Asmayı kesmek. Asmayı nasıl ve ne zaman budamak gerekir?

Asmanın düzgün bir şekilde kesilmesi, bol ve düzenli iyi üzüm verimi elde etmenizi sağlar. Bkz üzüm budamak için nasıl onlar bolca meyve ve ne ayı, böylece kesme zamanı bitkinin sağlıklı büyümesi için en uygundur. Bu asma kesme kılavuzu, asmanın adım adım kesilme adımlarını gösteren yardımcı çizimlerle tamamlanmaktadır .

asmayı kesmek

Asmayı nasıl ve ne zaman budamak gerekir?

Fotoğraf depositphotos.com

Bağcılık, farklı iklim bölgelerinde yaygındır ve farklı türlerdeki bitkiler çok farklı yüksekliklere sahiptir. Bu nedenle asmayı kesmenin ve yönlendirmenin birçok farklı yolu vardır . Bununla birlikte, bir asmayı kesmenin birincil amacı, her zaman bitki örtüsünün büyümesi ile bu asmanın meyvesi arasında doğru orantıyı korumaktır. Amatör bahçe yetiştiriciliği için, asmayı kesmenin en basit yollarından birine, yani tek kollu kordona odaklanmaya değer .

Yetiştiriciliğin ilk yılında asmaların budanması

Sonbaharda asma fidelerini toprağa dikiyoruz , böylece sürgündeki iki göz yer üstünde olsun. Daha sonra, daha iyi kışlama için fideyi toprakla örtüyoruz (Şekil A). İlkbaharda asma sürgünleri höyükten yavaşça çıktığında toprağı temizlemek zorundayız.

Bitki örtüsünün ilk yılında genellikle iki ila dört asma filizi gelişir. Biz bu nedenle zayıf olanları kaldırmak, iki güçlü çekimleri geliştirmek için çaba . Ve böylece, bağcılığın ilk yılında, bitkiler için kazıkları koyarız ve sonra en güçlü filizi onlara bağlarız (Şekil B).

Ağustos ayının ilk on gününde , çalıyı büyümesini bitirmeye ve iskeleti kıştan önce odun haline getirmeye zorlamak için her iki sürgünün üstünü sıkıştırıyoruz . Kış için, oluşan genç bitkiler 30 cm yüksekliğinde bir toprak höyüğü ile örtülür.

asmayı kesmek

Yetiştiriciliğin ilk yılında asmaların budanması

Resim © Joanna Białowąs

Ağustos ayının ilk on gününde , çalıyı büyümesini bitirmeye ve iskeleti kıştan önce odun haline getirmeye zorlamak için her iki sürgünün üstünü sıkıştırıyoruz . Kış için, oluşan genç bitkiler 30 cm yüksekliğinde bir toprak höyüğü ile örtülür.

İkinci büyüme yılında asmaların budanması

İkinci yılın ilkbaharında ekim ve kışlık korumanın yayılmasından sonra (tercihen Mart ayı başında) alt yatak sürgünün kökünden ikinci veya üçüncü gözün üstünden kesilir ve üst gözden büyüyen yatak eski tapa ile birlikte dallanmadan kesilir. (Şekil C). Büyüme mevsimi boyunca, ekimden sonraki ikinci yılda, iki veya üç güçlü sürgün atarlar ve ayrıca asma gövdesindeki sürgünleri de kesebilirler (Şekil D).

asmayı kesmek

İkinci büyüme yılında asmaların budanması

Resim © Joanna Białowąs

Ekimin üçüncü yılında asmaların budanması

Üçüncü bağcılık yılının ilkbaharında, en güçlü iki filizi seçip gerisini kesiyoruz. Sürgünlerden birini ikinci gözden (alt gözden çıkan) sonra, ikincisi beşinci veya altıncı gözün yukarısında (şekil E, F) kırpın.

asmayı kesmek

Ekimin üçüncü yılında asmaların budanması

Resim © Joanna Białowąs

Kırpma işleminden sonra, uzun çerçeve bükülür ve iskeleye bağlanır . Meyve veren sürgünler, bükülmüş iskeletin gözlerinden büyür ve iskeleye tutturulur (Şekil G).

Bir ila üç salkım oluştuktan sonra, sol salkımın üstündeki üçüncü yaprağın üzerine sürgün kısaltılır . Büyüme mevsimi boyunca, yaprakların axilleri, ilk yaprağın sistematik olarak kesilmesi gereken üvey çocuklar adı verilen sürgünlere dönüşür. Üvey çocuklar en kökten çıkarılmamalıdır, çünkü bu yaz aylarında bazal tomurcukların ortaya çıkmasına neden olabilir, bu da sürgünlerin bir sonraki yıla kadar büyümemesi gerekir. Kısa kesilen gövdelerden yeni sürgünler çıkar, bunlardan ikisi doğrudan kazıklara sokulur . Kışın, asma gövdelerini korumak için toprak yığınları yapıyoruz.

asmayı kesmek

Dördüncü büyüme yılında asmaların budanması

Resim © Joanna Białowąs

Dördüncü büyüme yılında asmaların budanması

Dördüncü yılın ilkbaharında , bir önceki yıl meyve veren asmanın tüm kolunu gövde tabanına kadar kesiyoruz (Şekil H). Bir önceki yıl yetişen iki sürgünden birini 2, diğerini 9-12 ilmek keserek her yıl döngüyü tekrarlıyoruz.

Asmayı kesmek için son tarih

Asma büyümesini düzelten radikal kesintiler için en iyi kesim tarihi ilkbahardır (Şubat sonundan Mart ortasına kadar). Bu süre zarfında odunsu sürgünler budanır. Asmaların çok erken kesilmesi, budanan sürgünleri dondurabilir (bu nedenle kesikler şiddetli don riski geçtiğinde başlar) ve çok geç kesim, kesildikten sonra yara iyileşmesini geciktiren meyve sularının sızmasıyla (yırtılma olarak adlandırılır) ilişkilidir. ve asma hastalıkları geliştirme riskini artırır.

Bu nedenle, asmaları ne zaman budanacağımızı, don döneminden sonra ancak bitki örtüsü başlamadan ve öz bitkilerde dolaşmaya başlamadan önce budamak için havanın gidişatını gözlemleyerek belirlememiz gerekir . Asmaları kesmek için, güneşli ve kuru bir gün , tercihen rüzgarsız, 0 ° C'nin üzerinde bir sıcaklık seçin. Bununla birlikte, böyle bir anı kaçırırsak ve sıcaklık birkaç gündür 10 ° C'nin üzerindeyse, meyve suyu büyük olasılıkla kesme sırasında sızar.

Bunu bildiğim iyi oldu!

Bir asma kesimi planlarken kardelen izlemeye değer. Çiçek açtıklarında, sarmaşıkları budama zamanı.

Asmalar için ikinci kesim tarihi yaz , genellikle Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Bu süre zarfında en genç yeşil sürgünler kesilebilir.

Bazen asmanın kesilmesi de sonbaharda yapılır . Bu, yay kesiminden önceki bir ön kesimdir. Ancak bunu sadece kış için korunması gereken çalıların boyutunu küçültmek (onları kapatmayı kolaylaştırmak için) için yapıyoruz. Sonbahar budamasının komşu tomurcukların dona karşı direncini zayıflattığını unutmayın. Bu nedenle, kızakları belirli bir kenar boşluğu ile kesin, böylece ilkbaharda donmuş parçaları keserek kısaltılabilirler.

Budama bitkilerinde nasıl emin olunur?

Nasıl kesim yapacağınızdan emin değilseniz veya sadece yapmaktan korkuyorsanız, fantastik "Kesme Okulu" kitabı size yardımcı olacaktır. Bu sayede bitkileri budamada güven kazanacak ve bitkilerin beklentilerinize göre büyümesi için nasıl kesileceğini öğreneceksiniz. Bu kitabı okuduktan sonra, bitkileri kesmeye yaklaşımınız tamamen değişecek!

Kesim Okulu

MSc. Joanna Białowąs