Sundaville - yetiştirme, bakım, üreme, kışlama

Sundaville modaya uygun ve son derece çekici bir balkon-teras bitkisidir. En büyük avantajı uzun ve bol çiçek açmasıdır. Dezavantaj, donma direncinin olmamasıdır. Bu tırmanıcının yetiştirilmesi, bakımı ve çoğaltılması hakkında daha fazla bilgi edinin. Sundaville'in terasınızda veya balkonunuzda ne kadar güzel görünebileceğini öğrenin. Sundaville yetiştirmenin sırları bunlar.

Sundaville

Sundaville Kırmızı

Sundaville - açıklama

Sundaville , Dipladenia - Mandevilla cinsinden yeni ve çok güzel bir çeşit grubudur. Muhtemelen ülkemizde ilk defa 2003 yılında Polagra Ulusal Bahçe Bitkileri Fuarı'nda görülebiliyordu. Mandevilla atroviolacea türünün bir melezidir . Sundaville çeşitleri, daha önce Petunia garden cinsinden türetilen Surfinia çeşitlerinin ilk serisini piyasaya sunarak dünya çapında başarıya ulaşan Japon şirketi Suntory tarafından yaratıldı. Surfinie hızla en güzel asma balkon çiçekleri olarak ünlendi. Sundaville'in en popüler çeşitlerinden biri: Kırmızı (kırmızı çiçekler), Cosmos Beyazı (beyaz çiçekler), Pembe (pembe çiçekler).

SurfiniaSurfinia - çeşitleri, bakımı, hastalıkları

Surfinia, yemyeşil çiçeklenme ile karakterize, şaşırtıcı derecede güzel bir yıllıktır. Surfinia, balkonların ve terasların çatısı altında asılı duran kaplarda veya çiçeklerle serpilmiş surfinia filizlerinin gururla sarktığı korkuluklarda özellikle iyi görünüyor. Bu bitkilerin ilk dona kadar güzel ve uzun çiçeklenmesini sağlamak için surfinia bakımının neye benzemesi gerektiğini bulmaya değer. Daha...

Sundaville , çekici çiçekleri ve koyu yeşil yaprakları olan bir dağcıdır . Sürgünler uzun ve incedir, uygun destekler olmadan kaptan sarkmaya başlarlar. Sundaville maksimum 3m yüksekliğe kadar çıkabilir! Yapraklar ovaldir ve uzun sivri uçludur. Yaprakların ek bir avantajı da parlak ve kösele dokusudur. Çiçekler büyük, yoğun renklidir, çeşidine bağlı olarak kırmızı, pembe veya beyaz olabilirler, ancak her zaman sarı bir boğaza sahiptirler. Çiçek, birlikte bir yıldız şekli oluşturan 5 yapraktan oluşur. Sundaville'in en büyük faydalarından biri, Mayıs'tan Ekim'e kadar olan uzun çiçeklenme dönemidir.

Bizim iklimde , Sundaville herhangi bitki koleksiyonu gerçek bir mücevher haline gelir, teras veya balkon, üzerinde kaplarda yetiştirilebilir.

Sundaville'in yeniden üretimi

Sundaville çeşitleri en iyi ılık bir ortamda köklenmesi gereken apikal kesimlerden çoğaltılır. Erken ilkbaharda fide seçin, her biri yaklaşık 10 cm uzunluğunda olmalıdır. Daha sonra onları nemli ve sıcak bir yüzeye, örneğin bir seraya aktarıyoruz. Fidelerin daha da gelişmesi için ısı gereklidir. Ne yazık ki, Sundaville'i apikal kesimlerden çoğaltmak zayıf bitkiler üretir ve hastalığa çok dirençli değildir. Sundaville'in tohumlardan çoğaltılmasına gelince, Sundaville kap yetiştiriciliğinde tohum üretmediği için maalesef imkansızdır.

Büyüyen Sundaville

Sundaville yetiştirmeye başlamanın en kolay yolu , bir bahçe merkezinden hazır bir fide satın almaktır . Ancak iyi gelişmiş bir kök sistemi ile fidenin sağlıklı ve güçlü olmasını sağlayalım.

Sundaville, hafif ve iyi drene edilmiş bir toprakta yetiştirilir. İdeal karışım, kumla karıştırılmış bahçe toprağıdır. Turba ilavesiyle daha eski bitkiler toprağa ekilebilir. İyi drenajı da hatırlamalısınız, kabın dibine bir kat genişletilmiş kil veya çakıl koymak en iyisidir, ayrıca kırık seramik kap parçaları da olabilir. Sundaville yetiştirmek sıcak bir yer gerektirir, en iyi yer güneşlidir. Bitki ayrıca kısmi gölgeyi tolere eder, ancak daha sonra daha az çiçek açar.

Sundaville bakımı

Sundaville için birincil bakım tedavisi sulamadır. Substratın sürekli nemli olması, ancak çok ıslak olmaması için sulanması gerekir. Tabandan sulandıktan sonra alt tabakadan süzülen fazla suyu dökmeye değer. Sundaville nemli havayı tercih eder, bu nedenle bitkiye bazen soğuk yerine yumuşak su, tercihen ılık su püskürtebilirsiniz. Sundaville bakımı , bitkinin bolca çiçek açacağı için Mart ayında başlayıp yaz sonunda biten iki haftada bir yapılması gereken bir gübrelemedir. Ne zaman sevecen Sundaville için, buna değer budama ilkbaharda olduğu bitki böylece dallara daha iyi. Bitki kabı köklerle büyütürse, biraz daha büyük bir tencereye nakledilmelidir.

Kışlama Sundaville

Sundaville'in dona dayanıklı olmadığını unutmayın, bu nedenle Ekim ayında bitki yaklaşık 15 ° C sıcaklıkta aydınlık bir odaya taşınmalıdır. Burası sundawille'in kışlayacağı ve bitkinin tekrar terasa veya balkona çıkarılabileceği Mayıs ayına kadar burada kalacağı yerdir . Sonbahar-kış döneminde Sundaville'e bakarken, sulama sınırlı olmalıdır, ancak kök topunun kurumasına izin vermemeyi unutmayın. Ayrıca gübrelemeyi de bırakıyoruz. Yaprak dökülmesi şu anda yaygındır, ancak merak etmeyin, bitki ilkbaharda yeni yapraklar üretecektir.

Sundaville hastalıkları ve zararlıları

Sundaville'in uygun bakımı , bitkinin hastalıklara ve zararlılara karşı oldukça dirençli olmasını sağlar. Ancak bazen Sundaville külleme veya diğer mantar hastalıklarına da bulaşabilir. Çok kuru hava ile örümcek akarları veya et böceği görünebilir.