Bektaşi üzümü ve frenk üzümü hastalıkları - semptomlar, fotoğraflar, kontrol

Her yıl bektaşi üzümü hastalıkları ve frenk üzümü hastalıkları bu çalıların arsa bahçelerinde ve ev bahçelerinde yetiştirilmesinde büyük sorunlar yaratmaktadır. Tüm frenk üzümü çalıları birkaç farklı frenk üzümü yaprağı hastalığı tarafından saldırıya uğrayabilir ve külleme aynı zamanda siyah frenk üzümü ve bektaşi üzümü için bir tehdittir. Bektaşi üzümü ve frenk üzümü hastalıklarının nasıl tanınacağına ilişkin açıklamaları ve fotoğrafları görün ve bu hastalıklarla nasıl mücadele edileceğini öğrenin.

antraknoz, yaprak dökümü

Antraknoz, frenk üzümü yaprağı düşmesi - bektaşi üzümü ve kuş üzümü en yaygın hastalıklarından biri

Yaprak hastalıkları özellikle bektaşi üzümü ve kuş üzümü yetiştiriciliğinde tehlikelidir . İstila erken meydana gelirse, hızlı bir yaprak kaybına yol açabilir, bu da cari yılda daha kötü bir verime ve ertesi yıl verimde önemli bir azalmaya neden olur. Yaprak hastalıklarının şiddetli istilasını önlemek için, ortaya çıkan lezyonlara olabildiğince hızlı tepki vermek için semptomlarını tanımayı öğrenmeye değer.

Yaprak antraknozu

Bu hastalık hem bektaşi üzümü hem de frenk üzümü çalılarının yanı sıra agrest frenk üzümü de etkiler. Yapraklarda kahverengi renkte küçük (1 ila 2 mm çapında) lekeler görebilirsiniz (yukarıdaki fotoğraf). Güçlü bir istila durumunda, değişiklikler meyvede ve odunsu olmayan sürgünlerde de görülecektir (aşağıdaki fotoğraf).

Enfeksiyonun ana kaynağı, önceki mevsimden düşen yapraklardır. İçlerinde, yeni üretilen yapraklara zaten ilkbaharda saldıran mantar sporları gelişir. Bu nedenle, bu bektaşi üzümü ve frenk üzümü hastalığının gelişimini sınırlayan temel prosedür , düşen yaprakların uzaklaştırılmasıdır. Çalıların aşırı sıkıştırılmamasına ve ayrıca azotun aşırı gübrelenmesinden kaçınılmasına da dikkat etmek önemlidir.

bektaşi üzümü antraknozu

Bektaşi üzümü yaprakları ve meyvelerindeki lekeler büyük olasılıkla antraknoz belirtileridir.

Fotoğraf Pixabay.com

Yaprak dökümü çiçeklenmeden önce ve hasattan hemen sonra yoğunlaşır. Frenk üzümü antraknozu genellikle püskürtme ile kontrol edilir. Sprey sarımsak özü veya mantar ilacı kullanıyoruz. Çiçeklenmeden önce Dithane NeoTec 75 WG, Score 250 EC, Topsin M 500 SC kullanılır ve hasattan sonra - Dithane Neo Tec 75 WG, Score 250 EC, Polyram 70 WG, Miedzian 50 WP.

Frenk üzümü yapraklarında kırmızı dışbükey lekeler ve kabarcıklarFrenk üzümü yapraklarında kırmızı dışbükey lekeler ve kabarcıklar

Frenk üzümü yapraklarındaki kabarcıklara benzeyen kırmızı, dışbükey lekeler, frenk üzümü yaprak bitinin beslenmesinin sonucudur. Kuş üzümü üzerindeki yaprak bitleriyle nasıl mücadele edileceğini ve kuş üzümü yapraklarında kırmızı lekelerin görünmesini nasıl önleyeceğinizi görün! Daha...

Beyaz frenk üzümü yaprağı

Bu kuş üzümü hastalığı durumunda, Mayıs ayının ortasından itibaren, çalıların yapraklarında, başlangıçta küçük, kahverengi, orta kısımda gri-beyaz renge kadar zamanla renk değişimi ile 1 ila 5 mm çapında düzensiz lekeler fark edilir. Semptom başlangıcında, lekelerdeki en genç yapraklarda koyu renkli, minik noktalar görülür - mantar sporları kümeleri. Yaprak lekelerinin sayısı hızla artar.

Antraknozda olduğu gibi, düşen yaprakların uzaklaştırılması önemlidir. Bu kuş üzümü yaprağı hastalığına karşı , yukarıda bahsedilen antraknoz ile aynı spreyler kullanılır.

Beyaz frenk üzümü pas

Beyaz frenk üzümü pas - frenk üzümü yaprağının alt tarafı

Beyaz frenk üzümü pas

Başka bir yaygın kuş üzümü hastalığı . Çoğu zaman siyah frenk üzümü üzerinde bulunur. Frenk üzümü ve agrest de buna duyarlıdır. Beyaz frenk üzümü pasının semptomları, Haziran ayından itibaren, zamanla kahverengi lekelere dönüşen sarı renk değişikliği şeklinde görülebilir ve yaprakların alt tarafında sarı-kahverengi veya siyah mantar sporları kümeleri belirir.

Beyaz frenk üzümü pas

Beyaz frenk üzümü pas - çam sürgünlerinde mantar

Patojenin iki ana bilgisayarı vardır - kuş üzümü ve beyaz çam (diğer 5 iğneli çamlar). Çam ağaçları olmadan da yayılabilir. Bu frenk üzümü hastalığının yayılmasını önlemek için , mantarın kış uykusuna yattığı düşen frenk üzümü yapraklarını çıkarın. Enfeksiyon belirtisi gösteren çam filizleri de kesilmelidir (sürgünlerde turuncu-sarı kabarcık benzeri spor kümeleri görülebilir). Çam ağaçlarında, kesilen yaraları fungisit içeren beyaz bir emülsiyon boya ile boyayın, örn. Score 250 EC. Bununla birlikte, kuş üzümü yetiştiriciliği şirketinde 5 iğneli çam yetiştiriciliğinden vazgeçmek en iyisidir.

Kuş üzümü çiçeklenmeden önce, çiçek açtıktan sonra ve hasattan sonra püskürtün. Hasat sonrası işlem, yaprak dökülmesine ve frenk üzümü beyaz lekesine karşı da etkili olacaktır. Mantar öldürücüler kullanabiliriz: Dithane Neo Tec 75 WG, Polyram 75 WG, Score 250 EC, Miedzian 50 WP. Bu bitkiden yapılan müstahzarların püskürtülmesi gibi kuş üzümü çevresinde pelin yetiştirilmesi de faydalıdır.

Beyaz frenk üzümü pası.  Belirtiler ve tedaviBeyaz frenk üzümü pası. Belirtiler ve tedavi

Beyaz frenk üzümü pas, beş iğneli çam, frenk üzümü ve bektaşi üzümü çalılarını etkileyen bir mantar hastalığıdır. İlaçlama tedavisi gerektiren tehlikeli bir hastalıktır. Beyaz frenk üzümü pasının belirtilerini nasıl tanıyacağınızı ve çam ve kuş üzümü üzerindeki pasla nasıl savaşacağınızı görün. Daha...

Amerikan küfü

Bu hastalık esas olarak bektaşi üzümü ve siyah kuş üzümü ile bu bitkilerden gelen frenk üzümü agistini etkiler. Daha sonra yapraklarda ve hizalanmamış sürgünlerde toz beyaz bir kaplama görebilirsiniz. Yaprak gelişimi yavaşlar ve deforme olur. Bektaşi üzümlerinde meyvede beyaz sonra kahverengi çiçeklenme şeklinde belirtiler de görülür. Amerikan bektaşi üzümü küfü de meyveye saldırırsa tüketime uygun olmayacaktır.

Amerikan bektaşi üzümü küfü

Amerikan bektaşi üzümü küfü - enfekte meyve

Bitki tomurcuklarının enfeksiyonu da çok zararlıdır. Zaten ilkbaharda, tomurcuklar geliştikçe, miselyumun onları kapladığını görebilirsiniz. Sıcak ve kurak yazlar hastalığın gelişmesine yardımcı olur.

Külleme ile etkin bir şekilde mücadele etmek için bitkiler düzenli olarak kontrol edilmeli ve enfeksiyon belirtileri gösteren sürgünler ilkbahardan itibaren kesilmelidir. İstila büyükse, çiçek açtıktan sonra ve meyveyi hasat ettikten sonra, tarladan kendi hazırladığınız bir müstahzarla çalılara püskürtün. Bu bektaşi üzümü ve frenk üzümü hastalığına karşı bitki koruma ürünleri arasında Topas 100 EC, Zato 50 WG ve Topsin M 500 SC önerilir.