasyonuna sahip olacağımız için her yıl tedaviyi tekrarlıyoruz.

Kuş üzümü kesmek.  Kuş üzümü nasıl ve ne zaman budanır?Kuş üzümü kesmek. Kuş üzümü nasıl ve ne zaman budanır?

Yüksek bir kuş üzümü verimi için ön koşul, bu çalıların uygun şekilde kesilmesidir. Düzgün bir şekilde kesilmiş kuş üzümü ekimden sonra daha iyi kök alır, dallanır, çiçeklenme daha bol olur, meyve daha verimli olur ve hastalık direnci artar. Yüksek verimli sağlıklı meyvelerin tadını çıkarmak için kuş üzümü nasıl ve ne zaman kesileceğini görün! Daha...

Kırmızı kuş üzümü hasadı

Meyveler kırmızı kuş üzümü , haziran sonundan ağustos başına kadar toplanır. Tek meyveleri değil, bütün demetleri topluyoruz. Hasat edilen meyveler iki haftaya kadar buzdolabında, tercihen alt rafta bir marul kutusunda saklanabilir. Çiğ olarak yenebilir ve reçeller, reçeller, konserveler, meyve suları, şaraplar veya bunlardan komposto pişirmek için kullanılabilirler. Kırmızı kuş üzümü meyveleri, konservelerin bir bileşeni olarak, bektaşi üzümü ve çilek ile birlikte iyi çalışır.

Kırmızı kuş üzümü çeşitleri

Arsa üzerinde farklı olgunlaşma sürelerine sahip 2-3 farklı kırmızı kuş üzümü çeşidi ekmeye değer. Bu sayede, yaz mevsiminin çoğunda - Temmuz'dan Ağustos'a kadar - lezzetlerinin tadını çıkarabileceksiniz. İşte en popüler kırmızı kuş üzümü çeşitleri:

Detvan - büyük ve kompakt bir çalı oluşturan çeşitli kuş üzümü, çok bol miktarda verir. Meyve iri, uzun salkımlar halinde toplanmıştır. Temmuz ortasında olgunlaşırlar. Çeşitlilik, frenk üzümü yapraklarının antraknozuna dayanıklıdır.

Jonkheer van Tets - Bu kuş üzümü çeşidi, büyük, gevşek bir çalı, lezzetli meyveler oluşturur, uzun kümeler halinde toplanır, Temmuz ortasında olgunlaşır. Frenk üzümü yapraklarına dayanıklıdır. Bir espalierde büyümek için önerilir.

Junifer - güçlü büyümeye ve hafifçe yayılan bir alışkanlığa sahip bir çalı. Çok sayıda tatlı ve ekşi meyve ile oldukça uzun salkımlar oluşturur. Meyve, Jonkheer van Tets çeşidinden yaklaşık 3-5 gün sonra olgunlaşır. Hastalıklara çok duyarlı olmadığı düşünülmektedir.

Rosetta - geç, hızlı büyüyen ve verimli bir çeşittir. Büyük ila orta büyüklükte uzun salkımlar halinde toplanan meyveler olgunlaştığında pul pul dökülmez. Bu çeşidi yetiştirmeye karar verirken, haşere - büyük kuş üzümü ile dikkatli olmanız gerekir.

Rovada - son derece lezzetli meyvelere sahip geç tatlı çeşididir. Kuvvetli bir şekilde büyür ve bol miktarda verir. Ne yazık ki, genellikle frenk üzümü antraknozu ile istila edilir, bu nedenle bu hastalıkla enfeksiyonu azaltmak için çalıların üzerinde folyo çatılar oluşturmaya değer.