Bir sebze bahçesine adım adım nasıl başlanır?

Bir sebze bahçesi , evde yetiştirilen lezzetli ve sağlıklı sebzeler için değerli bir kaynak olabilir. Bu tür sebzelere sahip olmak istiyor ancak nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, adım adım bir sebze bahçesi nasıl kurulacağına dair rehberimizi kullanın . Yetiştirdiğiniz sebzelerin sağlıklı olması, iyi gelişmesi ve bol miktarda verim alması için sebze bahçesi kurarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve hangi kurallara uymanız gerektiğini kısa sürede öğreneceksiniz !

sebze bahçesi nasıl kurulur

Sebze bahçesi nasıl kurulur?

Fotoğraf depositphotos.com

Adım 1. Sebze bahçesi için yer seçimi

Sebze bahçesi için bir yer kalabalık, kirli bir cadde veya yoldan uzakta bulunmalıdır. Site aydınlık, güneşli ve rüzgardan korunaklı olmalıdır.

Sebze bahçesinin yanında büyük ağaçlar veya çalılar büyümemelidir . Gölgelendiriyorlar ve ayrıca yetiştirdiğimiz sebzelerden suyu ve besinleri alan uzun, dallı kök sistemlerine sahipler. Güneşte yetiştirilen sebzeler genellikle daha fazla vitamin içerir ve tadı daha iyidir . Gölgede yetiştirildiklerinde, marul ve ıspanak gibi yapraklı sebzeler nitrat biriktirir ki bu çok kötüdür.

Sebze bahçesinin suyun rahatlıkla temin edilebileceği bir yere konumlandırılması çok önemlidir . Sebzeler genellikle büyüme mevsimi boyunca sulamaya ihtiyaç duyar. Mümkünse arazi düz olmalıdır ki üzerinde yağış birikmesin. Sebzeler de eğime ekilmemelidir, çünkü daha sonra kururlar ve doğru miktarda suyu alamazlar.

Adım 2. Bahçenizde hangi toprağın bulunduğunu inceleyin

Sebze bahçesi toprağı verimli, iyi drene edilmiş ve humuslu olmalıdır . Hafif asitli veya nötr toprak, çoğu sebze için en iyisidir. Sebzeler için tavsiye edilen toprak pH'ı 6.0 ile 7.0 arasında değişmektedir. Asidik veya çok asitli topraklar (pH 5.5 ve altı), bu topraklar besinleri emmeyi zorlaştırdığı için tavsiye edilmez. PH indeksi, bir pH ölçer ile ölçülebilir veya bir toprak numunesi, bir kimyasal ve tarım istasyonunda test edilebilir. Asidik topraklar, her 4 yılda bir tekrarlanan kalsiyum-magnezyum gübrelemesi uygulanarak pH'ın düzenlenmesini gerektirir. Gübre, sebze yetiştirmeden önce uygulanır.

Toprağı kireçlemek.  Toprağı ne zaman, nasıl ve neyle sınırlandırmalı?Toprağı kireçlemek. Toprağı ne zaman, nasıl ve neyle sınırlandırmalı?

Kireçli toprak, çok asidik bir toprağın pH'ını artırmaya ve topraktaki bitkiler için mevcut olan kalsiyum eksikliklerini tamamlamaya izin veren önemli bir agroteknik prosedürdür. Toprak kirliliğinin ne zaman gerekli olduğunu ve bu işlemden ne zaman vazgeçmenin daha iyi olacağını görün. Kültür bitkileri için maksimum faydayı elde etmek için toprağı nasıl ve ne ile sınırlandırmalısınız? Daha...

Adım 3. Sebze yetiştirmek için bir yer hazırlayın

Sebze bahçesi kurmak istediğimiz yer iyice temizlenmeli . Daha önce ekilmiş bitkilerin taşlarını, dallarını, kalıntılarını kaldırıyoruz. Artık bitki artıkları, genellikle patojenik mantarlar dahil olmak üzere patojenik organizmaların kaynağıdır.

Sebze bahçesi toprağı dikkatlice işlenmelidir . Toprağın gevşetilmesi ve gevşetilmesi, her şeyden önce su-hava ilişkilerini düzenlemek için yapısını iyileştirmeye izin verir. Sebzeler, topraktan uygun yapıda ve besleyici maddelerle suyu serbestçe alabilirler. Küçük bir sebze bahçesi, bir kürekle elle yetiştirilebilir , daha büyük olanı bir yeke faydalı olacaktır. Daha sonra zemin dikkatlice düzleştirilmelidir. Besin sağlamak ve gübrelemek için gübre 2-3 yılda bir (10 m²'ye 50-80 kg) veya kompost (10 m²'ye 20-60 kg) kullanılabilir. Bitkileri güçlendiren ve hastalıklara karşı dirençli kılan değerli silika da dahil olmak üzere bir dizi makro ve mikro element bakımından son derece zengin olan bazalt ununun eklenmesi de faydalıdır (önerilen doz 1.5 - 3 kg / 10m²'dir).

sebze bahçesi nasıl kurulur

Bir meşe gürgen üzerinde çeşitli sebzelerin yetiştirilmesi

Fotoğraf © Katarzyna Żywot-Górecka

Adım 4. Sebze yetiştirmeyi ve çiçek tarhları oluşturmayı planlayın

Bir sonraki adımda, bir sebze bahçesi planlamamız ve hangi sebze ve otları hangi sırayla yetiştireceğimizi belirlememiz gerekiyor. sebzelerin ürün rotasyonu. Hangi bitkilerin yakındaki bitkilerin uygun şekilde büyümesi ve sağlığı için faydalı olduğunu belirleyen ve hangisinden kaçınılması gereken allelopati kurallarına uymak iyi bir fikirdir . Bunun bitkiler tarafından bazı kimyasalların salınmasıyla ilgisi var.

Örneğin, fasulye, bezelye, turp ve dereotu patates için ve soğan pancar için iyidir. Öte yandan salatalık, bezelye ve patatesin yanında domates yetiştirilmemeli, pancarın yanında fasulye yetiştirilmemelidir. Elbette sebzelerin iyi ve kötü komşuluğuna dair daha fazla örnek var.

Hangi sebzeler yan yana dikilir - tabloHangi sebzeler yan yana dikilir - tablo

Yan yana diktiğimiz sebzeleri büyüme ve verim kalitesi üzerinde etkisi vardır. Yan yana ekilen belirli sebzeler birbirlerini olumlu veya olumsuz etkileyebilir. Sağlıklı ve yüksek verim için hangi sebzeleri yan yana ekmeniz gerektiğini görün. İşte bazı yararlı ipuçları ve yan yana dikmek için bir sebze tablosu. Daha...

Sebzeler ekilir ve yataklara ekilir . İçlerinde su birikmemesi için daha yükseğe serpilebilirler. Sebze tohumları, yatağın başında ve sonunda iliştirilen ip boyunca ekilmelidir. Daha sonra sıralar halinde eşit ve düz bir şekilde ekilecekler. Sebzelerin bakımı için yataklar arasında serbest dolaşım için yollar olmalıdır.

Adım 5. Sebzelerin ekilmesi ve dikilmesi

İlkbaharın başlarından itibaren sebze ekmeye ve ekmeye başlayabilirsiniz . Mart ayında soğan ekilir. Nisan ayında da soğan ekebilirsiniz. Daha sonra frenk soğanı erken hasat edilecek.

Mart ve Nisan aylarının başında marul, havuç, maydanoz, kereviz, bezelye ve bakla ekilir ve ekilir. Turp ve marul, kısa bir büyüme mevsimine sahip oldukları için (5 haftaya kadar turp, 6 haftaya kadar fide marul) yılda birkaç kez ekilebilir veya ekilebilir . Nisan ve Mayıs ayı başında karnabahar, brokoli, pancar ve lahana ekiyoruz. Mayıs ayında - salatalık, kabak, kabak, dereotu ve fide domatesleri (sadece donma riski bittiğinde mayıs ortasından itibaren yataklarda bulunabilirler). Bahçe rezenesi sezonda 2-3 defa yetiştirilebilir. Mayıs ve Haziran başında fasulye ekilir.

Katarzyna Żywot-Górecka