Meyve ağaçlarının aşılanması - yöntemler, tarihler, anaçlar, fişler

Meyve ağaçlarının aşılanması, genellikle iyi ve lezzetli meyve veren, asil bir çeşitten bir filizin, ağacın sağlığını ve dona karşı direncini garanti eden veya büyümesinin gücünü düzenlemenizi sağlayan bir anaç ile birleştirilmesinden oluşan bir prosedürdür. Bugün satılan meyve ağaçlarının çoğu aşılama ile elde edilmektedir. İşte meyve ağaçlarının aşılanmasının doğru şekilde nasıl yapılacağı.

meyve ağaçlarının aşılanması

Meyve ağaçlarının aşılanması

Ağaçlar neden aşılanır?

Meyve ağaçlarının aşılanması , bol ve düzenli verim veren, iri ve lezzetli meyveler (filizler için kullanılan asil çeşitlerin özellikleri) veren ve aynı zamanda yaşayabilir, dayanıklı, düzenlenmiş bir büyüme kuvveti (genellikle anaçtan elde edilen özellikler) için bitkiler elde etmek için yapılır. Örneğin meyve ağaçlarının aşılanmasıyla, küçük bir arsa alanı (sözde cüce) işgal eden ve aynı zamanda büyük ve lezzetli meyveler üreten küçük elma ağaçları elde edilir.

Meyve ağaçlarının aşılanması genellikle meyve ağaçlarının fidelerini üreten fidanlıklar ve profesyonel yetiştiriciler tarafından yapılır, ancak daha deneyimli bahçıvanlar da meyve ağaçlarını kendileri aşılamayı deneyebilirler. Bu tedaviyi kendimiz yaparak daha düşük maliyetle bahçe için yeni bitkiler elde edebiliyoruz. Meyve ağaçlarının başarıyla aşılanması, bahçecilikte kazanılan deneyim ve profesyonelliği kanıtladığı için de büyük bir memnuniyet kaynağıdır.

Meyve ağaçlarının aşılanması için tarihler

Meyve ağaçlarının aşılanması ilkbaharda (bitki örtüsünün başlamasından hemen önce veya başladıktan hemen sonra, bitki özü bitkilerde dolaşmaya başladığında) veya yazın yapılır. İlkbahar aşılama döneminde aşılanması, yaz aşılama döneminde aşılama işleminin yapılması tavsiye edilir. Meyve ağaçlarının nasıl aşılanacağını daha net bir şekilde açıklamak için aşılama ile ilgili birkaç kavramı açıklamak ve ağaç aşılama yöntemlerini birbirinden ayırmak gerekir .

Meyve ağaçlarını aşılamak için gerekli malzemeler?

Aşılama için ihtiyacımız olan:

  • küçük bir bahçe testeresi (tercihen bükülmüş, sözde "tilki kuyruğu"), budama makası ve kesim yapmak için bir bıçak gibi uygun kesme aletleri,
  • bahçe merhemi (örneğin Funaben 03 PA veya Topsin M 500 SC mantar ilacı içeren kalın emülsiyon boyası) ve aşılama bölgesini korumak için bahçe ipi veya folyosu,
  • asil çeşitten kesilmiş roulades,
  • anaç bitkisi.

Uyarı! Meyve ağaçlarının aşılamasına başlamadan önce, biyouyumlulukları ve botanik ilişkileri dikkate alınarak uygun aşılama fişleri ve anaçları seçilmelidir.

Aşılama fişleri

Ovma, nihayetinde büyütmek istediğimiz asil bitkinin bir parçasıdır. Aşılama fişleri, meyvesini önemsediğimiz soylu türden gelmelidir. Açıkça gelişmiş gözlere (tomurcuk) sahip odunsu sürgünlerden alınır. İlkbahar aşısı için (Nisan), fişler Kasım sonu / Aralık başında veya Şubatın ikinci yarısından Mart başına kadar alınır.

meyve ağaçlarının aşılanması için fişlerMeyve ağaçlarının aşılanması için fişler

Meyve ağaçlarının aşılanmasına yönelik fişler, ağaçların aşılanmasının başarısını büyük ölçüde belirler. Bu nedenle, aşı fişlerinin ne zaman toplanmasının en iyi olduğu, nasıl saklanacağı ve nakil prosedürü için nasıl hazırlanacağı bilinmeye değer. İşte meyve ağaçları için aşılama aşılama hakkında bilmeniz gereken her şey. Daha...

Aşılama pedleri

Anaç, türe bağlı olarak dona ve çeşitli hastalıklara karşı dirençli olan ve genellikle belirli bir büyüme gücü ile karakterize edilen bir bitkidir. İdeal olarak, meyve ağaçları için anaçlar, belirli bir çeşitlilikteki vahşi türlerden veya son derece dayanıklı bir çeşitten gelmelidir.

Meyve ağaçlarını aşılama yolları

Meyve ağaçlarının aşılamasına başlamadan önce , biyouyumlulukları ve botanik ilişkileri dikkate alınarak uygun aşılama fişleri ve anaçları seçilmelidir.

Filiz ile aşılama, filizin anaç ile birleştirilmesi, her iki elementin bağlanması ve aşılama bölgesinin bahçe merhemi ile sabitlenmesinden oluşur. Yıkayıcıyı ve filizi keserken, bu iki elemanın da yüzeylerinin benzer olduğundan ve sıkıca yapıştığından emin olun. Bu işlemin başarısının koşulu, filiz ve anaç kesimlerinin en hassas şekilde ayarlanması ve ağaç ve kabuğun geniş yapışma yüzeyinin birbirine en iyi şekilde ayarlanmasıdır. İşlem ilkbaharda, açık ve kuru günlerde yapılır, keskin ve temiz bir bıçakla kesimler yapılmalıdır.

Aşağıdakilerle aşılama türleri / türleri:

Uygulama yoluyla aşılama - anaç ve aşı kalınlığının hemen hemen aynı olduğu durumlarda yapılır. Sırt ve rondela çapraz olarak kesilir ve her iki parça da sıkıca oturur. Ped ve filizin temas yüzeyinin mümkün olduğu kadar geniş olması için kesim oldukça keskin bir eğimle yapılmalıdır (kesme uzunluğu yaklaşık 3 cm). Bu prosedür genellikle bitki vejetasyonu başlamadan hemen önce Nisan ayında gerçekleştirilir.

Kesi ile uygulama yoluyla aşılama - İşlem, anaç ve filiz boyunca ek bir kesi yapılarak adhezyon yüzeyini arttırmak dışında, uygulama yoluyla aşılama ile aynı şekilde gerçekleştirilir.

meyve ağaçlarının aşılanması

Uygulama ile meyve ağaçlarının aşılanması (A)

ve kesim ile kullanın (B)

Bir ataşman üzerinde aşılama - anaç hafif bir açıyla kestikten sonra, kabuk, eğik kesim filizinin yüzeyine benzer şekilde yüzeyde az miktarda odunla birlikte hafifçe kesilir. Bu yöntem, anaç filizden çok daha kalın olduğunda kullanılır. Burada da her iki parçanın temas yüzeyini artıran bir kesi ile aşılama kullanılabilir.

Bir kama (sözde geyik bacağı) içine aşılama - anaçta üçgen bir tahta parçası kesin ve filiz, anaçtaki kesiğe uyan bir kama oluşturacak şekilde her iki taraftan da kesilir. Bu yöntem, küçük bir yara ile oldukça güçlü bir bağlantı oluşturmanıza izin verir.

Kaplama - ped, kesilen yüzey mümkün olduğunca küçük olacak şekilde dik açıyla kesilir, ardından kabuk dikey olarak kesilir, kenarlar hafifçe açılır ve filiz kabuğun altına bastırılır. Yöntem, anaç filizden çok daha kalın olduğunda kullanılır. Bitkiler zaten bitki örtüsüne başladığında Mayıs ayında kullanılabilir.

Kabuğun arkasına aşılama - anacın kesilmemesi dışında, sadece T şeklindeki kabuğun kesilmesi ve kesiğin altına bir filiz yerleştirilmesi dışında, soymaya benzer bir yöntem.

meyve ağaçlarının aşılanması

Kabuk için meyve ağaçlarının aşılanması (A)

ve koyun derisi (B)

Meyve ağaçlarının tomurcuklanması

Aşılamaya ek olarak meyve ağaçları da aşılanabilir. Aşılama yoluyla aşılama yaz aylarında yapılır. Meyve ağaçlarının tomurcuklanması, asil bir yaprak tomurcuğunun (göz) anaç ile kaynaşmasından ibarettir. Kabuğun arkasına aşılama işlemine benzer bir yöntemdir , ancak tüm filizin implante edilmesi değil, sadece uygun şekilde kesilmiş bir göz olması dışında. Aşılamaya başlamadan önce, sözde keskin bir aşılama bıçağı almaya değer. örnek.

meyve ağaçlarının tomurcuklanmasıMeyve ağaçlarının tomurcuklanması - adım adım

Bazen yaz aşılama olarak da adlandırılan tomurcuklanma, meyve ağaçlarını aşılamanın bir yoludur. Asil bir çeşit yaprak tomurcuğunun (göz) anaç ile birleştirilmesinden oluşur. Birçok insan, meyve ağaçlarını aşılamanın sözde olduğundan çok daha güvenilir ve daha hızlı bir yol olduğunu düşünüyor. birlikte aşılama. İşte meyve ağaçlarının tomurcuklanması için adım adım bir rehber! Daha...

Topikal aşılama veya tomurcuklanma - hangisi daha iyi?

Yukarıdaki metinden de görülebileceği gibi, meyve ağaçlarının aşılanma yöntemleri aşılama tarihleriyle yakından ilgilidir . Çoğu amatör bahçıvan ilkbaharda birlikte aşı yapmayı tercih etse de, bitkideki en verimli özsu sirkülasyonu nedeniyle yaz aylarında aşılama ile ilgilenmeye değer, bu da aşılama şansını önemli ölçüde artırır.

Hatırlamak! Pratikte, bazen de bir armut ağacı olan bir elma ağacının aşılanması, çoğunlukla aşılama ile yapılır. Bununla birlikte, kiraz, kiraz veya erik gibi taş ağaçların aşılanması durumunda, bu türlerin filizlerinin çok zor kabul görmesi nedeniyle bu yöntemden kaçınılır. Kiraz, kiraz ve erik tomurcuklanarak daha iyi aşılanır.

Aşılama prosedürü nasıl kolaylaştırılır?

Ağaçları ve çalıları aşılarken en zor an, anaç ve filizleri iyi bir şekilde birleşecek şekilde uygun şekilde hazırlamaktır . Aşılama yüzeylerini düzgün bir şekilde kesmek zordur. Bu aktivite çok zaman alır ve deneyim gerektirir. Genellikle , uygulamaya geçmeden önce birçok aşının tamamlanması gerekir .

Ancak aşılar için özel bir secateurs kullanırsak bu görev çok daha kolay olacaktır . Kullanımı sayesinde filiz ve anaç üzerindeki kesi mükemmel bir şekilde birbirine uyacaktır. Normal budama makası gibi budama da çok hızlı yapılır. Aşılama budayıcıdaki özel bir bıçak, kırpılacak yüzeyin şekillendirilmesinden sorumludur . Aşılama başarısızlıklarından kaçınmak istiyorsanız bu cihazı şiddetle tavsiye ederim!

aşılama budayıcı

Katarzyna Matuszak